Sport-Olympic.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

All Athletics Menu

1980 Athletics Summary in Olympics

Info about the Games    
Host City: Moskva, Soviet Union Participants: 960 (694 men and 266 women) from 70 countries  poster1980.jpg
Date Started: July 24, 1980 Youngest Participant: TAN Marcellina Emmanuel (15 years, 266 days)
Date Finished: August 1, 1980 Oldest Participant: URS Yevgeny Ivchenko (42 years, 34 days)
Events: 38 Most Medals (Athlete): 18 athletes with 2 medals
  Most Medals (Country): URS Soviet Union (41 medals)
   
Venue

 Luzhniki Stadium

Streets of Moscow (Marathon, walks)

 400 m Capacity 78,360
 1980_olympic_stadium.jpg
Year Dates City Venue Countries Athletes Men Women Events (Men/Women)
1980 Jul 24-Aug 1 Moscow,URS Lenin Stadium 70 960 694 266 38 24/14
Athletics at the
1980 Olympic Games Moscow
 
Men's 100 m Women's 100 m
Men's 200 m Women's 200 m
Men's 400 m Women's 400 m
Men's 800 m Women's 800 m
Men's 1500 m Women's 1500 m
Men's 5000 m Women's 100 m hurdles
Men's 10000 m Women's 4 x 100 m
Men's 110 m hurdles Women's 4 x 400 m
Men's 400 m hurdles Women's High jump
Men's 3000 m steeple Women's Long jump
Men's 4 x 100 m Women's Shot Put
Men's 4 x 400 m Women's Discus Throw
Men's Marathon Women's Javelin Throw
Men's 20 km walk Women's Pentathlon
Men's 50 km walk  
Men's High jump  
Men's Pole vault  
Men's Long jump  
Men's Triple jump  
Men's Shot Put  
Men's Discus Throw  
Men's Hammer Throw  
Men's Javelin Throw  
Men's Decathlon  
Overview
 
With the Americans leading a boycott supported by about 60 nations, many of the track & field athletics competitions in Moskva were devalued. Notably the sprints and hurdles, among both the men and women, were missing many of the world’s top athletes. But there were some outstanding performances in Moskva, and Track & Field News noted that it “was still an outstanding meet.” There were numerous complaints, however, about the officiating, noting a number of fouls being called against leading non-Soviets in the triple jump, the measurement of a flat throw in the javelin by eventual champion [Dainis Kūla] , and the mismarking of several important throws in the discus. The leading athlete was likely Ethiopian [Miruts Yifter] , who won the 5K/10K double, after having been denied his chance in Montréal. The men’s 800 and 1,500 metres were noteworthy for the competition between British middle-distance runners [Steve Ovett] and [Sebastian Coe] , and they split the gold medals. Overall there were three world records set by the men (high jump, pole vault, and hammer throw), and five by the women (800, 4x100, and three in the pentathlon).
Coe, the favourite, loses 800 metres Olympic title to Ovett in Moscow, but wins redemption with 1,500 metres gold

From Wikipedia, the free encyclopedia

Athletics at the 1980 Summer Olympics was represented by 38 events. They were held in the Grand Arena of the Central Lenin Stadium at Luzhniki (south-western part of Moscow) between July 24 and August 1. There were a total number of 959 participating athletes from 70 countries.

Medal summary

Men

Women
Event Gold Silver Bronze
100 metres Allan Wells
 Great Britain
10.25 Silvio Leonard
 Cuba
10.25 Petar Petrov
 Bulgaria
10.39
200 metres Pietro Mennea
 Italy
20.19 Allan Wells
 Great Britain
20.21 Don Quarrie
 Jamaica
20.29
400 metres Viktor Markin
 Soviet Union
44.60 Rick Mitchell
 Australia
44.84 Frank Schaffer
 East Germany
44.87
800 metres Steve Ovett
 Great Britain
1:45.40 Sebastian Coe
 Great Britain
1:45.85 Nikolay Kirov
 Soviet Union
1:45.94
1500 metres Sebastian Coe
 Great Britain
3:38.40 Jürgen Straub
 East Germany
3:38.80 Steve Ovett
 Great Britain
3:38.99
5000 metres Miruts Yifter
 Ethiopia
13:20.91 Suleiman Nyambui
 Tanzania
13:21.60 Kaarlo Maaninka
 Finland
13:22.00
10,000 metres Miruts Yifter
 Ethiopia
27:42.69 Kaarlo Maaninka
 Finland
27:44.28 Mohamed Kedir
 Ethiopia
27:44.64
110 metres hurdles Thomas Munkelt
 East Germany
13.39 Alejandro Casañas
 Cuba
13.40 Aleksandr Puchkov
 Soviet Union
13.44
400 metres hurdles Volker Beck
 East Germany
48.70 Vasyl Arkhypenko
 Soviet Union
48.86 Gary Oakes
 Great Britain
49.11
3000 metres steeplechase Bronisław Malinowski
 Poland
8:09.70 Filbert Bayi
 Tanzania
8:12.48 Eshetu Tura
 Ethiopia
8:13.57
4×100 metres relay  Soviet Union (URS)
Vladimir Muravyov
Nikolay Sidorov
Andrey Prokofyev
Aleksandr Aksinin
38.26  Poland (POL)
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
Marian Woronin
Krzysztof Zwoliński
38.33  France (FRA)
Patrick Barre
Pascal Barre
Hermann Panzo
Antoine Richard
38.53
4×400 metres relay  Soviet Union (URS)
Viktor Markin
Remigijus Valiulis
Mikhail Linge
Nikolay Chernetskiy
3:01.08  East Germany (GDR)
Klaus Thiele
Andreas Knebel
Frank Schaffer
Volker Beck
3:01.26  Italy (ITA)
Roberto Tozzi
Mauro Zuliani
Stefano Malinverni
Pietro Mennea
3:04.54
Marathon Waldemar Cierpinski
 East Germany
2:11:03 Gerard Nijboer
 Netherlands
2:11:20 Satymkul Dzhumanazarov
 Soviet Union
2:11:35
20 kilometres walk Maurizio Damilano
 Italy
1:23:35.5 Pyotr Pochynchuk
 Soviet Union
1:25:45.4 Roland Wieser
 East Germany
1:25:58.2
50 kilometres walk Hartwig Gauder
 East Germany
3:49.24 Jorge Llopart
 Spain
3:51.25 Evgeni Ivchenko
 Soviet Union
3:56.32
Long jump Lutz Dombrowski
 East Germany
8.54 m Frank Paschek
 East Germany
8.21 m Valeriy Pidluzhnyy
 Soviet Union
8.18 m
Triple jump Jaak Uudmäe
 Soviet Union
17.35 m Viktor Saneev
 Soviet Union
17.24 m João Carlos de Oliveira
 Brazil
17.22 m
High jump Gerd Wessig
 East Germany
2.36 m WR Jacek Wszoła
 Poland
2.31 m Jörg Freimuth
 East Germany
2.31 m
Pole vault Władysław Kozakiewicz
 Poland
5.78 m WR Konstantin Volkov
 Soviet Union
Tadeusz Ślusarski
 Poland
5.65 m none --
Shot put Vladimir Kiselyov
 Soviet Union
21.35 m Aleksandr Baryshnikov
 Soviet Union
21.08 m Udo Beyer
 East Germany
21.06 m
Discus throw Viktor Rashchupkin
 Soviet Union
66.64 m Imrich Bugár
 Czechoslovakia
66.38 m Luis Delís
 Cuba
66.32 m
Javelin throw Dainis Kūla
 Soviet Union
91.20 m Aleksandr Makarov
 Soviet Union
89.64 m Wolfgang Hanisch
 East Germany
86.72 m
Hammer throw Yuriy Sedykh
 Soviet Union
81.80 m WR Sergey Litvinov
 Soviet Union
80.64 m Jüri Tamm
 Soviet Union
78.96 m
Decathlon Daley Thompson
 Great Britain
8495 Yuriy Kutsenko
 Soviet Union
8331 Sergey Zhelanov
 Soviet Union
8135
Event Gold Silver Bronze
100 metres Lyudmila Kondratyeva
 Soviet Union
11.06 Marlies Göhr
 East Germany
11.07 Ingrid Auerswald
 East Germany
11.14
200 metres Bärbel Wöckel
 East Germany
22.03 OR Natalya Bochina
 Soviet Union
22.19 Merlene Ottey
 Jamaica
22.20
400 metres Marita Koch
 East Germany
48.88 OR Jarmila Kratochvílová
 Czechoslovakia
49.46 Christina Lathan
 East Germany
49.66
800 metres Nadezhda Olizarenko
 Soviet Union
1:53.43 WR Olga Mineeva
 Soviet Union
1:54.81 Tatyana Providokhina
 Soviet Union
1:55.46
1500 metres Tatyana Kazankina
 Soviet Union
3:56.56 OR Christiane Wartenberg
 East Germany
3:57.71 Nadezhda Olizarenko
 Soviet Union
3:59.52
100 metres hurdles Vera Komisova
 Soviet Union
12.56 OR Johanna Schaller-Klier
 East Germany
12.63 Lucyna Langer
 Poland
12.65
4×100 metres relay  East Germany (GDR)
Romy Müller
Bärbel Wöckel
Ingrid Auerswald
Marlies Göhr
41.60 WR  Soviet Union (URS)
Vera Komisova
Lyudmila Maslakova
Vera Anisimova
Natalya Bochina
42.10  Great Britain (GBR)
Heather Hunte
Kathy Smallwood
Beverley Goddard
Sonia Lannaman
42.43
4×400 metres relay  Soviet Union (URS)
Tatyana Prorochenko
Tatyana Goyshchik
Nina Ziuskova
Irina Nazarova
3:20.12  East Germany (GDR)
Barbara Krug
Gabriele Löwe
Christina Lathan
Marita Koch
3:20.35  Great Britain (GBR)
Linsey MacDonald
Michelle Probert
Joslyn Hoyte-Smith
Donna Hartley
3:27.74
Long jump Tatyana Kolpakova
 Soviet Union
7.06 m Brigitte Wujak
 East Germany
7.04 m Tatyana Skachko
 Soviet Union
7.01 m
High jump Sara Simeoni
 Italy
1.97 m Urszula Kielan
 Poland
1.94 m Jutta Kirst
 East Germany
1.94 m
Shot put Ilona Schoknecht-Slupianek
 East Germany
22.41 m OR Svetlana Krachevskaia
 Soviet Union
21.42 m Margitta Droese-Pufe
 East Germany
21.20 m
Discus throw Evelin Jahl
 East Germany
69.96 m Mariya Petkova
 Bulgaria
67.90 m Tatyana Lesovaya
 Soviet Union
67.40 m
Javelin throw María Caridad Colón
 Cuba
68.40 m Saida Gunba
 Soviet Union
67.76 m Ute Hommola
 East Germany
66.56 m
Pentathlon Nadezhda Tkachenko
 Soviet Union
5083 WR Olga Rukavishnikova
 Soviet Union
4937 Olga Kuragina
 Soviet Union
4875

Medal table

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Soviet Union (URS) 15 14 12 41
2  East Germany (GDR) 11 8 10 29
3  Great Britain (GBR) 4 2 4 10
4  Italy (ITA) 3 0 1 4
5  Poland (POL) 2 4 1 7
6  Ethiopia (ETH) 2 0 2 4
7  Cuba (CUB) 1 2 1 4
8  Czechoslovakia (TCH) 0 2 0 2
 Tanzania (TAN) 0 2 0 2
10  Bulgaria (BUL) 0 1 1 2
 Finland (FIN) 0 1 1 2
12  Australia (AUS) 0 1 0 1
 Netherlands (NED) 0 1 0 1
 Spain (ESP) 0 1 0 1
15  Jamaica (JAM) 0 0 2 2
16  Brazil (BRA) 0 0 1 1
 France (FRA) 0 0 1 1

Participating Nations

   

 Algeria (ALG) 9
 Angola (ANG) 3
 Australia (AUS) 21
 Austria (AUT) 11
 Belgium (BEL) 19
 Benin (BEN) 9
 Botswana (BOT) 7
 Brazil (BRA) 11
 Bulgaria (BUL) 47
 Cameroon (CMR) 4
 Colombia (COL) 4
 Congo (CGO) 6
 Cuba (CUB) 17
 Czechoslovakia (TCH) 22
 Denmark (DEN) 2
 Dominican Republic (DOM) 2
 East Germany (GDR) 82
 Ecuador (ECU) 1
 Ethiopia (ETH) 25
 Finland (FIN) 26
 France (FRA) 31
 Great Britain (GBR) 61
 Greece (GRE) 8
 Guinea (GUI) 3
 Guyana (GUY) 2
 Hungary (HUN) 27
 Iceland (ISL) 4
 India (IND) 11
 Iraq (IRQ) 6
 Ireland (IRL) 7
 Italy (ITA) 26
 Jamaica (JAM) 16
 Kuwait (KUW) 8
 Laos (LAO) 7
 Lebanon (LIB) 2
 Lesotho (LES) 5
 Libya (LBA) 7
 Luxembourg (LUX) 1
 Madagascar (MAD) 3
 Mali (MLI) 3
 Mexico (MEX) 7
 Mozambique (MOZ) 9
 Myanmar (MYA) 1
 Nepal (NEP) 5
 Netherlands (NED) 9
 Nicaragua (NCA) 2
 Nigeria (NGR) 16
 North Korea (PRK) 3
 Peru (PER) 5
 Poland (POL) 48
 Portugal (POR) 3
 Romania (ROU) 21
 San Marino (SMR) 1
 Senegal (SEN) 10
 Seychelles (SEY) 9
 Sierra Leone (SLE) 12
 Soviet Union (URS) 99
 Spain (ESP) 21
 Sri Lanka (SRI) 4
 Sweden (SWE) 16
 Switzerland (SUI) 15
 Syria (SYR) 12
 Tanzania (TAN) 16
 Trinidad and Tobago (TTO) 9
 Uganda (UGA) 6
 Venezuela (VEN) 1
 Vietnam (VIE) 7
 Yugoslavia (YUG) 14
 Zambia (ZAM) 9
 Zimbabwe (ZIM) 4
 
No. of nations 70
PLACING TABLES
Moscow 1980
URS1 15 13+1= 12 8 5 6 2 7 41 378.5
GDR 11 8 10 11 9 5+1= 4 4 29 324.5
GBR 4 2 4 2 2 2 1 5 10 101
POL 2 3+1= 1 1 3 5 6 2 7 95.5
BUL - 1 1 1 2 4 4 5 2 51
ITA 3 - 1 1 1 1 1 2 4 46
CUB 1 2 1 2 1 - - 1 4 43
ETH 2 - 2 1 - - 1 - 4 35
FIN - 1 1 1 2 2 1 - 2 34
FRA - - 1 2 2 - 4 1 1 33
ESP - 1 - 1 2 1 2 - 1 27
TCH2 - 2 - - - 2 2 - 2 24
ROU - - - 1 - 2 3 2 0 19
AUS - 1 - - 1 1= 1 2 1 17.5
BRA - - 1 1 1 - - 1 1 16
HUN - - - 1 2 - 1 1 0 16
JAM - - 2 - - 1 - - 2 15
TAN - 2 - - - - - - 2 14
AUT - - - 1 1 1 - - 0 12
SWE - - - 2 - - - - 0 10
SUI - - - - 2 - 1 - 0 10
YUG3 - - - - 1 1 - 1 0 8
NED - 1 - - - - - - 1 7
IRL - - - 1 - - 1 - 0 7
TRI - - - - - 2 - 1 0 7
BEL - - - - 1 - 1 - 0 6
MEX - - - - - 2 - - 0 6
NGR - - - - - - 1 - 0 2
Totals 38 37+2= 37 38 38 37+2= 37 35 114 1365
1. Breakdown of USSR placings with relay points divided by four:
RUS 7.75 9+1= 4 4 3 1 1 2 21.75 194.5
UKR 3.5 1 3 2 1 2 - - 7.5 73
BLR - 1 2 1 - 1 - 3 3 30
KGZ 1.25 - 1 - 1 - - - 2.25 20
EST 1 - 1 1 - - - 1 2 20
GEO - 2 - - - - - - 2 14
KAZ 0.25 - 1 - - 1 - 1 1.25 12
LAT 1 - - - - - - - 1 8
LTU 0.25 - - - - - 1 - 0.25 4
UZB - - - - - 1 - - 0 3
Totals 15 13+1= 12 8 5 6 2 7 41 378.5
2. Breakdown of Czechoslovakian placings:
CZE - 2 - - - 1 1.75 - 2 20.5
SVK - - - - - 1 0.25 - 0 3.5
Totals - 2 - - - 2 2 - 2 24
3. Breakdown of Yugoslavian placings:
SLO - - - - 1 - - - 0 4
SRB - - - - - 1 - - 0 3
CRO - - - - - - - 1 0 1
Totals - - - - 1 1 - 1 0 8
Men Gold Silver Bronze 4th 5th 6th 7th 8th Medals Points
URS1 8 7+1= 7 6 3 3 - 6 23 218.5
GDR 6 3 5 4 4 3 2 2 14 150
GBR 4 2 2 2 1 - 1 2 8 76
POL 2 2+1= - - 2 3 5 1 5 64.5
ETH 2 - 2 1 - - 1 - 4 35
CUB - 2 1 2 1 - - 1 3 35
ITA 2 - 1 - 1 1 1 1 3 32
FIN - 1 1 1 2 2 - - 2 32
ESP - 1 - 1 2 1 2 - 1 27
FRA - - 1 2 1 - 3 1 1 27
BUL - - 1 - - 3 2 3 1 22
BRA - - 1 1 1 - - 1 1 16
TAN - 2 - - - - - - 2 14
TCH2 - 1 - - - 1 2 - 1 14
AUS - 1 - - 1 - - 2 1 13
AUT - - - 1 1 1 - - 0 12
SUI - - - - 2 - 1 - 0 10
HUN - - - 1 - - 1 1 0 8
YUG3 - - - - 1 1 - 1 0 8
NED - 1 - - - - - - 1 7
IRL - - - 1 - - 1 - 0 7
TRI - - - - - 2 - 1 0 7
JAM - - 1 - - - - - 1 6
MEX - - - - - 2 - - 0 6
SWE - - - 1 - - - - 0 5
ROU - - - - - 1 1 - 0 5
BEL - - - - 1 - - - 0 4
NGR - - - - - - 1 - 0 2
Totals 24 23+2= 23 24 24 24 24 23 72 863
1. Breakdown of USSR placings with relay points divided by four:
RUS 4.25 4+1= 2 3 3 - - 1 11.25 108.5
BLR - 1 2 1 - 1 - 3 3 30
UKR 1 1 1 1 - 1 - - 3 29
EST 1 - 1 1 - - - 1 2 20
LAT 1 - - - - - - - 1 8
GEO - 1 - - - - - - 1 7
KGZ 0.25 - 1 - - - - - 1.25 8
KAZ 0.25 - - - - 1 - 1 0.25 6
LTU 0.25 - - - - - - - 0.25 2
Totals 8 7+1= 7 6 3 3 - 6 23 218.5
2. Breakdown of Czechoslovakian placings:
CZE - 1 - - - - 1.75 - 1 10.5
SVK - - - - - 1 0.25 - 0 3.5
Totals - 1 - - - 1 2 - 1 14
3. Breakdown of Yugoslavian placings:
SLO - - - - 1 - - - 0 4
SRB - - - - - 1 - - 0 3
CRO - - - - - - - 1 0 1
Totals - - - - 1 1 - 1 0 8
Women Gold Silver Bronze 4th 5th 6th 7th 8th Medals Points
GDR 5 5 5 7 5 2+1= 2 2 15 174.5
URS1 7 6 5 2 2 3 2 1 18 160
POL - 1 1 1 1 2 1 1 2 31
BUL - 1 - 1 2 1 2 2 1 29
GBR - - 2 - 1 2 - 3 2 25
ITA 1 - - 1 - - - 1 1 14
ROU - - - 1 - 1 2 2 0 14
TCH/CZE - 1 - - - 1 - - 1 10
JAM - - 1 - - 1 - - 1 9
CUB 1 - - - - - - - 1 8
HUN - - - - 2 - - - 0 8
FRA - - - - 1 - 1 - 0 6
SWE - - - 1 - - - - 0 5
AUS - - - - - 1= 1 - 0 4.5
BEL - - - - - - 1 - 0 2
FIN - - - - - - 1 - 0 2
Totals 14 14 14 14 14 13+2= 13 12 42 502
1. Breakdown of USSR placings with relay points divided by four:
RUS 3.5 5 2 1 - 1 1 1 10.5 86
UKR 2.5 - 2 1 1 1 - - 4.5 44
KGZ 1 - - - 1 - - - 1 12
GEO - 1 - - - - - - 1 7
KAZ - - 1 - - - - - 1 6
UZB - - - - - 1 - - 0 3
LTU - - - - - - 1 - 0 2
Totals 7 6 5 2 2 3 2 1 18 160

July 24 09h30 Women's Pentathlon 100 m hurdles
10h10 Women's Javelin throw qualifications
10h15 Men's 400 m hurdles round 1
10h30 Women's Pentathlon shot put
11h00 Women's 800 m round 1
11h40 Men's 100 m round 1
11h50 Women's Shot put qualifications
12h30 Women's Pentathlon high jump
12h50 Women's 400 m round 1
17h00 Men's 20 km walk
17h05 Men's 10,000 m round 1
17h10 Women's Pentathlon long jump
18h35 Women's Shot put Final
18h50 Men's Triple jump qualifications
19h25 Men's 800 m round 1
20h25 Men's 100 m round 2
20h55 Women's Pentathlon 800 m
 
July 25 10h00 Men's Decathlon 100 m
10h40 Women's High jump high jump
11h00 Women's 100 m round 1
11h15 Men's Decathlon long jump
12h00 Men's 110 m hurdles round 1
13h00 Men's Decathlon shot put
17h00 Men's Decathlon high jump
17h10 Men's 400 m hurdles Semifinals
17h20 Women's Javelin throw Final
17h35 Women's 800 m Semifinals
18h00 Men's 100 m Semifinals
18h15 Men's 800 m Semifinals
18h40 Men's Triple jump Final
18h50 Women's 100 m round 2
19h20 Men's 110 m hurdles round 2
19h45 Women's 400 m round 2
20h15 Men's 100 m Final
20h25 Men's Decathlon 400 m
July 26 09h00 Men's Decathlon 110 m hurdles
10h00 Men's Decathlon discus throw
12h00 Men's Decathlon pole vault
12h25 Men's Javelin throw qualifications
17h00 Men's Decathlon javelin throw
17h50 Women's 100 m Semifinals
18h00 Women's High jump Final
18h20 Men's 3,000 m steeplechase round 1
19h25 Men's 800 m Final
19h40 Women's 100 m Final
19h55 Men's 400 m hurdles Final
20h20 Men's Decathlon 1,500 m
July 27 10h00 Men's Discus throw qualifications
10h30 Men's 200 m round 1
Men's 400 m round 1
Men's Long jump qualifications
17h00 Men's 110 m hurdles Semifinals
17h15 Men's Javelin throw Final
17h25 Women's 100 m hurdles round 1
18h10 Women's 800 m Final
18h25 Men's 200 m round 2
19h00 Men's 110 m hurdles Final
19h15 Women's 400 m Semifinals
19h35 Men's 10,000 m Final
July 28 10h00 Men's Pole Vault qualifications
10h30 Men's Shot put qualifications
11h00 Men's 400 m round 2
11h35 Women's 200 m round 1
12h20 Women's 1,500 m round 1
17h00 Women's 100 m hurdles Semifinals
17h20 Men's 200 m Semifinals
17h30 Men's Discus throw Final
17h35 Men's 5,000 m round 1
17h50 Men's Long jump Final
19h15 Women's 100 m hurdles Final
19h30 Men's 400 m Semifinals
19h45 Women's 200 m round 2
20h10 Men's 200 m Final
20h20 Women's 400 m Final
20h35 Men's 3,000 m steeplechase Semifinals
July 30 10h00 Women's Long jump qualifications
11h30 Men's Hammer throw qualifications
16h30 Men's Pole Vault Final
17h00 Men's 50 km walk
17h10 Men's 1,500 m round 1
18h20 Women's 200 m Semifinals
18h35 Men's Shot put Final
18h40 Men's 400 m Final
18h50 Men's 5,000 m Semifinals
19h55 Women's 1,500 m Semifinals
20h20 Women's 200 m Final
July 31 10h00 Men's High jump qualifications
Women's Discus throw qualifications
10h30 Men's 4 x 100 m relay round 1
11h00 Women's 4 x 100 m relay round 1
17h00 Men's Hammer throw Final
18h30 Women's 4 x 100 m relay Semifinals
18h50 Men's 4 x 100 m relay Semifinals
18h50 Women's Long jump Final
19h15 Men's 3,000 m steeplechase Final
19h35 Women's 4 x 400 m relay round 1
20h15 Men's 4 x 400 m relay round 1
21h00 Men's 1,500 m Semifinals
August 1st 16h30 Men's High jump Final
17h00 Women's 4 x 100 m relay Final
Women's Discus throw Final
17h15 Men's Marathon
17h30 Men's 1,500 m Final
17h50 Men's 4 x 100 m relay Final
18h05 Women's 1,500 m Final
18h20 Women's 4 x 400 m relay Final
18h35 Men's 5,000 m Final
19h00 Men's 4 x 400 m relay Final

 

Real time web analytics, Heat map tracking

Olympic Games

Full

Results

All Events

 

Athletics in Olympic Games

Full RESULTS

All ATHLETICS

Events

189619001904190619081912192019241928193219361948195219561960196419681972197619801984198819921996200020042008201220162016
You are here: Home Athletics Olympic Games (Athletics) 1980 Moscow 1980 Athletics Summary in Olympics