Sport-Olympic.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

1964  Tokyo Summer Olympics

1964 Summer Olympics - National Flag Bearers

1964 Summer Olympics national flag bearers

During the Parade of Nations portion of the 1964 Summer Olympics opening ceremony, athletes from each country participating in the Olympics paraded in the arena, preceded by their flag. The flag was borne by a sportsperson from that country chosen either by the National Olympic Committee or by the athletes themselves to represent their country. Although the Games were held in Japan, English was used to organize the Parade of Nations instead of Japanese. Had the parade followed the Japanese characters, Greece would have been followed by Iceland, and Rhodesia would have been the penultimate country before Japan.

List

Order Nation Flag bearer Sport
1  Greece (GRE) Georgios Marsellos Athletics
2  Afghanistan (AFG)    
3  Algeria (ALG) Mohamed Lazhari Gymnastics
4  Argentina (ARG) Jeannette Campbell Swimming
5  Australia (AUS) Ivan Lund Fencing
6  Austria (AUT) Hubert Hammerer Shooting
7  Bahamas (BAH)    
8  Belgium (BEL) Gaston Roelants Athletics
9  Bermuda (BER) Whitfield Hayward  
10  Bolivia (BOL)    
11  Brazil (BRA) Wlamir Marques Basketball
12  Guyana (GUY) Dr. Joe Allí-Shaw  
13  Bulgaria (BUL) Enyu Valchev Wrestling
14  Burma (BIR)    
15  Cambodia (CAM)    
16  Cameroon (CMR)    
17  Canada (CAN) Gil Boa Shooting
18  Ceylon (CEY)    
19  Chad (CHA)    
20  Chile (CHI) Aquiles Gloffka Fencing
21  Colombia (COL) Emilio Echeverry Fencing
22  Republic of the Congo (CGO)    
23  Costa Rica (CRC)    
24  Cuba (CUB) Ernesto Varona Weightlifting
25  Czechoslovakia (TCH) Karel Klečka Gymnastics
26  Denmark (DEN) Henning Wind Sailing
27  Dominican Republic (DOM) Alberto Torres Athletics
28  Ethiopia (ETH) Abebe Bikila Athletics
29  Finland (FIN) Eugen Ekman Gymnastics
30  France (FRA) Michel Macquet Athletics
31  United Team of Germany (EUA) Ingrid Engel-Krämer Diving
32  Ghana (GHA)    
33  Great Britain (GBR) Anita Lonsbrough Swimming
34  Hong Kong (HKG)    
35  Hungary (HUN) Gergely Kulcsár Athletics
36  Iceland (ISL) Valbjörn Þorláksson Athletics
37  India (IND) Gurbachan Singh Randhawa Athletics
38  Iran (IRI) Nosratollah Shahmir Non-participant
39  Iraq (IRQ)    
40  Ireland (IRL) John Lawlor Athletics
41  Israel (ISR) Gideon Ariel Athletics
42  Italy (ITA) Giuseppe Delfino Fencing
43  Ivory Coast (CIV)    
44  Jamaica (JAM)    
45  Kenya (KEN) Seraphino Antao Athletics
46  South Korea (KOR)    
47  Lebanon (LIB)    
48  Liberia (LBR)    
49  Libya (LBA)    
50  Liechtenstein (LIE) Alois Büchel Athletics
51  Luxembourg (LUX)    
52  Madagascar (MAD)    
53  Malaysia (MAS) Kuda Ditta Athletics
54  Mali (MLI)    
55  Mexico (MEX) Fidel Negrete Athletics
56  Monaco (MON) Joseph Asso Non-participant
57  Mongolia (MGL) Ch. Naydan Non-participant
58  Morocco (MAR)    
59  Nepal (NEP)    
60  Netherlands (NED) Anton Geesink Judo
61  Netherlands Antilles (AHO)    
62  New Zealand (NZL) Peter Snell Athletics
63  Niger (NIG)    
64  Nigeria (NGR)    
65  Northern Rhodesia (NRH) Trevor Haynes Athletics
66  Norway (NOR) Crown Prince Harald Sailing
67  Pakistan (PAK) Manzoor Hussain Atif Field hockey
68  Panama (PAN) Lorraine Dunn Athletics
69  Peru (PER)    
70  Philippines (PHI) Manfredo Alipala Boxing
71  Poland (POL) Waldemar Baszanowski Weightlifting
72  Portugal (POR) Fernando Matos Judo
73  Puerto Rico (PUR) Rolando Cruz Athletics
74  Rhodesia (RHO) Lloyd Koch Field hockey
75  Romania (ROU) Aurel Vernescu Canoeing
76  Senegal (SEN)    
77  Spain (ESP) Eduardo Dualde Field hockey
78  Sweden (SWE) William Hamilton Equestrian
79  Switzerland (SUI) Peter Laeng  
80  Republic of China (ROC)    
81  Tanzania (TAN)    
82  Thailand (THA)    
83  Trinidad and Tobago (TRI) Wendell Mottley Athletics
84  Tunisia (TUN) Slaheddine Baly Non-participant
85  Turkey (TUR) Çetin Şahiner Athletics
86  Uganda (UGA)    
87  Egypt (EGY)    
88  Uruguay (URU)    
89  United States (USA) Parry O’Brien Athletics
90  Soviet Union (URS) Yury Vlasov Weightlifting
91  Venezuela (VEN) Téodoro Capriles Swimming
92  Vietnam (VIE)    
93  Yugoslavia (YUG) Miroslav Cerar Gymnastics
94  Japan (JPN) Makoto Fukui Swimming

 

Real time web analytics, Heat map tracking

Olympic Games

Full

Results

All Events