Sport-Olympic.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

1968  Mexico City Summer Olympics

1968 Summer Olympics - Calendar of the Games (by sport)

 1968 - Calendar of the Games by sport

accueil

The choice of Mexico City in 1968 for the celebration of the games of the 19th olympiad knocked the reticence of some federations international and Men's y Olympic national worried committees some effects that could have the altitude (2 250 m) on the behavior of the Athletes and of cost of the preparation to this adaptation to which the poor countries must renounce.

Calendar

All dates are in Central Time Zone (UTC-6)
OC Opening ceremony Event competitions 1 Gold medal events CC Closing ceremony
October12th
Sat
13th
Sun
14th
Mon
15th
Tue
16th
Wed
17th
Thu
18th
Fri
19th
Sat
20th
Sun
21st
Mon
22nd
Tue
23rd
Wed
24th
Thu
25th
Fri
26th
Sat
27th
Sun
Events
Olympic Rings Icon.svg Ceremonies OC                             CC N/A
Athletics   1 4 4 7 6 5 2 7               36
Basketball       1         1
Boxing       11   11
Canoeing                     7     7
Cycling       1   1 1 1 2   1         7
Diving           1 1   1 1   4
Equestrian             2   1 1 1   1 6
Fencing       1 1 1 1 1 1 1 1     8
Field hockey     1   1
Football           1   1
Gymnastics                   2 2 4 6   14
Modern pentathlon   2                     2
Rowing       7                 7
Sailing       5             5
Shooting             2 1   1 1   2       7
Swimming           2 4 3 3 3 4 4 3 3   28
Volleyball       2   2
Water polo       1   1
Weightlifting   1 1 1 1 1 1 1                 7
Wrestling           8     8   16
Daily medal events 25691310172014512816341172
Cumulative total 2713223545628296101113121137171172
October12th
Sat
13th
Sun
14th
Mon
15th
Tue
16th
Wed
17th
Thu
18th
Fri
19th
Sat
20th
Sun
21st
Mon
22nd
Tue
23rd
Wed
24th
Thu
25th
Fri
26th
Sat
27th
Sun
Total events
by http://www.marcolympics.org/  
 

October 12

CEREMONY  11h05    Opening ceremony  Image icône
 

Athletics

13 October 10h00 Men's Shot put  qualifying round 
13 October 10h00 Men's 100 m  round 1, heat 1 
13 October 10h00 Men's 100 m  round 1, heat 2 
13 October 10h00 Men's 100 m  round 1, heat 3 
13 October 10h00 Men's 100 m  round 1, heat 4 
13 October 10h00 Men's 100 m  round 1, heat 5 
13 October 10h00 Men's 100 m  round 1, heat 6 
13 October 10h00 Men's 100 m  round 1, heat 7 
13 October 10h00 Men's 100 m  round 1, heat 8 
13 October 10h00 Men's 100 m  round 1, heat 9 
13 October 10h30 Women's Javelin throw  qualifying round 
13 October 15h00 Women's Long jump  qualifying round 
13 October 15h00 Men's 400 m hurdles  round 1, heat 1 
13 October 15h00 Men's 400 m hurdles  round 1, heat 2 
13 October 15h00 Men's 400 m hurdles  round 1, heat 3 
13 October 15h00 Men's 400 m hurdles  round 1, heat 4 
13 October 15h50 Men's 800 m  round 1, heat 1 
13 October 15h50 Men's 800 m  round 1, heat 2 
13 October 15h50 Men's 800 m  round 1, heat 3 
13 October 15h50 Men's 800 m  round 1, heat 4 
13 October 15h50 Men's 800 m  round 1, heat 5 
13 October 15h50 Men's 800 m  round 1, heat 6 
13 October 16h30 Men's 100 m  round 2, heat 1 
13 October 16h30 Men's 100 m  round 2, heat 2 
13 October 16h30 Men's 100 m  round 2, heat 3 
13 October 16h30 Men's 100 m  round 2, heat 4 
13 October 17h00 Men's 10,000 m  Final 
14 October 10h00 Men's Discus throw  qualifying trials 
14 October 10h00 Men's Pole Vault  qualifying trials 
14 October 10h00 Women's 100 m  round 1, heat 1 
14 October 10h00 Women's 100 m  round 1, heat 2 
14 October 10h00 Women's 100 m  round 1, heat 3 
14 October 10h00 Women's 100 m  round 1, heat 4 
14 October 10h00 Women's 100 m  round 1, heat 5 
14 October 10h00 Women's 100 m  round 1, heat 6 
14 October 10h40 Women's 400 m  round 1, heat 1 
14 October 10h40 Women's 400 m  round 1, heat 2 
14 October 10h40 Women's 400 m  round 1, heat 3 
14 October 10h40 Women's 400 m  round 1, heat 4 
14 October 15h00 Men's 400 m hurdles  Semifinal 1 
14 October 15h00 Men's 400 m hurdles  Semifinal 2 
14 October 15h30 Women's 100 m  round 2, heat 1 
14 October 15h30 Women's 100 m  round 2, heat 2 
14 October 15h30 Women's 100 m  round 2, heat 3 
14 October 15h30 Women's 100 m  round 2, heat 4 
14 October 15h30 Women's Javelin throw  Final 
14 October 15h30 Men's Shot put  Final 
14 October 16h00 Men's 100 m  Semifinal 1 
14 October 16h00 Men's 100 m  Semifinal 2 
14 October 16h00 Women's Long jump  Final 
14 October 16h20 Men's 800 m  Semifinal 1 
14 October 16h20 Men's 800 m  Semifinal 2 
14 October 16h50 Men's 20 km walk   
14 October 17h00 Men's 3,000 m steeplechase  elimination, heat 1 
14 October 17h00 Men's 3,000 m steeplechase  elimination, heat 2 
14 October 17h00 Men's 3,000 m steeplechase  elimination, heat 3 
14 October 18h00 Men's 100 m  Final 
15 October 10h00 Women's Pentathlon  80 m hurdles 
15 October 10h00 Men's Javelin throw  qualifying round 
15 October 10h30 Women's Pentathlon  shot put 
15 October 10h30 Men's 200 m  round 1, heat 1 
15 October 10h30 Men's 200 m  round 1, heat 2 
15 October 10h30 Men's 200 m  round 1, heat 3 
15 October 10h30 Men's 200 m  round 1, heat 4 
15 October 10h30 Men's 200 m  round 1, heat 5 
15 October 10h30 Men's 200 m  round 1, heat 6 
15 October 10h30 Men's 200 m  round 1, heat 7 
15 October 15h00 Women's 100 m  Semifinal 1 
15 October 15h00 Women's 100 m  Semifinal 2 
15 October 15h00 Men's Discus throw  Final 
15 October 15h20 Women's 400 m  Semifinal 1 
15 October 15h40 Men's 200 m  round 2, heat 1 
15 October 15h40 Men's 200 m  round 2, heat 2 
15 October 15h40 Men's 200 m  round 2, heat 3 
15 October 15h40 Men's 200 m  round 2, heat 4 
15 October 16h00 Women's Pentathlon  high jump 
15 October 16h10 Men's 5,000 m  round 1, heat 1 
15 October 16h10 Men's 5,000 m  round 1, heat 2 
15 October 16h10 Men's 5,000 m  round 1, heat 3 
15 October 17h35 Men's 400 m hurdles  Final 
15 October 17h50 Women's 100 m  Final 
15 October 18h10 Men's 800 m  Final 
16 October 10h00 Women's High jump  qualifying round 
16 October 10h00 Men's Hammer throw  qualifying round 
16 October 10h00 Men's Triple jump  qualifying round 
16 October 10h00 Men's 110 m hurdles  round 1, heat 1 
16 October 10h00 Men's 110 m hurdles  round 1, heat 2 
16 October 10h00 Men's 110 m hurdles  round 1, heat 3 
16 October 10h00 Men's 110 m hurdles  round 1, heat 4 
16 October 10h00 Men's 110 m hurdles  round 1, heat 5 
16 October 11h30 Women's Pentathlon  long jump 
16 October 12h30 Men's Pole Vault  Final 
16 October 15h00 Men's Javelin throw  Final 
16 October 15h20 Men's 200 m  Semifinal 1 
16 October 15h20 Men's 200 m  Semifinal 2 
16 October 15h40 Men's 400 m  round 1, heat 1 
16 October 15h40 Men's 400 m  round 1, heat 2 
16 October 15h40 Men's 400 m  round 1, heat 3 
16 October 15h40 Men's 400 m  round 1, heat 4 
16 October 15h40 Men's 400 m  round 1, heat 5 
16 October 15h40 Men's 400 m  round 1, heat 6 
16 October 15h40 Men's 400 m  round 1, heat 7 
16 October 15h40 Men's 400 m  round 1, heat 8 
16 October 16h30 Women's Pentathlon  200 m 
16 October 17h00 Women's 400 m  Final 
16 October 17h20 Men's 3,000 m steeplechase  Final 
16 October 17h50 Men's 200 m  Final 
17 October 10h00 Women's Discus throw  qualifying round 
17 October 10h00 Women's 200 m  round 1, heat 1 
17 October 10h00 Women's 200 m  round 1, heat 2 
17 October 10h00 Women's 200 m  round 1, heat 3 
17 October 10h00 Women's 200 m  round 1, heat 4 
17 October 10h00 Women's 200 m  round 1, heat 5 
17 October 10h30 Men's Long jump  qualifying round 
17 October 11h00 Women's 800 m  heats 
17 October 14h20 Men's 50 km walk   
17 October 15h00 Men's 110 m hurdles  Semifinal 1 
17 October 15h00 Men's 110 m hurdles  Semifinal 2 
17 October 15h00 Women's High jump  Final 
17 October 15h00 Men's Hammer throw  Final 
17 October 15h00 Men's Triple jump  Final 
17 October 15h20 Men's 400 m  round 2, heat 1 
17 October 15h20 Men's 400 m  round 2, heat 2 
17 October 15h20 Men's 400 m  round 2, heat 3 
17 October 15h20 Men's 400 m  round 2, heat 4 
17 October 16h00 Women's 200 m  Semifinal 1 
17 October 16h00 Women's 200 m  Semifinal 2 
17 October 16h20 Women's 80 m hurdles  round 1, heat 1 
17 October 16h20 Women's 80 m hurdles  round 1, heat 2 
17 October 16h20 Women's 80 m hurdles  round 1, heat 3 
17 October 16h20 Women's 80 m hurdles  round 1, heat 4 
17 October 17h00 Men's 110 m hurdles  Final 
17 October 17h20 Men's 5,000 m  Final 
17 October 18h00 Men's 400 m  Semifinal 1 
17 October 18h00 Men's 400 m  Semifinal 2 
18 October 10h00 Men's Decathlon  100 m 
18 October 10h40 Men's Decathlon  long jump 
18 October 11h00 Men's 1,500 m  round 1, heat 1 
18 October 11h00 Men's 1,500 m  round 1, heat 2 
18 October 11h00 Men's 1,500 m  round 1, heat 3 
18 October 11h00 Men's 1,500 m  round 1, heat 4 
18 October 11h00 Men's 1,500 m  round 1, heat 5 
18 October 15h00 Women's 80 m hurdles  Semifinal 1 
18 October 15h00 Women's 80 m hurdles  Semifinal 2 
18 October 15h00 Men's Decathlon  shot put 
18 October 15h30 Women's 200 m  Final 
18 October 15h30 Women's Discus throw  Final 
18 October 15h30 Men's Long jump  Final 
18 October 15h50 Men's 400 m  Final 
18 October 16h20 Men's Decathlon  high jump 
18 October 16h20 Women's 80 m hurdles  Final 
18 October 16h40 Women's 800 m  Semifinals 
18 October 18h10 Men's Decathlon  400 m 
19 October 10h00 Men's Decathlon  110 m hurdles 
19 October 10h00 Women's Shot put  qualifying round 
19 October 10h00 Men's High jump  qualifying round 
19 October 10h40 Men's Decathlon  discus throw 
19 October 11h00 Men's 4 x 100 m relay  round 1, heat 1 
19 October 11h00 Men's 4 x 100 m relay  round 1, heat 2 
19 October 11h00 Men's 4 x 100 m relay  round 1, heat 3 
19 October 12h30 Men's Decathlon  pole vault 
19 October 15h30 Women's 4 x 100 m relay  round 1, heat 1 
19 October 15h30 Women's 4 x 100 m relay  round 1, heat 2 
19 October 16h00 Men's 4 x 100 m relay  Semifinal 1 
19 October 16h00 Men's 4 x 100 m relay  Semifinal 2 
19 October 16h00 Men's Decathlon  javelin throw 
19 October 16h40 Men's 4 x 400 m relay  round 1, heat 1 
19 October 16h40 Men's 4 x 400 m relay  round 1, heat 2 
19 October 16h40 Men's 4 x 400 m relay  round 1, heat 3 
19 October 17h20 Men's 1,500 m  Semifinal 1 
19 October 17h20 Men's 1,500 m  Semifinal 2 
19 October 17h50 Women's 800 m  Final 
19 October 18h10 Men's Decathlon  1,500 m 
20 October 14h30 Men's High jump  Final 
20 October 15h00 Men's Marathon   
20 October 15h00 Women's Shot put  Final 
20 October 15h30 Men's 1,500 m  Final 
20 October 16h00 Men's 4 x 100 m relay  Final 
20 October 16h30 Women's 4 x 100 m relay  Final 
20 October 16h50 Men's 4 x 400 m relay  Final
 

Basket-ball

13 October 09h00 Men's   round 1, group A: United State of America - Spain 
13 October 09h00 Men's   round 1, group A: Italy - Philippines 
13 October 09h00 Men's   round 1, group B: Brazil - Morocco 
13 October 09h00 Men's   round 1, group B: Soviet Union - Poland 
13 October 17h00 Men's   round 1, group A: Puerto Rico - Senegal 
13 October 17h00 Men's   round 1, group A: Yugoslavia - Panama 
13 October 17h00 Men's   round 1, group B: Bulgaria - Cuba 
13 October 17h00 Men's   round 1, group B: Mexico - South Korea 
14 October 09h00 Men's   round 1, group A: United State of America - Senegal 
14 October 09h00 Men's   round 1, group A: Poland - South Korea 
14 October 09h00 Men's   round 1, group B: Brazil - Bulgaria 
14 October 09h00 Men's   round 1, group B: Soviet Union - Morocco 
14 October 17h00 Men's   round 1, group A: Spain - Philippines 
14 October 17h00 Men's   round 1, group A: Italy - Panama 
14 October 17h00 Men's   round 1, group A: Yugoslavia - Puerto Rico 
14 October 17h00 Men's   round 1, group B: Mexico - Cuba 
15 October 09h00 Men's   round 1, group A: Spain - Panama 
15 October 09h00 Men's   round 1, group A: Yugoslavia - Senegal 
15 October 09h00 Men's   round 1, group B: Bulgaria - Morocco 
15 October 09h00 Men's   round 1, group B: Poland - Cuba 
15 October 17h00 Men's   round 1, group A: United State of America - Philippines 
15 October 17h00 Men's   round 1, group A: Italy - Puerto Rico 
15 October 17h00 Men's   round 1, group B: Brazil - Mexico 
15 October 17h00 Men's   round 1, group B: Soviet Union - South Korea 
16 October 09h00 Men's   round 1, group A: Spain - Puerto Rico 
16 October 09h00 Men's   round 1, group A: Italy - Senegal 
16 October 09h00 Men's   round 1, group A: Panama - Philippines 
16 October 09h00 Men's   round 1, group B: Soviet Union - Bulgaria 
16 October 17h00 Men's   round 1, group A: United State of America - Yugoslavia 
16 October 17h00 Men's   round 1, group B: Brazil - Poland 
16 October 17h00 Men's   round 1, group B: Cuba - South Korea 
16 October 17h00 Men's   round 1, group B: Mexico - Morocco 
18 October 09h00 Men's   round 1, group A: Spain - Senegal 
18 October 09h00 Men's   round 1, group A: United State of America - Panama 
18 October 09h00 Men's   round 1, group B: Poland - Morocco 
18 October 09h00 Men's   round 1, group B: Soviet Union - Cuba 
18 October 17h00 Men's   round 1, group A: Puerto Rico - Philippines 
18 October 17h00 Men's   round 1, group A: Yugoslavia - Italy 
18 October 17h00 Men's   round 1, group B: Brazil - South Korea 
18 October 17h00 Men's   round 1, group B: Mexico - Bulgaria 
19 October 09h00 Men's   round 1, group A: Philippines - Senegal 
19 October 09h00 Men's   round 1, group A: Puerto Rico - Panama 
19 October 09h00 Men's   round 1, group B: South Korea - Morocco 
19 October 09h00 Men's   round 1, group B: Poland - Bulgaria 
19 October 17h00 Men's   round 1, group A: United State of America - Italy 
19 October 17h00 Men's   round 1, group A: Yugoslavia - Spain 
19 October 17h00 Men's   round 1, group B: Brazil - Cuba 
19 October 17h00 Men's   round 1, group B: Soviet Union - Mexico 
20 October 09h00 Men's   round 1, group A: Italy - Spain 
20 October 09h00 Men's   round 1, group A: Panama - Senegal 
20 October 09h00 Men's   round 1, group B: Bulgaria - South Korea 
20 October 09h00 Men's   round 1, group B: Cuba - Morocco 
20 October 17h00 Men's   round 1, group A: United State of America - Puerto Rico 
20 October 17h00 Men's   round 1, group A: Mexico - Poland 
20 October 17h00 Men's   round 1, group A: Yugoslavia - Philippines 
20 October 17h00 Men's   round 1, group B: Soviet Union - Brazil 
22 October 09h00 Men's   classification 13th - 16th place: South Korea - Senegal 
22 October 09h00 Men's   classification 13th - 16th place: Philippines - Morocco 
22 October 09h00 Men's   classification 9th - 12th place: Bulgaria - Panama 
22 October 09h00 Men's   classification 9th - 12th place: Puerto Rico - Cuba 
22 October 17h00 Men's   Semifinal: United State of America - Brazil 
22 October 17h00 Men's   Semifinal: Yugoslavia - Soviet Union 
22 October 17h00 Men's   classification 5th - 8th place: Mexico - Spain 
22 October 17h00 Men's   classification 5th - 8th place: Poland - Italy 
23 October 17h00 Men's   classification 11th - 12th place: Panama - Cuba 
23 October 17h00 Men's   classification 13th - 14th place: South Korea - Philippines 
23 October 17h00 Men's   classification 15th - 16th place: Morocco - Senegal 
23 October 17h00 Men's   classification 9th - 10th place: Bulgaria - Puerto Rico 
25 October 17h00 Men's   classification 5th - 6th place: Poland - Mexico 
25 October 17h00 Men's   classification 7th - 8th place: Italy - Spain 
25 October 17h00 Men's   Bronze Medal Match: Soviet Union - Brazil 
25 October 17h00 Men's   Final: Yugoslavia - United State of America 
 

Boxing

13 October   Men's - 48 kg Light fly weight preliminary bouts 
13 October   Men's 51 - 54 kg Bantam weight preliminary bouts 
13 October   Men's 57 - 60 kg Light weight preliminary bouts 
13 October   Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight preliminary bouts 
13 October   Men's 63,5 - 67 kg Welter weight preliminary bouts 
13 October   Men's 75 - 81 kg Light heavy weight preliminary bouts 
14 October   Men's 48 - 51 kg Fly weight preliminary bouts 
14 October   Men's 67 - 71 kg Light middle weight preliminary bouts 
15 October   Men's 54 - 57 kg Feather weight preliminary bouts 
15 October   Men's 71 - 75 kg Middle weight preliminary bouts 
16 October   Men's + 81 kg Heavy weight preliminary bouts 
16 October   Men's 51 - 54 kg Bantam weight preliminary bouts 
17 October   Men's 48 - 51 kg Fly weight preliminary bouts 
17 October   Men's 57 - 60 kg Light weight preliminary bouts 
17 October   Men's 71 - 75 kg Middle weight preliminary bouts 
18 October 13h00 Men's - 48 kg Light fly weight preliminary bouts 
18 October 13h00 Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight preliminary bouts 
18 October 13h00 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight preliminary bouts 
18 October 19h00 Men's - 48 kg Light fly weight preliminary bouts 
18 October 19h00 Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight preliminary bouts 
18 October 19h00 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight preliminary bouts 
19 October 13h00 Men's 54 - 57 kg Feather weight preliminary bouts 
19 October 13h00 Men's 63,5 - 67 kg Welter weight preliminary bouts 
19 October 19h00 Men's 54 - 57 kg Feather weight preliminary bouts 
19 October 19h00 Men's 63,5 - 67 kg Welter weight preliminary bouts 
20 October 13h00 Men's - 48 kg Light fly weight Quarterfinals 
20 October 13h00 Men's 57 - 60 kg Light weight Eight finals 
20 October 13h00 Men's 67 - 71 kg Light middle weight Eight finals 
20 October 19h00 Men's - 48 kg Light fly weight Quarterfinals 
20 October 19h00 Men's 57 - 60 kg Light weight Eight finals 
20 October 19h00 Men's 67 - 71 kg Light middle weight Eight finals 
21 October 13h00 Men's 48 - 51 kg Fly weight Quarterfinals 
21 October 13h00 Men's 51 - 54 kg Bantam weight 1/8 final 
21 October 13h00 Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight preliminary round 
21 October 19h00 Men's 48 - 51 kg Fly weight Quarterfinals 
21 October 19h00 Men's 51 - 54 kg Bantam weight 1/8 final 
21 October 19h00 Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight preliminary round 
22 October 13h00 Men's + 81 kg Heavy weight Quarterfinals 
22 October 13h00 Men's 54 - 57 kg Feather weight Quarterfinals 
22 October 13h00 Men's 71 - 75 kg Middle weight Quarterfinals 
22 October 13h00 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight Quarterfinals 
22 October 13h00 Men's 63,5 - 67 kg Welter weight Eight finals 
22 October 19h00 Men's + 81 kg Heavy weight Quarterfinals 
22 October 19h00 Men's 54 - 57 kg Feather weight Quarterfinals 
22 October 19h00 Men's 71 - 75 kg Middle weight Quarterfinals 
22 October 19h00 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight Quarterfinals 
22 October 19h00 Men's 63,5 - 67 kg Welter weight Eight finals 
23 October   Men's 51 - 54 kg Bantam weight Quarterfinals 
23 October   Men's 63,5 - 67 kg Welter weight Quarterfinals 
23 October   Men's 57 - 60 kg Light weight Quarterfinals 
23 October   Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight Quarterfinals 
23 October   Men's 67 - 71 kg Light middle weight Quarterfinals 
24 October   Men's 51 - 54 kg Bantam weight Semifinals 
24 October   Men's 67 - 71 kg Light middle weight Semifinal 
24 October   Men's - 48 kg Light fly weight Semifinals 
24 October   Men's + 81 kg Heavy weight Semifinals 
24 October   Men's 48 - 51 kg Fly weight Semifinals 
24 October   Men's 54 - 57 kg Feather weight Semifinals 
24 October   Men's 57 - 60 kg Light weight Semifinals 
24 October   Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight Semifinals 
24 October   Men's 63,5 - 67 kg Welter weight Semifinals 
24 October   Men's 71 - 75 kg Middle weight Semifinals 
24 October   Men's 75 - 81 kg Light heavy weight Semifinals 
25 October   Men's 67 - 71 kg Light middle weight Semifinal 
26 October 20h00 Men's - 48 kg Light fly weight Final 
26 October 20h00 Men's + 81 kg Heavy weight Final 
26 October 20h00 Men's 48 - 51 kg Fly weight Final 
26 October 20h00 Men's 51 - 54 kg Bantam weight Final 
26 October 20h00 Men's 54 - 57 kg Feather weight Final 
26 October 20h00 Men's 57 - 60 kg Light weight Final 
26 October 20h00 Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight Final 
26 October 20h00 Men's 63,5 - 67 kg Welter weight Final 
26 October 20h00 Men's 67 - 71 kg Light middle weight Final 
26 October 20h00 Men's 71 - 75 kg Middle weight Final 
26 October 20h00 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight Final 
 

Canoeing

22 October 09h07 Men's K1 - 1,000 m  heat 1 
22 October 09h20 Men's K1 - 1,000 m  heat 2 
22 October 09h35 Men's K1 - 1,000 m  heat 3 
22 October 09h45 Men's C1 - 1,000 m  heat 1 
22 October 10h00 Men's C1 - 1,000 m  heat 2 
22 October 10h16 Women's K1 - 500 m  heat 1 
22 October 10h35 Women's K1 - 500 m  heat 2 
22 October 10h47 Men's K2 - 1,000 m  heat 1 
22 October 11h05 Men's K2 - 1,000 m  heat 2 
22 October 11h16 Men's K2 - 1,000 m  heat 3 
22 October 11h29 Men's C2 - 1,000 m  heat 1 
22 October 11h45 Men's C2 - 1,000 m  heat 2 
22 October 12h05 Women's K2 - 500 m  heat 1 
22 October 12h16 Women's K2 - 500 m  heat 2 
22 October 12h31 Men's K4 - 1,000 m  heat 1 
22 October 12h45 Men's K4 - 1,000 m  heat 2 
22 October 13h00 Men's K4 - 1,000 m  heat 3 
23 October 10h02 Men's K1 - 1,000 m  repechage 1 
23 October 10h15 Men's K1 - 1,000 m  repechage 2 
23 October 10h30 Men's K1 - 1,000 m  repechage 3 
23 October 10h45 Men's K2 - 1,000 m  repechage 1 
23 October 11h02 Men's K2 - 1,000 m  repechage 2 
23 October 11h18 Men's K4 - 1,000 m  repechage 1 
23 October 11h31 Men's K4 - 1,000 m  repechage 2 
24 October 09h02 Men's K1 - 1,000 m  Semifinal 1 
24 October 09h15 Men's K1 - 1,000 m  Semifinal 2 
24 October 09h30 Men's K1 - 1,000 m  Semifinal 3 
24 October 09h44 Men's C1 - 1,000 m  Semifinal 
24 October 10h04 Women's K1 - 500 m  Semifinal 
24 October 10h15 Men's K2 - 1,000 m  Semifinal 1 
24 October 10h35 Men's K2 - 1,000 m  Semifinal 2 
24 October 10h45 Men's K2 - 1,000 m  Semifinal 3 
24 October 11h00 Men's C2 - 1,000 m  Semifinal 
24 October 11h20 Women's K2 - 500 m  Semifinal 
24 October 11h30 Men's K4 - 1,000 m  Semifinal 1 
24 October 11h45 Men's K4 - 1,000 m  Semifinal 2 
24 October 12h00 Men's K4 - 1,000 m  Semifinal 3 
25 October 10h01 Men's K1 - 1,000 m  Final 
25 October 10h30 Men's C1 - 1,000 m  Final 
25 October 11h02 Women's K1 - 500 m  Final 
25 October 11h35 Men's K2 - 1,000 m  Final 
25 October 12h00 Men's C2 - 1,000 m  Final 
25 October 12h32 Women's K2 - 500 m  Final 
25 October 13h06 Men's K4 - 1,000 m  Final 
 

Cycling Track

17 October 10h00 Men's Pursuit 4,000 m  qualification 
17 October 14h00 Men's Pursuit 4,000 m  Quarterfinals 
17 October 14h00 Men's 1,000 m time trial   
18 October 10h00 Men's Pursuit 4,000 m  Semifinals 
18 October 10h00 Men's Sprint  heats and repechages 
18 October 14h00 Men's Sprint  1/8th finals 
18 October 14h00 Men's Sprint  1/8 final: repechage 
18 October 14h00 Men's Pursuit 4,000 m  Bronze Medal Match 
18 October 14h00 Men's Pursuit 4,000 m  Final 
19 October 10h00 Men's Sprint  Quarterfinals 
19 October 10h00 Men's Pursuit 4,000 m  team qualification 
19 October 14h00 Men's Sprint  Semifinals 
19 October 14h00 Men's Sprint  Bronze Medal Match 
19 October 14h00 Men's Pursuit 4,000 m  team Quarterfinals 
19 October 14h00 Men's Sprint  Final 
20 October 10h00 Men's 2000 m tandem  Quarterfinals 
20 October 10h00 Men's Pursuit 4,000 m  team Semifinal 
20 October 10h00 Men's 2000 m tandem  heats and repechage 
21 October 10h00 Men's 2000 m tandem  Semifinals 
21 October 10h00 Men's 2000 m tandem  Bronze Medal Match 
21 October 10h00 Men's Pursuit 4,000 m  team Bronze Medal Match 
21 October 10h00 Men's 2000 m tandem  Final 
21 October 10h00 Men's Pursuit 4,000 m  team Final 

Cycling Road

15 October 10h00 Men's Time trial  team 100 km 
23 October 09h00 Men's Race  196,008 km 
 

Diving

17 October 10h00 Women's 3 m springboard  elimination 
17 October 17h00 Women's 3 m springboard  elimination 
18 October 17h00 Women's 3 m springboard  Final 
19 October 10h00 Men's 3 m springboard  elimination 
19 October 17h00 Men's 3 m springboard  elimination 
20 October 10h00 Men's 3 m springboard  elimination 
20 October 17h00 Men's 3 m springboard  Final 
22 October 17h00 Women's 10 m platform  elimination 
23 October 17h00 Women's 10 m platform  Final 
24 October 17h00 Men's 10 m platform  elimination 
25 October 17h00 Men's 10 m platform  elimination 
26 October 17h00 Men's 10 m platform  Final 
 

Equestrian

18 October 09h30 Mixed eventing  dressage 
18 October 09h30 Mixed eventing  team dressage 
19 October 09h30 Mixed eventing  dressage 
19 October 09h30 Mixed eventing  team dressage 
20 October 09h30 Mixed eventing  endurance test 
20 October 09h30 Mixed eventing  team endurance test 
21 October 13h00 Mixed eventing  team jumping 
21 October 13h00 Mixed eventing  jumping 
23 October 10h00 Mixed Jumping  round 1 
23 October 10h00 Mixed Jumping  round 2 
24 October 10h00 Mixed Dressage  Grand prix 
24 October 10h00 Mixed Dressage  team Grand prix 
25 October 14h00 Mixed Dressage  Grand prix 
25 October 14h00 Mixed Dressage  team Grand prix 
27 October 08h00 Mixed Jumping  team Grand prix 
27 October 12h30 Mixed Jumping  team Grand prix 
 

Fencing

15 October 08h30 Men's Foil  elimination 
15 October 17h00 Men's Foil  direct eliminatory 
16 October 08h30 Men's Sabre  elimination 
16 October 09h00 Men's Foil  repechages 
16 October 16h00 Men's Sabre  direct eliminatory 
16 October 19h00 Men's Foil  Final 
17 October 09h00 Men's Sabre  direct eliminatory 
17 October 19h00 Men's Sabre  Final 
18 October 08h00 Men's Foil  team eliminatory 
18 October 17h30 Men's Foil  team direct eliminatory 
19 October 08h30 Women's Foil  elimination 
19 October 09h00 Men's Foil  team direct eliminatory of semifinals 
19 October 16h00 Men's Foil  team Bronze Medal Match 
19 October 16h00 Men's Foil  team Match for 5th - 6th places 
19 October 16h30 Women's Foil  direct eliminatory 
19 October 19h00 Men's Foil  team Final 
20 October 08h30 Men's Sabre  team eliminatory 
20 October 10h00 Women's Foil  direct eliminatory and repechage 
20 October 15h30 Men's Sabre  team direct eliminatory 
20 October 19h00 Women's Foil  Final 
21 October 08h00 Men's Épée  elimination 
21 October 11h00 Men's Sabre  team direct eliminatory of semifinals 
21 October 16h00 Men's Épée  direct eliminatory and repechage 
21 October 16h00 Men's Sabre  team Bronze Medal Match 
21 October 16h00 Men's Sabre  team Match for 5th - 6th places 
21 October 19h00 Men's Sabre  team Final 
22 October 10h00 Men's Épée  direct eliminatory and repechage 
22 October 19h00 Men's Épée  Final 
23 October 08h30 Women's Foil  team eliminatory 
23 October 17h00 Women's Foil  team direct eliminatory of quarterfinals 
24 October 08h00 Men's Épée  team eliminatory 
24 October 09h00 Women's Foil  team direct eliminatory of semifinals 
24 October 16h00 Men's Épée  team direct eliminatory 
24 October 16h30 Women's Foil  team Bronze Medal Match 
24 October 16h30 Women's Foil  team Match for 5th - 6th places 
24 October 19h00 Women's Foil  team Final 
25 October 08h00 Men's Épée  team direct eliminatory 
25 October 15h30 Men's Épée  team Bronze Medal Match 
25 October 15h30 Men's Épée  team Match for 5th - 6th places 
25 October 19h00 Men's Épée  team Final 
 

Football

13 October 12h00 Men's   elimination round, group A: France - Guinea 
13 October 12h00 Men's   elimination round, group A: Mexico - Colombia 
13 October 12h00 Men's   elimination round, group C: Hungary - El Salvador 
13 October 12h00 Men's   elimination round, group C: Israel - Ghana 
14 October 12h00 Men's   elimination round, group B: Spain - Brazil 
14 October 12h00 Men's   elimination round, group B: Japan - Nigeria 
14 October 12h00 Men's   elimination round, group D: Bulgaria - Thailand 
14 October 12h00 Men's   elimination round, group D: Guatemala - Czechoslovakia 
15 October 12h00 Men's   elimination round, group A: France - Mexico 
15 October 12h00 Men's   elimination round, group A: Guinea - Colombia 
15 October 12h00 Men's   elimination round, group C: Hungary - Ghana 
15 October 12h00 Men's   elimination round, group C: Israel - El Salvador 
16 October 12h00 Men's   elimination round, group B: Brazil - Japan 
16 October 12h00 Men's   elimination round, group B: Spain - Nigeria 
16 October 12h00 Men's   elimination round, group D: Guatemala - Thailand 
16 October 12h00 Men's   elimination round, group D: Czechoslovakia - Bulgaria 
17 October 12h00 Men's   elimination round, group A: Colombia - France 
17 October 12h00 Men's   elimination round, group A: Mexico - Guinea 
17 October 12h00 Men's   elimination round, group C: Hungary - Israel 
17 October 12h00 Men's   elimination round, group C: El Salvador - Ghana 
18 October 12h00 Men's   elimination round, group B: Brazil - Nigeria 
18 October 12h00 Men's   elimination round, group B: Spain - Japan 
18 October 12h00 Men's   elimination round, group D: Bulgaria - Guatemala 
18 October 12h00 Men's   elimination round, group D: Czechoslovakia - Thailand 
20 October 12h00 Men's   Quarterfinal: Bulgaria - Israel 
20 October 12h00 Men's   Quarterfinal: Hungary - Guatemala 
20 October 12h00 Men's   Quarterfinal: Japan - France 
20 October 12h00 Men's   Quarterfinal: Mexico - Spain 
22 October 12h00 Men's   Semifinal: Bulgaria - Mexico 
22 October 12h00 Men's   Semifinal: Hungary - Japan 
24 October 12h00 Men's   Bronze Medal Match: Japan - Mexico 
26 October 12h00 Men's   Final: Bulgaria - Hungary 
 

Gymnastic

21 October 08h30 Women's All-round  obligatory exercises 
21 October 08h30 Women's All-round  team obligatory exercises 
21 October 17h00 Women's All-round  obligatory exercises 
21 October 17h00 Women's All-round  team obligatory exercises 
22 October 08h30 Men's All-round  obligatory exercises 
22 October 08h30 Men's All-round  team obligatory exercises 
22 October 17h00 Men's All-round  obligatory exercises 
22 October 17h00 Men's All-round  team obligatory exercises 
23 October 08h30 Women's All-round  optional exercises 
23 October 08h30 Women's All-round  team optional exercises 
23 October 17h00 Women's All-round  optional exercises 
23 October 17h00 Women's All-round  team optional exercises 
24 October 08h30 Men's All-round  optional exercises 
24 October 08h30 Men's All-round  team optional exercises 
24 October 17h00 Men's All-round  optional exercises 
24 October 17h00 Men's All-round  team optional exercises 
25 October 19h00 Women's Uneven (Asymmetrical) bars   
25 October 19h00 Women's Balance beam   
25 October 19h00 Women's Side horse vault   
25 October 19h00 Women's Floor exercises   
26 October 19h00 Men's Rings   
26 October 19h00 Men's Horizontal bar   
26 October 19h00 Men's Parallel bars   
26 October 19h00 Men's Pommeled horse (Side horse)   
26 October 19h00 Men's Long horse vault   
26 October 19h00 Men's Floor exercises   
 

Hockey

13 October 10h30 Men's   preliminary round, group A: New Zealand - India 
13 October 10h30 Men's   preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Belgium 
13 October 10h30 Men's   preliminary round, group B: Australia - Kenya 
13 October 12h00 Men's   preliminary round, group A: Spain - German Democratic Republic 
13 October 12h00 Men's   preliminary round, group A: Japan - Mexico 
13 October 12h00 Men's   preliminary round, group B: France - Malaysia 
13 October 16h00 Men's   preliminary round, group B: Great Britain - Argentina 
13 October 16h00 Men's   preliminary round, group B: Pakistan - Netherlands 
14 October 10h30 Men's   preliminary round, group A: Belgium - German Democratic Republic 
14 October 10h30 Men's   preliminary round, group A: Spain - Japan 
14 October 10h30 Men's   preliminary round, group B: Pakistan - France 
14 October 12h00 Men's   preliminary round, group A: New Zealand - Mexico 
14 October 12h00 Men's   preliminary round, group B: Argentina - Netherlands 
14 October 12h00 Men's   preliminary round, group B: Kenya - Malaysia 
14 October 16h00 Men's   preliminary round, group A: India - Federal Republic of Germany 
14 October 16h00 Men's   preliminary round, group B: Australia - Great Britain 
15 October 11h00 Men's   preliminary round, group A: Spain - Belgium 
15 October 11h00 Men's   preliminary round, group A: India - Mexico 
15 October 12h30 Men's   preliminary round, group A: German Democratic Republic - New Zealand 
15 October 12h30 Men's   preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Japan 
16 October 11h00 Men's   preliminary round, group B: France - Kenya 
16 October 11h00 Men's   preliminary round, group B: Netherlands - Great Britain 
16 October 12h30 Men's   preliminary round, group B: Malaysia - Argentina 
16 October 12h30 Men's   preliminary round, group B: Pakistan - Australia 
17 October 10h30 Men's   preliminary round, group A: Belgium - Mexico 
17 October 10h30 Men's   preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - German Democratic Republic 
17 October 10h30 Men's   preliminary round, group B: France - Great Britain 
17 October 12h00 Men's   preliminary round, group A: India - Spain 
17 October 12h00 Men's   preliminary round, group A: New Zealand - Japan 
17 October 12h00 Men's   preliminary round, group B: Pakistan - Argentina 
17 October 16h00 Men's   preliminary round, group B: Australia - Malaysia 
17 October 16h00 Men's   preliminary round, group B: Kenya - Netherlands 
18 October 11h00 Men's   preliminary round, group A: Belgium - India 
18 October 11h00 Men's   preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - New Zealand 
18 October 12h30 Men's   preliminary round, group A: Spain - Mexico 
18 October 12h30 Men's   preliminary round, group A: German Democratic Republic - Japan 
19 October 11h00 Men's   preliminary round, group B: Kenya - Argentina 
19 October 11h00 Men's   preliminary round, group B: Pakistan - Great Britain 
19 October 12h30 Men's   preliminary round, group B: Australia - France 
19 October 12h30 Men's   preliminary round, group B: Netherlands - Malaysia 
20 October 10h30 Men's   preliminary round, group A: German Democratic Republic - Mexico 
20 October 10h30 Men's   preliminary round, group B: France - Netherlands 
20 October 10h30 Men's   preliminary round, group B: Kenya - Great Britain 
20 October 12h00 Men's   preliminary round, group A: India - Japan 
20 October 12h00 Men's   preliminary round, group A: New Zealand - Belgium 
20 October 12h00 Men's   preliminary round, group B: Australia - Argentina 
20 October 16h00 Men's   preliminary round, group A: Spain - Federal Republic of Germany 
20 October 16h00 Men's   preliminary round, group B: Pakistan - Malaysia 
21 October 10h30 Men's   preliminary round, group A: Japan - Belgium 
21 October 10h30 Men's   preliminary round, group A: Mexico - Federal Republic of Germany 
21 October 10h30 Men's   preliminary round, group B: France - Argentina 
21 October 12h00 Men's   preliminary round, group A: India - German Democratic Republic 
21 October 12h00 Men's   preliminary round, group B: Australia - Netherlands 
21 October 12h00 Men's   preliminary round, group B: Pakistan - Kenya 
21 October 16h00 Men's   preliminary round, group A: New Zealand - Spain 
21 October 16h00 Men's   preliminary round, group B: Great Britain - Malaysia 
23 October 11h00 Men's   classification 11th - 12th place: German Democratic Republic - Great Britain 
23 October 11h00 Men's   classification 5th - 8th place: Netherlands - New Zealand 
23 October 11h00 Men's   classification 9th - 10th place: Belgium - France 
23 October 12h30 Men's   classification 13th - 14th place: Japan - Argentina 
23 October 12h30 Men's   classification 15th - 16th place: Malaysia - Mexico 
23 October 12h30 Men's   classification 5th - 8th place: Spain - Kenya 
24 October 11h00 Men's   Semifinal: Australia - India 
24 October 12h45 Men's   Semifinal: Pakistan - Federal Republic of Germany 
25 October 11h00 Men's   classification 7th - 8th place: New Zealand - Kenya 
25 October 12h45 Men's   classification 5th - 6th place: Netherlands - Spain 
26 October 11h00 Men's   Bronze Medal Match: India - Federal Republic of Germany 
26 October 12h45 Men's   Final: Australia - Pakistan 
 

Modern Pentathlon

13 October 10h00 Men's   riding 
13 October 10h00 Men's   team riding 
14 October 08h00 Men's   fencing 
14 October 08h00 Men's   team fencing 
15 October 10h00 Men's   team shooting 
15 October 10h00 Men's   shooting 
16 October 11h00 Men's   swimming 
16 October 11h00 Men's   team swimming 
17 October 11h00 Men's   cross-country 
17 October 11h00 Men's   team cross-country 
 

Pelota

14 October   Men's Rubber ball paddle fronton  Argentina - United State of America 
14 October   Men's Frontenis court 30 m  Argentina - France 
14 October   Men's Leather ball paddle fronton  Spain - Argentina 
14 October   Men's Frontenis court 30 m  Spain - Uruguay 
14 October   Men's Handfronton  France - Mexico 
14 October   Men's Frontenis court 30 m  Mexico - United State of America 
14 October   Men's Leather ball paddle fronton  Mexico - France 
14 October   Men's Rubber ball paddle fronton  Mexico - Uruguay 
15 October   Men's Rubber ball paddle fronton  Argentina - Uruguay 
15 October   Men's Leather ball paddle fronton  Argentina - Uruguay 
15 October   Men's Frontenis court 30 m  Argentina - Uruguay 
15 October   Men's Frontenis court 30 m  Spain - France 
15 October   Men's Leather ball paddle fronton  Spain - Mexico 
15 October   Men's Rubber ball paddle fronton  Mexico - United State of America 
15 October   Men's Jai-Lai  round 1: Spain - France 
15 October   Men's Jai-Lai  round 1: Mexico - Philippines 
16 October   Men's Handfronton  Spain - France 
16 October   Men's Jai-Lai  round 1: Spain - United State of America 
16 October   Men's Jai-Lai  round 1: France - Philippines 
17 October   Men's Frontenis court 30 m  Argentina - Spain 
17 October   Men's Leather ball paddle fronton  Argentina - France 
17 October   Men's Leather ball paddle fronton  Spain - Uruguay 
17 October   Men's Rubber ball paddle fronton  Mexico - Argentina 
17 October   Men's Jai-Lai  round 1: Spain - Philippines 
17 October   Men's Jai-Lai  round 1: France - United State of America 
17 October   Men's Rubber ball paddle fronton  Uruguay - United State of America 
17 October   Men's Frontenis court 30 m  Uruguay - France 
18 October   Men's Handfronton  Spain - Mexico 
18 October   Men's Jai-Lai  round 1: Spain - United State of America 
18 October   Men's Jai-Lai  round 1: Mexico - France 
19 October   Men's Rubber ball paddle fronton  Argentina - United State of America 
19 October   Men's Frontenis court 30 m  Argentina - United State of America 
19 October   Men's Leather ball paddle fronton  France - Spain 
19 October   Men's Frontenis court 30 m  Mexico - Spain 
19 October   Men's Rubber ball paddle fronton  Mexico - Uruguay 
19 October   Men's Leather ball paddle fronton  Mexico - Uruguay 
19 October   Men's Jai-Lai  round 1: Spain - Philippines 
19 October   Men's Jai-Lai  round 1: Philippines - United State of America 
20 October   Men's Leather ball paddle fronton  Argentina - Mexico 
20 October   Men's Rubber ball paddle fronton  Argentina - Uruguay 
20 October   Men's Frontenis court 30 m  Spain - United State of America 
20 October   Men's Handfronton  Spain - France 
20 October   Men's Leather ball paddle fronton  France - Uruguay 
20 October   Men's Frontenis court 30 m  Mexico - Argentina 
20 October   Men's Rubber ball paddle fronton  Mexico - United State of America 
21 October   Men's Handfronton  Mexico - France 
21 October   Men's Jai-Lai  final round: Spain - Philippines 
21 October   Men's Jai-Lai  final round: Mexico - France 
22 October   Men's Leather ball paddle fronton  France - Argentina 
22 October   Men's Rubber ball paddle fronton  Mexico - Argentina 
22 October   Men's Leather ball paddle fronton  Mexico - Spain 
22 October   Men's Frontenis court 30 m  Mexico - France 
22 October   Men's Rubber ball paddle fronton  Uruguay - United State of America 
22 October   Men's Frontenis court 30 m  Uruguay - United State of America 
23 October   Men's Leather ball paddle fronton  Argentina - Mexico 
23 October   Men's Leather ball paddle fronton  Spain - France 
23 October   Men's Handfronton  Spain - Mexico 
23 October   Men's Frontenis court 30 m  France - United State of America 
23 October   Men's Frontenis court 30 m  Mexico - Uruguay 
23 October   Men's Jai-Lai  final round: Spain - France 
23 October   Men's Jai-Lai  final round: Mexico - Philippines 
24 October   Men's Leather ball paddle fronton  France - Mexico 
25 October   Men's Handfronton  France - Mexico 
25 October   Men's Jai-Lai  final round: Spain - Mexico 
25 October   Men's Jai-Lai  final round: France - Philippines 
 

Rowing

13 October 09h02 Men's Coxed four (4+)  preliminary, heat 1 
13 October 09h15 Men's Coxed four (4+)  preliminary, heat 2 
13 October 09h30 Men's Coxed four (4+)  preliminary, heat 1 
13 October 09h45 Men's Coxless pair (2-)  preliminary, heat 1 
13 October 10h00 Men's Coxless pair (2-)  preliminary, heat 2 
13 October 10h20 Men's Coxless pair (2-)  preliminary, heat 3 
13 October 10h30 Men's Single scull (M1x)  preliminary, heat 1 
13 October 10h45 Men's Single scull (M1x)  preliminary, heat 2 
13 October 11h00 Men's Single scull (M1x)  preliminary, heat 3 
13 October 11h18 Men's Coxed pair (2+)  preliminary, heat 1 
13 October 11h30 Men's Coxed pair (2+)  preliminary, heat 2 
13 October 11h45 Men's Coxed pair (2+)  preliminary, heat 3 
13 October 12h00 Men's Coxless four (4-)  elimination, heat 1 
13 October 12h15 Men's Coxless four (4-)  elimination, heat 2 
13 October 12h32 Men's Double sculls (M2x)  preliminary, heat 1 
13 October 12h45 Men's Double sculls (M2x)  preliminary, heat 2 
13 October 13h00 Men's Double sculls (M2x)  preliminary, heat 3 
13 October 13h24 Men's Eight (M8+)  preliminary, heat 1 
13 October 13h35 Men's Eight (M8+)  preliminary, heat 2 
15 October 09h00 Men's Coxed four (4+)  repechage 
15 October 09h15 Men's Coxless pair (2-)  repechage 1 
15 October 09h30 Men's Coxless pair (2-)  repechage 2 
15 October 09h48 Men's Single scull (M1x)  repechage 1 
15 October 10h02 Men's Single scull (M1x)  repechage 2 
15 October 10h15 Men's Coxed pair (2+)  repechage 1 
15 October 10h30 Men's Coxed pair (2+)  repechage 2 
15 October 10h47 Men's Coxless four (4-)  repechage 1 
15 October 11h00 Men's Coxless four (4-)  repechage 2 
15 October 11h15 Men's Double sculls (M2x)  repechage 
15 October 11h36 Men's Eight (M8+)  repechage 1 
15 October 11h50 Men's Eight (M8+)  repechage 2 
17 October 10h07 Men's Coxed four (4+)  Semifinal 1 
17 October 10h36 Men's Coxed four (4+)  Semifinal 2 
17 October 10h57 Men's Coxless pair (2-)  Semifinal 1 
17 October 11h13 Men's Coxless pair (2-)  Semifinal 2 
17 October 11h30 Men's Single scull (M1x)  Semifinal 1 
17 October 11h45 Men's Single scull (M1x)  Semifinal 2 
17 October 12h00 Men's Coxed pair (2+)  Semifinal 1 
17 October 12h20 Men's Coxless four (4-)  Semifinal 
17 October 12h24 Men's Coxed pair (2+)  Semifinal 2 
17 October 12h40 Men's Double sculls (M2x)  Semifinal 1 
17 October 13h00 Men's Double sculls (M2x)  Semifinal 2 
18 October 11h00 Men's Coxed four (4+)  classification 7th - 12th place 
18 October 11h20 Men's Coxless pair (2-)  classification 7th - 12th place 
18 October 12h02 Men's Coxed pair (2+)  classification 7th - 12th place 
18 October 12h20 Men's Coxless four (4-)  classification 7th - 12th place 
18 October 12h40 Men's Double sculls (M2x)  classification 7th - 12th place 
18 October 12h40 Men's Single scull (M1x)  classification 7th - 12th place 
18 October 13h03 Men's Eight (M8+)  classification 7th - 12th place 
19 October 11h00 Men's Coxed four (4+)  Final 
19 October 11h31 Men's Coxless pair (2-)  Final 
19 October 12h07 Men's Single scull (M1x)  Final 
19 October 12h30 Men's Coxed pair (2+)  Final 
19 October 13h00 Men's Coxless four (4-)  Final 
19 October 13h30 Men's Double sculls (M2x)  Final 
19 October 14h04 Men's Eight (M8+)  Final 
 

Sailing

14 October 13h00 Men's Finn  race 1 
14 October 13h00 Men's Star  race 1 
14 October 13h00 Mixed 5,50 m  race 1 
14 October 13h00 Mixed Dragon  race 1 
14 October 13h00 Mixed Flying dutchman  race 1 
15 October 13h00 Men's Finn  race 2 
15 October 13h00 Men's Star  race 2 
15 October 13h00 Mixed 5,50 m  race 2 
15 October 13h00 Mixed Dragon  race 2 
15 October 13h00 Mixed Flying dutchman  race 2 
16 October 13h00 Men's Finn  race 3 
16 October 13h00 Men's Star  race 3 
16 October 13h00 Mixed 5,50 m  race 3 
16 October 13h00 Mixed Dragon  race 3 
16 October 13h00 Mixed Flying dutchman  race 3 
17 October 13h00 Men's Finn  race 4 
17 October 13h00 Men's Star  race 4 
17 October 13h00 Mixed 5,50 m  race 4 
17 October 13h00 Mixed Dragon  race 4 
17 October 13h00 Mixed Flying dutchman  race 4 
19 October 13h00 Men's Finn  race 5 
19 October 13h00 Men's Star  race 5 
19 October 13h00 Mixed 5,50 m  race 5 
19 October 13h00 Mixed Dragon  race 5 
19 October 13h00 Mixed Flying dutchman  race 5 
20 October 13h00 Men's Finn  race 6 
20 October 13h00 Men's Star  race 6 
20 October 13h00 Mixed 5,50 m  race 6 
20 October 13h00 Mixed Dragon  race 6 
20 October 13h00 Mixed Flying dutchman  race 6 
21 October 13h00 Men's Finn  race 7 
21 October 13h00 Men's Star  race 7 
21 October 13h00 Mixed 5,50 m  race 7 
21 October 13h00 Mixed Dragon  race 7 
21 October 13h00 Mixed Flying dutchman  race 7 
 

Shooting

18 October 08h30 Mixed Trap (clay pigeon)   
18 October 08h30 Mixed 50 m free pistol   
19 October 08h30 Mixed Trap (clay pigeon)   
19 October 08h30 Mixed 50 m rifle prone   
21 October 08h30 Mixed Skeet   
21 October 08h30 Mixed 50 m rifle 3 positions   
22 October 08h30 Mixed 25 m rapid fire pistol   
22 October 08h30 Mixed Skeet   
23 October 08h30 Mixed 25 m rapid fire pistol   
23 October 08h30 Mixed 300 m rifle 3 positions   
 

Swimming

17 October 10h00 Women's 4 x 100 m medley relay  heat 1 
17 October 10h00 Men's 4 x 100 m freestyle relay  heat 1 
17 October 10h00 Women's 4 x 100 m medley relay  heat 2 
17 October 10h00 Men's 4 x 100 m freestyle relay  heat 2 
17 October 17h00 Women's 4 x 100 m medley relay  Final 
17 October 17h00 Men's 4 x 100 m freestyle relay  Final 
18 October 10h00 Women's 100 m breaststroke  heat 1 
18 October 10h00 Women's 100 m freestyle  heat 1 
18 October 10h00 Men's 100 m breaststroke  heat 1 
18 October 10h00 Men's 100 m freestyle  heat 1 
18 October 10h00 Women's 100 m breaststroke  heat 2 
18 October 10h00 Women's 100 m freestyle  heat 2 
18 October 10h00 Men's 100 m breaststroke  heat 2 
18 October 10h00 Men's 100 m freestyle  heat 2 
18 October 10h00 Women's 100 m breaststroke  heat 3 
18 October 10h00 Women's 100 m freestyle  heat 3 
18 October 10h00 Men's 100 m breaststroke  heat 3 
18 October 10h00 Men's 100 m freestyle  heat 3 
18 October 10h00 Women's 100 m breaststroke  heat 4 
18 October 10h00 Women's 100 m freestyle  heat 4 
18 October 10h00 Men's 100 m breaststroke  heat 4 
18 October 10h00 Men's 100 m freestyle  heat 4 
18 October 10h00 Women's 100 m breaststroke  heat 5 
18 October 10h00 Women's 100 m freestyle  heat 5 
18 October 10h00 Men's 100 m breaststroke  heat 5 
18 October 10h00 Men's 100 m freestyle  heat 5 
18 October 10h00 Women's 100 m freestyle  heat 6 
18 October 10h00 Men's 100 m breaststroke  heat 6 
18 October 10h00 Men's 100 m freestyle  heat 6 
18 October 10h00 Women's 100 m freestyle  heat 7 
18 October 10h00 Men's 100 m freestyle  heat 7 
18 October 10h00 Women's 100 m freestyle  heat 8 
18 October 10h00 Men's 100 m freestyle  heat 8 
18 October 10h00 Men's 100 m freestyle  heat 9 
18 October 17h00 Women's 100 m breaststroke  Semifinal 1 
18 October 17h00 Women's 100 m freestyle  Semifinal 1 
18 October 17h00 Men's 100 m breaststroke  Semifinal 1 
18 October 17h00 Men's 100 m freestyle  Semifinal 1 
18 October 17h00 Women's 100 m breaststroke  Semifinal 2 
18 October 17h00 Women's 100 m freestyle  Semifinal 2 
18 October 17h00 Men's 100 m breaststroke  Semifinal 2 
18 October 17h00 Men's 100 m freestyle  Semifinal 2 
18 October 17h00 Women's 100 m freestyle  Semifinal 3 
18 October 17h00 Men's 100 m breaststroke  Semifinal 3 
18 October 17h00 Men's 100 m freestyle  Semifinal 3 
19 October 10h00 Women's 400 m freestyle  heat 1 
19 October 10h00 Men's 200 m medley  heat 1 
19 October 10h00 Women's 400 m freestyle  heat 2 
19 October 10h00 Men's 200 m medley  heat 2 
19 October 10h00 Women's 400 m freestyle  heat 3 
19 October 10h00 Men's 200 m medley  heat 3 
19 October 10h00 Women's 400 m freestyle  heat 4 
19 October 10h00 Men's 200 m medley  heat 4 
19 October 10h00 Women's 400 m freestyle  heat 5 
19 October 10h00 Men's 200 m medley  heat 5 
19 October 10h00 Women's 400 m freestyle  heat 6 
19 October 10h00 Men's 200 m medley  heat 6 
19 October 10h00 Men's 200 m medley  heat 7 
19 October 17h00 Women's 100 m breaststroke  Final 
19 October 17h00 Women's 100 m freestyle  Final 
19 October 17h00 Men's 100 m breaststroke  Final 
19 October 17h00 Men's 100 m freestyle  Final 
20 October 10h00 Women's 100 m butterfly  heat 1 
20 October 10h00 Women's 200 m medley  heat 1 
20 October 10h00 Men's 100 m butterfly  heat 1 
20 October 10h00 Women's 100 m butterfly  heat 2 
20 October 10h00 Women's 200 m medley  heat 2 
20 October 10h00 Men's 100 m butterfly  heat 2 
20 October 10h00 Women's 100 m butterfly  heat 3 
20 October 10h00 Women's 200 m medley  heat 3 
20 October 10h00 Men's 100 m butterfly  heat 3 
20 October 10h00 Women's 100 m butterfly  heat 4 
20 October 10h00 Women's 200 m medley  heat 4 
20 October 10h00 Men's 100 m butterfly  heat 4 
20 October 10h00 Women's 100 m butterfly  heat 5 
20 October 10h00 Women's 200 m medley  heat 5 
20 October 10h00 Men's 100 m butterfly  heat 5 
20 October 10h00 Women's 200 m medley  heat 6 
20 October 10h00 Men's 100 m butterfly  heat 6 
20 October 10h00 Men's 100 m butterfly  heat 7 
20 October 17h00 Women's 100 m butterfly  Semifinal 1 
20 October 17h00 Men's 100 m butterfly  Semifinal 1 
20 October 17h00 Women's 100 m butterfly  Semifinal 2 
20 October 17h00 Men's 100 m butterfly  Semifinal 2 
20 October 17h00 Men's 100 m butterfly  Semifinal 3 
20 October 17h00 Women's 200 m medley  Final 
20 October 17h00 Women's 400 m freestyle  Final 
20 October 17h00 Men's 200 m medley  Final 
21 October 10h00 Women's 200 m freestyle  heat 1 
21 October 10h00 Men's 100 m backstroke  heat 1 
21 October 10h00 Men's 200 m breaststroke  heat 1 
21 October 10h00 Men's 4 x 200 m freestyle relay  heat 1 
21 October 10h00 Women's 200 m freestyle  heat 2 
21 October 10h00 Men's 100 m backstroke  heat 2 
21 October 10h00 Men's 200 m breaststroke  heat 2 
21 October 10h00 Men's 4 x 200 m freestyle relay  heat 2 
21 October 10h00 Women's 200 m freestyle  heat 3 
21 October 10h00 Men's 100 m backstroke  heat 3 
21 October 10h00 Men's 200 m breaststroke  heat 3 
21 October 10h00 Men's 4 x 200 m freestyle relay  heat 3 
21 October 10h00 Women's 200 m freestyle  heat 4 
21 October 10h00 Men's 100 m backstroke  heat 4 
21 October 10h00 Men's 200 m breaststroke  heat 4 
21 October 10h00 Women's 200 m freestyle  heat 5 
21 October 10h00 Men's 100 m backstroke  heat 5 
21 October 10h00 Men's 200 m breaststroke  heat 5 
21 October 10h00 Women's 200 m freestyle  heat 6 
21 October 10h00 Men's 100 m backstroke  heat 6 
21 October 17h00 Men's 100 m backstroke  Semifinal 1 
21 October 17h00 Men's 100 m backstroke  Semifinal 2 
21 October 17h00 Women's 100 m butterfly  Final 
21 October 17h00 Men's 100 m butterfly  Final 
21 October 17h00 Men's 4 x 200 m freestyle relay  Final 
22 October 10h00 Women's 100 m backstroke  heat 1 
22 October 10h00 Women's 200 m breaststroke  heat 1 
22 October 10h00 Women's 800 m freestyle  heat 1 
22 October 10h00 Men's 400 m medley  heat 1 
22 October 10h00 Men's 400 m freestyle  heat 1 
22 October 10h00 Women's 100 m backstroke  heat 2 
22 October 10h00 Women's 200 m breaststroke  heat 2 
22 October 10h00 Women's 800 m freestyle  heat 2 
22 October 10h00 Men's 400 m medley  heat 2 
22 October 10h00 Men's 400 m freestyle  heat 2 
22 October 10h00 Women's 100 m backstroke  heat 3 
22 October 10h00 Women's 200 m breaststroke  heat 3 
22 October 10h00 Women's 800 m freestyle  heat 3 
22 October 10h00 Men's 400 m medley  heat 3 
22 October 10h00 Men's 400 m freestyle  heat 3 
22 October 10h00 Women's 100 m backstroke  heat 4 
22 October 10h00 Women's 200 m breaststroke  heat 4 
22 October 10h00 Women's 800 m freestyle  heat 4 
22 October 10h00 Men's 400 m medley  heat 4 
22 October 10h00 Men's 400 m freestyle  heat 4 
22 October 10h00 Women's 100 m backstroke  heat 5 
22 October 10h00 Women's 200 m breaststroke  heat 5 
22 October 10h00 Women's 800 m freestyle  heat 5 
22 October 10h00 Men's 400 m medley  heat 5 
22 October 10h00 Men's 400 m freestyle  heat 5 
22 October 10h00 Women's 100 m backstroke  heat 6 
22 October 10h00 Men's 400 m freestyle  heat 6 
22 October 17h00 Women's 100 m backstroke  Semifinal 1 
22 October 17h00 Men's 100 m backstroke  Semifinal 1 
22 October 17h00 Women's 100 m backstroke  Semifinal 2 
22 October 17h00 Men's 100 m backstroke  Semifinal 2 
22 October 17h00 Women's 200 m freestyle  Final 
22 October 17h00 Men's 100 m backstroke  Final 
22 October 17h00 Men's 200 m breaststroke  Final 
23 October 17h00 Women's 100 m backstroke  Final 
23 October 17h00 Women's 200 m breaststroke  Final 
23 October 17h00 Men's 400 m medley  Final 
23 October 17h00 Men's 400 m freestyle  Final 
24 October 10h00 Women's 200 m butterfly  heat 1 
24 October 10h00 Women's 400 m individual medley  heat 1 
24 October 10h00 Men's 200 m freestyle  heat 1 
24 October 10h00 Men's 200 m butterfly  heat 1 
24 October 10h00 Women's 200 m butterfly  heat 2 
24 October 10h00 Women's 400 m individual medley  heat 2 
24 October 10h00 Men's 200 m freestyle  heat 2 
24 October 10h00 Men's 200 m butterfly  heat 2 
24 October 10h00 Women's 200 m butterfly  heat 3 
24 October 10h00 Women's 400 m individual medley  heat 3 
24 October 10h00 Men's 200 m freestyle  heat 3 
24 October 10h00 Men's 200 m butterfly  heat 3 
24 October 10h00 Women's 200 m butterfly  heat 4 
24 October 10h00 Women's 400 m individual medley  heat 4 
24 October 10h00 Men's 200 m freestyle  heat 4 
24 October 10h00 Men's 200 m butterfly  heat 4 
24 October 10h00 Women's 400 m individual medley  heat 5 
24 October 10h00 Men's 200 m freestyle  heat 5 
24 October 10h00 Men's 200 m butterfly  heat 5 
24 October 10h00 Men's 200 m freestyle  heat 6 
24 October 10h00 Men's 200 m freestyle  heat 7 
24 October 10h00 Men's 200 m freestyle  heat 8 
24 October 10h00 Men's 200 m freestyle  heat 9 
24 October 17h00 Women's 200 m butterfly  Final 
24 October 17h00 Women's 800 m freestyle  Final 
24 October 17h00 Men's 200 m freestyle  Final 
24 October 17h00 Men's 200 m butterfly  Final 
25 October 10h00 Women's 200 m backstroke  heat 1 
25 October 10h00 Men's 1,500 m freestyle  heat 1 
25 October 10h00 Men's 200 m backstroke  heat 1 
25 October 10h00 Women's 200 m backstroke  heat 2 
25 October 10h00 Men's 1,500 m freestyle  heat 2 
25 October 10h00 Men's 200 m backstroke  heat 2 
25 October 10h00 Women's 200 m backstroke  heat 3 
25 October 10h00 Men's 1,500 m freestyle  heat 3 
25 October 10h00 Men's 200 m backstroke  heat 3 
25 October 10h00 Women's 200 m backstroke  heat 4 
25 October 10h00 Men's 1,500 m freestyle  heat 4 
25 October 10h00 Men's 200 m backstroke  heat 4 
25 October 10h00 Women's 200 m backstroke  heat 5 
25 October 10h00 Men's 200 m backstroke  heat 5 
25 October 17h00 Women's 200 m backstroke  Final 
25 October 17h00 Women's 400 m individual medley  Final 
25 October 17h00 Men's 200 m backstroke  Final 
26 October 10h00 Women's 4 x 100 m freestyle relay  heat 1 
26 October 10h00 Men's 4 x 100 m medley relay  heat 1 
26 October 10h00 Women's 4 x 100 m freestyle relay  heat 2 
26 October 10h00 Men's 4 x 100 m medley relay  heat 2 
26 October 10h00 Women's 4 x 100 m freestyle relay  heat 3 
26 October 10h00 Men's 4 x 100 m medley relay  heat 3 
26 October 17h00 Women's 4 x 100 m freestyle relay  Final 
26 October 17h00 Men's 1,500 m freestyle  Final 
26 October 17h00 Men's 4 x 100 m medley relay  Final 
 

Tennis

13 October 10h00 Women's Double  direct elimination 
13 October 10h00 Women's Single  direct elimination 
13 October 10h00 Men's Double  direct elimination 
13 October 10h00 Men's Single  direct elimination 
13 October 10h00 Mixed Double  direct elimination 
14 October 10h00 Women's Double  direct elimination 
14 October 10h00 Women's Single  direct elimination 
14 October 10h00 Men's Double  direct elimination 
14 October 10h00 Men's Single  direct elimination 
14 October 10h00 Mixed Double  direct elimination 
15 October 10h00 Women's Double  direct elimination 
15 October 10h00 Women's Single  direct elimination 
15 October 10h00 Men's Double  direct elimination 
15 October 10h00 Men's Single  direct elimination 
15 October 10h00 Mixed Double  direct elimination 
16 October 10h00 Women's Double  direct elimination 
16 October 10h00 Women's Single  direct elimination 
16 October 10h00 Men's Double  direct elimination 
16 October 10h00 Men's Single  direct elimination 
16 October 10h00 Mixed Double  direct elimination 
17 October 10h00 Women's Double  direct elimination 
17 October 10h00 Women's Single  direct elimination 
17 October 10h00 Men's Double  direct elimination 
17 October 10h00 Men's Single  direct elimination 
17 October 10h00 Mixed Double  direct elimination 
18 October 10h00 Women's Double  Quarterfinals 
18 October 10h00 Women's Single  Quarterfinals 
18 October 10h00 Men's Double  Quarterfinals 
18 October 10h00 Men's Single  Quarterfinals 
18 October 10h00 Mixed Double  Quarterfinals 
19 October 10h00 Women's Double  Semifinals 
19 October 10h00 Women's Single  Semifinals 
19 October 10h00 Men's Double  Semifinals 
19 October 10h00 Men's Single  Semifinals 
19 October 10h00 Mixed Double  Semifinals 
20 October 10h00 Men's Single  Bronze Medal Match 
20 October 10h00 Women's Double  Final 
20 October 10h00 Women's Single  Final 
20 October 10h00 Men's Double  Final 
20 October 10h00 Men's Single  Final 
20 October 10h00 Mixed Double  Final 
 

Volley-ball

13 October 10h00 Women's   Poland - South Korea 
13 October 12h00 Women's   Japan - United State of America 
13 October 17h00 Women's   Soviet Union - Czechoslovakia 
13 October 19h00 Women's   Mexico - Peru 
14 October 10h00 Women's   Peru - South Korea 
14 October 12h00 Women's   United State of America - Czechoslovakia 
14 October 17h00 Women's   Mexico - Japan 
14 October 19h00 Women's   Poland - Soviet Union 
15 October 10h00 Men's   Japan - Poland 
15 October 10h00 Men's   Rumania - Brazil 
15 October 12h00 Women's   Japan - Peru 
15 October 12h00 Women's   Mexico - Czechoslovakia 
15 October 17h00 Men's   Mexico - Bulgaria 
15 October 17h00 Men's   Soviet Union - United State of America 
15 October 19h00 Men's   Czechoslovakia - German Democratic Republic 
16 October 10h00 Women's   Poland - United State of America 
16 October 10h00 Men's   Rumania - Bulgaria 
16 October 12h00 Women's   South Korea - Soviet Union 
16 October 12h00 Men's   United State of America - Czechoslovakia 
16 October 17h00 Men's   Brazil - Soviet Union 
16 October 17h00 Men's   Poland - Mexico 
16 October 19h00 Men's   Japan - German Democratic Republic 
17 October 10h00 Men's   Mexico - German Democratic Republic 
17 October 10h00 Men's   Soviet Union - Bulgaria 
17 October 12h00 Women's   Peru - Soviet Union 
17 October 12h00 Men's   Rumania - Poland 
17 October 17h00 Men's   United State of America - Brazil 
17 October 17h00 Women's   United State of America - South Korea 
17 October 19h00 Men's   Japan - Czechoslovakia 
19 October 10h00 Men's   Bulgaria - United State of America 
19 October 10h00 Men's   Japan - Mexico 
19 October 12h00 Women's   Mexico - Poland 
19 October 12h00 Men's   Poland - Soviet Union 
19 October 17h00 Men's   Brazil - Czechoslovakia 
19 October 17h00 Women's   Japan - Czechoslovakia 
19 October 19h00 Men's   Rumania - German Democratic Republic 
20 October 10h00 Women's   Peru - Czechoslovakia 
20 October 10h00 Women's   Poland - Japan 
20 October 12h00 Men's   Brazil - Bulgaria 
20 October 12h00 Men's   Rumania - Japan 
20 October 17h00 Men's   United State of America - Poland 
20 October 17h00 Men's   Mexico - Czechoslovakia 
20 October 19h00 Men's   Soviet Union - German Democratic Republic 
21 October 10h00 Men's   Bulgaria - Czechoslovakia 
21 October 10h00 Women's   Soviet Union - United State of America 
21 October 12h00 Men's   United State of America - Democratic Republic of Germany 
21 October 12h00 Men's   Mexico - Rumania 
21 October 17h00 Women's   South Korea - Mexico 
21 October 17h00 Men's   Poland - Brazil 
21 October 19h00 Men's   Japan - Soviet Union 
23 October 10h00 Men's   Bulgaria - Poland 
23 October 10h00 Men's   Mexico - Soviet Union 
23 October 12h00 Men's   Brazil - German Democratic Republic 
23 October 12h00 Men's   United State of America - Japan 
23 October 17h00 Women's   Mexico - Soviet Union 
23 October 17h00 Women's   Peru - United State of America 
23 October 19h00 Men's   Rumania - Czechoslovakia 
24 October 10h00 Men's   Bulgaria - German Democratic Republic 
24 October 10h00 Men's   Japan - Brazil 
24 October 12h00 Women's   Japan - South Korea 
24 October 12h00 Men's   Mexico - United State of America 
24 October 17h00 Women's   Poland - Czechoslovakia 
24 October 17h00 Men's   Poland - Czechoslovakia 
24 October 19h00 Men's   Rumania - Soviet Union 
25 October 10h00 Men's   Bulgaria - Japan 
25 October 10h00 Women's   Poland - Peru 
25 October 12h00 Women's   South Korea - Czechoslovakia 
25 October 12h00 Men's   United State of America - Rumania 
25 October 17h00 Men's   Mexico - Brazil 
25 October 19h00 Men's   Poland - German Democratic Republic 
26 October 16h00 Women's   United State of America - Mexico 
26 October 18h00 Women's   Soviet Union - Japan 
26 October 20h00 Men's   Soviet Union - Czechoslovakia 

 

 

Aquatic water-polo

14 October   Men's   preliminary round, group A: United State of America - Brazil 
14 October   Men's   preliminary round, group A: Soviet Union - Cuba 
14 October   Men's   preliminary round, group B: Italy - Japan 
14 October   Men's   preliminary round, group B: Netherlands - Greece 
14 October   Men's   preliminary round, group B: Yugoslavia - United Arab Republic 
15 October   Men's   preliminary round, group A: Cuba - Brazil 
15 October   Men's   preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Spain 
15 October   Men's   preliminary round, group B: Italy - United Arab Republic 
15 October   Men's   preliminary round, group B: Japan - Greece 
15 October   Men's   preliminary round, group B: German Democratic Republic - Mexico 
16 October   Men's   preliminary round, group A: United State of America - Spain 
16 October   Men's   preliminary round, group A: Hungary - Federal Republic of Germany 
16 October   Men's   preliminary round, group A: Soviet Union - Federal Republic of Germany 
16 October   Men's   preliminary round, group B: Greece - United Arab Republic 
16 October   Men's   preliminary round, group B: Netherlands - Mexico 
16 October   Men's   preliminary round, group B: German Democratic Republic - Yugoslavia 
17 October   Men's   preliminary round, group A: Cuba - United State of America 
17 October   Men's   preliminary round, group B: Hungary - Spain 
17 October   Men's   preliminary round, group B: Italy - German Democratic Republic 
17 October   Men's   preliminary round, group B: Netherlands - Japan 
17 October   Men's   preliminary round, group B: Yugoslavia - Mexico 
19 October   Men's   preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Brazil 
19 October   Men's   preliminary round, group A: Soviet Union - Spain 
19 October   Men's   preliminary round, group B: Hungary - United State of America 
19 October   Men's   preliminary round, group B: Italy - Mexico 
19 October   Men's   preliminary round, group B: Japan - United Arab Republic 
19 October   Men's   preliminary round, group B: German Democratic Republic - Greece 
19 October   Men's   preliminary round, group B: Yugoslavia - Netherlands 
20 October   Men's   preliminary round, group A: Cuba - Spain 
20 October   Men's   preliminary round, group A: Cuba - Federal Republic of Germany 
20 October   Men's   preliminary round, group A: Spain - Brazil 
20 October   Men's   preliminary round, group B: Hungary - Soviet Union 
20 October   Men's   preliminary round, group B: Italy - Yugoslavia 
20 October   Men's   preliminary round, group B: Mexico - Greece 
20 October   Men's   preliminary round, group B: Netherlands - United Arab Republic 
20 October   Men's   preliminary round, group B: German Democratic Republic - Japan 
21 October   Men's   preliminary round, group A: Soviet Union - United State of America 
21 October   Men's   preliminary round, group B: Hungary - Brazil 
21 October   Men's   preliminary round, group B: Japan - Mexico 
21 October   Men's   preliminary round, group B: Netherlands - Italy 
21 October   Men's   preliminary round, group B: German Democratic Republic - United Arab Republic 
21 October   Men's   preliminary round, group B: Yugoslavia - Greece 
22 October   Men's   preliminary round, group A: United State of America - Federal Republic of German 
22 October   Men's   preliminary round, group A: Hungary - Cuba 
22 October   Men's   preliminary round, group A: Soviet Union - Brazil 
22 October   Men's   preliminary round, group B: Italy - Greece 
22 October   Men's   preliminary round, group B: Mexico - United Arab Republic 
22 October   Men's   preliminary round, group B: German Democratic Republic - Netherlands 
23 October   Men's   preliminary round, group A: Hungary - Cuba 
23 October   Men's   preliminary round, group B: Yugoslavia - Japan 
24 October 09h00 Men's   classification 13th - 15th place: Brazil - United Arab Republic 
24 October 09h00 Men's   classification 13th - 15th place: Greece 
24 October 09h00 Men's   classification 5th - 8th place: German Democratic Republic - Cuba 
24 October 09h00 Men's   classification 9th - 12th place: Spain - Japan 
24 October 15h00 Men's   Semifinal: Soviet Union - Italy 
24 October 15h00 Men's   classification 5th - 8th place: United State of America - Netherlands 
24 October 15h00 Men's   classification 9th - 12th place: Federal Republic of Germany - Mexico 
24 October 17h00 Men's   Semifinal: Yugoslavia - Hungary 
25 October 10h00 Men's   classification 11th - 12th place: Mexico - Japan 
25 October 10h00 Men's   classification 13th - 14th place: Brazil - Greece 
25 October 10h00 Men's   classification 15th place: United Arab Republic 
25 October 15h30 Men's   classification 7th - 8th place: Netherlands - Cuba 
25 October 15h30 Men's   classification 9th - 10th place: Spain - Federal Republic of Germany 
25 October 17h00 Men's   classification 5th - 6th place: United State of America - German Democratic Republic 
26 October 10h00 Men's   Bronze Medal Match: Hungary - Italy 
26 October 17h00 Men's   Final: Yugoslavia - Soviet Union 
 

Weightlifting

13 October 10h00 Men's - 56 kg Bantam weight group A 
13 October 16h00 Men's - 56 kg Bantam weight group B 
14 October 10h00 Men's 56 - 60 kg Feather weight group A 
14 October 16h00 Men's 56 - 60 kg Feather weight group B 
15 October 10h00 Men's 60 - 67,5 kg Light weight group A 
15 October 16h00 Men's 60 - 67,5 kg Light weight group B 
16 October 10h00 Men's 67,5 - 75 kg Middle weight group A 
16 October 16h00 Men's 67,5 - 75 kg Middle weight group B 
17 October 10h00 Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight group A 
17 October 16h00 Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight group B 
18 October 10h00 Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight group A 
18 October 16h00 Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight group B 
19 October 10h00 Men's + 90 kg Heavy weight group A 
19 October 16h00 Men's + 90 kg Heavy weight group B 
 

Wrestling freestyle

17 October 10h00 Men's   elimination bouts 
17 October 17h00 Men's   elimination bouts 
18 October 10h00 Men's   elimination bouts 
18 October 17h00 Men's   elimination bouts 
19 October 10h00 Men's   elimination bouts 
19 October 17h00 Men's   elimination bouts 
20 October 10h00 Men's   Semifinals 
20 October 17h00 Men's - 52 kg Fly weight Final 
20 October 17h00 Men's + 97 kg Heavy weight Final 
20 October 17h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight Final 
20 October 17h00 Men's 57 - 63 kg Feather weight Final 
20 October 17h00 Men's 63 - 70 kg Light weight Final 
20 October 17h00 Men's 70 - 78 kg Welter weight Final 
20 October 17h00 Men's 78 - 87 kg Middle weight Final 
20 October 17h00 Men's 87 - 97 kg Light heavy weight Final 
 

Wrestling greco-romane

23 October 10h00 Men's   elimination bouts 
23 October 17h00 Men's   elimination bouts 
24 October 10h00 Men's   elimination bouts 
24 October 17h00 Men's   elimination bouts 
25 October 10h00 Men's   elimination bouts 
25 October 17h00 Men's   elimination bouts 
26 October 10h00 Men's   Semifinals 
26 October 17h00 Men's - 52 kg Fly weight Final 
26 October 17h00 Men's + 97 kg Heavy weight Final 
26 October 17h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight Final 
26 October 17h00 Men's 57 - 63 kg Feather weight Final 
26 October 17h00 Men's 63 - 70 kg Light weight Final 
26 October 17h00 Men's 70 - 78 kg Welter weight Final 
26 October 17h00 Men's 78 - 87 kg Middle weight Final 
26 October 17h00 Men's 87 - 97 kg Light heavy weight Final 
Real time web analytics, Heat map tracking

Olympic Games

Full

Results

All Events

 

You are here: Home Olympic Games Modern Olympic Games Summer Olympic Games 1968  Mexico City Summer Olympics 1968 Summer Olympics - Calendar of the Games (by sport)