Sport-Olympic.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

All Athletics Menu

IAAF Competitions

2000 IAAF Golden League - Overview

2000 IAAF Golden League

 
 

The 2000 IAAF Golden League was the third edition of the annual international track and field meeting series, held from 23 June to 1 September. It was contested at seven European meetings: the Meeting Gaz de France, Golden Gala, Bislett Games, Weltklasse Zürich, Herculis, Memorial Van Damme and the Internationales Stadionfest (ISTAF).

The Golden League jackpot consisted of 50 kilograms of gold bars. The jackpot was available to athletes who won at least five of the seven competitions of the series in one of the 12 specified events (7 for men, 5 for women). The jackpot events for 2000 were:

  • Men: 100 m, 1500 m, 3000 m, 400 m hurdles, high jump, pole vault, shot put
  • Women: 100 m, 1500 m, 100 m hurdles, long jump, javelin throw

The jackpot winners were Maurice Greene of the United States, Morocco's Hicham El Guerrouj, Norwegian Trine Hattestad, and Tatyana Kotova of Russia. Hattestad set two world records in the javelin during the series, throwing 68.22 metres at the Golden Gala, then 69.48 metres at the Bislett Games.

Shot putter CJ Hunter tested positive at the Bislett Games and his results from that meeting onwards were annulled. Marion Jones, his wife at the time, also later had her results from the final ISTAF meeting annulled as she later admitted to doping.

 

Calendar

#MeetingCityNationDate
1 Gaz de France meeting Paris France France June 23
2 Golden Gala Rome Italia Italy June 30th
3 Bislett Games Oslo Norvegia Norway July 28
4 Herculis Montecarlo Monaco Monk August 4th
5 Weltklasse Zürich Zurich Svizzera Switzerland August 18
6 Memorial Van Damme Brussels Belgio Belgium 25 August
7 Internationales Stadionfest Berlin Germania Germany 1 September
 

Jackpot winners

YearWinnerRacePrize
2000 Marocco Hicham El Guerrouj (2) 1500 m / mile 12.5 kg gold bar
Stati Uniti Maurice Greene 100 m
Norvegia Trine Hattestad Javelin throw
Russia Tatyana Kotova Long jump
 
 

Results

EventMeeting Gaz de France
23 June
Golden Gala
30 June
Bislett Games
28 July
Weltklasse Zürich
11 August
Herculis
18 August
Memorial Van Damme
25 August
ISTAF
1 September
Men
100 m  Brian Lewis (USA) 10.10  Maurice Greene (USA) 9.97  Ato Boldon (TRI) 10.00  Maurice Greene (USA) 9.94  Maurice Greene (USA) 10.01  Maurice Greene (USA) 9.88w  Maurice Greene (USA) 9.86
200 m  Maurice Greene (USA) 20.02  Ato Boldon (TRI) 20.26  Ato Boldon (TRI) 20.19
400 m  Hendrik Mokganyetsi (RSA) 44.83  Michael Johnson (USA) 44.07  Michael Johnson (USA) 45.00
800 m  Djabir Saïd-Guerni (ALG) 1:45.99  Djabir Saïd-Guerni (ALG) 1:44.32  Noah Ngeny (KEN) 1:44.49  André Bucher (SUI) 1:43.72  Djabir Saïd-Guerni (ALG) 1:43.79  Djabir Saïd-Guerni (ALG) 1:43.25
1500 m
Mile run
 Hicham El Guerrouj (MAR) 3:30.75  Noah Ngeny (KEN) 3:29.99  Hicham El Guerrouj (MAR) 3:46.24  Hicham El Guerrouj (MAR) 3:27.21  William Chirchir (KEN) 3:31.02  Hicham El Guerrouj (MAR) 3:47.91  Hicham El Guerrouj (MAR) 3:30.90
3000 m
5000 m
 Ali Saïdi-Sief (ALG) 7:27.67  Ali Saïdi-Sief (ALG) 12:50.86  Sammy Kipketer (KEN) 12:55.03  Haile Gebrselassie (ETH) 12:57.95  Ali Saïdi-Sief (ALG) 7:25.02  Brahim Lahlafi (MAR) 12:49.28  Ali Saïdi-Sief (ALG) 7:30.76
10,000 m  Paul Tergat (KEN) 27:03.87
3000 m s'chase  Ali Ezzine (MAR) 8:03.57  Brahim Boulami (MAR) 8:03.82  Wilson Boit Kipketer (KEN) 8:11.19  Bernard Barmasai (KEN) 8:02.76
110 m hurdles  Allen Johnson (USA) 13.19  Allen Johnson (USA) 13.17  Anier García (CUB) 13.18  Dominique Arnold (USA) 13.15  Terrence Trammell (USA) 13.28
400 m hurdles  Llewellyn Herbert (RSA) 48.41  Eric Thomas (USA) 47.94  Eric Thomas (USA) 48.66  Angelo Taylor (USA) 47.90  Llewellyn Herbert (RSA) 48.18  Llewellyn Herbert (RSA) 48.30  Angelo Taylor (USA) 48.26
Pole vault  Maksim Tarasov (RUS) 5.65  Maksim Tarasov (RUS) 5.80  Jean Galfione (FRA) 5.80  Danny Ecker (GER) 5.85  Michael Stolle (GER) 5.95  Danny Ecker (GER) 5.90  Jeff Hartwig (USA) 5.71
High jump  Sergey Klyugin (RUS) 2.31  Vyacheslav Voronin (RUS) 2.35  Vyacheslav Voronin (RUS) 2.31  Charles Austin (USA) 2.32  Javier Sotomayor (CUB) 2.30  Charles Austin (USA) 2.31  Mark Boswell (CAN) 2.32
Triple jump  Rostislav Dimitrov (BUL) 17.25  Jonathan Edwards (GBR) 17.36  Charles Friedek (GER) 17.20
Shot put  John Godina (USA) 21.25  C. J. Hunter (USA) 21.34  Adam Nelson (USA) 21.43  Adam Nelson (USA) 21.64  Yuriy Bilonoh (UKR) 21.02  Adam Nelson (USA) 21.58  Adam Nelson (USA) 20.89
Discus throw  Virgilijus Alekna (LTU) 71.12  Virgilijus Alekna (LTU) 68.06  Lars Riedel (GER) 69.72
Javelin throw  Jan Železný (CZE) 90.56
Women
100 m  Zhanna Tarnopolskaya-Pintusevich (UKR) 11.09  Marion Jones (USA) 10.91  Zhanna Tarnopolskaya-Pintusevich (UKR) 10.93  Marion Jones (USA) 10.95  Inger Miller (USA) 10.91  Marion Jones (USA) 10.83  Sevatheda Fynes (BAH) 11.03
200 m  Cathy Freeman (AUS) 22.62
400 m  Cathy Freeman (AUS) 50.74  Cathy Freeman (AUS) 49.48  Cathy Freeman (AUS) 49.78
800 m  Sandra Stals (BEL) 2:00.53  Maria Mutola (MOZ) 1:56.90  Maria Mutola (MOZ) 1:58.06
1500 m  Kutre Dulecha (ETH) 4:03.73  Kutre Dulecha (ETH) 4:02.92  Suzy Favor-Hamilton (USA) 3:57.40  Lidia Chojecka (POL) 4:00.37  Violeta Beclea-Szekely (ROM) 3:58.29  Carla Sacramento (POR) 4:00.35  Violeta Beclea-Szekely (ROM) 4:02.80
3000 m
5000 m
 Lidia Chojecka (POL) 8:33.35  Gabriela Szabo (ROM) 8:26.35  Lydia Cheromei (KEN) 8:30.80  Leah Malot (KEN) 14:39.83
100 m hurdles  Olga Shishigina (KAZ) 12.76  Gail Devers (USA) 12.47  Gail Devers (USA) 12.56  Gail Devers (USA) 12.39  Gail Devers (USA) 12.54  Gail Devers (USA) 12.53  Glory Alozie (NGR) 12.66
400 m hurdles  Deon Hemmings (JAM) 54.56  Nezha Bidouane (MAR) 53.53  Irina Privalova (RUS) 54.06
High jump  Inga Babakova (UKR) 1.97
Long jump  Tatyana Kotova (RUS) 7.04  Tatyana Kotova (RUS) 6.89  Tatyana Kotova (RUS) 7.00  Marion Jones (USA) 6.93  Erica Johansson (SWE) 6.81  Tatyana Kotova (RUS) 6.96  Tatyana Kotova (RUS) 6.96
Javelin throw  Tatyana Shikolenko (RUS) 64.50  Trine Hattestad (NOR) 68.22 WR  Trine Hattestad (NOR) 69.48 WR  Trine Hattestad (NOR) 66.50  Tatyana Shikolenko (RUS) 67.20  Trine Hattestad (NOR) 67.76  Trine Hattestad (NOR) 68.32
 
   

 

Real time web analytics, Heat map tracking

Olympic Games

Full

Results

All Events

 

You are here: Home Athletics Competitions IAAF Competitions IAAF Golden League 2000 IAAF Golden League - Overview