Sport-Olympic.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

2016 Summer Olympics - Calendar(by date)

 2016 Calendar of the Games by date

2016 programm During the session held in Copenhagen, the city of Rio de Janeiro was designated on October 2, 2009 to organize the 2016 Games. After North America and Central America, South America will finally hosting the Games. The name of the mascot is Vinicius.
For the first time since the Sydney Games in 2000, the full program is not available within a month of the start of the Games.
French will once again be the great forgotten member of these Games, sorry Monsieur de Coubertin.
These games are the worst (except in sports) since 1992, no organization, a president who self-gratifies for no reason, a system of transport between sites lamentable, while dozens of buses were waiting to be used, bus stations built with Games money that may not be open until after the Games. Brazilian spectators who have no respect, neither towards the athletes, nor towards the countries which participated in the Games. many of them had nothing to do with the Games and would have preferred that they did not take place.
An omnipresent army which wants to take care of everything, even what does not concern it and with the anti-riot force in the press center in case the journalists of the world have protested. It reminded me of the banana republics of the 1970s.
The Brazilian press reported embezzlement the day after the Games.
These games were really a gross mistake.
August 3
FOOTBALL  13h00 Women's   round 1 group E: Sweden - South Africa  Olympic Stadium
FOOTBALL  15h00 Women's   round 1 group F: Canada - Australia  Corinthians Arena - Sao Paulo
FOOTBALL  16h00 Women's   round 1 group E: Brazil - South Africa  Olympic Stadium
FOOTBALL  18h00 Women's   round 1 group F: Zimbabwe - Germany  Corinthians Arena - Sao Paulo
FOOTBALL  19h00 Women's   round 1 group G: United States of America - New Zealand  Mineirão - Belo Horizonte
FOOTBALL  22h00 Women's   round 1 group G: France - Colombia  Mineirão - Belo Horizonte
August 4
FOOTBALL  13h00 Men's   round 1 group A: Iraq - Denmark  Mané Garrincha Stadium - Brasília
FOOTBALL  15h00 Men's   round 1 group D: Honduras - Algeria  Olympic Stadium
FOOTBALL  16h00 Men's   round 1 group A: Brazil - South Africa  Mané Garrincha Stadium - Brasília
FOOTBALL  17h00 Men's   round 1 group A: Mexico - Germany  Fonte Nova Stadium - Salvador
FOOTBALL  18h00 Men's   round 1 group D: Portugal - Argentina  Olympic Stadium
FOOTBALL  19h00 Men's   round 1 group B: Sweden - Colombia  Amazônia Arena - Manaus
FOOTBALL  20h00 Men's   round 1 group A: Fidji - Republic of Korea Republic  Fonte Nova Stadium - Salvador
FOOTBALL  21h00 Men's   round 1 group B: Nigeria - Japan  Amazônia Arena - Manaus
August 5
ARCHERY  09h00 Men's FITA Olympic round  ranking round  Sambodromo
ARCHERY  13h00 Women's FITA Olympic round  ranking round  Sambodromo
ARCHERY  09h00 Men's FITA Olympic round  ranking round  Sambodromo
ARCHERY  13h00 Women's FITA Olympic round  ranking round  Sambodromo
CEREMONY  20h00    Opening Ceremony  Maracaña
August 6
AQUATICS Swimming 15h04 Men's 100 m breaststroke  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 15h07 Men's 100 m breaststroke  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 15h10 Men's 100 m breaststroke  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 15h13 Men's 100 m breaststroke  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 15h16 Men's 100 m breaststroke  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 15h19 Men's 100 m breaststroke  heat 6  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h08 Men's 100 m breaststroke  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h16 Men's 100 m breaststroke  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h28 Women's 100 m butterfly  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h31 Women's 100 m butterfly  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h34 Women's 100 m butterfly  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h37 Women's 100 m butterfly  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h40 Women's 100 m butterfly  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h43 Women's 100 m butterfly  heat 6  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h14 Women's 100 m butterfly  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h22 Women's 100 m butterfly  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 15h24 Women's 4 x 100 m freestyle relay  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 15h32 Women's 4 x 100 m freestyle relay  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h24 Women's 4 x 100 m freestyle relay  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h48 Men's 400 m freestyle  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h54 Men's 400 m freestyle  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h00 Men's 400 m freestyle  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h06 Men's 400 m freestyle  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h12 Men's 400 m freestyle  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h18 Men's 400 m freestyle  heat 6  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h24 Men's 400 m freestyle  heat 7  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h30 Men's 400 m freestyle  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h02 Men's 400 m medley  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h08 Men's 400 m medley  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h14 Men's 400 m medley  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h20 Men's 400 m medley  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h32 Women's 400 m medley  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h38 Women's 400 m medley  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h44 Women's 400 m medley  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h50 Women's 400 m medley  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h50 Women's 400 m medley  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h03 Men's 400 m medley  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h49 Women's 400 m medley  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 09h00 Men's   preliminary round: group A: Serbia - Hungary  Julio De Lamare Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 10h20 Men's   preliminary round: group B: United States of America - Croatia  Julio De Lamare Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 11h40 Men's   preliminary round: group : group B: Spain - Italy  Julio De Lamare Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 13h00 Men's   preliminary round: group A: Greece - Japan  Julio De Lamare Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 13h00 Men's   preliminary round: group B: France - Montenegro  Julio De Lamare Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 20h50 Men's   preliminary round: group A: Brazil - Australia  Julio De Lamare Aquatics Centre
ARCHERY  09h00 Men's FITA Olympic round  1/8 elimination: France - Malaysia  Sambodromo
ARCHERY  09h25 Men's FITA Olympic round  1/8 elimination: Netherlands - Spain  Sambodromo
ARCHERY  09h50 Men's FITA Olympic round  1/8 elimination: Brazil - China  Sambodromo
ARCHERY  10h15 Men's FITA Olympic round  1/8 elimination: Chinese Taipei - Indonesia  Sambodromo
ARCHERY  14h00 Men's FITA Olympic round  Quarterfinal 1: France - Australia  Sambodromo
ARCHERY  14h25 Men's FITA Olympic round  Quarterfinal 2: Republic of Korea - Netherlands  Sambodromo
ARCHERY  14h50 Men's FITA Olympic round  Quarterfinal 3: Italy - China  Sambodromo
ARCHERY  15h15 Men's FITA Olympic round  Quarterfinal 4: Indonesia - United States of America  Sambodromo
ARCHERY  15h43 Men's FITA Olympic round  Semifinal 1: Republic of Korea - Australia  Sambodromo
ARCHERY  16h11 Men's FITA Olympic round  Semifinal 2: China - United States of America  Sambodromo
ARCHERY  16h39 Men's FITA Olympic round  Bonze Medal Match: Australia - china  Sambodromo
ARCHERY  17h07 Men's FITA Olympic round  Final: Republic of Korea - United States of America  Sambodromo
BASKET-BALL Indoor 12h00 Women's   preliminary pool A: Turkey - France  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 14h15 Men's   preliminary poul A: Australia - France  Carioca Arena 1
BASKET-BALL Indoor 14h15 Women's   preliminary pool B: China - Canada  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 17h30 Women's   preliminary pool A: Brazil - Australia  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 19h00 Men's   preliminary pool A: China - United States of America  Carioca Arena 1
BASKET-BALL Indoor 19h45 Women's   preliminary pool A: Belarus - Japan  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 22h30 Men's   preliminary pool A: Venezuela - Serbia  Carioca Arena 1
BOXING  11h00 Men's 46 - 49 kg Light fly weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  17h00 Men's 46 - 49 kg Light fly weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  11h45 Men's 56 - 60 kg Light weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  17h45 Men's 56 - 60 kg Light weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  12h30 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  18h30 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  13h00 Men's 81 - 91 kg Heavy weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  19h00 Men's 81 - 91 kg Heavy weight preliminaires  Riocentro - Pavilion 6
CYCLING Road 09h30 Men's Race    Fort Copacabana
EQUESTRIAN  10h00 Mixed eventing  dresage  Olympic Equestrian Centre
EQUESTRIAN  10h00 Mixed eventing  team dressage  Olympic Equestrian Centre
FENCING  09h00 Women's Epee  table of 64  Carioca Arena 3
FENCING  09h30 Women's Epee  table of 64  Carioca Arena 3
FENCING  10h15 Women's Epee  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  10h45 Women's Epee  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  11h15 Women's Epee  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  11h45 Women's Epee  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  12h30 Women's Epee  table of 16  Carioca Arena 3
FENCING  13h00 Women's Epee  table of 16  Carioca Arena 3
FENCING  13h45 Women's Epee  quarterfinals  Carioca Arena 3
FENCING  16h00 Women's Epee  Semifinal 1  Carioca Arena 3
FENCING  16h30 Women's Epee  Semifinal 2  Carioca Arena 3
FENCING  17h15 Women's Epee  Bronze Medal Bout  Carioca Arena 3
FENCING  17h45 Women's Epee  Final  Carioca Arena 3
FOOTBALL  15h00 Women's   round 1 group F: Canada - Zimbabwe  Corinthians Arena - Sao Paulo
FOOTBALL  17h00 Women's   round 1 group G: United States of America - France  Mineirão - Belo Horizonte
FOOTBALL  18h00 Women's   round 1 group F: Germany - Australia  Corinthians Arena - Sao Paulo
FOOTBALL  19h00 Women's   round 1 group E: South Africa - South Africa  Olympic Stadium
FOOTBALL  20h00 Women's   round 1 group G: Colombia - New Zealand  Mineirão - Belo Horizonte
FOOTBALL  22h00 Women's   round 1 group E: Brazil - Sweden  Olympic Stadium
GYMNASTICS Artistic 10h30 Men's   qualification, Subdivision 1  Rio Olympic Arena
GYMNASTICS Artistic 14h30 Men's   qualification, Subdivision 2  Rio Olympic Arena
GYMNASTICS Artistic 18h30 Men's   qualification, Subdivision 3  Rio Olympic Arena
HANDBALL  09h30 Women's   preliminary, group A: Norway - Brazil  Future Arena
HANDBALL  11h30 Women's   preliminary, group B: Netherlands - France  Future Arena
HANDBALL  14h40 Women's   preliminary, group B: Russian Federation - Republic of Korea  Future Arena
HANDBALL  16h40 Women's   preliminary, group A: Montenegro - Spain  Future Arena
HANDBALL  19h50 Women's   preliminary, group A: Romania - Angola  Future Arena
HANDBALL  21h50 Women's   preliminary, group A: Sweden - Argentina  Future Arena
HOCKEY  10h00 Men's   pool B: Argentina - Netherlands  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  11h00 Men's   pool B: India - Ireland  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  12h30 Men's   pool A: Belgium - Great Britain  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  13h30 Men's   pool A: Australia - New Zealand  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  17h00 Women's   pool B: Argentina - United States of America  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  18h00 Men's   pool B: Canada - Germany  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  19h30 Men's   pool A: Spain - Brazil  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  20h30 Women's   pool B: Great Britain - Australia  Olympic Hockey Center - Pitch 1
JUDO  10h00 Women's - 48 kg Extra lightweight round of 32  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Women's - 48 kg Extra lightweight Quaterinals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Women's - 48 kg Extra lightweight 1/8 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's - 48 kg Extra lightweight Semifinal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's - 48 kg Extra lightweight Semifinal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's - 48 kg Extra lightweight Contest for Bronze Medal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's - 48 kg Extra lightweight Contest for Bronze Medal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's - 48 kg Extra lightweight Final  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's - 48 kg Extra lightweight repechage  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's - 60 kg Extra lightweight 1/16 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's - 60 kg Extra lightweight round of 32  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's - 60 kg Extra lightweight Quaterinals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's - 60 kg Extra lightweight 1/8 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's - 60 kg Extra lightweight Semifinal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's - 60 kg Extra lightweight Semifinal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's - 60 kg Extra lightweight Contest for Bronze Medal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's - 60 kg Extra lightweight Contest for Bronze Medal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's - 60 kg Extra lightweight Final  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's - 60 kg Extra lightweight repechage  Carioca Arena 2
ROWING  11h50 Men's Double sculls (M2x)  heat 1  Lagoa Stadium
ROWING  12h00 Men's Double sculls (M2x)  heat 2  Lagoa Stadium
ROWING  12h10 Men's Double sculls (M2x)  heat 3  Lagoa Stadium
ROWING  11h15 Women's Double sculls (W2x)  heat 1  Lagoa Stadium
ROWING  11h25 Women's Double sculls (W2x)  heat 2  Lagoa Stadium
ROWING  11h40 Women's Double sculls (W2x)  heat 3  Lagoa Stadium
ROWING  12h20 Men's Lightweight four (LM4-)  heat 1  Lagoa Stadium
ROWING  12h30 Men's Lightweight four (LM4-)  heat 2  Lagoa Stadium
ROWING  12h40 Men's Lightweight four (LM4-)  heat 3  Lagoa Stadium
ROWING  10h45 Men's Pair (M2-)  heat 1  Lagoa Stadium
ROWING  10h55 Men's Pair (M2-)  heat 2  Lagoa Stadium
ROWING  11h05 Men's Pair (M2-)  heat 3  Lagoa Stadium
ROWING  12h50 Men's Quadruple sculls (M4x)  heat 1  Lagoa Stadium
ROWING  13h00 Men's Quadruple sculls (M4x)  heat 2  Lagoa Stadium
ROWING  13h10 Women's Quadruple sculls (W4x)  heat 1  Lagoa Stadium
ROWING  13h20 Women's Quadruple sculls (W4x)  heat 2  Lagoa Stadium
ROWING  08h30 Men's Single scull (M1x)  heat 1  Lagoa Stadium
ROWING  08h40 Men's Single scull (M1x)  heat 2  Lagoa Stadium
ROWING  08h50 Men's Single scull (M1x)  heat 3  Lagoa Stadium
ROWING  09h00 Men's Single scull (M1x)  heat 4  Lagoa Stadium
ROWING  09h10 Men's Single scull (M1x)  heat 5  Lagoa Stadium
ROWING  09h20 Men's Single scull (M1x)  heat 6  Lagoa Stadium
ROWING  09h30 Women's Single scull (W1x)  heat 1  Lagoa Stadium
ROWING  09h40 Women's Single scull (W1x)  heat 2  Lagoa Stadium
ROWING  09h50 Women's Single scull (W1x)  heat 3  Lagoa Stadium
ROWING  10h00 Women's Single scull (W1x)  heat 4  Lagoa Stadium
ROWING  10h10 Women's Single scull (W1x)  heat 5  Lagoa Stadium
ROWING  10h20 Women's Single scull (W1x)  heat 6  Lagoa Stadium
RUGBY  11h00 Women's   Pool Round: France - Spain  Estádio De Deodoro
RUGBY  11h30 Women's   Pool Round: New Zealand - Kenya  Estádio De Deodoro
RUGBY  12h00 Women's   Pool Round: Great Britain - Brazil  Estádio De Deodoro
RUGBY  12h30 Women's   Pool Round: Canada - Japan  Estádio De Deodoro
RUGBY  12h30 Women's   Pool Round: United States of America - Fiji  Estádio De Deodoro
RUGBY  13h30 Women's   Pool Round: Australia - Columbia  Estádio De Deodoro
RUGBY  16h00 Women's   Pool Round: France - Kenya  Estádio De Deodoro
RUGBY  16h30 Women's   Pool Round: New Zealand - Spain  Estádio De Deodoro
RUGBY  17h00 Women's   Pool Round: Great Britain - Japan  Estádio De Deodoro
RUGBY  17h30 Women's   Pool Round: Canada - Brazil  Estádio De Deodoro
RUGBY  18h00 Women's   Pool Round: United States of America - Columbia  Estádio De Deodoro
RUGBY  18h30 Women's   Pool Round: Australia - Fiji  Estádio De Deodoro
SHOOTING  13h00 Men's 10 m air pistol  qualification  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  15h30 Men's 10 m air pistol  Final  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  08h30 Women's 10 m air rifle  qualification  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  10h30 Women's 10 m air rifle  Final  Olympic Shooting Centre
TABLE TENNIS  09h00 Women's Single  preliminary round  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  09h45 Women's Single  preliminary round  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  09h45 Women's Single  preliminary round  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  10h30 Women's Single  preliminary round  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  11h15 Women's Single  round 1  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  12h00 Women's Single  round 1  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  14h30 Women's Single  round 1  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  15h15 Women's Single  round 1  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  16h00 Men's Single  round 1  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  16h45 Men's Single  round 1  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  19h00 Men's Single  round 1  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  19h45 Men's Single  round 1  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  20h30 Women's Single  round 2  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  21h15 Women's Single  round 2  Riocentro - Pavilion 3
TENNIS  10h45 Women's Double    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Men's Double    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  11h00 Men's Double    Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  11h00 Women's Double    Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  11h00 Women's Double    Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  11h00 Men's Double    Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  11h00 Women's Double    Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  11h00 Men's Double    Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  18h45 Men's Double    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  18h45 Women's Double    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Men's Single    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Women's Single    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  11h00 Women's Single    Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  11h00 Men's Single    Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  11h00 Women's Single    Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  11h00 Men's Single    Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  11h00 Women's Single    Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  11h00 Men's Single    Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  18h45 Women's Single    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  18h45 Men's Single    Olympic Tennis Centre - Centre Court
VOLLEY-BALL  09h30 Women's   preliminary - pool A: Japan - Kora  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  11h35 Women's   preliminary round: China - Netherlands  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  15h00 Women's   preliminary round: Brazil - Cameroun  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  17h05 Women's   preliminary round: United States of America - Puerto Rico  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  20h30 Women's   preliminary round: Russian Federation - Argentina  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  22h35 Women's   preliminary round: Serbia - Italia  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL Beach 10h00 Men's   preliminary, pool A: Italy - Austria  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 11h00 Men's   preliminary, pool A: Brazil - Canada  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 12h00 Women's   preliminary, pool F: Australia - Costa Rica  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 13h00 Women's   preliminary, pool B: Spain - Argentina  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 15h30 Women's   preliminary, pool B: Brazil - Czech Republic  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 16h43 Men's   preliminary, pool F: United States of America - Qatar  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 17h31 Men's   preliminary, pool B: Netherlands - Russian Federation  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 18h30 Women's   preliminary, pool F: Netherlands - Venezuela  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 21h00 Men's   preliminary, pool B: Poland - Germany  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 22h00 Men's   preliminary, pool F: Spain - Austria  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 23h11 Women's   preliminary, pool C: Switzerland - China  Beach Volleyball Arena
WEIGHTLIFTING  19h00 Women's - 48 kg    Riocentro - Pavilion 2
August 7
AQUATICS Diving 15h00 Women's Synchronized 3 m springboard    Maria Lenk Aquatic Centre
AQUATICS Swimming 13h02 Women's 100 m backstroke  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h05 Women's 100 m backstroke  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h08 Women's 100 m backstroke  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h11 Women's 100 m backstroke  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h14 Women's 100 m backstroke  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h16 Men's 100 m backstroke  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h19 Men's 100 m backstroke  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h22 Men's 100 m backstroke  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h25 Men's 100 m backstroke  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h28 Men's 100 m backstroke  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h12 Men's 100 m backstroke  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h20 Men's 100 m backstroke  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h36 Women's 100 m backstroke  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h44 Women's 100 m backstroke  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h56 Women's 100 m breaststroke  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h59 Women's 100 m breaststroke  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h02 Women's 100 m breaststroke  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h05 Women's 100 m breaststroke  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h08 Women's 100 m breaststroke  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h11 Women's 100 m breaststroke  heat 6  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h29 Women's 100 m breaststroke  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h37 Women's 100 m breaststroke  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h53 Men's 100 m breaststroke  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h03 Women's 100 m butterfly  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h19 Men's 200 m freestyle  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h24 Men's 200 m freestyle  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h29 Men's 200 m freestyle  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h34 Men's 200 m freestyle  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h39 Men's 200 m freestyle  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h44 Men's 200 m freestyle  heat 6  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h11 Men's 200 m freestyle  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h20 Men's 200 m freestyle  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 15h05 Men's 4 x 100 m freestyle relay  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 15h13 Men's 4 x 100 m freestyle relay  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 15h21 Men's 4 x 100 m freestyle relay  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h52 Men's 4 x 100 m freestyle relay  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h33 Women's 400 m freestyle  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h39 Women's 400 m freestyle  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h45 Women's 400 m freestyle  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h51 Women's 400 m freestyle  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h01 Women's 400 m freestyle  Final  Olympic Aquatics Centre
ARCHERY  09h00 Women's FITA Olympic round  1/8 elimination: - Chinese Taipei  Sambodromo
ARCHERY  09h00 Women's FITA Olympic round  1/8 elimination: Mexico - Georgia  Sambodromo
ARCHERY  09h25 Women's FITA Olympic round  1/8 elimination: Japan - Ukraine  Sambodromo
ARCHERY  09h50 Women's FITA Olympic round  1/8 elimination: Brazil - Italy  Sambodromo
ARCHERY  10h15 Women's FITA Olympic round  1/8 elimination: Inda - Colombia  Sambodromo
ARCHERY  14h00 Women's FITA Olympic round  Quarter final 1: Mexico - Chinese Taipei  Sambodromo
ARCHERY  14h25 Women's FITA Olympic round  Quarter final 1: Republic of Korea - Japan  Sambodromo
ARCHERY  14h50 Women's FITA Olympic round  Quarter final 1: China - Italy  Sambodromo
ARCHERY  15h15 Women's FITA Olympic round  Quarter final 1: India - Russian Federation  Sambodromo
ARCHERY  15h43 Women's FITA Olympic round  Semifinal 1: Republic of Korea - Chinese Taipei  Sambodromo
ARCHERY  16h11 Women's FITA Olympic round  Semifinal 1: Italy - Russian Federation  Sambodromo
ARCHERY  16h39 Women's FITA Olympic round  Bronze Medal Match: Chinese Taipei - Italy  Sambodromo
ARCHERY  17h07 Women's FITA Olympic round  Final:Republic of Korea - Russian Federation  Sambodromo
BASKET-BALL Indoor 12h00 Women's   preliminary pool B: United States of America - Senegal  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 14h15 Men's   preliminary pool B: Nigeria - Argentina  Carioca Arena 1
BASKET-BALL Indoor 14h15 Women's   preliminary poolB : Serbia - Spain  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 17h30 Women's   preliminary poolA : Australia - Turkey  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 19h00 Men's   preliminary pool B: Croatia - Spain  Carioca Arena 1
BASKET-BALL Indoor 19h45 Women's   preliminary pool A: France - Belarus  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 22h30 Men's   preliminary pool B: Brazil - Lithuania  Carioca Arena 1
BOXING  11h00 Men's 56 - 60 kg Light weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  17h00 Men's 56 - 60 kg Light weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  11h45 Men's 64 - 69 kg Welter weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  17h45 Men's 64 - 69 kg Welter weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  12h45 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  18h45 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
CANOEING Slalom 13h30 Men's C1  heat run 1  Whitewater Stadium
CANOEING Slalom 15h11 Men's C1  heat run 2  Whitewater Stadium
CANOEING Slalom 14h19 Men's K1  heat run 1  Whitewater Stadium
CANOEING Slalom 16h00 Men's K1  heat run 2  Whitewater Stadium
CYCLING Road 12h15 Women's Race    Fort Copacabana
EQUESTRIAN  10h00 Mixed eventing  dressage  Olympic Equestrian Centre
EQUESTRIAN  10h00 Mixed eventing  team dressage  Olympic Equestrian Centre
FENCING  09h00 Men's Foil  table of 64  Carioca Arena 3
FENCING  10h00 Men's Foil  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  10h30 Men's Foil  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  11h00 Men's Foil  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  11h30 Men's Foil  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  12h30 Men's Foil  table of 16  Carioca Arena 3
FENCING  13h00 Men's Foil  table of 16  Carioca Arena 3
FENCING  13h45 Men's Foil  quarterfinals  Carioca Arena 3
FENCING  16h00 Men's Foil  Semifinals  Carioca Arena 3
FENCING  17h15 Men's Foil  Bronze Medal Bout  Carioca Arena 3
FENCING  17h45 Men's Foil  Final  Carioca Arena 3
FOOTBALL  13h00 Men's   round 1 group C: Fidji - Mexico  Fonte Nova Stadium - Salvador
FOOTBALL  15h00 Men's   round 1 group D: Honduras - Portugal  Olympic Stadium
FOOTBALL  16h00 Men's   round 1 group C: Germany - Republic of Korea Republic  Fonte Nova Stadium - Salvador
FOOTBALL  18h00 Men's   round 1 group B: Sweden - Nigeria  Amazônia Arena - Manaus
FOOTBALL  18h00 Men's   round 1 group D: Argentina - Algeria  Olympic Stadium
FOOTBALL  19h00 Men's   round 1 group A: Denmark - South Africa  Mané Garrincha Stadium - Brasília
FOOTBALL  22h00 Men's   round 1 group A: Brazil - Iraq  Mané Garrincha Stadium - Brasília
FOOTBALL  22h00 Men's   round 1 group B: Japan - Colombia  Amazônia Arena - Manaus
GYMNASTICS Artistic 09h45 Women's   qualification, Subdivision 1  Rio Olympic Arena
GYMNASTICS Artistic 11h30 Women's   qualification, Subdivision 2  Rio Olympic Arena
GYMNASTICS Artistic 14h30 Women's   qualification, Subdivision 3  Rio Olympic Arena
GYMNASTICS Artistic 17h30 Women's   qualification, Subdivision 4  Rio Olympic Arena
GYMNASTICS Artistic 20h30 Women's   qualification, Subdivision 5  Rio Olympic Arena
HANDBALL  09h30 Men's   preliminary, group A: Croatia - Qatar  Future Arena
HANDBALL  11h30 Men's   preliminary, group B: Sweden - Germany  Future Arena
HANDBALL  14h40 Men's   preliminary, group A: Denmark - Argentina  Future Arena
HANDBALL  16h40 Men's   preliminary, group B: Poland - Brazil  Future Arena
HANDBALL  19h50 Men's   preliminary, group A: France - Tunisia  Future Arena
HANDBALL  21h50 Men's   preliminary, group B: Slovenia - Egypt  Future Arena
HOCKEY  10h00 Women's   pool A: New Zealand - Republic of Korea  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  11h00 Women's   pool B: Japan - India  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  12h30 Women's   pool A: Netherlands - Spain  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  13h30 Women's   pool A: China - Germany  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  17h00 Men's   pool A: Great Britain - New Zealand  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  18h00 Men's   pool B: Netherlands - Ireland  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  19h30 Men's   pool A: Brazil - Belgium  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  20h30 Men's   pool A: Australia - Spain  Olympic Hockey Center - Pitch 1
JUDO  10h00 Women's 48 - 52 kg Half light weight 1/16 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Women's 48 - 52 kg Half light weight Quaterinals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Women's 48 - 52 kg Half light weight 1/8 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 48 - 52 kg Half light weight Semifinal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 48 - 52 kg Half light weight Semifinal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 48 - 52 kg Half light weight Contest for Bronze Medal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 48 - 52 kg Half light weight Contest for Bronze Medal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 48 - 52 kg Half light weight Final  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 48 - 52 kg Half light weight repechage  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 60 - 66 kg Half light weight 1/16 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 60 - 66 kg Half light weight 1/32 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 60 - 66 kg Half light weight Quaterinals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 60 - 66 kg Half light weight 1/8 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 60 - 66 kg Half light weight Semifinal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 60 - 66 kg Half light weight Semifinal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 60 - 66 kg Half light weight Contest for Bronze Medal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 60 - 66 kg Half light weight Contest for Bronze Medal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 60 - 66 kg Half light weight Final  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 60 - 66 kg Half light weight repechage  Carioca Arena 2
RUGBY  11h00 Women's   Pool Round: Spain - Kenya  Estádio De Deodoro
RUGBY  11h30 Women's   Pool Round: New Zealand - France  Estádio De Deodoro
RUGBY  12h00 Women's   Pool Round: Brazil - Japan  Estádio De Deodoro
RUGBY  12h30 Women's   Pool Round: Canada - Great Britain  Estádio De Deodoro
RUGBY  13h00 Women's   Pool Round: Fiji - Columbia  Estádio De Deodoro
RUGBY  13h30 Women's   Pool Round: Australia - United States of America  Estádio De Deodoro
RUGBY  16h00 Women's   Placing 9-12: Brazil - Colombia  Estádio De Deodoro
RUGBY  16h30 Women's   Placing 9-12: Kenya - Japan  Estádio De Deodoro
RUGBY  17h00 Women's   Quarterfinal 1: Australia - Spain  Estádio De Deodoro
RUGBY  17h30 Women's   Quarterfinal 2: Canada - France  Estádio De Deodoro
RUGBY  18h00 Women's   Quarterfinal 3: Great Britain - Fiji  Estádio De Deodoro
RUGBY  18h30 Women's   Quarterfinal 4: New Zealand - United States of America  Estádio De Deodoro
SHOOTING  09h00 Women's 10 m air pistol  qualification  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  11h00 Women's 10 m air pistol  Final  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  09h00 Women's Trap (clay pigeon)  qualification  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  09h30 Men's Trap (clay pigeon)  qualification, day 1  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  15h00 Women's Trap (clay pigeon)  Semifinals  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  15h30 Women's Trap (clay pigeon)  Bronze Medal Contest  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  15h45 Women's Trap (clay pigeon)  Final  Olympic Shooting Centre
TABLE TENNIS  09h00 Women's Single  round 2  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  09h00 Men's Single  round 2  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  13h30 Women's Single  round 2  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  13h30 Men's Single  round 2  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  18h00 Women's Single  round 3  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  18h00 Men's Single  round 3  Riocentro - Pavilion 3
TENNIS  10h45 Women's Double    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Men's Double    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  11h00 Women's Double    Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  11h00 Men's Double    Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  11h00 Women's Double    Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  11h00 Men's Double    Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  11h00 Women's Double    Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  11h00 Men's Double    Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  18h45 Women's Double    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  18h45 Men's Double    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Women's Single    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Men's Single    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  11h00 Women's Single    Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  11h00 Men's Single    Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  11h00 Women's Single    Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  11h00 Men's Single    Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  11h00 Women's Single    Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  11h00 Men's Single    Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  18h45 Women's Single    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  18h45 Men's Single    Olympic Tennis Centre - Centre Court
VOLLEY-BALL  09h30 Men's   preliminary round, pool A: Italy - France  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  11h35 Men's   preliminary round, pool A: Brazil - Mexico  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  15h00 Men's   preliminary round, pool B: Poland - Egypt  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  17h05 Men's   preliminary round, pool A: United States of America - Canada  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  20h30 Men's   preliminary round, pool B: Russia - Cuba  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  22h35 Men's   preliminary round, pool B: Argentina - Iran  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL Beach 24h34 Women's   preliminary, pool C: United State of America - Australia  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 10h00 Women's   preliminary, pool A: Brazil - Russian Federation  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 11h01 Women's   preliminary, pool A: Poland - United States of America  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 12h05 Men's   preliminary, pool C: Italy - Mexico  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 13h10 Men's   preliminary, pool E: Netherlands - Chili  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 15h30 Women's   preliminary, pool E: Canada - Netherlands  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 16h30 Men's   preliminary, pool C: United State of America - Tunisia  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 17h30 Men's   preliminary, pool D: Brazil - Cuba  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 18h48 Women's   preliminary, pool D: Germany - Egypt  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 21h00 Women's   preliminary, pool E: Germany - Switzerland  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 22h00 Women's   preliminary, pool D: Italy - Canada  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 23h15 Men's   preliminary, pool E: Russian Federation - Poland  Beach Volleyball Arena
WEIGHTLIFTING  10h00 Men's - 56 kg    Riocentro - Pavilion 2
WEIGHTLIFTING  19h00 Men's - 56 kg    Riocentro - Pavilion 2
WEIGHTLIFTING  15h30 Women's 48 - 53 kg    Riocentro - Pavilion 2
August 8
AQUATICS Diving 15h00 Men's Synchronized 3 m springboard    Maria Lenk Aquatic Centre
AQUATICS Swimming 22h30 Women's 100 m backstroke  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h38 Men's 100 m backstroke  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h54 Women's 100 m breaststroke  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h34 Men's 200 m butterfly  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h39 Men's 200 m butterfly  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h44 Men's 200 m butterfly  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h49 Men's 200 m butterfly  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h10 Men's 200 m butterfly  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h19 Men's 200 m butterfly  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h02 Women's 200 m freestyle  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h07 Women's 200 m freestyle  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h12 Women's 200 m freestyle  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h17 Women's 200 m freestyle  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h22 Women's 200 m freestyle  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h27 Women's 200 m freestyle  heat 6  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h03 Women's 200 m freestyle  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h12 Women's 200 m freestyle  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h21 Men's 200 m freestyle  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h56 Women's 200 m medley  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h01 Women's 200 m medley  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h06 Women's 200 m medley  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h11 Women's 200 m medley  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h16 Women's 200 m medley  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h36 Women's 200 m medley  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h45 Women's 200 m medley  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 09h00 Men's   preliminary round: group A: Serbia - Greece  Julio De Lamare Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 10h20 Men's   preliminary round: group B : Italy - France  Maria Lenk Aquatic Centre
AQUATICS Water-Polo 11h40 Men's   preliminary round: group B: United States of America - Spain  Julio De Lamare Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 13h00 Men's   preliminary round: group A: Hungary - Australia  Maria Lenk Aquatic Centre
AQUATICS Water-Polo 19h30 Men's   preliminary round: group A: Japan - Brazil  Maria Lenk Aquatic Centre
AQUATICS Water-Polo 20h50 Men's   preliminary round: group B: Croatia - Montenegro  Julio De Lamare Aquatics Centre
ARCHERY  09h00 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  09h26 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  09h52 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  10h05 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  10h18 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  10h44 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  11h10 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  11h23 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  11h36 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  11h49 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  12h02 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  12h15 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  12h28 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  12h41 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  15h00 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  15h26 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  15h52 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  16h05 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  16h18 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  16h44 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  17h10 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  17h23 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
BASKET-BALL Indoor 12h00 Women's   preliminary pool B: Spain - United States of America  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 14h15 Men's   preliminary pool A: France - China  Carioca Arena 1
BASKET-BALL Indoor 14h15 Women's   preliminary pool B: Canada - Serbia  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 17h30 Women's   preliminary pool A: Japan - Brazil  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 19h00 Men's   preliminary pool A: Serbia - Australia  Carioca Arena 1
BASKET-BALL Indoor 19h45 Women's   preliminary pool B: Senegal - China  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 22h30 Men's   preliminary pool A: United States of America - Venezuela  Carioca Arena 1
BOXING  11h00 Men's 46 - 49 kg Light fly weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  17h00 Men's 46 - 49 kg Light fly weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  12h00 Men's 64 - 69 kg Welter weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  18h00 Men's 64 - 69 kg Welter weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  12h30 Men's 69 - 75 kg Middle weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  18h30 Men's 69 - 75 kg Middle weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  13h00 Men's 81 - 91 kg Heavy weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  19h00 Men's 81 - 91 kg Heavy weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
CANOEING Slalom 12h30 Men's C2  heat run 1  Whitewater Stadium
CANOEING Slalom 14h20 Men's C2  heat run 2  Whitewater Stadium
CANOEING Slalom 13h10 Women's K1  heat run 1  Whitewater Stadium
CANOEING Slalom 15h00 Women's K1  heat run 2  Whitewater Stadium
EQUESTRIAN  10h00 Mixed eventing  cross-country  Olympic Equestrian Centre
EQUESTRIAN  10h00 Mixed eventing  team cross-country  Olympic Equestrian Centre
FENCING  09h00 Women's Sabre  table of 64  Carioca Arena 3
FENCING  10h00 Women's Sabre  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  10h20 Women's Sabre  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  10h40 Women's Sabre  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  11h00 Women's Sabre  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  11h35 Women's Sabre  table of 16  Carioca Arena 3
FENCING  12h00 Women's Sabre  table of 16  Carioca Arena 3
FENCING  12h40 Women's Sabre  quarterfinals  Carioca Arena 3
FENCING  16h00 Women's Sabre  Semifinal 1  Carioca Arena 3
FENCING  16h30 Women's Sabre  Semifinal 2  Carioca Arena 3
FENCING  17h15 Women's Sabre  Bronze Medal Bout  Carioca Arena 3
FENCING  17h45 Women's Sabre  Final  Carioca Arena 3
GYMNASTICS Artistic 16h00 Men's All-round  Final  Rio Olympic Arena
HANDBALL  09h30 Women's   preliminary, group B: Republic of Korea - Sweden  Future Arena
HANDBALL  11h30 Women's   preliminary, group B: France - Russian Federation  Future Arena
HANDBALL  14h40 Women's   preliminary, group A: Spain - Norway  Future Arena
HANDBALL  16h40 Women's   preliminary, group A: Brazil - Romania  Future Arena
HANDBALL  19h50 Women's   preliminary, group B: Argentina - Netherlands  Future Arena
HANDBALL  21h50 Women's   preliminary, group A: Angola - Montenegro  Future Arena
HOCKEY  10h00 Women's   pool B: Australia - United States of America  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  11h00 Men's   pool B: Germany - India  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  12h30 Men's   pool B: Canada - Argentina  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  13h30 Women's   pool A: New Zealand - Germany  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  17h00 Women's   pool A: Netherlands - Republic of Korea  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  18h00 Women's   pool B: India - Great Britain  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  19h30 Women's   pool A: Spain - China  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  20h30 Women's   pool B: Argentina - Japan  Olympic Hockey Center - Pitch 1
JUDO  10h00 Women's 52 - 57 kg Light weight 1/16 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Women's 52 - 57 kg Light weight Quaterinals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Women's 52 - 57 kg Light weight 1/8 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 52 - 57 kg Light weight Semifinal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 52 - 57 kg Light weight Semifinal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 52 - 57 kg Light weight Contest for Bronze Medal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 52 - 57 kg Light weight Contest for Bronze Medal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 52 - 57 kg Light weight Final  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 52 - 57 kg Light weight repechage  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 66 - 73 kg Light weight 1/16 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 66 - 73 kg Light weight 1/32 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 66 - 73 kg Light weight Quaterinals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 66 - 73 kg Light weight 1/8 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 66 - 73 kg Light weight Semifinal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 66 - 73 kg Light weight Semifinal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 66 - 73 kg Light weight Contest for Bronze Medal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 66 - 73 kg Light weight Contest for Bronze Medal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 66 - 73 kg Light weight Final  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 66 - 73 kg Light weight repechage  Carioca Arena 2
ROWING  10h50 Men's Double sculls (M2x)  repechage  Lagoa Stadium
ROWING  10h40 Women's Double sculls (W2x)  repechage 1  Lagoa Stadium
ROWING  09h10 Men's Eight (M8+)  heat 1  Lagoa Stadium
ROWING  09h20 Men's Eight (M8+)  heat 2  Lagoa Stadium
ROWING  08h50 Women's Eight with coxswain  heat 1  Lagoa Stadium
ROWING  09h00 Women's Eight with coxswain  heat 2  Lagoa Stadium
ROWING  13h00 Men's Four (M4-)  heat 1  Lagoa Stadium
ROWING  13h10 Men's Four (M4-)  heat 2  Lagoa Stadium
ROWING  13h20 Men's Four (M4-)  heat 3  Lagoa Stadium
ROWING  11h50 Men's Lightweight double sculls (LM2x)  heat 1  Lagoa Stadium
ROWING  12h00 Men's Lightweight double sculls (LM2x)  heat 2  Lagoa Stadium
ROWING  12h10 Men's Lightweight double sculls (LM2x)  heat 3  Lagoa Stadium
ROWING  12h20 Men's Lightweight double sculls (LM2x)  heat 4  Lagoa Stadium
ROWING  11h10 Women's Lightweight double sculls (LW2x)  heat 1  Lagoa Stadium
ROWING  11h20 Women's Lightweight double sculls (LW2x)  heat 2  Lagoa Stadium
ROWING  11h30 Women's Lightweight double sculls (LW2x)  heat 3  Lagoa Stadium
ROWING  11h40 Women's Lightweight double sculls (LW2x)  heat 4  Lagoa Stadium
ROWING  11h00 Men's Lightweight four (LM4-)  repechage 1  Lagoa Stadium
ROWING  10h30 Men's Pair (M2-)  repechage 1  Lagoa Stadium
ROWING  12h30 Women's Pair (W2-)  heat 1  Lagoa Stadium
ROWING  12h40 Women's Pair (W2-)  heat 2  Lagoa Stadium
ROWING  12h50 Women's Pair (W2-)  heat 3  Lagoa Stadium
ROWING  08h30 Men's Quadruple sculls (M4x)  repechage 1  Lagoa Stadium
ROWING  08h40 Women's Quadruple sculls (W4x)  repechage 1  Lagoa Stadium
ROWING  09h30 Men's Single scull (M1x)  repechage 1  Lagoa Stadium
ROWING  09h40 Men's Single scull (M1x)  repechage 2  Lagoa Stadium
ROWING  09h50 Men's Single scull (M1x)  repechage 3  Lagoa Stadium
ROWING  10h00 Women's Single scull (W1x)  repechage 1  Lagoa Stadium
ROWING  10h10 Women's Single scull (W1x)  repechage 2  Lagoa Stadium
ROWING  10h20 Women's Single scull (W1x)  repechage 3  Lagoa Stadium
RUGBY  12h30 Women's   Placing 11-12: Colombia - Kenya  Estádio De Deodoro
RUGBY  13h00 Women's   Placing 9-10: Brazil - Japan  Estádio De Deodoro
RUGBY  13h30 Women's   Placing 5-8: Spain - France  Estádio De Deodoro
RUGBY  14h00 Women's   Placing 5-8: Fiji - United States of America  Estádio De Deodoro
RUGBY  14h30 Women's   Semifinal 1: Australia - Canada  Estádio De Deodoro
RUGBY  15h00 Women's   Semifinal 1: Great Britain - New Zealand  Estádio De Deodoro
RUGBY  17h30 Women's   Placing 7-8: Spain - Fiji  Estádio De Deodoro
RUGBY  18h00 Women's   Placing 5-6: France - united States of America  Estádio De Deodoro
RUGBY  18h30 Women's   Bronze Medal Match: Canada - Great Britain  Estádio De Deodoro
RUGBY  19h00 Women's   Final: Australia - New Zealand  Estádio De Deodoro
SAILING boat 13h05 Men's Laser  Race 1  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Men's Laser  Race 2  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Women's Laser Radial  Race 1  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Women's Laser Radial  Race 2  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h05 Men's RS-X  Race 1  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Women's RS-X  Race 1  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Men's RS-X  Race 2  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Women's RS-X  Race 2  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Men's RS-X  Race 3  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Women's RS-X  Race 3  Marina Da Glória
SHOOTING  09h00 Men's 10 m air rifle  qualification  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  12h00 Men's 10 m air rifle  Final  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  09h30 Men's Trap (clay pigeon)  qualification, day 2  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  15h00 Men's Trap (clay pigeon)  Semifinals  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  15h30 Men's Trap (clay pigeon)  Bronze Medal Contest  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  15h45 Men's Trap (clay pigeon)  Final  Olympic Shooting Centre
TABLE TENNIS  10h00 Women's Single  round 3  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  10h00 Men's Single  round 3  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  16h00 Women's Single  round 4  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  16h00 Men's Single  round 4  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  20h30 Women's Single  round 4  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  20h30 Men's Single  round 4  Riocentro - Pavilion 3
TENNIS  10h45 Women's Double    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Men's Double    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  11h00 Women's Double    Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  11h00 Women's Double    Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  11h00 Men's Double    Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  11h00 Women's Double    Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  11h00 Men's Double    Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  11h00 Men's Double    Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  18h45 Women's Double    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  18h45 Men's Double    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Women's Single    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Men's Single    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  11h00 Men's Single    Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  11h00 Women's Single    Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  11h00 Men's Single    Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  11h00 Women's Single    Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  11h00 Women's Single    Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  11h00 Men's Single    Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  18h45 Men's Single    Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  18h45 Women's Single    Olympic Tennis Centre - Centre Court
VOLLEY-BALL  09h30 Women's   preliminary round: China - Italia  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  11h35 Women's   preliminary round: Japan - cameroun  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  15h00 Women's   preliminary round: United Statees of America - Netherlands  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  17h35 Women's   preliminary round: Serbia - Puerto Rico  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  20h30 Women's   preliminary round: Russian Federation - Republic of Korea  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  22h35 Women's   preliminary round: Brazil - Argentina  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL Beach 24h09 Men's   preliminary, pool D: Latvia - Canada  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 10h00 Women's   preliminary, pool C: Switzerland - Australia  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 11h20 Women's   preliminary, pool B: Brazil - Argentina  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 12h11 Men's   preliminary, pool B: Poland - Russian Federation  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 13h00 Men's   preliminary, pool F: Spain - Qatar  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 15h30 Men's   preliminary, pool A: Brazil - Austria  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 16h44 Men's   preliminary, pool F: United States of America - Austria  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 17h41 Women's   preliminary, pool F: Netherlands - Costa Rica  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 18h34 Men's   preliminary, pool B: Netherlands - Germany  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 21h00 Men's   preliminary, pool A: Italy - Canada  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 22h15 Women's   preliminary, pool B: Spain - Czech Republic  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 23h09 Women's   preliminary, pool F: Australia - Venezuela  Beach Volleyball Arena
WEIGHTLIFTING  10h00 Women's 53 - 58 kg    Riocentro - Pavilion 2
WEIGHTLIFTING  15h30 Women's 53 - 58 kg    Riocentro - Pavilion 2
WEIGHTLIFTING  10h00 Men's 56 - 62 kg    Riocentro - Pavilion 2
WEIGHTLIFTING  19h00 Men's 56 - 62 kg    Riocentro - Pavilion 2
August 9
AQUATICS Diving 15h00 Women's Synchronized 10 m platform    Maria Lenk Aquatic Centre
AQUATICS Swimming 13h02 Men's 100 m freestyle  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h05 Men's 100 m freestyle  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h08 Men's 100 m freestyle  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h11 Men's 100 m freestyle  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h14 Men's 100 m freestyle  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h17 Men's 100 m freestyle  heat 6  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h20 Men's 100 m freestyle  heat 7  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h23 Men's 100 m freestyle  heat 8  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h03 Men's 100 m freestyle  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h11 Men's 100 m freestyle  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h50 Men's 200 m breaststroke  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h55 Men's 200 m breaststroke  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h00 Men's 200 m breaststroke  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h05 Men's 200 m breaststroke  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h10 Men's 200 m breaststroke  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h03 Men's 200 m breaststroke  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h12 Men's 200 m breaststroke  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h28 Women's 200 m butterfly  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h33 Women's 200 m butterfly  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h38 Women's 200 m butterfly  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h43 Women's 200 m butterfly  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h28 Men's 200 m butterfly  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h37 Women's 200 m butterfly  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h46 Women's 200 m butterfly  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h19 Women's 200 m freestyle  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h29 Women's 200 m medley  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h17 Men's 4 x 200 m freestyle relay  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h29 Men's 4 x 200 m freestyle relay  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h38 Men's 4 x 200 m freestyle relay  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 09h00 Women's   preliminary round: group B: Chnia - Hungary  Julio De Lamare Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 10h20 Women's   preliminary round: group A: Italy - Brazil  Julio De Lamare Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 11h40 Women's   preliminary round: group B: Spain - United States of America  Julio De Lamare Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 13h00 Women's   preliminary round: group A: Russia - Australia  Maria Lenk Aquatic Centre
ARCHERY  09h00 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  09h26 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  09h52 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  10h05 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  10h18 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  10h44 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  11h10 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  11h23 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  11h36 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  12h02 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  12h28 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  12h41 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  15h00 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  15h26 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  15h52 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  16h05 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  16h18 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  16h44 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  17h10 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  17h23 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
BASKET-BALL Indoor 12h15 Women's   preliminary pool A: Australia - France  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 14h15 Men's   preliminary pool B: Argentina - Croatia  Carioca Arena 1
BASKET-BALL Indoor 15h30 Women's   preliminary pool A: Brazil - Belarus  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 17h45 Women's   preliminary pool A: Turkey - Japan  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 19h00 Men's   preliminary pool B: Lithuania - Nigeria  Carioca Arena 1
BASKET-BALL Indoor 22h30 Men's   preliminary pool B: Spain - Brazil  Carioca Arena 1
BOXING  13h00 Men's + 91 kg Super heavy weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  11h00 Men's 56 - 60 kg Light weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  17h00 Men's 56 - 60 kg Light weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  12h00 Men's 69 - 75 kg Middle weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  18h00 Men's 69 - 75 kg Middle weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
CANOEING Slalom 13h30 Men's C1  Semifinal  Whitewater Stadium
CANOEING Slalom 15h16 Men's C1  Final  Whitewater Stadium
EQUESTRIAN  10h00 Mixed eventing  jumping  Olympic Equestrian Centre
EQUESTRIAN  10h00 Mixed eventing  team jumping  Olympic Equestrian Centre
FENCING  09h00 Men's Épée  table of 64  Carioca Arena 3
FENCING  09h30 Men's Épée  table of 64  Carioca Arena 3
FENCING  10h15 Men's Épée  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  10h45 Men's Épée  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  11h15 Men's Épée  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  11h45 Men's Épée  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  12h30 Men's Épée  table of 16  Carioca Arena 3
FENCING  13h00 Men's Épée  table of 16  Carioca Arena 3
FENCING  13h45 Men's Épée  quarterfinals  Carioca Arena 3
FENCING  16h00 Men's Épée  Semifinal 1  Carioca Arena 3
FENCING  16h30 Men's Épée  Semifinal 2  Carioca Arena 3
FENCING  17h15 Men's Épée  Bronze Medal Bout  Carioca Arena 3
FENCING  17h45 Men's Épée  Final  Carioca Arena 3
FOOTBALL  16h00 Women's   round 1 group F: Germany - Canada  Mané Garrincha Stadium - Brasília
FOOTBALL  16h00 Women's   round 1 group F: Australia - Zimbabwe  Fonte Nova Stadium - Salvador
FOOTBALL  18h00 Women's   round 1 group G: Colombia - United States of America  Amazônia Arena - Manaus
FOOTBALL  19h00 Women's   round 1 group G: New Zealand - France  Fonte Nova Stadium - Salvador
FOOTBALL  21h00 Women's   round 1 group E: South Africa - Brazil  Amazônia Arena - Manaus
FOOTBALL  22h00 Women's   round 1 group E: South Africa - Sweden  Mané Garrincha Stadium - Brasília
GYMNASTICS Artistic 16h00 Women's All-round  Final  Rio Olympic Arena
HANDBALL  09h30 Men's   preliminary, group A: Qatar - France  Future Arena
HANDBALL  11h30 Men's   preliminary, group B: Germany - Poland  Future Arena
HANDBALL  14h40 Men's   preliminary, group A: Tunisia - Denmark  Future Arena
HANDBALL  16h40 Men's   preliminary, group B: Brazil - Slovenia  Future Arena
HANDBALL  19h50 Men's   preliminary, group B: Egypt - Sweden  Future Arena
HANDBALL  21h50 Men's   preliminary, group A: Argentina - Croatia  Future Arena
HOCKEY  10h00 Men's   pool A: New Zealand - Spain  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  11h00 Men's   pool B: Argentina - India  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  12h30 Men's   pool B: Germany - Ireland  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  13h30 Men's   pool B: Netherlands - Canada  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  18h00 Men's   pool A: Brazil - Great Britain  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  20h30 Men's   pool A: Belgium - Australia  Olympic Hockey Center - Pitch 1
JUDO  10h00 Women's 57 - 63 kg Welter weight 1/16 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Women's 57 - 63 kg Welter weight Quaterinals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Women's 57 - 63 kg Welter weight 1/8 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 57 - 63 kg Welter weight Semifinal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 57 - 63 kg Welter weight Semifinal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 57 - 63 kg Welter weight Contest for Bronze Medal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 57 - 63 kg Welter weight Contest for Bronze Medal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 57 - 63 kg Welter weight Final  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 57 - 63 kg Welter weight repechage  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 73 - 81 kg Welter weight 1/16 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 73 - 81 kg Welter weight 1/32 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 73 - 81 kg Welter weight Quaterinals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 73 - 81 kg Welter weight 1/8 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 73 - 81 kg Welter weight Semifinal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 73 - 81 kg Welter weight Semifinal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 73 - 81 kg Welter weight Contest for Bronze Medal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 73 - 81 kg Welter weight Contest for Bronze Medal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 73 - 81 kg Welter weight Final  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 73 - 81 kg Welter weight repechage  Carioca Arena 2
ROWING  10h30 Men's Double sculls (M2x)  Semifinal A/B 1  Lagoa Stadium
ROWING  10h40 Men's Double sculls (M2x)  Semifinal A/B 2  Lagoa Stadium
ROWING  10h10 Women's Double sculls (W2x)  Semifinal A/B 1  Lagoa Stadium
ROWING  10h20 Women's Double sculls (W2x)  Semifinal A/B 2  Lagoa Stadium
ROWING  12h00 Men's Four (M4-)  repechage  Lagoa Stadium
ROWING  11h40 Men's Lightweight double sculls (LM2x)  repechage 1  Lagoa Stadium
ROWING  11h50 Men's Lightweight double sculls (LM2x)  repechage 2  Lagoa Stadium
ROWING  11h20 Women's Lightweight double sculls (LW2x)  repechage 1  Lagoa Stadium
ROWING  11h30 Women's Lightweight double sculls (LW2x)  repechage 2  Lagoa Stadium
ROWING  10h50 Men's Lightweight four (LM4-)  Semifinal A/B 1  Lagoa Stadium
ROWING  11h00 Men's Lightweight four (LM4-)  Semifinal A/B 2  Lagoa Stadium
ROWING  09h50 Men's Pair (M2-)  Semifinal A/B 1  Lagoa Stadium
ROWING  10h00 Men's Pair (M2-)  Semifinal A/B 2  Lagoa Stadium
ROWING  11h10 Women's Pair (W2-)  repechage  Lagoa Stadium
ROWING  08h30 Men's Single scull (M1x)  Quaterfinals 1  Lagoa Stadium
ROWING  08h40 Men's Single scull (M1x)  Quaterfinals 2  Lagoa Stadium
ROWING  08h50 Men's Single scull (M1x)  Quaterfinals 3  Lagoa Stadium
ROWING  09h00 Men's Single scull (M1x)  Quaterfinals 4  Lagoa Stadium
ROWING  12h10 Men's Single scull (M1x)  Semifinal E/F 1  Lagoa Stadium
ROWING  12h20 Men's Single scull (M1x)  Semifinal E/F 2  Lagoa Stadium
ROWING  09h10 Women's Single scull (W1x)  Quaterfinals 1  Lagoa Stadium
ROWING  09h20 Women's Single scull (W1x)  Quaterfinals 2  Lagoa Stadium
ROWING  09h30 Women's Single scull (W1x)  Quaterfinals 3  Lagoa Stadium
ROWING  09h40 Women's Single scull (W1x)  Quaterfinals 4  Lagoa Stadium
ROWING  12h30 Women's Single scull (W1x)  Semifinal E/F 1  Lagoa Stadium
ROWING  12h40 Women's Single scull (W1x)  Semifinal E/F 2  Lagoa Stadium
RUGBY  11h00 Men's   Pool Round: Australia - France  Estádio De Deodoro
RUGBY  11h30 Men's   Pool Round: South Africa - Spain  Estádio De Deodoro
RUGBY  12h00 Men's   Pool Round: Great Britain - Kenya  Estádio De Deodoro
RUGBY  12h30 Men's   Pool Round: New Zealand - Japan  Estádio De Deodoro
RUGBY  13h00 Men's   Pool Round: United States of America - Argentina  Estádio De Deodoro
RUGBY  13h30 Men's   Pool Round: Fiji - Brazil  Estádio De Deodoro
RUGBY  16h00 Men's   Pool Round: Australia - Spain  Estádio De Deodoro
RUGBY  16h30 Men's   Pool Round: South Africa - France  Estádio De Deodoro
RUGBY  17h00 Men's   Pool Round: Great Britain - Japan  Estádio De Deodoro
RUGBY  17h30 Men's   Pool Round: New Zealand - Kenya  Estádio De Deodoro
RUGBY  18h00 Men's   Pool Round: United States of America - Brazil  Estádio De Deodoro
RUGBY  18h30 Men's   Pool Round: Fiji - Argentina  Estádio De Deodoro
SAILING boat 13h05 Men's Finn  Race 1  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Men's Finn  Race 2  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Men's Laser  Race 3  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Men's Laser  Race 4  Marina Da Glória
SAILING boat 13h05 Women's Laser Radial  Race 3  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Women's Laser Radial  Race 4  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h05 Women's RS-X  Race 4  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Men's RS-X  Race 4  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Women's RS-X  Race 5  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Men's RS-X  Race 5  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Women's RS-X  Race 6  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Men's RS-X  Race 6  Marina Da Glória
SHOOTING  09h00 Women's 25 m pistol  qualification  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  12h00 Women's 25 m pistol  qualification, rapid shoot  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  15h00 Women's 25 m pistol  Semifinals  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  16h00 Women's 25 m pistol  Bronze Medal Contest  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  16h15 Women's 25 m pistol  Final  Olympic Shooting Centre
TABLE TENNIS  10h00 Women's Single  Quarterfinals  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  16h00 Men's Single  Quarterfinals  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  20h30 Men's Single  Quarterfinals  Riocentro - Pavilion 3
TENNIS  10h45 Women's Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Men's Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Men's Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  10h45 Women's Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  10h45 Men's Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  10h45 Women's Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  10h45 Men's Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  10h45 Women's Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  10h45 Women's Double  round 2  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Women's Double  round 2  Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  10h45 Women's Double  round 2  Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  10h45 Women's Double  round 2  Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  18h45 Women's Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  18h45 Men's Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  18h45 Women's Double  round 2  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Men's Single  round 2  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Men's Single  round 2  Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  10h45 Men's Single  round 2  Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  10h45 Men's Single  round 2  Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  10h45 Women's Single  round 3  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Women's Single  round 3  Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  10h45 Women's Single  round 3  Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  10h45 Women's Single  round 3  Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  18h45 Women's Single  round 3  Olympic Tennis Centre - Centre Court
VOLLEY-BALL  09h30 Men's   preliminary round, pool B: Russia - Argentina  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  11h35 Men's   preliminary round, pool A: France - Mexico  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  15h00 Men's   preliminary round, pool A: Italy - United States of America  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  17h05 Men's   preliminary round, pool B: Poland - Iran  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  20h30 Men's   preliminary round, pool B: Cuba - Egypt  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  22h35 Men's   preliminary round, pool A: Brazil - Canada  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL Beach 24h00 Women's   preliminary, pool C: United States of America - China  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 10h00 Men's   preliminary, pool D: Brazil - Canada  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 11h15 Men's   preliminary, pool C: United States of America - Mexico  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 12h10 Women's   preliminary, pool D: Italy - Egypt  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 13h00 Women's   preliminary, pool A: Poland - Russian Federation  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 15h30 Men's   preliminary, pool D: Latvia - Cuba  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 16h39 Women's   preliminary, pool A: Brazil - United states of America  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 17h31 Men's   preliminary, pool E: Netherlands - Poland  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 18h37 Women's   preliminary, pool D: Germany - Canada  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 21h00 Women's   preliminary, pool E: Germany - Netherlands  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 22h00 Men's   preliminary, pool C: Italy - Tunisia  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 23h00 Men's   preliminary, pool E: Russian Federation - Chile  Beach Volleyball Arena
WEIGHTLIFTING  10h00 Women's 58 - 63 kg    Riocentro - Pavilion 2
WEIGHTLIFTING  15h30 Women's 58 - 63 kg    Riocentro - Pavilion 2
WEIGHTLIFTING  10h00 Men's 62 - 69 kg    Riocentro - Pavilion 2
WEIGHTLIFTING  19h00 Men's 62 - 69 kg    Riocentro - Pavilion 2
August 10
AQUATICS Diving 15h00 Men's Synchronized 10 m platform    Maria Lenk Aquatic Centre
AQUATICS Swimming 13h02 Women's 100 m freestyle  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h05 Women's 100 m freestyle  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h08 Women's 100 m freestyle  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h11 Women's 100 m freestyle  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h14 Women's 100 m freestyle  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h17 Women's 100 m freestyle  heat 6  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h12 Women's 100 m freestyle  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h20 Women's 100 m freestyle  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h03 Men's 100 m freestyle  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h25 Men's 200 m backstroke  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h30 Men's 200 m backstroke  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h35 Men's 200 m backstroke  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h40 Men's 200 m backstroke  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h28 Men's 200 m backstroke  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h37 Men's 200 m backstroke  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h47 Women's 200 m breaststroke  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h52 Women's 200 m breaststroke  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h57 Women's 200 m breaststroke  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h02 Women's 200 m breaststroke  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h03 Men's 200 m breaststroke  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h11 Women's 200 m breaststroke  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h20 Women's 200 m breaststroke  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h54 Women's 200 m butterfly  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h09 Men's 200 m medley  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h14 Men's 200 m medley  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h19 Men's 200 m medley  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h24 Men's 200 m medley  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h29 Men's 200 m medley  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h38 Men's 200 m medley  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h31 Women's 4 x 200 m freestyle relay  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h43 Women's 4 x 200 m freestyle relay  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h55 Women's 4 x 200 m freestyle relay  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 09h00 Men's   preliminary round: group A: Australia - Japan  Maria Lenk Aquatic Centre
AQUATICS Water-Polo 10h20 Men's   preliminary round: group A: greece - Hungary  Julio De Lamare Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 11h40 Men's   preliminary round: group B: France - United States of America  Maria Lenk Aquatic Centre
AQUATICS Water-Polo 13h00 Men's   preliminary round: group B: Montenegro - Italy  Maria Lenk Aquatic Centre
AQUATICS Water-Polo 19h40 Men's   preliminary round: group A: Brazil - Serbie  Julio De Lamare Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 20h50 Men's   preliminary round: group B: Spain - Croatia  Julio De Lamare Aquatics Centre
ARCHERY  09h00 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  09h26 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  09h52 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  10h05 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  10h18 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  10h44 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  11h10 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  11h23 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  11h36 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  12h02 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  12h28 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  12h41 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  15h00 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  15h26 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  15h52 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  16h05 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  16h18 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  16h44 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  17h10 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  17h23 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  17h36 Men's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  18h02 Women's FITA Olympic round  1/32 elimination  Sambodromo
ARCHERY  18h28 Men's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
ARCHERY  18h41 Women's FITA Olympic round  1/16 elimination  Sambodromo
BASKET-BALL Indoor 12h15 Women's   preliminary pool B: China - Spain  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 14h15 Men's   preliminary pool A: Serbia - France  Carioca Arena 1
BASKET-BALL Indoor 15h30 Women's   preliminary pool B: United States of America - Serbia  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 17h45 Women's   preliminary pool B: Senegal - Canada  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 19h00 Men's   preliminary pool A: Venezuela - China  Carioca Arena 1
BASKET-BALL Indoor 22h30 Men's   preliminary pool A: Australia - United States of America  Carioca Arena 1
BOXING  11h00 Men's 46 - 49 kg Light fly weight quarterfinals  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  17h00 Men's 46 - 49 kg Light fly weight quarterfinals  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  11h30 Men's 52 - 56 kg Bantam weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  17h30 Men's 52 - 56 kg Bantam weight preliminairies  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  12h15 Men's 60 - 64 kg Light welter weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  18h15 Men's 60 - 64 kg Light welter weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  13h00 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  19h00 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  13h30 Men's 81 - 91 kg Heavy weight quaterfinals  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  19h30 Men's 81 - 91 kg Heavy weight quarterfinals  Riocentro - Pavilion 6
CANOEING Slalom 13h30 Men's K1  Semifinal  Whitewater Stadium
CANOEING Slalom 15h15 Men's K1  Final  Whitewater Stadium
CYCLING Road 08h30 Women's Time trial    Pontal
CYCLING Road 10h00 Men's Time trial    Pontal
EQUESTRIAN  10h00 Mixed Dressage  team Grand Prix  Olympic Equestrian Centre
FENCING  08h30 Women's Foil  table of 64  Carioca Arena 3
FENCING  09h10 Women's Foil  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  09h35 Women's Foil  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  10h00 Women's Foil  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  10h25 Women's Foil  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  11h00 Women's Foil  table of 16  Carioca Arena 3
FENCING  11h25 Women's Foil  table of 16  Carioca Arena 3
FENCING  12h00 Women's Foil  quarterfinals  Carioca Arena 3
FENCING  17h30 Women's Foil  Semifinal 1  Carioca Arena 3
FENCING  18h00 Women's Foil  Semifinal 2  Carioca Arena 3
FENCING  19h20 Women's Foil  Bronze Medal Bout  Carioca Arena 3
FENCING  20h15 Women's Foil  Final  Carioca Arena 3
FENCING  12h45 Men's Sabre  table of 64  Carioca Arena 3
FENCING  13h05 Men's Sabre  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  13h25 Men's Sabre  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  13h45 Men's Sabre  table of 32  Carioca Arena 3
FENCING  14h55 Men's Sabre  table of 16  Carioca Arena 3
FENCING  15h40 Men's Sabre  quarterfinals  Carioca Arena 3
FENCING  18h30 Men's Sabre  Semifinal 1  Carioca Arena 3
FENCING  18h50 Men's Sabre  Semifinal 2  Carioca Arena 3
FENCING  19h50 Men's Sabre  Bronze Medal Bout  Carioca Arena 3
FENCING  20h45 Men's Sabre  Final  Carioca Arena 3
FOOTBALL  13h00 Men's   round 1 group D: Algeria - Portugal  Mineirão - Belo Horizonte
FOOTBALL  13h00 Men's   round 1 group D: Argentina - Honduras  Mané Garrincha Stadium - Brasília
FOOTBALL  16h00 Men's   round 1 group C: Germany - Fidji  Mineirão - Belo Horizonte
FOOTBALL  16h00 Men's   round 1 group C: Republic of Korea Republic - Mexico  Mané Garrincha Stadium - Brasília
FOOTBALL  19h00 Men's   round 1 group B: Colombia - Nigeria  Corinthians Arena - Sao Paulo
FOOTBALL  19h00 Men's   round 1 group B: Japan - Sweden  Fonte Nova Stadium - Salvador
FOOTBALL  22h00 Men's   round 1 group A: South Africa - Iraq  Corinthians Arena - Sao Paulo
FOOTBALL  22h00 Men's   round 1 group A: Denmark - Brazil  Fonte Nova Stadium - Salvador
GYMNASTICS Artistic 16h00 Men's All-round  Final  Rio Olympic Arena
HANDBALL  09h30 Women's   preliminary, group A: Brazil - Spain  Future Arena
HANDBALL  11h30 Women's   preliminary, group A: Romania - Montenegro  Future Arena
HANDBALL  14h40 Women's   preliminary, group B: Russian Federation - Sweden  Future Arena
HANDBALL  16h40 Women's   preliminary, group A: Norway - Angola  Future Arena
HANDBALL  19h50 Women's   preliminary, group B: Netherlands - Republic of Korea  Future Arena
HANDBALL  21h50 Women's   preliminary, group B: France - Argentina  Future Arena
HOCKEY  10h00 Women's   pool A: Spain - New Zealand  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  11h00 Women's   pool B: India - Australia  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  12h30 Women's   pool A: Germany - Republic of Korea  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  13h30 Women's   pool B: Great Britain - Argentina  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  17h00 Women's   pool B: United States of America - Japan  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  18h00 Women's   pool A: China - Netherlands  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  19h30 Men's   pool A: New Zealand - Brazil  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  20h30 Men's   pool A: Great Britain - Australia  Olympic Hockey Center - Pitch 1
JUDO  10h00 Women's 63 - 70 kg Middle weight 1/16 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Women's 63 - 70 kg Middle weight Quaterinals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Women's 63 - 70 kg Middle weight 1/8 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 63 - 70 kg Middle weight Semifinal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 63 - 70 kg Middle weight Semifinal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 63 - 70 kg Middle weight Contest for Bronze Medal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 63 - 70 kg Middle weight Contest for Bronze Medal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 63 - 70 kg Middle weight Final  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 63 - 70 kg Middle weight repechage  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 81 - 90 kg Middle weight 1/16 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 81 - 90 kg Middle weight 1/32 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 81 - 90 kg Middle weight Quaterinals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 81 - 90 kg Middle weight 1/8 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 81 - 90 kg Middle weight Semifinal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 81 - 90 kg Middle weight Semifinal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 81 - 90 kg Middle weight Contest for Bronze Medal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 81 - 90 kg Middle weight Contest for Bronze Medal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 81 - 90 kg Middle weight Final  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 81 - 90 kg Middle weight repechage  Carioca Arena 2
RUGBY  11h00 Men's   Pool Round: France - Spain  Estádio De Deodoro
RUGBY  11h30 Men's   Pool Round: South Africa - Australia  Estádio De Deodoro
RUGBY  12h00 Men's   Pool Round: Kenya - Japan  Estádio De Deodoro
RUGBY  12h30 Men's   Pool Round: New Zealand - Great Britain  Estádio De Deodoro
RUGBY  13h00 Men's   Pool Round: Argentina - Brazil  Estádio De Deodoro
RUGBY  13h30 Men's   Pool Round: Fiji - United States of America  Estádio De Deodoro
RUGBY  16h00 Men's   Placing 9-12: United States of America - Brazil  Estádio De Deodoro
RUGBY  16h30 Men's   Placing 9-12: Spain - Kenya  Estádio De Deodoro
RUGBY  17h00 Men's   Quarterfinal 1: Fiji - New Zealand  Estádio De Deodoro
RUGBY  17h30 Men's   Quarterfinal 2: Japan - France  Estádio De Deodoro
RUGBY  18h00 Men's   Quarterfinal 3: Great Britain - Argentina  Estádio De Deodoro
RUGBY  18h30 Men's   Quarterfinal 2: South Africa - Australia  Estádio De Deodoro
SAILING boat 13h05 Men's 470  Race 1  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Women's 470  Race 1  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Women's 470  Race 2  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Men's 470  Race 2  Marina Da Glória
SAILING boat 13h05 Men's Finn  Race 3  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Men's Finn  Race 4  Marina Da Glória
SAILING boat 13h05 Men's Laser  Race 5  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Men's Laser  Race 6  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Women's Laser Radial  Race 5  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Women's Laser Radial  Race 6  Marina Da Glória
SAILING boat 13h05 Mixed Nacra17  Race 1  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Mixed Nacra17  Race 2  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Mixed Nacra17  Race 3  Marina Da Glória
SHOOTING  09h00 Men's 50 m pistol  qualification  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  12h00 Men's 50 m pistol  Final  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  09h00 Men's Double trap  qualification  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  15h00 Men's Double trap  Semifinals  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  15h30 Men's Double trap  Bronze Medal Contest  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  15h45 Men's Double trap  Final  Olympic Shooting Centre
TABLE TENNIS  10h00 Women's Single  Semifinals  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  20h30 Women's Single  Finals  Riocentro - Pavilion 3
TENNIS  10h45 Men's Double  Semifinal  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Men's Double  Semifinal  Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  10h45 Women's Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Women's Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  10h45 Mixed Double  round 1  Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  10h45 Mixed Double  round 1  Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  10h45 Mixed Double  round 1  Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  18h45 Men's Double  Semifinal  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  18h45 Women's Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  18h45 Mixed Double  round 1  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Women's Single  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Women's Single  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  10h45 Men's Single  round 3  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  10h45 Men's Single  round 3  Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  10h45 Men's Single  round 3  Olympic Tennis Centre - court 3-9
TENNIS  10h45 Men's Single  round 3  Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  18h45 Women's Single  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  18h45 Men's Single  round 3  Olympic Tennis Centre - Centre Court
VOLLEY-BALL  09h30 Women's   preliminary round: China - Puerto Rico  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  11h35 Women's   preliminary round: Italia- Netherlands  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  15h30 Women's   preliminary round: United Statees of America  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  17h05 Women's   preliminary round: Russian Federation - Cameroun  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  20h30 Women's   preliminary round: Republic of Korea - Argentina  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  22h35 Women's   preliminary round: Brazil - Japan  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL Beach 24h24 Men's   preliminary, pool A: Austria - Canada  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 10h00 Women's   preliminary, pool F: Netherlands - Australia  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 11h00 Men's   preliminary, pool D: Canada - Cuba  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 11h16 Men's   preliminary, pool F: United States of America - Spain  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 12h25 Men's   preliminary, pool F: Austria - Qatar  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 13h36 Women's   preliminary, pool C: China - Australia  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 15h30 Men's   preliminary, pool A: Brazil - Italy  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 16h30 Men's   preliminary, pool B: Netherlands - Poland  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 17h30 Women's   preliminary, pool B: Brazil - Spain  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 18h30 Women's   preliminary, pool F: Costa Rica - Venezuela  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 19h54 Women's   preliminary, pool E: Switzerland - Netherlands  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 21h01 Women's   preliminary, pool C: United States of America - Switzerland  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 22h00 Women's   preliminary, pool B: Argentina - Czech Republic  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 23h33 Men's   preliminary, pool B: Germany - Russian Federation  Beach Volleyball Arena
VOLLEY-BALL Beach 23h59 Women's   preliminary, pool E: Canada - Switzerland  Beach Volleyball Arena
WEIGHTLIFTING  10h00 Women's 63 - 69 kg    Riocentro - Pavilion 2
WEIGHTLIFTING  15h30 Women's 63 - 69 kg    Riocentro - Pavilion 2
WEIGHTLIFTING  10h00 Men's 69 - 77 kg    Riocentro - Pavilion 2
WEIGHTLIFTING  19h00 Men's 69 - 77 kg    Riocentro - Pavilion 2
August 11
AQUATICS Swimming 14h16 Men's 100 m butterfly  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h19 Men's 100 m butterfly  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h22 Men's 100 m butterfly  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h25 Men's 100 m butterfly  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h28 Men's 100 m butterfly  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h31 Men's 100 m butterfly  heat 6  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h34 Men's 100 m butterfly  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h42 Men's 100 m butterfly  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h18 Women's 100 m freestyle  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h36 Women's 200 m backstroke  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h41 Women's 200 m backstroke  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h46 Women's 200 m backstroke  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h51 Women's 200 m backstroke  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h26 Men's 200 m backstroke  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h35 Women's 200 m backstroke  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h44 Women's 200 m backstroke  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h17 Women's 200 m breaststroke  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 23h01 Men's 200 m medley  Final  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h02 Men's 50 m freestyle  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h04 Men's 50 m freestyle  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h06 Men's 50 m freestyle  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h08 Men's 50 m freestyle  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h10 Men's 50 m freestyle  heat 5  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h12 Men's 50 m freestyle  heat 6  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h14 Men's 50 m freestyle  heat 7  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h16 Men's 50 m freestyle  heat 8  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h18 Men's 50 m freestyle  heat 9  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h20 Men's 50 m freestyle  heat 10  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h22 Men's 50 m freestyle  heat 11  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h03 Men's 50 m freestyle  Semifinal 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 22h10 Men's 50 m freestyle  Semifinal 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h26 Women's 800 m freestyle  heat 1  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h38 Women's 800 m freestyle  heat 2  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 13h50 Women's 800 m freestyle  heat 3  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Swimming 14h02 Women's 800 m freestyle  heat 4  Olympic Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 09h00 Women's   preliminary round: group A: Russia - Brazil  Maria Lenk Aquatic Centre
AQUATICS Water-Polo 10h20 Women's   preliminary round: group A: Italy - Australia  Julio De Lamare Aquatics Centre
AQUATICS Water-Polo 11h40 Women's   preliminary round: group B: China - United States of America  Maria Lenk Aquatic Centre
AQUATICS Water-Polo 13h00 Women's   preliminary round: group B: Spain - Hungary  Julio De Lamare Aquatics Centre
ARCHERY  09h00 Women's FITA Olympic round  1/8 elimination  Sambodromo
ARCHERY  15h00 Women's FITA Olympic round  Quarterfinals  Sambodromo
ARCHERY  15h55 Women's FITA Olympic round  Semifinals  Sambodromo
ARCHERY  16h27 Women's FITA Olympic round  Bronze Medal Match  Sambodromo
ARCHERY  16h43 Women's FITA Olympic round  Final  Sambodromo
BADMINTON  08h00 Mixed Double  Group Play Stage - Group A: China - Germany  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  08h00 Women's Double  Group Play Stage - Group A: Japan - India  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  08h00 Men's Double  Group Play Stage - Group C: Republic of Korea - Poland  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  08h25 Men's Double  Group Play Stage - Group A: Republic of Korea - Australia  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  09h00 Men's Double  Group Play Stage - Group D: Indonesia - India  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  09h00 Mixed Double  Group Play Stage - Group D: Japan - Netherlands  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  09h35 Women's Double  Group Play Stage - Group B: Denmark - China  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  09h35 Mixed Double  Group Play Stage - Group D: Republic of Korea - United States of America  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  10h10 Women's Double  Group Play Stage - Group C: Indonesia - Hong Kong  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  10h45 Men's Double  Group Play Stage - Group A: Russia federation - Chinese Tapei  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  10h45 Mixed Double  Group Play Stage - Group A: Indonesia - Hong Kong  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  10h45 Men's Double  Group Play Stage - Group D: China - Japan  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  11h55 Women's Double  Group Play Stage - Group C: Malaysia - Great Britain  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  15h30 Mixed Double  Group Play Stage - Group C: Indonesia - Australia  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  15h30 Women's Double  Group Play Stage - Group D: China - Germany  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  15h30 Women's Double  Group Play Stage - Group D: Republic of Korea - Bulgaria  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  15h55 Women's Double  Group Play Stage - Group A: Netherlands - Thaïland  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  15h55 Men's Double  Group Play Stage - Group B: China - United States of America  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  15h55 Men's Double  Group Play Stage - Group B: Malaysia - Germany  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  16h40 Mixed Double  Group Play Stage - Group B: China - Great Britain  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  16h40 Mixed Double  Group Play Stage - Group B: Denmark - Poland  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  16h40 Mixed Double  Group Play Stage - Group C: Malaysia - Thaïland  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  17h25 Men's Double  Group Play Stage - Group C: Denmark - Great Britain  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  20h30 Women's Double  Group Play Stage - Group B: Republic of Korea - United States of America  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  08h25 Men's Single  Group Play Stage - Group E  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  08h25 Women's Single  Group Play Stage - Group L  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  09h00 Women's Single  Group Play Stage - Group P  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  09h35 Men's Single  Group Play Stage - Group A  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  10h10 Women's Single  Group Play Stage - Group M  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  10h10 Men's Single  Group Play Stage - Group P  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  11h20 Women's Single  Group Play Stage - Group G  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  11h20 Men's Single  Group Play Stage - Group L  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  11h20 Women's Single  Group Play Stage - Group N  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  11h55 Women's Single  Group Play Stage - Group A  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  11h55 Men's Single  Group Play Stage - Group E  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  19h30 Men's Single  Group Play Stage - Group M  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  19h30 Men's Single  Group Play Stage - Group N  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  19h55 Women's Single  Group Play Stage - Group E  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  19h55 Women's Single  Group Play Stage - Group E  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  19h55 Men's Single  Group Play Stage - Group I  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  20h30 Women's Single  Group Play Stage - Group H  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  20h30 Men's Single  Group Play Stage - Group P  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  21h05 Women's Single  Group Play Stage - Group D  Riocentro - Pavilion 4
BADMINTON  21h05 Men's Single  Group Play Stage - Group H  Riocentro - Pavilion 4
BASKET-BALL Indoor 12h15 Women's   preliminary pool A: Belarus - Turkey  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 14h15 Men's   preliminary pool B: Lituania - Argentina  Carioca Arena 1
BASKET-BALL Indoor 15h30 Women's   preliminary pool A: France - Brazil  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 17h45 Women's   preliminary pool A: Japan - Australia  Arena Da Juventude
BASKET-BALL Indoor 19h00 Men's   preliminary pool B: Brazil - Croatia  Carioca Arena 1
BASKET-BALL Indoor 22h30 Men's   preliminary pool B: Nigeria - Spain  Carioca Arena 1
BOXING  11h00 Men's 52 - 56 kg Bantam weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  17h00 Men's 52 - 56 kg Bantam weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  11h45 Men's 60 - 64 kg Light welter weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  17h45 Men's 60 - 64 kg Light welter weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  12h30 Men's 64 - 69 kg Welter weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  18h30 Men's 64 - 69 kg Welter weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  13h30 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
BOXING  19h30 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight preliminaries  Riocentro - Pavilion 6
CANOEING Slalom 12h30 Men's C2  Semifinal  Whitewater Stadium
CANOEING Slalom 14h15 Men's C2  Final  Whitewater Stadium
CANOEING Slalom 13h15 Women's K1  Semifinal  Whitewater Stadium
CANOEING Slalom 15h00 Women's K1  Final  Whitewater Stadium
CYCLING Track 16h19 Women's Pursuit  qualifying  Rio Olympic Velodrome
CYCLING Track 17h23 Men's Pursuit 4,000 m  qualifying  Rio Olympic Velodrome
CYCLING Track 16h00 Men's sprint  qualifying  Rio Olympic Velodrome
CYCLING Track 17h10 Men's sprint  round 1, heat 1  Rio Olympic Velodrome
CYCLING Track 17h13 Men's sprint  round 1, heat 2  Rio Olympic Velodrome
CYCLING Track 17h16 Men's sprint  round 1, heat 3  Rio Olympic Velodrome
CYCLING Track 17h19 Men's sprint  round 1, heat 4  Rio Olympic Velodrome
CYCLING Track 18h21 Men's sprint  Bronze Medal Race  Rio Olympic Velodrome
CYCLING Track 18h25 Men's sprint  Final race  Rio Olympic Velodrome
EQUESTRIAN  10h00 Mixed Dressage  team Grand Prix  Olympic Equestrian Centre
FENCING  09h00 Women's Épée  table of 16: Ukraine - Brazil  Carioca Arena 3
FENCING  10h30 Women's Épée  quarterfinal 1: China - Ukraine  Carioca Arena 3
FENCING  10h30 Women's Épée  quarterfinal 2: Estonia - Republic of Korea  Carioca Arena 3
FENCING  10h30 Women's Épée  quarterfinal 3: Russian federation - France  Carioca Arena 3
FENCING  10h30 Women's Épée  quarterfinal 4: Romania - United States of America  Carioca Arena 3
FENCING  12h00 Women's Épée  classification 5-8: United States of America - France  Carioca Arena 3
FENCING  12h00 Women's Épée  classification 5-8: Republic of Korea - Ukraine  Carioca Arena 3
FENCING  13h15 Women's Épée  Semifinal 1: China - Estonia  Carioca Arena 3
FENCING  13h15 Women's Épée  Semifinal 2: Romania - Russian Federation  Carioca Arena 3
FENCING  14h30 Women's Épée  classification 5-6: United States of America - Republic of Korea  Carioca Arena 3
FENCING  14h30 Women's Épée  classification 7-8: France - Ukraine  Carioca Arena 3
FENCING  17h00 Women's Épée  Bronze Medal Bout:Russian Federation - Estonia  Carioca Arena 3
FENCING  18h30 Women's Épée  Final: Romania - China  Carioca Arena 3
GOLF  08h00 Men's Golf  round 1  Olympic Golf Course
GYMNASTICS Artistic 16h00 Women's All-round  Final  Rio Olympic Arena
HANDBALL  09h30 Men's   preliminary, group A: Tunisia - Qatar  Future Arena
HANDBALL  11h30 Men's   preliminary, group B: Poland - Egypt  Future Arena
HANDBALL  14h40 Men's   preliminary, group A: Denmark - Croatia  Future Arena
HANDBALL  16h40 Men's   preliminary, group B: Brazil - Germany  Future Arena
HANDBALL  19h50 Men's   preliminary, group B: Slovenia - Sweden  Future Arena
HANDBALL  21h50 Men's   preliminary, group A: France - Argentina  Future Arena
HOCKEY  10h00 Men's   pool B: Netherlands - India  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  11h00 Men's   pool B: Ireland - Canada  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  12h30 Men's   pool B: Argentina - Germany  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  13h30 Men's   pool A: Spain - Belgium  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  17h00 Women's   pool A: Germany - Spain  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  18h00 Women's   pool B: Australia - Argentina  Olympic Hockey Center - Pitch 1
HOCKEY  19h30 Women's   pool B: United States of America - India  Olympic Hockey Center - Pitch 2
HOCKEY  20h30 Women's   pool B: Japan - Great Britain  Olympic Hockey Center - Pitch 1
JUDO  10h00 Women's 70 - 78 kg Light heavy weight 1/16 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Women's 70 - 78 kg Light heavy weight Quaterinals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Women's 70 - 78 kg Light heavy weight 1/8 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 70 - 78 kg Light heavy weight Semifinal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 70 - 78 kg Light heavy weight Semifinal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 70 - 78 kg Light heavy weight Contest for Bronze Medal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 70 - 78 kg Light heavy weight Contest for Bronze Medal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 70 - 78 kg Light heavy weight Final  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Women's 70 - 78 kg Light heavy weight repechage  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 90 - 100 kg Light heavy weight 1/16 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 90 - 100 kg Light heavy weight 1/32 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 90 - 100 kg Light heavy weight Quaterinals  Carioca Arena 2
JUDO  10h00 Men's 90 - 100 kg Light heavy weight 1/8 Finals  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 90 - 100 kg Light heavy weight Semifinal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 90 - 100 kg Light heavy weight Semifinal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 90 - 100 kg Light heavy weight Contest for Bronze Medal table A  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 90 - 100 kg Light heavy weight Contest for Bronze Medal table B  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 90 - 100 kg Light heavy weight Final  Carioca Arena 2
JUDO  15h30 Men's 90 - 100 kg Light heavy weight repechage  Carioca Arena 2
ROWING  11h24 Men's Double sculls (M2x)  Final A  Lagoa Stadium
ROWING  13h00 Men's Double sculls (M2x)  Final B  Lagoa Stadium
ROWING  11h04 Women's Double sculls (W2x)  Final A  Lagoa Stadium
ROWING  12h50 Women's Double sculls (W2x)  Final B  Lagoa Stadium
ROWING  10h00 Men's Eight (M8+)  repechage 1  Lagoa Stadium
ROWING  09h50 Women's Eight with coxswain  repechage 1  Lagoa Stadium
ROWING  09h30 Men's Four (M4-)  Semifinal 1  Lagoa Stadium
ROWING  09h40 Men's Four (M4-)  Semifinal 2  Lagoa Stadium
ROWING  09h10 Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Semifinal A/B 1  Lagoa Stadium
ROWING  09h20 Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Semifinal A/B 2  Lagoa Stadium
ROWING  13h40 Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Semifinal C/D 1  Lagoa Stadium
ROWING  08h50 Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Semifinal A/B 1  Lagoa Stadium
ROWING  09h00 Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Semifinal A/B 2  Lagoa Stadium
ROWING  13h20 Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Semifinal C/D 1  Lagoa Stadium
ROWING  13h30 Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Semifinal C/D 2  Lagoa Stadium
ROWING  11h40 Men's Lightweight four (LM4-)  Final A  Lagoa Stadium
ROWING  13h10 Men's Lightweight four (LM4-)  Final B  Lagoa Stadium
ROWING  10h44 Men's Pair (M2-)  Final A  Lagoa Stadium
ROWING  12h40 Men's Pair (M2-)  Final B  Lagoa Stadium
ROWING  08h30 Women's Pair (W2-)  Semifinal A/B 1  Lagoa Stadium
ROWING  08h40 Women's Pair (W2-)  Semifinal A/B 2  Lagoa Stadium
ROWING  14h00 Women's Pair (W2-)  Final C  Lagoa Stadium
ROWING  10h12 Men's Quadruple sculls (M4x)  Final A  Lagoa Stadium
ROWING  12h30 Men's Quadruple sculls (M4x)  Final B  Lagoa Stadium
ROWING  10h24 Women's Quadruple sculls (W4x)  Final A  Lagoa Stadium
RUGBY  12h30 Men's   Placing 11-12: Brazil - Kenya  Estádio De Deodoro
RUGBY  13h00 Men's   Placing 9-10: United States of America - Spain  Estádio De Deodoro
RUGBY  13h30 Men's   Placing 5-8: New Zealand - France  Estádio De Deodoro
RUGBY  14h00 Men's   Placing 5-8: Argentina - Australia  Estádio De Deodoro
RUGBY  14h30 Men's   Semifinal 1: Fiji - Japan  Estádio De Deodoro
RUGBY  15h00 Men's   Semifinal 2: Great Britian - South Africa  Estádio De Deodoro
RUGBY  17h30 Men's   Placing 7-8: France - Australia  Estádio De Deodoro
RUGBY  18h00 Men's   Placing 5-6: New Zealand - Argentina  Estádio De Deodoro
RUGBY  18h30 Men's   Bronze Medal Match: Japan - South Africa  Estádio De Deodoro
RUGBY  19h00 Men's   Final: Fiji - Great Britain  Estádio De Deodoro
SAILING boat 13h05 Women's 470  Race 3  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Men's 470  Race 3  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Women's 470  Race 4  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Men's 470  Race 4  Marina Da Glória
SAILING boat 13h05 Men's Finn  Race 5  Marina Da Glória
SAILING boat 13h15 Men's Finn  Race 6  Marina Da Glória
SAILING boat 13h05 Mixed Nacra17  Race 4  Marina Da Glória
SAILING boat 13h05 Mixed Nacra17  Race 5  Marina Da Glória
SAILING boat 13h05 Mixed Nacra17  Race 6  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h05 Men's RS-X  Race 7  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Women's RS-X  Race 7  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Men's RS-X  Race 8  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Women's RS-X  Race 8  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Men's RS-X  Race 9  Marina Da Glória
SAILING Sailboard 13h15 Women's RS-X  Race 9  Marina Da Glória
SHOOTING  09h00 Women's 50 m rifle 3 positions  qualification  Olympic Shooting Centre
SHOOTING  12h00 Women's 50 m rifle 3 positions  Final  Olympic Shooting Centre
TABLE TENNIS  10h00 Men's Single  Semifinals  Riocentro - Pavilion 3
TABLE TENNIS  20h30 Men's Single  Finals  Riocentro - Pavilion 3
TENNIS  12h00 Women's Double  Semifinal  Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  12h00 Women's Double  Semifinal  Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  12h00 Women's Double  Semifinal  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  12h00 Mixed Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  12h00 Mixed Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Court 2
TENNIS  12h00 Mixed Double  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Centre Court
TENNIS  12h00 Men's Single  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Court 1
TENNIS  12h00 Men's Single  quarter-final  Olympic Tennis Centre - Centre Court
VOLLEY-BALL  09h30 Men's   preliminary round, pool B: Iran - Cuba  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  11h35 Men's   preliminary round, pool B: Russia - Egypt  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  15h00 Men's   preliminary round, pool B: Poland - Argentina  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  17h05 Men's   preliminary round, pool A: Canada - France  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  20h30 Men's   preliminary round, pool A: Italy - Mexico  Maracanãzinho Arena
VOLLEY-BALL  22h35 Men's   preliminary round, pool A: