Sport-Olympic.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

1936  Berlin Summer Olympics

1936 Summer Olympics - The Results (Art competitions)

Art competitions at the 1936 Berlin Summer Games

 

  

Host City: Berlin, Germany
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
Events: 19

Participants: 527 (496 men and 31 women) from 24 countries
Youngest Participant: AUT Hans Helmut Stoiber (17 years, 295 days)
Oldest Participant: BEL Godefroid Devreese (74 years, 347 days)
Most Medals (Athlete): GER Walter March and GER Werner March (2 medals)
Most Medals (Country): GER Germany (12 medals)

  

Overview

Compared to 1932, the art program had once again been expanded. The disciplines of Literature and Music had now been divided into three events each. The medals and reliefs event had been split up, creating another sculpturing event, and applied arts was added as a new painting category. This resulted in a record number of 15 arts events. The German organizing committee had actually proposed several more additions, including dance, gold and silver smithing, and film, but none of these proposals were approved by the IOC. One change that did make it through to the Games was that the winning musical compositions were to be performed, unlike at earlier competitions. The physical art objects were exhibited in Hall VI of the Exhibition Area on the Kaiserdamm, from July 15 through 16 August. During that month, 70,000 people visited the exhibition.

Not many athletes boycotted the Olympics for being held in Nazi Germany, but the art committees had more trouble finding entries than before, as many artists did refuse to exhibit in Germany. Entries came in slowly, and the submission deadlines were extended to allow more artists to send in works. Several countries were completely absent from the art competitions, notably France and Great Britain, which had been present in great numbers at the other Olympics. Numberwise, though, their absence was more than compensated by entries from future Axis nations – Austria, Germany, Italy and Japan.

Unsurprisingly, these nations scooped up the majority of the prizes. Germany alone won 12 medals, with five gold medals. Italy won five medals (one gold), with Austria, Finland and Switzerland all winning a gold medal. In three events, no medals were awarded at all - Literature, Dramatic Works; Music, Instrumental And Chamber; and Painting, Applied Arts. Three further events did not see a gold medallist.

Art competitions were held as part of the 1936 Summer Olympics in Berlin, Germany. Medals were awarded in five categories (architecture, literature, music, painting, and sculpture), for works inspired by sport-related themes.

The art exhibition was held in a hall of the Berlin Exhibition from July 15 to August 16, and displayed 667 works of art from 22 different countries. Additionally, the literature competition attracted 40 entries from 12 countries, and the music competition had 33 entries from 9 countries.

The art competitions at the 1936 Games were similar to the 1928 and 1932 Games, with medals being awarded in multiple subcategories for each of the five artistic categories. The judges declined to award any medals for three subcategories, and no gold medals for another three subcategories.

 

 

Farpi Vignoli won a gold medal in

Statues for his "Sulky Driver" (left).

  Art competitions were part of the Olympic program from 1912 to 1948. At a meeting of the International Olympic Committee in 1949, it was decided to hold art exhibitions instead, as it was judged illogical to permit professionals to compete in the art competitions but only amateurs were permitted to compete in sporting events. Since 1952, a non-competitive art and cultural festival has been associated with each Games.
  

Architecture

LiteratureMusicPaintingSculpture
Category Gold Silver Bronze
Architectural design  Hermann Kutschera (AUT)
Skiing Stadium
 Werner March (GER)
Reich Sport Field
 Hermann Stiegholzer and Herbert Kastinger (AUT)
Sporting Centre in Vienna
Municipal planning  Werner March and Walter March (GER)
Reich Sport Field
 Charles Downing Lay (USA)
Marine Park, Brooklyn
 Theo Nußbaum (GER)
Municipal Planning and Sporting Centre in Cologne
Category Gold Silver Bronze
Lyric works  Felix Dhünen (GER)
"The Runner"
 Bruno Fattori (ITA)
"Profili Azzurri"
 Hans Stoiber (AUT)
"The Discus"
Dramatic works none awarded none awarded none awarded
Epic works  Urho Karhumäki (FIN)
"Avoveteen"
 Wilhelm Ehmer (GER)
"For the Top of the World"
 Jan Parandowski (POL)
"Dysk Olimpijski"
Category Gold Silver Bronze
Solo and chorus  Paul Höffer (GER)
"Olympic Vow"
 Kurt Thomas (GER)
"Olympic Cantata, 1936"
 Harald Genzmer (GER)
"The Runner"
Instrumental none awarded none awarded none awarded
Orchestra  Werner Egk (GER)
"Olympic Festive Music"
 Lino Liviabella (ITA)
"The Victor"
 Jaroslav Křička (TCH)
"Mountain Suite"
Category Gold Silver Bronze
Paintings none awarded  Rudolf Eisenmenger (AUT)
"Runners at the Finishing Line"
 Ryuji Fujita (JPN)
"Ice Hockey"
Drawings and water colours none awarded  Romano Dazzi (ITA)
"Four Sketches for Frescoes"
 Sujaku Suzuki (JPN)
"Classical Horse Racing in Japan"
Graphic art none awarded none awarded none awarded
Commercial graphic art  Alex Diggelmann (SUI)
"Arosa I Placard"
 Alfred Hierl (GER)
"“International Automobile Race on the Avus"
 Stanisław Ostoja-Chrostowski (POL)
"Yachting Club Certificate"
Category Gold Silver Bronze
Statues  Farpi Vignoli (ITA)
"Sulky Driver"
 Arno Breker (GER)
"Decathlon Athlete"
 Stig Blomberg (SWE)
"Wrestling Youths"
Reliefs  Emil Sutor (GER)
"Hurdlers"
 Józef Klukowski (POL)
"Ball"
none awarded
Medals none awarded  Luciano Mercante (ITA)
"Medals"
 Josue Dupon (BEL)
"Equestrian Medals"

Medal table

At the time, medals were awarded to these artists, but art competitions are no longer regarded as official Olympic events by the International Olympic Committee. These events do not appear in the IOC medal database, and these totals are not included in the IOC's medal table for the 1936 Games.

 
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Germany (GER) 5 5 2 12
2  Italy (ITA) 1 4 0 5
3  Austria (AUT) 1 1 2 4
4  Finland (FIN) 1 0 0 1
  Switzerland (SUI) 1 0 0 1
6  Poland (POL) 0 1 2 3
7  United States (USA) 0 1 0 1
8  Japan (JPN) 0 0 2 2
9  Belgium (BEL) 0 0 1 1
 Czechoslovakia (TCH) 0 0 1 1
 Sweden (SWE) 0 0 1 1
Totals (11 nations) 9 12 11 32
 

Mixed Architecture, Designs For Town Planning

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

[Werner March], much better known than his brother [Walter March], won the contest with their design for the Reichssportfeld (Imperial Sports Field), which was the terrain on which many of the Olympic contests were held in 1936. March was the chief architect of the Olympic Stadium and of the Olympic Village, as well as for the Deutsches Sportforum (since 1926), which was also on the Reichssportfeld. After the war, Werner March - son of architect Otto March - also submitted a design for the 1972 Olympics in München, but it did not win the competition.

American landscape architect [Charles Downing Lay] won a silver medal for his designs for Marine Park in Brooklyn, New York, while his colleague [Theodor Nußbaum] received a bronze medals for his plans for Köln (Cologne).

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
1 Werner March 42 Germany GER Gold    
1 Walter March 37 Germany GER Gold    
2 Charles Downing Lay 58 United States USA Silver Marine Brooklyn Park  
3 Theodor Nußbaum 51 Germany GER Bronze Stadtplan Koln: Sportflachen im Stadtgebiet  
HM Erwin Ilz 45 Austria AUT      
HM Hans Pfann 45 Austria AUT      
HM Franz Peydl 29 Austria AUT      
HM Josef Schilhab 28 Austria AUT      
AC Konstantinos Doxiadis 23 Greece GRE   Die Raumgestaltung in griechischen Städtebau.  
AC Hans Ruda   Czechoslovakia TCH      
AC Rudolf Procházka   Czechoslovakia TCH      
AC K. Martinek   Czechoslovakia TCH      
AC Egon Plefka   Czechoslovakia TCH      
AC Jaroslav Nedvěd   Czechoslovakia TCH      
AC Josef Bauer   Czechoslovakia TCH      
AC Václav Houdek 29 Czechoslovakia TCH      
AC Josef Kříž 41 Czechoslovakia TCH   Entwurf des Stadions des S.K. "Slavia" Prag  
AC Josef Kříž 41 Czechoslovakia TCH   Turnhalle in Prag-Michle  
AC Bohumil Kněžek 35 Czechoslovakia TCH      
AC Josef Václavík 36 Czechoslovakia TCH      
AC Václav Slavík 29 Czechoslovakia TCH   Entwurf des Stadions des S.K. "Slavia" Prag  
AC Comune della Città di Torino   Italy ITA   Complesso dello Stadio Mussolini in Torino hors concours

 

 

Mixed Architecture, Architectural Designs

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

Himself a regular cross country skier, [Hermann Kutschera] submitted a design for a ski jumping stadium to the Olympic art contests. It earned a gold medal, but was never built, the plans being lost during World War II. He was later one of the architects of the Wiener Stadthalle indoor arena and Wien-Schwechat airport. The German March brothers won a silver medal with the same entry that had earned them a gold medal in the town planning event. Third place went to an Austria duo, [Hermann Stiegholzer] and [Herbert Kastinger], designing a course for horse, cycle and motor racing. Kastinger died of a cerebral hemorrhage a year after the Olympics.

Two of the entries in the event were by 1928 winner, [Jan Wils]. Since he was also a member of the jury, they were entered hors concours, or out of competition.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
1 Hermann Kutschera 33 Austria AUT Gold Ski Stadium  
2 Werner March 42 Germany GER Silver    
2 Walter March 37 Germany GER Silver    
3 Herbert Kastinger 36 Austria AUT Bronze    
3 Hermann Stiegholzer 42 Austria AUT Bronze    
HM Costantino Costantini 31 Italy ITA   Piscine del Foro Mussolini in Roma  
HM Johann Rezac 25 Austria AUT   Wassersportanlage Pörtschach  
AC Ben Moolhuysen 39 Netherlands NED      
AC Sjraar Cuijpers 34 Netherlands NED      
AC Foeke Kuipers 64 Netherlands NED   Schwimmanstalt in Rotterdam  
AC Henri Zwiers 36 Netherlands NED   Strandbad "Zuiderbad" in Zandvoort  
AC Daan Roodenburgh 50 Netherlands NED   Ajax-Stadion in Amsterdam  
AC Jo Boer 41 Netherlands NED   Hallenschwimmbad in Groningen  
AC Wolter Bakker 47 Netherlands NED   Sportfondsenbad in Apeldoorn  
AC Wolter Bakker 47 Netherlands NED   Sportfondsenbad in Arnhem  
AC Wolter Bakker 47 Netherlands NED   Sportfondsenbad in Eindhoven  
AC Wolter Bakker 47 Netherlands NED   Sportfondsenbad in Heerlen  
AC Wolter Bakker 47 Netherlands NED   Sportfondsenbad in Maastricht  
AC Jan Wils 45 Netherlands NED   Plan zur Erweiterung des Olympischen Stadions in Amsterdam hors concours
AC Jan Wils 45 Netherlands NED   Projekt für das Stadion in Lissabon hors concours
AC Béla Piros   Hungary HUN   Olimpiai Stadin Terv  
AC Hideto Kishida 37 Japan JPN   Golf-Anlage mit Klubhaus in Japan  
AC Junichiro Ishikawa   Japan JPN   Erinnerungsturm vom Baseball-Spiel  
AC Yoshikazu Uchida 51 Japan JPN   Bogenschieß-Platz und -Haus  
AC Yoshikazu Uchida 51 Japan JPN   Schwimmbecken  
AC Romuald Gutt 48 Poland POL      
AC Aleksander Szniolis 44 Poland POL      
AC Iuliu Hațieganu 51 Romania ROU   Sportplatz König Carol II. in Cluj  
AC Hanns Beyeler 42 Switzerland SUI   Kunsteisbahn und Wellenbad in Bern  
AC Hanns Beyeler 42 Switzerland SUI   Sportanlage in Wiler bei Bern hors concours
AC Hanns Beyeler 42 Switzerland SUI   Wassersportanlage in Thun hors concours
AC Hanns Beyeler 42 Switzerland SUI   Entwurf für das Stadion in Lissabon  
AC Hanns Beyeler 42 Switzerland SUI   Schul- und Spielanlage in Könitz  
AC Hanns Beyeler 42 Switzerland SUI   Stadion St. Jakob hors concours
AC Hanns Beyeler 42 Switzerland SUI   Sportplatz Fluntern hors concours
AC Archibald Brown 55 United States USA   Southampton Swimming Club  
AC F. L. Gregory   United States USA   Jones Beach Development  
AC Francis Molther 42 United States USA   Municipal Stadium in Barranquilla, Columbia  
AC Frederic King 49 United States USA   Vietor Residence, Palm Beach, Fla.  
AC Gordon Kaufmann 48 United States USA   Santa Anita Race Track Los Angeles  
AC John Russell Pope 62 United States USA   Yale University Gymnasium  
AC Alfred Poor 37 United States USA   Airport Rio de Janeiro  
AC Oscar Reichert   United States USA   Sport Forum  
AC Roland Coate 45 United States USA   Tennis House, Residence of Mr. and Mrs. David O. Selznick  
AC Dwight James Baum 50 United States USA   Recreational Group Saratoga Spa  
AC Kosta Petrović   Yugoslavia YUG   Festspielstätte der Stadt Subotica  
AC Junichiro Ishikawa   Japan JPN   Zeichung eines Erinnerungsturms vom Baseball-Spiel  
 

Mixed Architecture, Unknown Event

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

For most of the architecture competitors, it is unknown whether they competed in the Designs For Town Planning event, or the Architectural Designs competition.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
AC Giulio Arata 54 Italy ITA   Stadio polisportivo  
AC Enrico Bianchini 33 Italy ITA      
AC Raffaello Fagnoni 35 Italy ITA      
AC Dagoberto Ortensi 34 Italy ITA      
AC Edmund Fabry 44 Germany GER      
AC Wilhelm Hirsch 49 Germany GER      
AC Franz Schuster 43 Germany GER      
AC Pier Luigi Nervi 45 Italy ITA      
AC Cesare Valle 34 Italy ITA      
AC Alfred Schmidt   Germany GER   Adolf-Hitler-Kampfbahn Stuttgart  
AC Achille Pintonello   Italy ITA   Accademia fascista femminile di educazione fisica in Orvieto  
AC Fred Otto 52 Germany GER   Stadtbad Chemnitz  
AC Amedeo D'Albora 40 Italy ITA   Piscina  
AC Angelo Frisa   Italy ITA   Stadio dei cipressi del Foro Mussolini in Roma  
AC Dieter Oesterlen 25 Germany GER   Entwurf: Stadion  
AC Eduard Krüger 35 Germany GER   Gedächtnishaus des Schwäbischen Schneelaufbundes (Gau XV) am Schliffkopf im Hochschwarzwald  
AC Erich, Herr zu Putlitz 44 Germany GER   Ausstellungsgelände der Seestadt Rostock mit Kongreß- und Ausstellungshalle  
AC Ferdinand Andri 65 Austria AUT      
AC Hubert Matuschek 33 Austria AUT      
AC Paul Meissner 29 Austria AUT      
AC Hans Hofmann   Austria AUT      
AC Fritz Trautmann   Austria AUT      
AC Guglielmo Giuliani   Italy ITA   Cabina per cronometristi  
AC Hans Schlottmann   Germany GER   Jugendzeltlager anläßlich der Olympischen Spiele 1936 hors concours
AC Herbert Ruhl   Germany GER   Olympia-Ruderkampfbahn Grünau  
AC Karl Wach 58 Germany GER   Heldenehrung in Verbindung mit körperlicher Ertüchtigung hors concours
AC Leopold Bauer 63 Austria AUT   Deutsche Sportanlage in Schlesien  
AC Luigi Moretti 29 Italy ITA   Accademia di scherma del Foro Mussolini in Roma  
AC Luigi Moretti 29 Italy ITA   Centro sportivo dellà Citta Caserta  
AC Paride Contri   Italy ITA   Piscine Municipali in Genova, Stadio del Nuoto  
AC Roderich Fick 49 Germany GER   Ernst-Sachs-Bad in Schweinfurt  
AC Nomen Nescio   Bolivia BOL   Sportanlage in La Paz  
AC Hermann Alker 51 Germany GER   Bergstadion mit Arena für Tanzspiele, Gesangsdarbietungen und sportliche Einzelkämpfe  
AC Bruno Biehler 52 Germany GER   Skihütte des Akademischen Skiklubs München hors concours
AC Oswald Haerdtl 37 Austria AUT   Hochschulstadion  
AC Costantino Costantini 31 Italy ITA   Stadio del Tennis del Foro Mussolini in Roma  
AC Costantino Costantini 31 Italy ITA   Alloggiamento Atleti e Campo di Allenamento  
AC Werner March 42 Germany GER      
AC Walter March 37 Germany GER      
AC Werner March 42 Germany GER      
AC Walter March 37 Germany GER      
AC Werner March 42 Germany GER      
AC Walter March 37 Germany GER      
AC Theodor Nußbaum 51 Germany GER   Sport- und Volkspark Merheimerheide  
AC Theodor Nußbaum 51 Germany GER   Sportanlage Hülheimer Heide  
AC Theodor Nußbaum 51 Germany GER   Sportanlagen im Kölner Wald- und Wiesengürtel, Nord-abschnitt  
AC Theodor Nußbaum 51 Germany GER   Sportanlagen im Kölner Wald- und Wiesengürtel, West-abschnitt  
AC Theodor Nußbaum 51 Germany GER   Sportanlagen im Inneren Grüngürtel  
AC Theodor Nußbaum 51 Germany GER   Thingplatz im Kölner Wald- und Wiesengürtel  
AC Theodor Nußbaum 51 Germany GER   Stadion und Sportplätze in Köln hors concours
AC Hermann Alker 51 Germany GER   Arena für Tanzspiele, Gesangsdarbietungen und sportliche Einzelkämpfe  
 

Mixed Literature, Epic Works

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

The winner of this contest was the Finnish poet [Urho Karhumäki]. His work, Avoveteen (In open water), tells of athlete Yrjö Niemelä. In 1939, the work was made into a movie by Orvo Saarikivi, depicting the main character participating in the 1940 Helsinki Olympics (which were never held due to World War II).

The silver medal work, by [Wilhelm Ehmer], writes about the failed ascent of the Mount Everest by [George Mallory] and Andrew Irvine. Mallory, in 1924, had won an Olympic gold medal for alpinism in an earlier attempt to scale the world's highest peak. [Jan Parandowski], winner of the bronze, submitted a novel set in Ancient Greece, Dysk olimpijski (Olympic Discus).

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
1 Urho Karhumäki 45 Finland FIN Gold Into Free Water  
2 Wilhelm Ehmer 38 Germany GER Silver Around the Peak of the World  
3 Jan Parandowski 41 Poland POL Bronze Olympic Discus  
 

Mixed Literature, Lyric Works

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

The winning poem in this event was written by [Felix Dhünen], a pseudonym for Franz Sondinger. Entitled Der Läufer (The Runner), it tells of Pheidippides, the mythical runner announcing the Greek victory at the Battle of Marathon. The runner, having earlier run to Sparta and back, then collapsed and died. This story inspired the organization of the marathon foot race, first held at the 1896 Olympics.

The other medals went to [Bruno Fattori], a World War I veteran and Dante expert, and [Hans Helmut Stoiber], an Austrian middle school student. Stoiber did not engage in a literary career later, becoming a lawyer, judge and biologist.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
1 Franz Sondinger 40 Germany GER Gold The Runner  
2 Bruno Fattori 45 Italy ITA Silver Azzurri Faces  
3 Hans Helmut Stoiber 17 Austria AUT Bronze The Discus  
 

Mixed Literature, Unknown Event

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

For most of the literature competitors, it is unknown whether they were entered in the Dramatic, Epic or Lyric Works competition. A few of these works are of interest\\: future IOC president [Avery Brundage] submitted The Olympic Games, while the wife of Charles Lindbergh, Anne, submitted North to the Orient, telling of their flight to the Orient by the Great Circle Route in 1931. The book Dämon Himalaya (Demon Himalaya) by [Günter Oskar Dyhrenfurth] was not awarded any prize, but his exploits in the Himalayas did earn him a gold medal in alpinism.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
AC Anne Lindbergh 30 United States USA   North to the Orient  
AC Klára Marik 33 Hungary HUN   A lassitó lencsén Keresztül  
AC Lina Galli   Italy ITA   Sette Poesie  
AC Jerry   Czechoslovakia TCH   Vom Sinn und Wesen des Sports  
AC Alexander Roda Roda 64 Austria AUT   Polo  
AC Alba De Céspedes 25 Italy ITA   Io, Suo Padre  
AC Alexander Lernet-Holenia 38 Austria AUT   Der Marathonlauf  
AC Avery Brundage 48 United States USA   The Olympic Games  
AC Ernst Udet 40 Germany GER   Mein Fliegerleben  
AC Eugenio Barisoni 50 Italy ITA   Cacciatore di Nasce  
AC Francis Magoun 41 United States USA   Annals of British Football  
AC Franco Ciampitti   Italy ITA   Cerchi  
AC Fred Jent   Switzerland SUI   Psychologie des Trainings  
AC Hans Domizlaff 44 Germany GER   Dirk III  
AC Hans Schöchlin 43 Switzerland SUI   Geist und Sport  
AC Heinrich Rienössl 59 Austria AUT      
AC Hans Naderer 45 Austria AUT      
AC Hermann Stowasser   Austria AUT   Turmspringer  
AC Jack Schumacher 30 Switzerland SUI   Olympiakämpfer  
AC László Tharnói-Kostyál 24 Hungary HUN   Diadalkoszoru  
AC Lino Businco 28 Italy ITA   Cinque Poesie  
AC Louis Grivel 34 Switzerland SUI   Odyssée du Vingtième  
AC Hubertus von Beyer 24 Austria AUT   Das Opfer des Themistokles  
AC MacKinlay Kantor 32 United States USA   The Voice of Bugle Ann  
AC Günter Oskar Dyhrenfurth 49 Switzerland SUI   Dämon Himalya  
AC Ottó Misángyi 41 Hungary HUN   A testnevelés jelentősége a közmüvélődésben  
AC Paul Dresse 34 Belgium BEL   Quatre poèmes sur des sujet sportifs  
AC Paul Martin 34 Switzerland SUI   La lumière de la stade  
AC Richard Augsten   Czechoslovakia TCH   Ewiges Olympia  
AC Rudolf von Eichthal 59 Austria AUT   Eine deutsche Klinge  
AC Takis Sakellariou   Greece GRE   Der Olympische Idealismus  
AC Teofil Savniky-Marschalkó 42 Hungary HUN   Agon  
AC Theodor Mayer 52 Austria AUT   Chor der Sportsleute  
AC Theron Newell 20 United States USA   Philopoemen, last of the Greeks  
AC Wilfried Strik-Strikfeldt 40 Latvia LAT   Olympische Briefe  
 

Mixed Music, Compositions For Orchestra

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

With 20 entries, Compositions For Orchestra was the most popular musical event at the 1936 Olympics. The winner was [Werner Egk], although Egk was a pseudonym composed of his wife's intials, his real name being Mayer. Egk was a government favorite during the Nazi period, although later denied any sympathies. The lyrics for his winning work in 1936, Olympische Festmusik, were from Carl Diem, chief organizer of the Games.

A novelty in Olympic music contests was that the winning works were performed live during the Olympics. During a concert on 15 August at the Dietrich-Eckart-Bühne (part of the Olympic complex), both Egk's winning entry and [Lino Liviabella]'s Il Vincitore were played by the Berlin Philharmonic Orchestra. The concert had been opened with a version of the Olympic Hymn by Richard Strauss. 20,000 spectators attended the concert.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
1 Werner Egk 35 Germany GER Gold Olympische Festmusik  
2 Lino Liviabella 34 Italy ITA Silver Il Vincitore  
3 Jaroslav Křička 53 Czechoslovakia TCH Bronze Bergsuite  
HM Bunya Koh 26 Japan JPN   Tanz Formosa  
HM Gian Luca Tocchi 35 Italy ITA   Record  
AC Marius Monnikendam 40 Netherlands NED   Im Anfang war der Rhythmus  
AC Alexander Langeweg 46 Netherlands NED   Marcia Campione  
AC Marc-César Scotto   Monaco MON   Hercule offre les Jeux aux peuplades de Monaco  
AC Robert Sanders 30 United States USA   Olympia  
AC Roy Harris 38 United States USA   When Jonny comes Marching home  
AC Quincy Porter 39 United States USA   Symphonic Ode  
 

Mixed Music, Compositions For Solo Or Chorus

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

There were just eight entries in this event, of which the three German ones were each awarded with a medal. This might seem unsurprising, given that the nine-strong jury contained no less than seven Germans, but it had been decided that their combined vote would be counted as one. While the winner of the CompOsitions for Orchestra, [Werner Egk] was favored by the Nazi government, the Solo/Chorus victor was [Paul Höffer], who had been derisively described as a )Cultural Bolshevist). However, his choral work, Olympischer Schwur (Olympic Oath), might have had an edge with the jury, as the lyrics had been provided by [Pierre, Baron de Coubertin], president of the IOC (and himself winner of an Olympic art medal in 1912). It is unknown whether this information was known to the jury at the time.

A novelty in Olympic music contests was that the winning works were performed live during the Olympics. During a concert on 15 August at the Dietrich-Eckart-Bühne (part of the Olympic complex), both Höffer's winning entry and [Kurt Thomas]' Kantate zur Olympiade 1936 were played by the Berlin Philharmonic Orchestra. The concert had been opened with a version of the Olympic Hymn by Richard Strauss. 20,000 spectators attended the concert.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
1 Paul Höffer 40 Germany GER Gold Olympischer Schwur  
2 Kurt Thomas 32 Germany GER Silver Kantate zur Olympiade 1936  
3 Harald Genzmer 27 Germany GER Bronze Der Läufer  
 

Mixed Music, Instrumental And Chamber

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

This event attracted just five entries. The jury did not consider any of them to be worthy of a prize, so like this event's first appearance in 1928, it remained medal-less. The Italian entry by [Gabriele Bianchi], Due Improvvisi, did receive an honorable mention. In 1948, Bianchi would win a bronze medal in the vocal competition.

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
HM Gabriele Bianchi 35 Italy ITA   Due Improvvisi  
 

Mixed Music, Unknown Event

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

For most of the music competitors, it is unknown whether they were entered in the Orchestra, Solo/Chorus or Instrumental/Chamber event.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
AC Chiffre   Yugoslavia YUG   Die junge Fahne innen: Jugoslavia: Sport in Musik  
AC Noboru Ito 33 Japan JPN   Sport Nippon  
AC Dante D'Ambrosi 34 Italy ITA   Danza Ginnico-Rurale  
AC Demetrij Žebre 23 Yugoslavia YUG   Cours  
AC FrantiÅ¡ek Koubek   Czechoslovakia TCH   Mit eigener Kraft zum Sieg  
AC Hans Lukasch   Austria AUT   Olympiade-Siegesfanfaren-Marsch  
AC Heinrich Schmidt 31 Austria AUT   Gruß an Olympia  
AC Herbert Wieninger 25 Austria AUT   Olympische Hymne  
AC Jan PeÅ¡ta 53 Czechoslovakia TCH   Olympische Spiele  
AC Karl Etti 23 Austria AUT   Olympische Hymne  
AC Karl Pilß 34 Austria AUT   Festliches Vorspiel  
AC Kosaku Yamada 50 Japan JPN   March  
AC Ludwig Miller   Austria AUT   Aus der Heimat  
AC Renzo Massarani 38 Italy ITA   Squilli e danze atletiche  
AC Saburo Moroi 32 Japan JPN   Olympiade  
AC Shukichi Mitsukuri 40 Japan JPN   Gesunder Sommer  
AC Norbert Sprongl 44 Austria AUT   Tanz-Suite  
AC Jaroslav Křička 53 Czechoslovakia TCH   Marsch: Vam letci, Vam  
 

Mixed Painting, Drawings And Water Colors

Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936 
 

Summary

Held for the third (and final) time, the Drawings and Water Colors event did not yield a winner this time. A silver and a bronze medal were awarded, though, and 1928 winner [Jean Jacoby] was given an honorable mention. Silver medallist [Romano Dazzi] was noted for his drawings, often of animals or people; his father was the noted sculptor Arturo Dazzi. Suzuki's bronze medal is one of only two art medals won by an Asian artist, the other being his compatriot [Tsuguharu-Léonard Fujita].

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
2 Romano Dazzi 31 Italy ITA Silver Quattro cartoni per affreschi nell'Accademia Fascista di Educazione Fisica in Roma  
3 Sujaku Suzuki 44 Japan JPN Bronze Classic Horse Race in Japan  
HM Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Abfahrtslauf (Ski)  
AC RÅ«dolfs MazÅ«rs   Latvia LAT   Vier Aquarelle  
AC Désiré Piryns   Belgium BEL   Bassin de natation  
AC Georg Lagerstedt 43 Sweden SWE   Drawing I  
AC Georg Lagerstedt 43 Sweden SWE   Drawing II  
AC Georg Lagerstedt 43 Sweden SWE   Drawing III  
AC Georg Lagerstedt 43 Sweden SWE   Drawing IV  
AC Georg Lagerstedt 43 Sweden SWE   Drawing V  
AC Georg Lagerstedt 43 Sweden SWE   Drawing VI  
AC Georg Lagerstedt 43 Sweden SWE   Drawing VII  
AC Georg Lagerstedt 43 Sweden SWE   Drawing VIII  
AC Georg Lagerstedt 43 Sweden SWE   Drawing IX  
AC Georg Lagerstedt 43 Sweden SWE   Drawing X  
AC Robert Lips 23 Switzerland SUI   Drawing I  
AC Robert Lips 23 Switzerland SUI   Drawing II  
AC Robert Lips 23 Switzerland SUI   Drawing III  
AC Robert Lips 23 Switzerland SUI   Drawing IV  
AC Robert Lips 23 Switzerland SUI   Drawing V  
AC Robert Lips 23 Switzerland SUI   Drawing VI  
 

Mixed Painting, Graphic Arts

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

This event was on the Olympic program for the third time, but for the first time, no medals were awarded. In fact, we have so far only been able to positively identify two entrants in this event, although from statistics we known that 85 works were entered by artists from 10 nations.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
AC Robert Lips 23 Switzerland SUI   Fünfkampf. Fünf Holzschnitte.  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Radierung zum 8. Gesang der Odyssee  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Radierung zum 8. Gesang der Odyssee  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Radierung zum 8. Gesang der Odyssee  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Radierung zum 8. Gesang der Odyssee  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Radierung zum 8. Gesang der Odyssee  
 

Mixed Painting, Paintings

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

With 192 works entered, this was by far the largest painting category. Despite this, the jury decided not to hand out a gold medal, although it did award silver, bronze and five honorable mentions. The highest awarded went to [Rudolf Eisenmenger], with Läufer vor dem Ziel (Runners at the Finish Line). Born in present-day Romania, he had studied art in Wien. The bronze medallist, [Tsuguharu-Léonard Fujita], was Japanese, but lived much of his life in France, eventually adopting French citizenship. His medal is one of only two won by an Asian artist, the other being fellow Japanese [Sujaku Suzuki].

In addition to the paintings listed, the Olympic art catalog also lists 27 works that were part of a special exhibition from the Rijksmuseum in Amsterdam. These works, which were obviously hors concours, did match the Olympic theme, but are not listed here as part of the Olympic art competitions. With some of the artists born in the 16th century, these works were obviously never intended to be submitted to the Olympics.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
2 Rudolf Eisenmenger 33 Austria AUT Silver Läufer vor dem Ziel  
3 Ryuji Fujita 29 Japan JPN Bronze Ice Hockey  
HM Augusts Annuss 42 Latvia LAT   Struggle and Goal  
HM Eugeniusz Arct 36 Poland POL   Hokej  
HM Georges Frédéric   Belgium BEL   Tireurs à l'Arc  
HM Gijs Kramer 30 Netherlands NED   Renners bij Regenweer  
HM Carl Otto Müller 34 Germany GER   Der Eishockey-Tormann  
AC Grace Browne   South Africa RSA   Kostümstudie hors concours
AC Grace Browne   South Africa RSA   Accident hors concours
AC Grace Browne   South Africa RSA   Bevendean Farm hors concours
AC Louise Bianchini 68 Sweden SWE   Kronprinz Olov am Ziel  
AC Louise Bianchini 68 Sweden SWE   Zibelina wettsegelt  
AC Louise Bianchini 68 Sweden SWE   Zuleika an der Spitze  
AC Louise Bianchini 68 Sweden SWE   Magda X. auf der Sandhamnregatta  
AC Louise Bianchini 68 Sweden SWE   Kittys Heimfahrt nach der Regatta  
AC Louise Bianchini 68 Sweden SWE   Aavoryn nach dem Visbysegeln  
AC Louise Bianchini 68 Sweden SWE   Auf der Bahn  
AC Engelbert Bertel-Nordström 52 Sweden SWE   Sport am Sommertag  
AC Engelbert Bertel-Nordström 52 Sweden SWE   Ringkampf  
AC Poul Bille-Holst 42 Denmark DEN   Fußballkampf  
AC Ossian Elgström 52 Sweden SWE   Trabsport  
AC Auguste Philippe Marocco   Monaco MON   Jeux et lumières  
AC Bengt Tandberg 61 Sweden SWE   Ski-Staffellauf  
AC Carl Gunne 42 Sweden SWE   Ringer  
AC Dechko Uzunov 37 Bulgaria BUL   Komposition  
AC Dechko Uzunov 37 Bulgaria BUL   Winter in Bulgarien  
AC Folke Persson 31 Sweden SWE   Vor dem Winde segeln  
AC Frans Langeveld 59 Netherlands NED   Schlittschuhlaufen im Dorfe hors concours
AC Georg Lagerstedt 43 Sweden SWE   Skiläufer  
AC Georg Lagerstedt 43 Sweden SWE   Start für 90 km-Skilauf in Dalekarlien  
AC Georg Lagerstedt 43 Sweden SWE   Rudern  
AC Gerhard Gyllenhammar 63 Sweden SWE   Stabhochspringer  
AC Gunnar Torhamn 41 Sweden SWE   Schneeschuhläufer  
AC Gustav Fjæstad 67 Sweden SWE   Auf der Strecke  
AC Gustav Fjæstad 67 Sweden SWE   Schlittschuhläufer  
AC Helge Zandén 50 Sweden SWE   Auf dem Weg zum Ziel  
AC John Sjösvärd 46 Sweden SWE   Trainer und Jockey  
AC KonstantÄ«ns Visotskis 72 Latvia LAT   Weg ist er!  
AC Olle Nordberg 31 Sweden SWE   Skiläufer  
AC Stig Munthe-Sandberg 32 Sweden SWE   Ringer  
AC Stig Munthe-Sandberg 32 Sweden SWE   Das Flachrennen  
AC Thorvald Hagedorn-Olsen 34 Denmark DEN   Schwimmerin  
AC Voldemārs Vimba 32 Latvia LAT   Finish!  
AC Lodew Bosscke   Belgium BEL   Le Boxeur hors concours
AC Anne Pierre de Kat 55 Belgium BEL   Sport d'Hiver hors concours
AC Nikolay Mikhaylov 60 Bulgaria BUL   Bildnis Exz. Dr. Theodor Lewald hors concours
AC Leo von König 65 Germany GER   Bildnis Gottfried von Cramm hors concours
 

Mixed Painting, Unknown Event

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

For most of the painting competitors, it is unknown in which of the four events they entered.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
AC Ann Graham   South Africa RSA   Black and White Illustrations  
AC Bertha Fanning Taylor 53 United States USA   Horse Race at Saint Cloud  
AC Erika Hartig   South Africa RSA   Wotan, famous German jumping horse  
AC Erika Hartig   South Africa RSA   Baccara, famous German jumping horse  
AC Maria Łunkiewicz-Rogoyska 41 Poland POL   Walka o piłke  
AC Maria Rużycka   Poland POL   Na grani  
AC Monica MacIvor   South Africa RSA   Xosa with doctors in conclave  
AC Monica MacIvor   South Africa RSA   Elizabeth  
AC Monica MacIvor   South Africa RSA   Pahlindlela: Xosa, Tribe  
AC Monica MacIvor   South Africa RSA   Hot day among rocks in Crocodile River  
AC Monica MacIvor   South Africa RSA   Kopjes near Johannesberg  
AC Patricia Saubert-Wetzel   United States USA   Morning of the Race  
AC Patricia Saubert-Wetzel   United States USA   French Yacht at Home  
AC Sybilla Mittell Weber 44 United States USA   Racing  
AC Wanda Telakowska 31 Poland POL   Postój  
AC Wanda Telakowska 31 Poland POL   Camping  
AC Wanda Telakowska 31 Poland POL   Sport i przyroda  
AC Toru Arai   Japan JPN   Pferderennen  
AC Aldo Mario Aroldi 37 Italy ITA   La parata  
AC Armando Barabino 52 Italy ITA   Partita di bocce  
AC August Babberger 50 Germany GER   Ehrung der drei Turnväter  
AC August Babberger 50 Germany GER   Ehrung des Siegers  
AC Carl Oscar Borg 57 United States USA   Navajo-Horsebreaker  
AC Ferdinand Andri 65 Austria AUT   Alpinist  
AC Frank Benson 74 United States USA   Waders  
AC Gifford Beal 57 United States USA   Afterglow  
AC Johannes Boehland 33 Germany GER   Olympia-Glocke  
AC Karl Borschke 50 Austria AUT   Boxkampf  
AC Karl Borschke 50 Austria AUT   Stafettenläufer  
AC Karl Borschke 50 Austria AUT   Leichtathleten  
AC Karl Borschke 50 Austria AUT   Langstreckenläufer  
AC Karl Borschke 50 Austria AUT   Aus einem Boxkampf I  
AC Karl Borschke 50 Austria AUT   Aus einem Boxkampf II  
AC Karl Borschke 50 Austria AUT   Aus einem Boxkampf III  
AC Karl Borschke 50 Austria AUT   Aus einem Boxkampf IV  
AC Karl Borschke 50 Austria AUT   Aus einem Boxkampf V  
AC Karl Borschke 50 Austria AUT   Aus einem Boxkampf VI  
AC Ludwig Angerer 45 Germany GER   Eishockey I  
AC Ludwig Angerer 45 Germany GER   Eishockey III  
AC Michael Baxte 46 United States USA   Hunters in the Forest  
AC Paul Bindel 42 Germany GER   Fußballspiel  
AC Rudolf Böttger 49 Austria AUT   Sportmappe (16 Blätter)  
AC Rudolf Böttger 49 Austria AUT   Drei Speerwerfer  
AC Å tefan Bednář 27 Czechoslovakia TCH   Athleten  
AC Włodzimierz Bartoszewicz 37 Poland POL   Spadochron  
AC Tsuruzo Ishii 49 Japan JPN   Schwimmen  
AC Tsuruzo Ishii 49 Japan JPN   Rennen im Regen  
AC Takamura Kodama   Japan JPN   Springen  
AC Thies Luijt 57 Netherlands NED   Ruiters  
AC Thies Luijt 57 Netherlands NED   Dressuur  
AC Adolf Dahle 45 Germany GER   Polo  
AC Alan Gourley 27 South Africa RSA   Plenty  
AC Alan Gourley 27 South Africa RSA   Paul Hahn  
AC Albert Janesch 47 Austria AUT   Wassersport (als Wandbild für Sporthaus gedacht)  
AC Albert Janesch 47 Austria AUT   Zehn Werkzeichnungen zum Bild "Wassersport"  
AC Aleksander Jędrzejewski 32 Poland POL   Cykliści  
AC Aleksander Sołtan 33 Poland POL   Regaty  
AC Alexander Posch 46 Germany GER   Fußball: Vor dem Tor  
AC Alfred Gerstenbrand 55 Austria AUT   Tilden während eines Schlages  
AC Alfred Gerstenbrand 55 Austria AUT   Cilly Aussem  
AC Alfred Gerstenbrand 55 Austria AUT   Trainer Urban des W.P.C. lehrt das Servieren  
AC Alfred Gerstenbrand 55 Austria AUT   Perry nach einem Backhand  
AC Angelo Canevari 35 Italy ITA   Cartone per musaico nella piscina del Foro Mussolini in Roma  
AC Angelo Jank 67 Germany GER   Turnier-Reiterin  
AC Angelo Canevari 35 Italy ITA   Cartone per musaico nella piscina del Foro Mussolini in Roma  
AC Anton Velim 44 Austria AUT   Turnerjugend  
AC Anton Velim 44 Austria AUT   Turnbewegung  
AC Anton Velim 44 Austria AUT   Läufer  
AC Arnold Ronnebeck 51 United States USA   Yacht Races  
AC Asaji Kobayashi 38 Japan JPN   Schlittschuhlaufen  
AC Asaji Kobayashi 38 Japan JPN   Schneeschuhlaufen  
AC Ben Essers 43 Netherlands NED   Winterlandschaft mit Mühle  
AC Ben Essers 43 Netherlands NED   Winter  
AC Benton Spruance 32 United States USA   Spinner Play  
AC Benton Spruance 32 United States USA   Design for America  
AC Bertold Löffler 61 Austria AUT   Olympischer Sieger  
AC Bogna Krasnodębska-Gardowska 36 Poland POL   Slizgawka  
AC Bunji Miura   Japan JPN   Schneeschuhlauf  
AC Cornelis Kloos 40 Netherlands NED   Springende Mädchen  
AC Carl Reiser 59 Germany GER   Der Spezialsprunglauf der Olympischen Winterspiele 1936 zu Garmisch-Partenkirchen  
AC Carlo Romagnoli   Italy ITA   In Guardia  
AC Carlo Vitale 33 Italy ITA   Allenamento alla scuola di pugilato  
AC Chosei Kawakami 41 Japan JPN   Basketballspiel der Dorfknaben  
AC Churchill Ettinger 33 United States USA   The right Fly  
AC Corrado Mancioli 32 Italy ITA   Mischia di rugby  
AC Corrado Mancioli 32 Italy ITA   Disco su ghiaccio  
AC Corrado Mancioli 32 Italy ITA   Corsa ad ostacoli  
AC Dilvo Lotti 22 Italy ITA   La locomotiva  
AC Egbert Schaap 74 Netherlands NED   Segelwettfahrt auf der Zuidersee  
AC Ed Gerdes 49 Netherlands NED   Mädchen am Steuer  
AC Ed Gerdes 49 Netherlands NED   Stilleben mit Gebirgsausrüstung  
AC Edzard Koning 67 Netherlands NED   Schlittschuhläufer  
AC Eizo Kato 29 Japan JPN   Schwimmen  
AC Eiho Sato   Japan JPN   Wettschwimmen  
AC Ekke Ozlberger 45 Austria AUT   Drei Reiter, Entwurf für Wandbild  
AC Emil Flecken 46 Germany GER   Fechtergruß  
AC Emil Flecken 46 Germany GER   Gefecht  
AC Émile Lucien Salkin 35 Belgium BEL   Combat de Boxe I  
AC Émile Lucien Salkin 35 Belgium BEL   Combat de Boxe II  
AC Émile Lucien Salkin 35 Belgium BEL   Combat de Boxe III  
AC Émile Lucien Salkin 35 Belgium BEL   Combat de Boxe IV  
AC Émile Lucien Salkin 35 Belgium BEL   Combat de Boxe V  
AC Émile Lucien Salkin 35 Belgium BEL   Combat de Boxe VI  
AC Émile-Florent Lecomte   Belgium BEL   Escrimeur  
AC Enrico Prampolini 42 Italy ITA   Trasfigurazione dell'Atleta  
AC Enrico Prampolini 42 Italy ITA   Angeli dealla terra  
AC Erich Torggler 37 Austria AUT   Skifahrer  
AC Erich Torggler 37 Austria AUT   Reiter  
AC Ernst Ludwig Franke 49 Austria AUT   Endkampf  
AC Erwin Puchinger 60 Austria AUT   Fußballer  
AC Eugen Niederer 54 Switzerland SUI   Staffellauf mit Fackeln  
AC Freek Engel 63 Netherlands NED   Zeilwedstrijd, Alkmaardermeer  
AC Felicjan Kowarski 45 Poland POL   Łucznictwo I  
AC Felicjan Kowarski 45 Poland POL   Łucznictwo II  
AC Felicjan Kowarski 45 Poland POL   Łucznictwo III  
AC Ferdinand Kitt 48 Austria AUT   Fußballszene  
AC Fernand Wery   Belgium BEL   Patineur  
AC Fernand Wery   Belgium BEL   Joueuse de tennis  
AC Franz Rieger   Germany GER   Degenfechter  
AC Gerard Westermann 55 Netherlands NED   Amazonenportret  
AC Gerard Westermann 55 Netherlands NED   Amazone I  
AC Gerard Westermann 55 Netherlands NED   Amazone II  
AC Gerard Westermann 55 Netherlands NED   Der Reiter  
AC Gerard Westermann 55 Netherlands NED   Das weiße Pferd  
AC Gerard Westermann 55 Netherlands NED   Rennen  
AC Gee Burcharth   South Africa RSA   Der deutsche Adler  
AC Genichiro Inokuma 33 Japan JPN   Schießen  
AC Gé Hurkmans 25 Netherlands NED   Der Marathonläufer  
AC Gerardo Dottori 51 Italy ITA   Salto in altezza  
AC Giulio Cisari 44 Italy ITA   Pugilato  
AC Gordon Stevenson 44 United States USA   The Angler  
AC Grete Kunz 27 Czechoslovakia TCH   Der Ausflug  
AC Grete Kunz 27 Czechoslovakia TCH   Der Springer  
AC Grete Kunz 27 Czechoslovakia TCH   Tauzieher  
AC Han Krug 45 Netherlands NED   Erinnerung an die Normandie  
AC Hannes Neuner 29 Germany GER   Die neue Linie (Zeitschriften-Titelblatt-Enwurf)  
AC Hans Spiegel 42 Germany GER   Fußballspieler  
AC Haruo Nagasaka   Japan JPN   Hochsprung  
AC Heinrich Krause 51 Austria AUT   Boxer  
AC Heinrich Krause 51 Austria AUT   Boxer (Öl)  
AC Henry Ziegler 47 United States USA   The Comet  
AC Herbert Dimmel 41 Austria AUT   Olympischer Garten  
AC Herbert von Reyl 38 Austria AUT   Der Jugendmeister  
AC Hermann Teuber 41 Germany GER   Tattersall-Szene  
AC Hironobu Kaneko 38 Japan JPN   Judo, Nationalsport  
AC Hiroshi Tsuruta   Japan JPN   Japanisches Fechten, Nationalsport  
AC Hoka Iwabuchi   Japan JPN   Bogenschütze  
AC Hugo Siegmüller 46 Czechoslovakia TCH   Der letzte Kilometer  
AC Hugo Siegmüller 46 Czechoslovakia TCH   Schußfahrt  
AC Inosuke Hazama 40 Japan JPN   Rudern  
AC Isamu Toyofuji   Japan JPN   Judo  
AC Ivanhoe Gambini 32 Italy ITA   Scivolatore in volo  
AC Jan Kleintjes 64 Netherlands NED   Caddy  
AC Jan Goedhart 43 Netherlands NED   Segelregatta  
AC Johan Pootjes 54 Netherlands NED   Oranje-Blanje-Bleu (Wimpel, Käppi und Monatshefte des "Koninklijke Bataviasche Jacht Club")  
AC Jan Strube 43 Netherlands NED   De Vermaning  
AC Jang Thill 23 Luxembourg LUX   Rugby  
AC Jean-Louis Clerc 27 Switzerland SUI   Fußballspiel im Regen  
AC Jean-Louis Clerc 27 Switzerland SUI   Polo I  
AC Jean-Louis Clerc 27 Switzerland SUI   Polo II  
AC Jean-Louis Clerc 27 Switzerland SUI   Springkonkurrenz I  
AC Jean-Louis Clerc 27 Switzerland SUI   Winter-Rennen in Auteuil  
AC Jean-Louis Clerc 27 Switzerland SUI   Springkonkurrenz II  
AC Jean-Pierre Romuald   Belgium BEL   Nenikekamen  
AC Jeremi Kubicki 25 Poland POL   Cykliśki  
AC Jerzy Jełowicki 37 Poland POL   Bieg Mysliwski  
AC Johann Heinrich Höhl 31 Germany GER   Eishockey  
AC Józef Oźmin   Poland POL   Zapasy  
AC Józef Oźmin   Poland POL   Podwójny Nelson  
AC Józef Oźmin   Poland POL   Boks  
AC Josef Urbach 47 Germany GER   Rennplatz in Neuß  
AC Joseph Webster Golinkin 39 United States USA   Primo on the Ropes  
AC Joseph Webster Golinkin 39 United States USA   Baer-Louis  
AC Józef Klukowski 42 Poland POL   Polo  
AC Jules Jambers   Belgium BEL   Lanceur du disque  
AC Kanjiro Namie   Japan JPN   Angreifen  
AC Karl-Maria May 50 Austria AUT   Kampf vor dem Tor  
AC Hajime Ishimaru   Japan JPN   Die Sonne strahlt am schönsten hier  
AC Kazu Wakita 28 Japan JPN   Ansicht von den Olympischen Spielen  
AC Ken Tasaka   Japan JPN   Schneeschuhlauf  
AC Jin Hwan   Japan JPN   Gruppe Korbball  
AC Kenneth Miller 60 United States USA   Horse and Rider  
AC Kerr Eby 46 United States USA   Goin' Home  
AC Key Sato 29 Japan JPN   Schneeschuhlauf  
AC Kinosuke Ebihara 31 Japan JPN   Schlittschuhlaufen  
AC Konrad Srzednicki 41 Poland POL   Yacht  
AC Konstanty Mackiewicz 41 Poland POL   Mecz bokserski  
AC Louis Szanto 45 United States USA   Hunter  
AC Mario Gamero 34 Italy ITA   Ludi ginnici in palestra  
AC Mario Gamero 34 Italy ITA   Ludi ginnici sulla neve  
AC Masanobu Kofuchi   Japan JPN   Japanische Frauen  
AC Masayoshi Ise 29 Japan JPN   Fußball  
AC Max Ludwig 53 Germany GER   Eishockey  
AC Michał Bylina 32 Poland POL   Spacer  
AC Michał Bylina 32 Poland POL   Przeszkoda  
AC Michał Bylina 32 Poland POL   Galop  
AC Morgan Dennis 44 United States USA   The best of the Breed  
AC Naotake Yamamoto   Japan JPN   Tennis  
AC Oswald Roux 56 Austria AUT   Spanische Reitschule in Wien (Tempera)  
AC Oswald Roux 56 Austria AUT   Spanische Reitschule in Wien  
AC Otto Scheffels 39 Germany GER   Tor  
AC Ottorino Mancioli 28 Italy ITA   L'angolo  
AC Ottorino Mancioli 28 Italy ITA   Strappo muscolare  
AC Ottorino Mancioli 28 Italy ITA   Allenamento  
AC Ottorino Mancioli 28 Italy ITA   Pugile abbattuto  
AC Ottorino Mancioli 28 Italy ITA   Pugilatore  
AC Piet van der Hem 50 Netherlands NED   Zwemster  
AC Piet van der Hem 50 Netherlands NED   Golfspeler  
AC Piet van Egmond 46 Netherlands NED   Boxer  
AC Paul Bürck 57 Germany GER   Zwei Ringer (Karton für Fresko)  
AC Paul Daxhelet 30 Belgium BEL   Boxeur: l'uppercut  
AC Paul Daxhelet 30 Belgium BEL   Boxeur: l'esquive  
AC Paul Daxhelet 30 Belgium BEL   Boxeurs: arrêt du gauche  
AC Paul Daxhelet 30 Belgium BEL   Lutte: ceinture  
AC Paul Daxhelet 30 Belgium BEL   Lutte  
AC Paweł Dadlez 32 Poland POL   Walka o piłke  
AC Percy Crosby 44 United States USA   Clear Field Ahead  
AC Percy Crosby 44 United States USA   Whirling  
AC Percy Crosby 44 United States USA   Hammer Thrower  
AC Percy Crosby 44 United States USA   In the Garden  
AC Piero Fervelli   Italy ITA   Sciatore 117  
AC Pinetta Colonna-Gamero 27 Italy ITA   Disco su ghiaccio  
AC Pinetta Colonna-Gamero 27 Italy ITA   Ciclisti su strada  
AC Rafał Malczewski 43 Poland POL   Powrót  
AC Rafał Malczewski 43 Poland POL   Trening o zmroku  
AC Ralph Fabri 42 United States USA   The Race  
AC Reginald Marsh 38 United States USA   The Bathers  
AC Rikizo Takata 35 Japan JPN   Zwei Formen  
AC Ritsudo Kobayashi   Japan JPN   Im Schnee  
AC Rob, Jonkheer Graafland 60 Netherlands NED   Mädel Wie Du  
AC Robert Lips 23 Switzerland SUI   Pferderennen  
AC Robert Lips 23 Switzerland SUI   Wassersport  
AC Rudolf Otto 48 Germany GER   Turnierpferd II  
AC Rudolf Otto 48 Germany GER   Endkampf  
AC Ryohei Koiso 33 Japan JPN   Ringen der Studenten I  
AC Ryohei Koiso 33 Japan JPN   Ringen der Studenten II  
AC Ryusei Furukawa 43 Japan JPN   Golf  
AC Saburo Kurata 33 Japan JPN   Dribbeln  
AC Sakuichi Fukazawa 39 Japan JPN   Ringen  
AC Sakuichi Fukazawa 39 Japan JPN   Angreifen  
AC Salvatore Pinto 31 United States USA   Beach Houses  
AC Sanya Nakade   Japan JPN   Übung für Radfahren  
AC Seishi Takanezawa   Japan JPN   Hellebaride, Nationalsport  
AC Senpan Maekawa 47 Japan JPN   Weitsprung  
AC Sergius Pauser 39 Austria AUT   Pferdespringen  
AC Shigeki Goto   Japan JPN   Volley-Ball  
AC Shigeko Ishida   Japan JPN   Ballspiel  
AC Shigenobu Ito 55 Japan JPN   Schießen nach dem Hund, Nationalsport  
AC Shigenobu Ito 55 Japan JPN   Spiel: Stein gegen Sterne, Nationalsport  
AC Shiko Munakata 32 Japan JPN   Gruppen-Lauf  
AC Shiko Munakata 32 Japan JPN   Bürger-Turnen  
AC Shingo Yamada 27 Japan JPN   Fischen  
AC Shinkichi Higashiyama 28 Japan JPN   Schlittschuhlauf der Knaben  
AC Shumin Ota   Japan JPN   Ringen, Nationalsport  
AC Shuzo Kanda   Japan JPN   Marathon  
AC Stefan Mrożewski 42 Poland POL   Dawniej i teraz  
AC Susumu Yamaguchi 39 Japan JPN   Werfen des Hammers  
AC Susumu Yamaguchi 39 Japan JPN   Frauen-Kugelwerfen  
AC Suzuko Ito   Japan JPN   Federball, Nationalsport  
AC Tullio Crali 25 Italy ITA   Lotta greco-romana  
AC Tullio Crali 25 Italy ITA   Lotta libera  
AC Tadao Harumura 35 Japan JPN   Schlittschuhlaufen  
AC Tadao Harumura 35 Japan JPN   Eishockey-Kampf  
AC Tadashi Mamiya   Japan JPN   Korbballkampf  
AC Takahisa Kato   Japan JPN   Eishockey: Vor dem Tor  
AC Takuji Nakamura 39 Japan JPN   Hellebaride  
AC Tensen Ogyu 54 Japan JPN   Japanisches klassisches Pferderennen  
AC Tenyo Ohta   Japan JPN   Japanisches klassisches Polo  
AC Tokuo Yamamoto   Japan JPN   Ringen, Nationalsport  
AC Wim Dooijewaard 43 Netherlands NED   Ringkampf in der Mongolei  
AC Wim Dooijewaard 43 Netherlands NED   Der Segler  
AC Wiktor Podoski 35 Poland POL   U mety  
AC Willem van der Does 47 Netherlands NED   Het onbekende tegemoet  
AC Willi Petzold 50 Germany GER   Olympische Spiele in Berlin  
AC Willi Petzold 50 Germany GER   N.S.-Flugtag Dresden  
AC Willi Titze 46 Germany GER   Damen-Florett-Fechten  
AC Will Simmons 52 United States USA   Leaping Trout  
AC Willy Sluiter 63 Netherlands NED   Spring-Concours  
AC Willy Sluiter 63 Netherlands NED   Football  
AC Willy Sluiter 63 Netherlands NED   Cricket  
AC Yngve Soderberg 39 United States USA   Leaping Ahead  
AC Yngve Soderberg 39 United States USA   Starboard Tack  
AC Yngve Soderberg 39 United States USA   On the Mark  
AC Yngve Soderberg 39 United States USA   Stormy Weather  
AC Zygmunt Grabowski 43 Poland POL   Polo  
AC Gijs Kramer 30 Netherlands NED   Radrennen  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Start  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Kampf  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Ziel  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Rugby  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Fußball  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Straßenfahrer  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Diskuswerfer  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Eishockey  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Boxen  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Fußball (Eckballszene)  
AC Jean Jacoby 45 Luxembourg LUX   Wasserball  
AC Nobushige Kusamitsu 44 Japan JPN   Los!  
AC Nobushige Kusamitsu 44 Japan JPN   Achtung, fertig!  
AC Byrd Mock 60 United States USA   Olympic Ode hors concours
 

Mixed Painting, Applied Arts

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

In this competition, artists could send in commercial or "current" graphics, which mainly included posters, but also diplomas, stamps and seals. The gold medal was won by [Alex Walter Diggelmann], one of the most successful art competitors at the Olympics. He is one of only two artists to win three medals, adding a silver and a bronze at the 1948 Olympics. He also designed the official poster of the 1948 Winter Olympics, as well as two (of the four) postage stamps for that occasions.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
1 Alex Walter Diggelmann 33 Switzerland SUI Gold Arosa I  
2 Alfred Hierl 26 Germany GER Silver Internationales Avus-Rennen  
3 Stanisław Ostoja-Chrostowski 38 Poland POL Bronze Dyplom Yacht Klubu R. P. dla Gen. E. Smigłego-Rydza  
AC Alfred Hierl 26 Germany GER   Ski-Läufer  
AC Alfred Hierl 26 Germany GER   Mürren  
AC Alfred Hierl 26 Germany GER   Winter im Walsertal  
AC Alex Walter Diggelmann 33 Switzerland SUI   Potresina  
AC Alex Walter Diggelmann 33 Switzerland SUI   Eishockey  
AC Alex Walter Diggelmann 33 Switzerland SUI   Kunstläuferin  
AC Alex Walter Diggelmann 33 Switzerland SUI   Renntage  
AC Alex Walter Diggelmann 33 Switzerland SUI   Einsiedeln  
AC Alex Walter Diggelmann 33 Switzerland SUI   Gstaad I  
AC Alex Walter Diggelmann 33 Switzerland SUI   Gstaad II  
AC Alex Walter Diggelmann 33 Switzerland SUI   Arosa II  
AC Alex Walter Diggelmann 33 Switzerland SUI   Chateau d'Oex  
AC Maria Jacoby 36 Luxembourg LUX   Mädchen beim Kugelstoßen (Wandbehang auf Seide für Klubzimmer) hors concours
AC Lucjan Kintopf 38 Poland POL   Orleta Olimpijskie (Leinenweberei) hors concours
AC Ernst Böhm 46 Germany GER   Ehrenurkunde XI. Olympiade Berlin  
AC Julius Engelhard 53 Germany GER   Sportklub Riessersee  
AC Ludwig Hohlwein 62 Germany GER   Hoppegarten  
AC Ludwig Hohlwein 62 Germany GER   Golfspielerin  
AC Ludwig Hohlwein 62 Germany GER   Oktoberfest München, Wiesen-Rennen  
AC Ludwig Hohlwein 62 Germany GER   Deutschland 1936, IV. Olympische Winterspiele  
AC Ludwig Hohlwein 62 Germany GER   Rennen  
AC Dora Corty-Mönkemeyer 46 Germany GER   Olympische Spiele 1936  
AC Dora Corty-Mönkemeyer 46 Germany GER   Deutsche Turnerschaft, Kreisturnfest Meißen 1934  
AC Dora Corty-Mönkemeyer 46 Germany GER   Ehrenbrief der Deutschen Turnerschaft  
AC Eduard Sauer   Germany GER   Neun Briefmarken-Entwürfe Olympiade 1936  
AC Hartmuth Pfeil 43 Germany GER   Deutsche Kampfspiele 1934 (Urkunde)  
AC Hartmuth Pfeil 43 Germany GER   Bayrisches Landes-Turnfest 1934 (Urkunde)  
AC Jobst Kuch 33 Germany GER   Deutsche Kampfspiele 1934 Nürnberg (Originalplakat)  
AC Jobst Kuch 33 Germany GER   Teilnehmerkarte Deutsche Kampfspiele 1934 Nürnberg  
AC Paul Sinkwitz 37 Germany GER   Gaufest des Deutschen Reichsbundes für Leibesübungen 1935  
AC Robert Lips 23 Switzerland SUI   Plakat für Pferderennen  
AC Robert Lips 23 Switzerland SUI   Plakat für Boxsport  
AC Robert Lips 23 Switzerland SUI   Plakat für Leichtathletik  
AC Robert Lips 23 Switzerland SUI   Plakat für Schwimmen  
AC Alois Houba 32 Czechoslovakia TCH   Weltmeisterschaft im Bogenschießen, Prag 1936 (Plakate)  
AC William Welsh   United States USA   Posters for the Pullman Company, Winter and Summer Sports  
 

Mixed Sculpturing, Medals

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

The medals and reliefs event, held in 1932, had been split up in two separate events. Apparently, this did not leave enough quality to award a gold medal, but works were given silver and bronze medals. The silver medal was awarded to [Luciano Mercante]. Educated as an architect, he had become a noted sculptor and medal designer, earning the Olympic accolade for an entry with several medals. The bronze went to Belgium's [Jozuë Dupon]. He had entered six separate works, but the Official Report seems to credit the bronze medal to all six of them, which is not strictly according to the rules. Either way, Dupon was not awarded the medals in person, as he had died almost a year earlier, on 13 October 1935.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
2 Luciano Mercante 33 Italy ITA Silver Medagliere  
3 Jozuë Dupon 72 Belgium BEL Bronze L'obstacle  
HM Günther von Scheven 28 Germany GER   Hürdenläufer  
HM Omero Taddeini   Italy ITA   Medals  
AC Edward Hald 52 Sweden SWE   Plakette in Glas I  
AC Edward Hald 52 Sweden SWE   Plakette in Glas II  
AC Otto Placzek 52 Germany GER   Die Erinnerungs-Plakette der Olympiade  
AC Pietro Borsari 41 Switzerland SUI   Medaille I  
AC Pietro Borsari 41 Switzerland SUI   Medaille II  
AC Pietro Borsari 41 Switzerland SUI   Medaille III  
AC Pietro Borsari 41 Switzerland SUI   Medaille IV  
AC Pietro Borsari 41 Switzerland SUI   Medaille V  
AC Mario Moschi 40 Italy ITA   Medagliere  
AC Tait McKenzie 69 Canada CAN   Punters, a medaillon hors concours
AC Simon Gate 53 Sweden SWE   Plakette in Glas I  
AC Simon Gate 53 Sweden SWE   Plakette in Glas II  
AC Victor Demanet 41 Belgium BEL   Tir à la perche  
AC Victor Demanet 41 Belgium BEL   Tir à la carabine  
AC Vicke Lindstrand 31 Sweden SWE   Plakette in Glas I  
AC Vicke Lindstrand 31 Sweden SWE   Plakette in Glas II  
AC Joseph Witterwulghe 52 Belgium BEL   Dreizehn Sportmedaillen und -plaketten  
AC Hermann Wandinger 39 Germany GER   Feingoldplakette I  
AC Hermann Wandinger 39 Germany GER   Feingoldplakette II  
AC Harold Winter 48 Germany GER   Skiläuferplakette  
AC Ludwig Kunstmann 58 Germany GER   Plakette: Ringer I  
AC Ludwig Kunstmann 58 Germany GER   Plakette: Hürdenläufer  
AC Ludwig Kunstmann 58 Germany GER   Plakette: Fußball  
AC Ludwig Kunstmann 58 Germany GER   Plakette: Ringer II  
AC Ludwig Kunstmann 58 Germany GER   Plakette: Läufer  
AC Ludwig Kunstmann 58 Germany GER   Plakette: Polo  
AC Ludwig Kunstmann 58 Germany GER   Plakette: Boxer  
AC Ludwig Kunstmann 58 Germany GER   Plakette: Trabrennen  
AC Publio Morbiducci 46 Italy ITA   Medaglia del C.O.N.I.  
AC Jozuë Dupon 72 Belgium BEL   Le saut en obstacle  
AC Jozuë Dupon 72 Belgium BEL   Attention, Teddy!  
AC Jozuë Dupon 72 Belgium BEL   La caresse  
AC Jozuë Dupon 72 Belgium BEL   Devant l'obstacle  
AC Jozuë Dupon 72 Belgium BEL   Le vainqueur de la coupe  
 

Mixed Sculpturing, Reliefs

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

In the new event for reliefs, only two medals were awarded, as no bronze medal was given. The gold went to Germany, represented by [Emil Sutor]. He won his medal with the relief Hürdenläufer (Hurdlers), but he is perhaps better known for designing the statue awarded to the winners of the Bambi Award, an annual German media prize. The silver medallist was the 1932 champion in the medals and reliefs category, which had been split for 1936. [Józef Klukowski], of Poland, is one of only six artists to have won two or more medals in the Olympic art competitions.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
1 Emil Sutor 48 Germany GER Gold Hürdenläufer  
2 Józef Klukowski 42 Poland POL Silver Piłka  
HM Otto Rost 49 Germany GER   Rugbykampf  
HM Roberto Terracini 36 Italy ITA   Targa del C.O.N.I.  
AC Robert Frank 34 Switzerland SUI   Medaille I  
AC Robert Frank 34 Switzerland SUI   Medaille II  
AC Robert Frank 34 Switzerland SUI   Medaille III  
AC Robert Frank 34 Switzerland SUI   Medaille IV  
AC Robert Frank 34 Switzerland SUI   Medaille V  
AC Robert Frank 34 Switzerland SUI   Medaille VI  
 

Mixed Sculpturing, Statues

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

This was the most popular of the sculpturing events, drawing well over 100 entries. The jury deemed the quality of the entries to be high, as they awarded all three medals, as well as 14 honorable mentions. The winner was [Farpi Vignoli], a Bolognese sculptor. As a youth, he had lived close to a racecourse, providing him inspiration for his winning entry, Guidatore di sulky (Sulky Driver), during a period in which he mainly made sports sculptures. The original statue is now in the Tokyo Museum, but a number of copies have been made as well. Silver medalist [Arno Breker] was a popular sculptor within the Nazi Regime. His medal winning statue, Zehnkämpfer (Decathlete), still adorns the Berlin Olympic Stadium as of 2014. The bronze medal, meanwhile, went to [Stig Blomberg] of Sweden, who was also known as a book illustrator, going by the name of T. Arvidsson.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
1 Farpi Vignoli 28 Italy ITA Gold Guidatore di Sulky  
2 Arno Breker 36 Germany GER Silver Zehnkämpfer  
3 Stig Blomberg 34 Sweden SWE Bronze Wrestling Children  
HM Adolf Wamper 35 Germany GER   Speerwerfende  
HM Ansgar Almquist 47 Sweden SWE   The Walker  
HM Franciszek Masiak 29 Poland POL   Pływak  
HM Gerhard Marcks 47 Germany GER   Schwimmerin  
HM Hans Stangl 48 Germany GER   Schwimmerin  
HM Yoshioki Hasegawa 44 Japan JPN   Wrestling Techniques of Champions  
HM Josef Humplik 47 Austria AUT   Der Läufer  
HM Fritz Klimsch 66 Germany GER   Entspannung  
HM Karl Stemolak 60 Austria AUT   Diskuswefer nach dem Abwurf  
HM Knud Gleerup 51 Denmark DEN   Clear at the Start (Swimmer Ragnhild Hveger)  
HM Lajos Petri 52 Hungary HUN   Futó  
HM Mario Moschi 40 Italy ITA   Calciatore I  
HM Otto Hofner 57 Austria AUT   Ringkampf  
HM Richard Martin Werner 33 Germany GER   Läuferin am Start  
AC Bazyli Wójtowicz 37 Poland POL   Łuczniczka  
AC Cecil de Blaquiere Howard 48 United States USA   Wrestlers I  
AC Cecil de Blaquiere Howard 48 United States USA   Wrestlers II  
AC Cecil de Blaquiere Howard 48 United States USA   Heavy Weight  
AC Cecil de Blaquiere Howard 48 United States USA   Knock-out  
AC Edward Bruce Douglas 49 United States USA   The Jump  
AC Edward Bruce Douglas 49 United States USA   The Skiier  
AC Edward Bruce Douglas 49 United States USA   Exercise  
AC George Kratina 26 United States USA   Crewman  
AC Joseph Brown 27 United States USA   Riposte-Counter Punch  
AC Raoul Josset 36 United States USA   Boxer  
AC Raoul Josset 36 United States USA   Hockey Players  
AC Sándor Ambrózy 32 Hungary HUN   Sifutó  
AC Franciszek Masiak 29 Poland POL   Łyzwiarska  
AC Elizabeth Benson   South Africa RSA   Shangaan  
AC Krystyna Dąbrowska 29 Poland POL   Zeglarz  
AC Marian Wnuk 29 Poland POL   Na mecie  
AC Olga Niewska 38 Poland POL   Atleta  
 

Mixed Sculpturing, Unknown Event

 Host City: Berlin, Germany
Venue(s): Exhibition Area Hall VI, Kaiserdamm, Berlin
Date Started: August 1, 1936
Date Finished: August 16, 1936
 

Summary

For most of the sculpturing competitors, it is unknown whether they were entered in the Medals, Reliefs or Statues event.

 

Final Standings

 
Rank Athlete Age Team NOC Medal Title  
AC Anne Marie Carl-Nielsen 73 Denmark DEN   Nordischer Sagenheld  
AC Olda Žák 35 Czechoslovakia TCH   Masaryk-Ring  
AC Olda Žák 35 Czechoslovakia TCH   Campbell-Auto  
AC Olda Žák 35 Czechoslovakia TCH   Der Sieger  
AC Robert Frank 34 Switzerland SUI   Kampfgeist  
AC Robert Frank 34 Switzerland SUI   Wasserballspieler  
AC Yuhachi Ikeda 49 Japan JPN   Freude auf der Reitbahn  
AC Yuhachi Ikeda 49 Japan JPN   Japanisches klassisches Polo  
AC Aage Nielsen-Edwin 38 Denmark DEN   Schwimmer und Schwimmerinnen am Strande  
AC Alphons Magg 45 Switzerland SUI   Schlittschuhläuferin  
AC Alfons Riedel 35 Austria AUT   Boxer  
AC Alfonso Bortolotti 24 Italy ITA   Aviatore  
AC Alois Houba 32 Czechoslovakia TCH      
AC Ladislav Toman 42 Czechoslovakia TCH      
AC Alphonse Huylebroeck 26 Belgium BEL   Joueurs de football  
AC Antonio Biggi 31 Italy ITA   Discobolo  
AC Aroldo Bellini   Italy ITA   Marciatore  
AC Arvid Källström 43 Sweden SWE   Am Zielband  
AC Arvid Källström 43 Sweden SWE   Fußballspiel  
AC August Peisker-Disler   Switzerland SUI   Wald-Amazone  
AC Carl Fagerberg 57 Sweden SWE   Staffelmann-Wechsel  
AC Carl Fagerberg 57 Sweden SWE   Orientierungsläufer  
AC Carlo Lubelli   Italy ITA   Nuotatore al via  
AC Eberhard Encke 54 Germany GER   Speerwerfer  
AC Egon Gutmann 42 Germany GER   Bergsteiger  
AC Erich Kuhn 46 Germany GER   Schneeschuhlauf  
AC Ernesto de Fiori 51 Germany GER   Reiter  
AC Ernesto Thayaht 42 Italy ITA   Tuffo  
AC Ernst Balz 32 Germany GER   Bogenschütze  
AC Erwin Spuler 30 Germany GER   Pferde mit Reitern (Keramische Bildfliesen)  
AC Ferdinand Opitz 51 Austria AUT   Kugelstoßer  
AC Francesco Messina 35 Italy ITA   Pugile abbattuto  
AC Francesco Messina 35 Italy ITA   Marciatore  
AC Frans Lamberechts 27 Belgium BEL   Alpinisme: Skying  
AC FrantiÅ¡ek DraÅ¡kovič 25 Czechoslovakia TCH   Gewichtheber  
AC Fritz Röll 57 Germany GER   Zum Start  
AC Georg Müller 56 Germany GER   Leichtathlet  
AC Georg Müller 56 Germany GER   Skizze: Amazone  
AC Georges Vandevoorde 58 Belgium BEL   Aviation, Groupe allégorique  
AC Giandomenico De Marchis 42 Italy ITA   Salto con l'asta  
AC Giandomenico De Marchis 42 Italy ITA   Traiettorie del lancio del disco  
AC Gustave Fischweiler 24 Belgium BEL   Motocycliste en course  
AC Hendrik van den Eijnde 66 Netherlands NED   Tanz  
AC Hans Ruwoldt 45 Germany GER   Boxer  
AC Heinrich Karl Scholz 55 Austria AUT   Diskuswerfer im Wurf  
AC Heinrich Karl Scholz 55 Austria AUT   Diskuswerfer bei Beginn des Wurfes  
AC Hermann Geibel 47 Germany GER   Kampfpause (Junger sitzender Boxer) hors concours
AC Hermann Hahn 67 Germany GER   Höhenflug  
AC Hermann Hahn 67 Germany GER   Badende  
AC Hermann Hahn 67 Germany GER   Badende, sitzend  
AC Jac Maris 36 Netherlands NED   Polospieler  
AC Jean DuÅ¡ek 45 Czechoslovakia TCH   Wagnis  
AC Jean Boedts 31 Belgium BEL   Plongeuse  
AC Johann Vierthaler 67 Germany GER   Speerwerfer  
AC Josef Müllner 57 Austria AUT   Reiterstandbild  
AC Josef Riedl 52 Austria AUT   Kampfbereit  
AC Jules Bernaerts   Belgium BEL   Aviation  
AC Jules Heyndrickx   Belgium BEL   Le Ski  
AC Julien Lefèvre 29 Luxembourg LUX   Außer Kampf gesetzter Boxer  
AC Kamezo Shimizu 61 Japan JPN   Ringen mit einem Arm  
AC Kyushichi Miyajima   Japan JPN   Stock berühren  
AC Louis Van Cutsem   Belgium BEL   Motocycliste  
AC Louis Van Cutsem   Belgium BEL   Tour de France  
AC Luigi Velluti   Italy ITA   Pugile abbattuto  
AC Marcel Van De Perre   Belgium BEL   Hockey  
AC Marcel Van De Perre   Belgium BEL   Skiläuferin  
AC Marian Gobius 26 Netherlands NED   Boxer  
AC Matti Büschmann   Netherlands NED   Ruderer  
AC Maurice Jansegers   Belgium BEL   Le coup d'Aviron  
AC Milly Steger 55 Germany GER   Ballspielender Knabe  
AC Orlando Paladino Orlandini 31 Italy ITA   Pattinatrice  
AC Oskar Thiede 57 Austria AUT   Start-Schwimmer  
AC Otakar Å paniel 55 Czechoslovakia TCH   Wanderpreis des tschechoslowakischen Olympischen Komitees  
AC Tait McKenzie 69 Canada CAN   Invictus  
AC Tait McKenzie 69 Canada CAN   Strength and Speed  
AC Tait McKenzie 69 Canada CAN   Passing a Baton  
AC Tait McKenzie 69 Canada CAN   Two bronze sketches hors concours
AC Rubens Pedrazzi   Italy ITA   Mezzofondista  
AC Rudolf Schmidt 42 Austria AUT   Olympisches Mal  
AC Shokichi Hata 54 Japan JPN   Anfang - Beginn  
AC Tjipke Visser 59 Netherlands NED   Wettläuferin  
AC Tjipke Visser 59 Netherlands NED   Tauchendes Mädchen  
AC Václav Nejtek 36 Czechoslovakia TCH   Kunstläuferin, Wanderpreis der Stadt Prag  
AC Volterrano Volterrani 44 Italy ITA   Salto con l'asta  
AC Wenzel Profant 23 Luxembourg LUX   Hürdenlauf  
AC Werner Primm 32 Germany GER   Staffettenläufer  
AC Wilhelm Frass 50 Austria AUT   Durch Sport zum Leben  
AC Wilhelm Rietschel 25 Germany GER   Diskuswerfer  
AC Willy Kreitz 32 Belgium BEL   Joueur de hockey s. glace  
AC Willy Kreitz 32 Belgium BEL   Goal Keeper Hockey s. glace hors concours
AC Willy Kreitz 32 Belgium BEL   Escrimeur hors concours
AC Jitsuzo Hinago 43 Japan JPN   Yabusame-cheval, Nationalsport  
AC Jitsuzo Hinago 43 Japan JPN   Priester  
AC Günther von Scheven 28 Germany GER   Diskuswerfer  
AC Günther von Scheven 28 Germany GER   Speerwerfer  
AC Emil Sutor 48 Germany GER   Eishockey  
AC Otto Rost 49 Germany GER   Fußballkampf  
AC Fritz Klimsch 66 Germany GER   Schwimmerin  
AC Yoshioki Hasegawa 44 Japan JPN   Ringe, Nationalsport  
AC Yoshioki Hasegawa 44 Japan JPN   Golf, Bobby Jons Treib-Schlag  
AC Yoshioki Hasegawa 44 Japan JPN   Ringen - fertig!, Nationalsport  
AC Josef Humplik 47 Austria AUT   Freundschaft im Kampfe  
AC Karl Stemolak 60 Austria AUT   Kugelstoßer in Ruhe  
AC Karl Stemolak 60 Austria AUT   Läufer am Start  
AC Mario Moschi 40 Italy ITA   Calciatore II  
AC Jean Collard   Belgium BEL   Amazone hors concours
AC Alphonse De Cuyper 59 Belgium BEL   Lanceur du Poids hors concours
AC Godefroid Devreese 74 Belgium BEL   Pastorale hors concours
AC Godefroid Devreese 74 Belgium BEL   Le coureur hors concours
AC Godefroid Devreese 74 Belgium BEL   Lutteur en garde hors concours
AC Godefroid Devreese 74 Belgium BEL   Le plongeur hors concours
AC Godefroid Devreese 74 Belgium BEL   Le Throw-in hors concours
AC Léandre Grandmoulin 62 Belgium BEL   Le Football hors concours
AC Léandre Grandmoulin 62 Belgium BEL   Le lancement du poids hors concours
AC Charles Samuel 73 Belgium BEL   Le jeu du cheval hors concours
AC Paul Wissaert 51 Belgium BEL   Breloques sportives hors concours
AC Aldo Buttini 37 Italy ITA   Peso massimo  
AC Silvio Canevari 43 Italy ITA   Il fromboliere hors concours
AC Silvio Canevari 43 Italy ITA   L'arciere hors concours
AC Silvio Canevari 43 Italy ITA   Pugile hors concours
AC Silvio Canevari 43 Italy ITA   Rematore hors concours
AC Romano Romanelli 54 Italy ITA   Pugile hors concours

 

Real time web analytics, Heat map tracking

Olympic Games

Full

Results

All Events

 

You are here: Home Olympic Games Modern Olympic Games Summer Olympic Games 1936  Berlin Summer Olympics 1936 Summer Olympics - The Results (Art competitions)