Sport-Olympic.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

All Athletics Menu

Asian Competitions in Athletics

1990 3rd Asian Junior Championships - Beijing

 

13/06/1990 - 16/06/1990 Beijing

CHN

100m Men
Final (Jun 16) (-1.4)
1 Yoshihisa Ono 1972 JPN 10.76
2 Xia Xianghai 17.8.1971 CHN 10.79
3 Zhao Haohan .1.1971 CHN 10.84
4 Song Ki-Young 8.9.1972 KOR 11.04
5 Viroj Anuparp THA 11.21
6 Mohamed Alias 8.2.1971 SIN 11.30
7 Ku Wai Ming 11.9.1973 HKG 11.30
Takuya Yui 19.12.1972 JPN DNS
First Round (Jun 16)
Heat 1 ( 0.8)
1 Takuya Yui 19.12.1972 JPN 10.80 Q
2 Xia Xianghai 17.8.1971 CHN 10.89 Q
3 Song Ki-Young 8.9.1972 KOR 10.97 q
4 S. Gunaratne SRI 11.14
5 Hamkah bin Afik 20.10.1972 SIN 11.21
6 Cheang Kwok Keung MAC 11.69
Heat 2 ( 0.8)
1 Yoshihisa Ono 1972 JPN 10.67 Q
2 Zhao Haohan .1.1971 CHN 10.81 Q
3 Ku Wai Ming 11.9.1973 HKG 10.99 q
4 Songrit Weingban THA 11.20
5 Joven Mariano 3.7.1972 PHI 11.21
6 Ammar Yassir IRQ 11.33
7 Bimal Tarafdar 6.7.1974 BAN 11.40
Heat 3 ( 1.6)
1 Viroj Anuparp THA 11.05 Q
2 Mohamed Alias 8.2.1971 SIN 11.07 Q
3 Mehdi Hasan 14.9.1971 BAN 11.12
4 Leong Kin Cheang MAC 11.67
200m Men
Final (Jun 14) ( 0.5)
1 Takuya Yui 19.12.1972 JPN 21.05
2 Li Xiaopeng 28.10.1971 CHN 21.34
3 Ibrahim Ismail 10.5.1972 QAT 21.39
4 Chen Zhiyong CHN 21.66
5 Song Ki-Young 8.9.1972 KOR 21.92
6 Zheng Xianguo 1972 CHN 22.01
7 Chou Rong-Ting TPE 22.03
Noritomo Aoyama JPN DNS
First Round (Jun 13)
Heat 1 ( 0.5)
1 Li Xiaopeng 28.10.1971 CHN 21.76 Q
2 Chou Rong-Ting TPE 21.91 Q
3 Ku Wai Ming 11.9.1973 HKG 22.07 Q
4 Patrick Khoo Ghee Wong 11.1.1972 MAS 22.46 Q
5 Cheang Kwok Keung MAC 23.91
Heat 2 ( 0.3)
1 Takuya Yui 19.12.1972 JPN 21.75 Q
2 Ibrahim Ismail 10.5.1972 QAT 21.75 Q
3 Chen Zhiyong CHN 21.87 Q
4 S. Gunaratne SRI 22.19 Q
5 Mehdi Hasan 14.9.1971 BAN 22.47 q
6 Mohamed Alias 8.2.1971 SIN 22.54 q
7 Somchai Wongsim THA 22.82 q
Heat 3 ( 1.9)
1 Noritomo Aoyama JPN 21.73 Q
2 Zheng Xianguo 1972 CHN 21.89 Q
3 Song Ki-Young 8.9.1972 KOR 22.07 Q
4 Hamkah bin Afik 20.10.1972 SIN 22.13 Q
5 Bimal Tarafdar 6.7.1974 BAN 23.01 q
6 Leong Kin Cheang MAC 23.77
Semi-Finals (Jun 13)
Heat 1 ( 0.5)
1 Li Xiaopeng 28.10.1971 CHN 21.93 Q
2 Song Ki-Young 8.9.1972 KOR 22.34 Q
3 Noritomo Aoyama JPN 22.45 Q
4 Zheng Xianguo 1972 CHN 22.50 q
5 Patrick Khoo Ghee Wong 11.1.1972 MAS 22.70
6 Mehdi Hasan 14.9.1971 BAN 22.81
7 Hamkah bin Afik 20.10.1972 SIN 22.98
8 Bimal Tarafdar 6.7.1974 BAN 23.48
Heat 2 ( 1.2)
1 Takuya Yui 19.12.1972 JPN 21.35 Q
2 Ibrahim Ismail 10.5.1972 QAT 21.60 Q
3 Chen Zhiyong CHN 21.87 Q
4 Chou Rong-Ting TPE 22.11 q
5 Ku Wai Ming 11.9.1973 HKG 22.60
6 Somchai Wongsim THA 22.80
7 Mohamed Alias 8.2.1971 SIN 22.91
S. Gunaratne SRI DQ( )
400m Men
Final (Jun 15)
1 Ibrahim Ismail 10.5.1972 QAT 46.91
2 Li Yuanwu 1972 CHN 47.91
3 Masayoshi Kan 25.2.1972 JPN 47.97
4 Gao Hanming .9.1972 CHN 48.09
5 Chou Rong-Ting TPE 48.77
6 Eiji Muraoka JPN 49.30
7 Zhu Lidong 6.10.1972 CHN 49.83
Patrick Khoo Ghee Wong 11.1.1972 MAS DQ( )
First Round (Jun 15)
Heat 1
1 Ibrahim Ismail 10.5.1972 QAT 47.33 Q
2 Li Yuanwu 1972 CHN 47.61 Q
3 Patrick Khoo Ghee Wong 11.1.1972 MAS 48.97 q
4 Chou Rong-Ting TPE 49.05 q
5 Joven Mariano 3.7.1972 PHI 50.44
6 Wong Wai Kuen HKG 51.71
Heat 2
1 Masayoshi Kan 25.2.1972 JPN 48.52 Q
2 Zhu Lidong 6.10.1972 CHN 49.17 Q
3 Dhani Ram Chaudhari 28.4.1971 NEP 49.72
4 Abbas Jawad Kadim IRQ 50.73
5 Wong Pui Hung HKG 53.03
Mehdi Hasan 14.9.1971 BAN DQ( )
Anwar Al-Shamry 1971 KUW DQ( )
Heat 3
1 Gao Hanming .9.1972 CHN 49.20 Q
2 Eiji Muraoka JPN 49.51 Q
3 Suleiman Al-Habsi 1.2.1970 OMA 49.57
4 Farman Abbas IRQ 50.04
5 David Villanueva 3.2.1971 PHI 51.20
Somkuam Lomwong 4.6.1972 THA DQ( )
800m Men
Final (Jun 14)
1 Ding Weifeng 12.10.1973 CHN 1:49.57
2 Zhou Chaohui 17.6.1972 CHN 1:49.76
3 Kim Yong-Hwan 20.6.1971 KOR 1:50.09
4 Wang Xinjun 20.3.1971 CHN 1:50.16
5 Dhani Ram Chaudhari 28.4.1971 NEP 1:54.47
6 David Villanueva 3.2.1971 PHI 1:56.98
7 Abbas Jawad Kadim IRQ 1:57.32
8 S. Nesamani SIN 1:58.14
9 Prakash Rana NEP 2:05.28
1500m Men
Final (Jun 15)
1 Kim Yong-Hwan 20.6.1971 KOR 3:50.06
2 Ryuji Takei 18.5.1971 JPN 3:50.81
3 Wang Xinjun 20.3.1971 CHN 3:52.16
4 Zhou Chaohui 17.6.1972 CHN 3:52.58
5 Hiroyuki Nakamura 8.4.1971 JPN 3:55.84
6 Jiang Xili CHN 4:01.70
7 Man Bir Joshi NEP 4:08.75
8 S. Nesamani SIN 4:11.52
9 Yeong Tak Pui 1971 MAC 4:31.92
5000m Men
Final (Jun 13)
1 Seiji Kushibe 11.11.1971 JPN 14:43.43
2 Abdullah Yousef Abdullah 10.12.1972 QAT 14:44.64
3 Fang Min-Son 1971 PRK 14:46.85
4 Feng Shupeng CHN 14:52.94
5 Yang Caishan CHN 15:01.52
6 Hiroyuki Nakamura 8.4.1971 JPN 15:05.41
7 Yu Yeong-Hun 27.2.1972 KOR 15:24.48
8 Talib Shahad Ghanim IRQ 15:29.63
9 Wang Jianjun CHN 15:41.70
10 Bhairon Singh Loney 1972 IND 15:41.80
11 Teddy Danoy 21.7.1971 PHI 16:02.85
12 Lee Eui-Soo 24.4.1972 KOR 16:14.07
13 Man Bir Joshi NEP 16:17.20
14 Yeong Tak Pui 1971 MAC 20:00.15
10000m Men
Final (Jun 16)
1 Abdullah Yousef Abdullah 10.12.1972 QAT 30:29.90
2 Yu Yeong-Hun 27.2.1972 KOR 30:30.21
3 Xu Mingzhu .10.1972 CHN 30:32.82
4 Fang Min-Son 1971 PRK 30:43.50
5 Zhao Zhixue CHN 31:04.31
6 Teddy Danoy 21.7.1971 PHI 31:52.89
7 Bhairon Singh Loney 1972 IND 32:05.72
8 Sun Lu CHN 32:17.92
9 Kim Tae-Hwan KOR 32:34.58
10 Talib Shahad Ghanim IRQ 32:45.21
11 Hader Al-Dosari 19.1.1971 KSA 32:52.49
12 Rajan Khatri 1971 NEP 32:53.03
13 Man Bir Joshi NEP 33:30.27
3000mh Men
Final (Jun 15)
1 Sun Ripeng 25.10.1974 CHN 8:55.68
2 Li Wen 15.10.1972 CHN 9:01.77
3 Jamal Abdi Hassan 12.6.1972 QAT 9:08.98
4 Masafumi Matsuoka 26.1.1972 JPN 9:16.04
5 Hirofumi Katafuchi 5.5.1971 JPN 9:19.05
6 Ma Hui CHN 9:19.13
7 Alyan Al-Qahtani 23.8.1971 KSA 9:50.93
110mh (106.7cm [3'6] Senior Implement) Men
Final (Jun 14) ( 0.3)
1 Takeshi Iwasa 9.4.1971 JPN 14.34
2 Keiichiro Seki 31.7.1971 JPN 14.42
3 Chen Yanhao 2.1.1972 CHN 14.45
4 Zhang Xiaojian .2.1973 CHN 14.50
5 Tsai Ming-Yuan 18.4.1971 TPE 14.59
6 Kim Jong-Won 26.5.1972 KOR 14.77
7 Zhang Xianbin 10.1.1972 CHN 14.87
8 Chen Fang-Cheng 1971 TPE 15.17
First Round (Jun 14)
Heat 1 ( 0.6)
1 Keiichiro Seki 31.7.1971 JPN 14.32 Q
2 Chen Yanhao 2.1.1972 CHN 14.51 Q
3 Kim Jong-Won 26.5.1972 KOR 14.85 Q
4 Zhang Xianbin 10.1.1972 CHN 14.86 q
5 Chen Fang-Cheng 1971 TPE 15.12 q
6 Ali Bader 15.9.1971 KUW 15.97
Heat 2 ( 1.7)
1 Zhang Xiaojian .2.1973 CHN 14.37 Q
2 Takeshi Iwasa 9.4.1971 JPN 14.38 Q
3 Tsai Ming-Yuan 18.4.1971 TPE 14.47 Q
4 Choi Yong-Jin 16.5.1970 PRK 15.43
5 Lam Kin Wai 1971 HKG 15.91
400mh (91.4cm [3'0] Senior Implement) Men
Final (Jun 14)
1 Yoshihiko Saito 12.2.1972 JPN 50.89
2 Kazuhiko Yamazaki 10.5.1971 JPN 52.35
3 Yang Guangjun CHN 52.44
4 Guo Xuanlong 1971 CHN 52.53
5 Chiu Wensheng 2.4.1973 TPE 53.05
6 Somkuam Lomwong 4.6.1972 THA 53.63
7 Du Yuechun 15.3.1972 CHN 54.76
8 Chen Fang-Cheng 1971 TPE 55.27
First Round (Jun 13)
Heat 1
1 Yoshihiko Saito 12.2.1972 JPN 53.52 Q
2 Yang Guangjun CHN 53.94 Q
3 Somkuam Lomwong 4.6.1972 THA 53.99 Q
4 Chen Fang-Cheng 1971 TPE 54.73 q
5 Joven Mariano 3.7.1972 PHI 55.49
6 Anwar Al-Shamry 1971 KUW 56.35
Heat 2
1 Kazuhiko Yamazaki 10.5.1971 JPN 53.37 Q
2 Guo Xuanlong 1971 CHN 53.93 Q
3 Chiu Wensheng 2.4.1973 TPE 54.33 Q
4 Du Yuechun 15.3.1972 CHN 54.93 q
5 Cheung Kay Wing HKG 57.15
6 Hamza Koushan IRQ 60.90
High Jump Men
Final (Jun 16)
1 Lee Jin-Taek 13.4.1972 KOR 2.20
2 Li Jianhong .1.1972 CHN 2.15
3 Hirokazu Kasai 15.5.1971 JPN 2.15
4 Xu Xiaodong 12.12.1973 CHN 2.09
5 Wan Yongzheng 2.6.1972 CHN 2.09
6 Liao Hsueh-Sung 8.10.1971 TPE 2.06
7 Pornsak Playyod 1971 THA 2.06
8 Ha Wai Hung 1972 HKG 2.00
9 Hsiao Yi-Chieh 1971 TPE 2.00
10 Chang Yu Ho 29.5.1972 HKG 1.95
11 Kim Gwang-Su 19.2.1972 PRK 1.90
Abdullah Al-Saleh 1972 KSA NH
Pole Vault Men
Final (Jun 15)
1 Lin Shijing 1971 CHN 5.01
=2 Liu Zhiyong CHN 4.60
Ying Hui 2.1.1971 CHN 4.60
4 Lee Kyung-Min 24.9.1971 KOR 4.50
5 Wu Chien-Kuo 1971 TPE 4.40
6 Jamal Al-Manai 1971 QAT 4.00
=7 Sattal IND 4.00
Jason Yeo Wei Chen 1972 SIN 4.00
Faisal Ahmed Abdul Karim 1972 QAT NH
Sun Cheng-San 1971 TPE NH
Long Jump Men
Final (Jun 13)
1 Sun Tai-San 25.2.1971 TPE 7.54 w ( 7.13/ 2.4 x 7.21/ 1.7 7.11/-0.9 x 7.54/ 2.7)
2 Nobuhara Asahara 21.6.1972 JPN 7.49 ( 7.35/ 2.2 7.01/ 1.7 7.49/ 0.9 7.47/ 1.7 7.22/ 2.5 x)
3 Song Leijie CHN 7.43 w ( 7.01/ 2.6 6.75/-2.6 7.00/ 0.4 7.14/ 1.7 7.38/ 2.2 7.43/ 4.6)
4 Huang Yifei CHN 7.40 ( 7.32/ 4.4 7.40/ 0.5 5.54/ 1.3 - - -)
5 Liao Hsueh-Sung 8.10.1971 TPE 7.39 w ( 6.68/ 2.0 6.98/ 1.9 6.94/ 2.9 x x 7.39/ 4.1)
6 Zhao Weijia CHN 7.38 w ( 7.36/ 3.5 7.33/ 1.9 7.33/ 3.3 7.31/ 1.7 7.38/ 3.2 7.34/ 2.1)
7 Jihad Al-Sheikh 5.8.1972 OMA 7.27 w ( 7.26/ 2.8 7.27/ 2.7 7.17/ 3.0 7.09/-0.5 x 7.21/ 2.2)
8 Lam Kin Wai 1971 HKG 6.96 w ( x 6.92/ 0.4 6.93/ 1.3 6.96/ 2.4 6.91/ 3.3 x)
9 Kim Man-Choi PRK 6.89 w ( x 6.89/ 2.1 x)
10 Illac Díaz PHI 6.29 ( 6.29/-0.6 x 6.05/-0.7)
11 Bimal Tarafdar 6.7.1974 BAN 5.82 ( x 5.82/-0.4 -)
12 Ahmed Abdullah Nejim KUW 4.74 ( x x 4.74/-1.2)
Triple Jump Men
Final (Jun 14)
1 Wang Chaohui 1972 CHN 15.76 (15.76/-0.1 14.98/ 1.0 - - - -)
2 Mou Xiaohui 20.1.1971 CHN 15.71 ( x 15.05/ 1.5 15.71/ 1.1 15.63/ 1.2 15.47/ 1.2 15.17/ 0.7)
3 Noriyuki Matsui 14.11.1971 JPN 15.61 (15.26/ 1.9 14.02/ 0.8 15.26/ 2.1 x x 15.61/ 1.0)
4 Cui Hongwei 9.3.1972 CHN 15.38 w (15.24/ 0.5 13.74/ 1.4 15.23/ 1.2 15.38/ 2.9 15.10/ 2.5 x)
5 Lai Cheng-Hung 1972 TPE 15.35 w (14.82/ 2.5 14.52/ 0.7 14.72/ 1.4 14.78/ 0.1 14.57/ 0.2 15.35/ 2.4)
6 Lee Dae-Hee 14.10.1971 KOR 15.12 ( x 15.12/ 1.0 14.14/ 1.0 x x x)
7 Udara Jayasena 1971 SRI 14.52 (14.49/ 0.9 14.35/ 1.1 14.47/ n.a x x 14.52/ 1.1)
8 Jihad Al-Sheikh 5.8.1972 OMA 13.91 (13.10/ 0.9 13.91/ 1.5 - - - -)
Shot Put 7257g (Senior implement) Men
Final (Jun 14)
1 Xie Shengying 18.4.1971 CHN 18.51 (18.25 18.51 18.36 18.04 18.47 18.13)
2 Zhang Zouwen 13.7.1971 CHN 16.92 (15.29 15.90 16.12 16.34 16.22 16.92)
3 Bilal Saad Mubarak 18.12.1972 QAT 16.48 (15.37 15.92 15.83 16.48 16.45 16.47)
4 Liu Xiaori 16.6.1973 CHN 15.90 (15.75 15.90 x x x x)
5 Chen Hsin-Yuh 28.2.1972 TPE 15.47 (15.47 14.42 x 14.38 14.08 14.75)
6 Manjit Singh 27.12.1973 IND 14.83 ( x 13.23 x 14.83 x 14.39)
7 An Gil-Jun 28.9.1971 KOR 14.73 (14.73 14.61 14.03 14.04 14.56 x)
8 Wang Hsiang-Fu TPE 14.08 (13.59 13.96 14.08 13.95 13.40 12.82)
9 Mohamed Nazar Abdul Rahim 30.3.1971 MAS 13.13 ( x x 13.13)
Discus 2000g (Senior implement) Men
Final (Jun 13)
1 Li Yongmin 20.9.1971 CHN 52.78 (52.78 51.24 50.34 52.22 x -)
2 Han Feng 1972 CHN 51.20 (46.92 46.86 50.58 51.20 58.70 -)
3 Qu Jinzhu CHN 50.30 (50.26 50.10 50.30 x 48.30 -)
4 Paek Li-Won 1971 PRK 46.88 (45.66 46.88 44.98 46.18 41.14 -)
5 Chen Hsin-Yuh 28.2.1972 TPE 42.14 (40.98 41.84 x 42.14 x -)
6 Wang Hsiang-Fu TPE 40.34 ( x x 40.34 x x -)
Hammer Throw 7257g (Senior implement) Men
Final (Jun 13)
1 Xu Weili 6.11.1972 CHN 63.10 (60.34 60.58 62.00 62.34 x 63.10)
2 Jiang Xingdong 1972 CHN 59.52 (57.68 x 57.52 59.12 58.66 59.52)
3 An Mufeng CHN 57.52 (57.52 x 54.58 x x 56.90)
4 Omar Al-Mulla 1971 KUW 55.28 (55.04 55.20 x 51.04 x 52.96)
5 Chiang Cheng-Luen 1972 TPE 48.46 (48.46 47.88 47.34 47.56 48.04 46.68)
6 Pan Yuh-Chang TPE 47.10 Series unknown
Javelin 800g new spec. (1986-) Men
Final (Jun 15)
1 Yasuo Nakamura 17.5.1971 JPN 71.24 (68.02 71.24 68.74 x 65.66 65.44)
2 Sun Fuhai 30.7.1972 CHN 69.62 (58.62 65.60 69.02 67.02 63.60 x)
3 Li Rongxiang 8.1.1972 CHN 69.00 (62.28 68.40 66.88 61.72 69.00 66.78)
4 Satbir Singh Saran 25.8.1972 IND 64.28 (64.28 61.02 62.82 63.00 61.38 61.42)
5 Wang Wenge CHN 62.58 (62.58 61.26 59.48 61.12 x 56.16)
6 Lu Ching-Yi 20.9.1971 TPE 61.24 (55.72 56.64 59.76 56.32 61.24 60.48)
7 Kwon Soo-Buk 1972 KOR 56.46 (55.64 56.46 52.74 x 54.44 55.78)
8 Kim Chol-Man 1971 PRK 51.00 (49.42 51.00 x x x x)
Decathlon 1986- (100 LJ SP HJ 400 110H DT PV JT 1500) Men
Final standings (Jun 13/14)
1 Zheng Jun 25.1.1970 CHN 7191 (11.42 6.69/n.a 13.19 1.89 52.46 15.07 42.74 4.40 53.06 4:42.31)
2 Guo Zhengrong 20.4.1972 CHN 6930 (10.92 6.97/n.a 11.64 1.95 51.98 15.60 34.92 4.20 48.38 4:53.52)
3 Chuan Chi-Cheng 1971 TPE 6604 (11.51 6.50/n.a 11.50 1.83 53.06 15.45 38.38 4.00 51.20 4:53.09)
4 Lee Chung-Jen KOR 6440 (11.37 6.66/n.a 10.64 1.83 51.16 16.14 30.80 3.60 53.02 4:45.13)
Wei Wenhua .2.1972 CHN DNF (3579) (10.96 7.02/n.a 11.27 1.83 53.12 DNS DNS DNS DNS DNS)
10000m Walk Men
Final (Jun 14)
1 Li Mingcai 22.8.1971 CHN 43:31.31
2 Mao Xinyuan 2.7.1971 CHN 45:07.11
3 Ye Liansheng 1971 CHN 46:20.51
4 Yu Yeong-Bae KOR 51:11.61
5 Naressh Kumar IND 52:21.05
6 Narinder Singh Pal IND 52:48.59
7 Rajan Khatri 1971 NEP 53:46.09
Relay 400m (4x100m) Men
Final (Jun 14)
1 Japan 40.95 (Yoshihisa Ono 1972, Nobuhara Asahara 21.6.1972, Takuya Yui 19.12.1972, Noritomo Aoyama .)
2 China 41.36 (Xia Xianghai 17.8.1971, Zhao Haohan .1.1971, Zhou Haiping 1972, Zheng Xianguo 1972)
3 Thailand 41.57 (Viroj Anuparp ., Songrit Weingban ., Niti Piyapan 20.6.1972, Somchai Wongsim .)
Relay 1600m (4x400m) Men
Final (Jun 16)
1 Japan 3:12.47 (Kazuhiko Yamazaki 10.5.1971, Masayoshi Kan 25.2.1972, Yoshihiko Saito 12.2.1972, Takuya Yui 19.12.1972)
2 China 3:13.02 (Gao Hanming .9.1972, Zhu Lidong 6.10.1972, Li Yuanwu 1972, Zhang Wei .)
3 Chinese Taipei 3:18.29 (Chen Fang-Cheng 1971, Chou Rong-Ting ., Lee Chung-Jen ., Chiu Wensheng 2.4.1973)
4 Iraq 3:25.42 (Abbas Jawad Kadim ., Hamza Koushan ., Talib Shahad Ghanim ., Farman Abbas .)
5 Thailand 3:29.80 (Viroj Anuparp ., Niti Piyapan 20.6.1972, Somchai Wongsim ., Somkuam Lomwong 4.6.1972)
6 Hong Kong 3:32.00 (Wong Wai Kuen ., Wong Pui Hung ., Lam Kin Wai 1971, Cheung Kay Wing .)
100m Women
Final (Jun 13) ( 2.9)
1 Wang Lei 1971 CHN 11.63 w
2 Xiao Yehua 6.11.1971 CHN 11.66 w
3 Zenia Ayrton 15.3.1972 IND 11.95 w
4 Leung Wai Kwan 1972 HKG 12.02 w
5 Wi Mi-Jin 1972 KOR 12.11 w
6 Hsu Pei-Chin 24.10.1973 TPE 12.13 w
7 Fumie Yamazaki 30.1.1972 JPN 12.14 w
8 Yu Yanyun 1972 CHN 12.17 w
First Round (Jun 13)
Heat 1 ( 0.7)
1 Xiao Yehua 6.11.1971 CHN 11.78 Q
2 Zenia Ayrton 15.3.1972 IND 12.09 Q
3 Fumie Yamazaki 30.1.1972 JPN 12.34 q
4 Ko Hwa-Ja 1972 KOR 12.37
5 Wang Shu-Ling TPE 12.37
6 Cheong Tsui Shan MAC 14.58
Heat 2 ( 1.2)
1 Wang Lei 1971 CHN 12.00 Q
2 Wi Mi-Jin 1972 KOR 12.18 Q
3 Hsu Pei-Chin 24.10.1973 TPE 12.25 q
4 Edna Punelas 4.11.1971 PHI 12.47
5 Pirat Pengma THA 12.65
6 Ng Sou Peng MAC 13.10
7 Chun Kwok Ying HKG 13.24
Heat 3 ( 1.2)
1 Yu Yanyun 1972 CHN 12.20 Q
2 Leung Wai Kwan 1972 HKG 12.28 Q
3 Rachita Panda 4.3.1974 IND 12.44
4 Nednapa Chommuak 9.8.1971 THA 12.50
5 Woon Siew Gian MAS 12.72
6 Khok Chiew Hoay SIN 12.93
7 Jennifer Ferrer PHI 13.08
200m Women
Final (Jun 16) ( 0.8)
1 Pei Fang 1.2.1971 CHN 23.52
2 Liu Xiaomei 11.1.1972 CHN 24.22
3 Hsu Pei-Chin 24.10.1973 TPE 24.59
4 Wi Mi-Jin 1972 KOR 24.73
5 Zenia Ayrton 15.3.1972 IND 24.75
6 Wang Shu-Ling TPE 24.97
7 Byun Yeong-Rye 1974 KOR 25.06
8 Fumie Yamazaki 30.1.1972 JPN 25.27
First Round (Jun 15)
Heat 1 (-2.7)
1 Zenia Ayrton 15.3.1972 IND 25.30 Q
2 Wang Shu-Ling TPE 25.40 Q
3 Byun Yeong-Rye 1974 KOR 25.43 q
4 Khok Chiew Hoay SIN 26.66
5 Kylie van den Bosch HKG 27.63
Nednapa Chommuak 9.8.1971 THA DNF
Heat 2 (-2.2)
1 Liu Xiaomei 11.1.1972 CHN 24.44 Q
2 Hsu Pei-Chin 24.10.1973 TPE 24.98 Q
3 Rachita Panda 4.3.1974 IND 26.06
4 Lynn Marie Reutens MAS 26.53
5 Bongkoch Kroeihonsri THA 26.92
6 Joanna Feria PHI 27.01
7 Cheong Tsui Shan MAC 30.21
Heat 3 (-1.7)
1 Pei Fang 1.2.1971 CHN 23.64 Q
2 Wi Mi-Jin 1972 KOR 25.10 Q
3 Fumie Yamazaki 30.1.1972 JPN 25.22 q
4 Edna Punelas 4.11.1971 PHI 25.54
5 Shanti Ramachandran MAS 26.27
6 Wan Kin Yee 20.7.1975 HKG 26.74
7 U Mei Wa MAC 28.59
400m Women
Final (Jun 14)
1 Ma Yuqin 11.9.1972 CHN 53.38
2 Liu Youlan 1971 CHN 54.90
3 Kutty Saramma 25.2.1971 IND 55.07
4 Rabia Abdul Salam 26.1.1973 MAS 55.40
5 Park Jong-Im 2.2.1972 KOR 55.98
6 Lu Ping 1971 CHN 56.31
7 Lin Shu-Huei 1971 TPE 56.62
8 Supak Kulsirirat 1972 THA 57.38
First Round (Jun 13)
Heat 1
1 Ma Yuqin 11.9.1972 CHN 55.25 Q
2 Rabia Abdul Salam 26.1.1973 MAS 55.97 Q
3 Lin Shu-Huei 1971 TPE 56.09 q
4 Supak Kulsirirat 1972 THA 57.79 q
5 Marife Suanque PHI 63.71
Heat 2
1 Liu Youlan 1971 CHN 55.82 Q
2 Park Jong-Im 2.2.1972 KOR 56.52 Q
3 Kao Yuh-Chuan 17.3.1973 TPE 58.11
4 Joanna Feria PHI 60.92
5 Choi Hiu Nam 1973 HKG 65.19
6 Gyanu Shrestha NEP 67.34
Heat 3
1 Lu Ping 1971 CHN 56.91 Q
2 Kutty Saramma 25.2.1971 IND 57.00 Q
3 Chew Gin Peng MAS 57.90
4 Tam Fung Man HKG 64.60
800m Women
Final (Jun 16)
1 Liu Li 12.3.1971 CHN 2:03.97
2 Zhang Yumei 25.11.1971 CHN 2:06.63
3 Tao Chunmiao 1971 CHN 2:06.78
4 Kim Hye-Young 1973 KOR 2:08.77
5 Lin Shu-Huei 1971 TPE 2:11.17
6 Srirat Chimrak 19.3.1972 THA 2:17.28
7 Sheryl van Tassel 1975 HKG 2:17.30
K.S. Bijimol IND DNS
First Round (Jun 15)
Heat 1
1 Tao Chunmiao 1971 CHN 2:13.31 Q
2 Kim Hye-Young 1973 KOR 2:13.51 Q
3 Srirat Chimrak 19.3.1972 THA 2:17.99 Q
4 Tong Jong-Suk PRK 2:21.69
5 Marilou García PHI 2:28.94
6 Maggie Chan 28.10.1975 HKG 2:30.25
7 Gyanu Shrestha NEP 2:33.23
8 Chan Kai Wa MAC 2:33.76
Heat 2
1 Liu Li 12.3.1971 CHN 2:14.76 Q
2 Zhang Yumei 25.11.1971 CHN 2:15.66 Q
3 Lin Shu-Huei 1971 TPE 2:16.21 Q
4 Sheryl van Tassel 1975 HKG 2:20.17 q
5 K.S. Bijimol IND 2:20.29 q
6 Huang Chuen-Li 1973 TPE 2:20.58
7 Subasna Panta NEP 2:24.86
8 Lam Lo Fong MAC 2:38.96
1500m Women
Final (Jun 14)
1 Qu Yunxia 25.12.1972 CHN 4:11.89
2 Xiujun Chang 1972 CHN 4:17.25
3 Li Myong-Hui 1971 PRK 4:17.97
4 Hatsumi Matsumoto 11.3.1972 JPN 4:18.03
5 Wang Fuli CHN 4:23.61
6 Kim Song-Hwa 1971 PRK 4:26.22
7 Lee Yeon-Ho 1974 KOR 4:26.82
8 Tsai Shu-Chen 1973 TPE 4:39.69
9 Huang Chuen-Li 1973 TPE 4:42.32
10 Maggie Chan 28.10.1975 HKG 5:07.85
Subasna Panta NEP DNF
Zhuo Liye SIN DNS
First Round (Jun 13)
Heat 1
1 Wang Fuli CHN 4:29.11 Q
2 Hatsumi Matsumoto 11.3.1972 JPN 4:31.37 Q
3 Kim Song-Hwa 1971 PRK 4:32.87 Q
4 Li Myong-Hui 1971 PRK 4:32.95 Q
5 Subasna Panta NEP 4:52.56 q
6 Zhuo Liye SIN 4:58.19 q
7 Sheryl van Tassel 1975 HKG 5:05.74
8 Lam Wai Mei MAC 5:18.29
Heat 2
1 Xiujun Chang 1972 CHN 4:23.85 Q
2 Qu Yunxia 25.12.1972 CHN 4:23.86 Q
3 Lee Yeon-Ho 1974 KOR 4:29.27 Q
4 Huang Chuen-Li 1973 TPE 4:36.09
5 Tsai Shu-Chen 1973 TPE 4:41.78 q
6 Maggie Chan 28.10.1975 HKG 5:05.31 q
7 Laxmi Maya Raj Bhandari 1970 NEP 5:07.00
8 Chan Kai Wa MAC 5:14.37
3000m Women
Final (Jun 16)
1 Li Ying 24.6.1975 CHN 9:19.41
2 Hatsumi Matsumoto 11.3.1972 JPN 9:23.68
3 Wang Yanfang 10.7.1971 CHN 9:25.26
4 Shiki Terasaki 27.3.1972 JPN 9:29.45
5 Kim Song-Hwa 1971 PRK 9:42.08
6 Kim Ji-Yon 1971 PRK 9:43.70
7 Yang Qiaoling CHN 9:46.65
8 Lee Yeon-Ho 1974 KOR 10:12.00
9 Subasna Panta NEP 10:40.38
10 Zhuo Liye SIN 11:01.18
11 Laxmi Maya Raj Bhandari 1970 NEP 11:07.50
12 Lam Wai Mei MAC 11:23.40
10000m Women
Final (Jun 14)
1 Rika Ota 2.4.1971 JPN 33:55.45
2 Zhu Ruixia 16.8.1971 CHN 34:02.48
3 Tomoe Abe 13.8.1971 JPN 34:16.84
4 Jing Chunfeng CHN 34:40.48
5 Ham Bong-Sil 24.7.1974 PRK 35:40.87
6 Aileen Tuastumban PHI 42:09.70
Subasna Panta NEP DNF
Yan Qinglan 20.11.1971 CHN DNF
Laxmi Maya Raj Bhandari 1970 NEP DNF
100mh (84.0cm [2'9]) Women
Final (Jun 16) ( 0.2)
1 Zhang Yu 8.4.1971 CHN 13.45
2 Sun Xue 1972 CHN 13.66
3 Li Xiaoyan 26.6.1972 CHN 14.06
4 Kim Seon-Jin 19.5.1971 KOR 14.15
5 Sumiko Yoshida 28.6.1971 JPN 14.33
6 Hsu Hsiu-Ying 25.10.1973 TPE 14.51
7 Adeline Leong Lai Yee 1972 MAS 15.66
400mh (76.2cm [2'6]) Women
Final (Jun 16)
1 Leng Xueyan 11.1.1972 CHN 57.97
2 Li Yan 25.12.1971 CHN 60.45
3 Fang Kunyao 1.2.1971 CHN 60.62
4 Su Huei-Chun 1971 TPE 62.45
5 Adeline Leong Lai Yee 1972 MAS 63.20
6 Ancy Joseph IND 66.23
7 Chui Tze Man HKG 70.35
8 Cheong Yut Mei MAS 70.63
High Jump Women
Final (Jun 14)
1 Zhao Yangwu 8.4.1972 CHN 1.88
2 Guan Shumin 2.1.1973 CHN 1.85
3 Wang Juan 1971 CHN 1.82
4 Tang Li-Wen 15.1.1976 TPE 1.73
5 Song Eun-Hee 1972 KOR 1.73
6 Lin Su-Chi 8.8.1975 TPE 1.70
7 Kim Hyon Ok 6.12.1973 PRK 1.65
8 Ao Ieong Pui Shan HKG 1.55
Long Jump Women
Final (Jun 16)
1 Liu Jingmin 1.2.1972 CHN 6.57 w ( 5.99/ 2.5 6.48/ 4.4 6.57/ 5.7 6.19/ 3.4 6.12/ 4.4 -)
2 Yang Zhanxiang .9.1972 CHN 6.14 ( 6.14/ 1.6 6.02/ 1.9 4.59/ 5.5 x x 6.05/ 3.5)
3 Fan Yangjuan 1972 CHN 6.02 w ( 5.58/ 4.7 6.02/ 5.0 x 5.79/ 3.9 5.90/ 4.2 5.90/ 2.3)
4 Kim Seon-Jin 19.5.1971 KOR 5.94 w ( 5.43/ 2.8 5.94/ 4.6 x 5.73/ 3.3 5.86/ 4.3 5.82/ 3.7)
5 Anusha Kariyawasam 21.5.1971 SRI 5.80 w ( 5.74/ 4.5 5.69/ 4.6 5.64/ 4.0 5.57/ 1.1 5.61/ 1.9 5.80/ 2.6)
6 Park Eun-Jung 1971 KOR 5.55 w ( 4.99/ 5.3 5.55/ 4.4 x x x x)
7 Ng Sou Peng MAC 5.32 w ( 5.32/ 2.8 5.32/ 4.2 x 5.24/ 5.5 x -)
8 Wong Wai Wah HKG 4.95 w ( 4.23/ 3.3 4.95/ 4.4 4.90/ 6.3 4.83/ 4.0 4.46/ 6.3 4.37/ 1.2)
Ma Chun-Ping 3.8.1971 TPE NM ( x - -)
Shot Put 4000g Women
Final (Jun 16)
1 Qiu Qiaoping 31.10.1971 CHN 18.66 (18.66 18.60 x 17.84 x 17.71)
2 Li Xiaoyun 10.7.1971 CHN 18.33 (17.90 18.33 x x x x)
3 Lu Xia 16.9.1971 CHN 15.94 (15.47 x 15.94 x 15.64 x)
4 Mun Hye-Ran 1971 KOR 14.76 (14.76 14.76 x 14.69 14.26 14.00)
5 Huang Chia-Huei 1971 TPE 13.59 (11.39 12.94 12.68 13.59 12.46 x)
6 Tsai Mei-Ling 1973 TPE 12.85 (12.15 12.29 12.69 12.85 9.89 11.34)
7 Kim Jong-Su PRK 12.77 (12.38 12.00 12.69 x 12.77 12.24)
Discus Throw 1000g Women
Final (Jun 16)
1 Qiu Qiaoping 31.10.1971 CHN 60.14 (50.96 x x 59.58 x 60.14)
2 Yuan Wei 1971 CHN 57.24 (51.48 56.40 56.44 x 57.24 x)
3 Wang Enfang 1971 CHN 49.26 (45.08 x 47.96 x 47.46 49.26)
4 Kim Ok-Hee KOR 43.36 (39.20 37.28 41.54 42.06 42.48 43.36)
5 Chong Mi-Ra 1971 PRK 42.98 (40.30 42.98 39.68 41.70 x x)
Javelin 600g old spec. (-1998) Women
Final (Jun 13)
1 Hou Lili 30.1.1971 CHN 58.40 (58.40 52.54 55.70 57.14 55.16 x)
2 Liu Cui 29.12.1972 CHN 54.58 (50.20 54.30 x 51.76 54.58 52.28)
3 Zhang Ru 28.2.1971 CHN 54.52 (50.58 51.44 51.66 x 47.74 54.52)
4 Lee Yeong-Seon 21.2.1974 KOR 49.08 (47.12 x 48.64 49.08 x 40.88)
5 Fang En-Hua 22.10.1976 TPE 47.78 (45.84 46.30 38.40 43.24 42.96 47.78)
6 Chung Hsiao-Ling 1973 TPE 40.92 (37.70 36.40 37.42 40.92 39.16 x)
Heptathlon -1998 (100H HJ SP 200 LJ Jto 800) Women
Final standings (Jun 15/16)
1 Zhang Xiaohui 23.3.1971 CHN 5368 (14.11 1.66 11.34 25.89 5.97/n.a 33.66 2:22.67)
2 Ma Chun-Ping 3.8.1971 TPE 5286 (14.59 1.69 11.91 25.94 5.63/n.a 37.78 2:27.27)
3 Liu Bo 12.3.1972 CHN 5152 (14.74 1.81 10.69 26.63 5.51/n.a 25.56 2:16.53)
4 Zhou Ronghua CHN 5145 (15.05 1.75 12.12 27.44 5.69/n.a 34.76 2:27.41)
5000m Walk Women
Final (Jun 13)
1 Kong Yan 6.7.1973 CHN 21:58.30
2 Cui Yingzi 26.1.1971 CHN 22:09.67
3 Sun Yan 4.5.1973 CHN 23:46.24
4 Yuka Mitsumori 8.1.1972 JPN 24:22.38
5 Satinder Kaur IND 27:11.96
6 Kim Hyun-Suk KOR 27:43.60
Relay 400m (4x100m) Women
Final (Jun 16)
1 China 46.32 (Wang Lei 1971, Yu Yanyun 1972, Xiao Yehua 6.11.1971, Hu Ling 10.12.1973)
2 Chinese Taipei 46.43 (Hsu Pei-Chin 24.10.1973, Wang Shu-Ling ., Liu Shu-Hua 2.8.1972, Pan Shu-Chi .)
3 Korea 46.75 (Park Jong-Im 2.2.1972, Wi Mi-Jin 1972, Ko Hwa-Ja 1972, Byun Yeong-Rye 1974)
4 India 47.22 (Jonomani Sakia ., Kutty Saramma 25.2.1971, Rachita Mistry 4.3.1974, Zenia Ayrton 15.3.1972)
5 Thailand 47.64 (Nednapa Chommuak 9.8.1971, Pirat Pengma ., Bongkoch Kroeihonsri ., Supak Kulsirirat 1972)
6 Malasyia 48.03 (Chua Viu Phin ., Woon Siew Gian ., Chew Gin Peng ., Lynn Marie Reutens .)
7 Philippines 50.04 (Jennifer Ferrer ., Edna Punelas 4.11.1971, Joanna Feria ., Marife Suanque .)
Hong Kong DQ( ) (Leung Wai Kwan 1972, Chun Kwok Ying ., Wan Kin Yee 20.7.1975, Kylie van den Bosch .)
Relay 1600m (4x400m) Women
Final (Jun 13)
1 China 3:46.11 (Ma Yuqin 11.9.1972, Lu Ping 1971, Liu Youlan 1971, Leng Xueyan 11.1.1972)
2 Chinese Taipei 3:47.88 (Lin Shu-Huei 1971, Kao Yuh-Chuan 17.3.1973, Huang Chuen-Li 1973, Wang Pei-shun 1975)
3 Thailand 3:50.29 (Sriprai Chaikaew 1972, Supak Kulsirirat 1972, Srirat Chimrak 19.3.1972, Naparut Suajongprue 28.1.1972)
4 Malasyia 3:50.56 (Shanti Ramachandran ., Chew Gin Peng ., Adeline Leong Lai Yee 1972, Rabia Abdul Salam 26.1.1973)
5 India 4:07.55 (Zenia Ayrton 15.3.1972, Kutty Saramma 25.2.1971, K.S. Bijimol ., Ancy Joseph .)
6 Philippines 4:10.68 (Edna Punelas 4.11.1971, Marife Suanque ., Joanna Feria ., Marilou García .)
7 Hong Kong 4:13.83 (Kylie van den Bosch ., Maggie Chan 28.10.1975, Choi Hiu Nam 1973, Sheryl van Tassel 1975)
   

 

Information by Wikipedia

 

 

 

 

 

Real time web analytics, Heat map tracking

Olympic Games

Full

Results

All Events