Sport-Olympic.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

1972  Munich Summer Olympics

1972 Summer Olympics - National Flag Bearers

1972 Summer Olympics national flag bearers

During the Parade of Nations section of the 1972 Summer Olympics opening ceremony, athletes from each country participating in the Olympics paraded into the arena. The Parade of Nations was organised according to the German alphabet, with the first country following Greece being Egypt, while the host, West Germany, entered last.[1] Music during the parade of nations is composed by Kurt Edelhagen.

List

Order Nation Flag bearer Sport
1  Greece (GRE) Khristos Papanikolaou Athletics
2  Egypt (EGY) Kamal Kamel El-Guamel Basketball
3  Ethiopia (ETH) Mamo Wolde Athletics
4  Afghanistan (AFG) Ghulam Dastagir Wrestling
5  Albania (ALB) Afërdita Tusha Shooting
6  Algeria (ALG) Azzedine Azzouzi Athletics
7  Argentina (ARG) Carlos Cesar Delia Equestrian
8  Australia (AUS) Dennis Green Canoe Sprint
9  Bahamas (BAH)    
10  Barbados (BAR) Anthony Phillips Weightlifting
11  Belgium (BEL) Gaston Roelants Athletics
12  Bermuda (BER) Kirk Cooper Sailing
13  Bolivia (BOL) Roberto Nielsen-Reyes Equestrian
14  Brazil (BRA) Luiz Cláudio Menon Basketball
15  British Honduras (HBR) Gimore Hinksen Non-competitor
16  Bulgaria (BUL) Dimitar Zlatanov Volleyball
17  Burma (BIR) Win Maung Football[2]
18  Chile (CHI) René Varas Equestrian
19  Costa Rica (CRC)    
20  Denmark (DEN) Peder Pedersen Cycling
21  Dahomey (DAH)    
22  East Germany (GDR) Manfred Wolke Boxing
23  Dominican Republic (DOM) Emilio Berroa Weightlifting
24  North Korea (PRK) Kim Man-Dok Tennis
25  Ecuador (ECU) Abdalá Bucaram Athletics
26  Ivory Coast (CIV) Simbara Maki Athletics
27  El Salvador (ESA) Salvador Vilanova Swimming
28  Fiji (FIJ) Usia Sotutu Athletics
29  Finland (FIN) Ilkka Nummisto Canoe Sprint
30  France (FRA) Jean-Claude Magnan Fencing
31  Gabon (GAB) Matias Moussobou Boxing
32  Ghana (GHA) Sam Bugri Athletics
33  Great Britain (GBR) David Broome Equestrian
34  Guatemala (GUA) Víctor Castellanos Shooting
35  Guyana (GUY) Gordon Sankis Cycling
36  Haiti (HAI) Jules Meliner Athletics
37  Hong Kong (HKG) Peter Rull Sr. Shooting
38  India (IND) D.N. Devine Jones Boxing
39  Indonesia (INA) Wiem Gommies Boxing
40  Iran (IRI) Abdollah Movahed Wrestling
41  Ireland (IRL) Ronnie McMahon Equestrian
42  Iceland (ISL) Geir Hallsteinsson Handball
43  Israel (ISR) Henry Hershkowitz Shooting
44  Italy (ITA) Abdon Pamich Athletics
45  Jamaica (JAM) Lennox Miller Athletics
46  Japan (JPN) Masatoshi Shinomaki Judo
47  Yugoslavia (YUG) Mirko Sandić Water Polo
48  Virgin Islands (ISV) William Peets Boxing
49  Khmer Republic (KHM) Chaing Cheng Boxing
50  Cameroon (CMR) Gaston Malam Athletics
51  Canada (CAN) Douglas Rogers Judo
52  Kenya (KEN) Kipchoge Keino Arhletics
53  Colombia (COL) Alfonso Pérez Boxing
54  Republic of the Congo (CGO)    
55  South Korea (KOR) Kim Ji-hak  
56  Cuba (CUB) Teófilo Stevenson Boxing
57  Kuwait (KUW) Younis Abdallah Rabee Athletics
58  Lesotho (LES) Motsapi Moorosi Athletics
59  Lebanon (LIB) Mohamed Tarabulsi Weightlifting
60  Liberia (LBR) Thomas Howe Athletics
61  Liechtenstein (LIE) Eduard von Falz-Fein Non competitor
62  Luxembourg (LUX) Charles Sowa Boxing
63  Madagascar (MAD) Jean-Aimé Randrianalijaona Athletics
64  Malawi (MAW) Martin Matupi Athletics
65  Malaysia (MAS) Mohamed Bakar Football
66  Mali (MLI) Namakoro Niaré Athletics
67  Malta (MLT) Joseph Grech Shooting
68  Morocco (MAR)    
69  Mexico (MEX) Felipe Muñoz Swimming
70  Monaco (MON) Jean-Charles Seneca Fencing
71  Mongolia (MGL) Bazarragchaagiin Jamsran Wrestling
72  Nepal (NEP) Jit Bahadur Khatri Chhetri  
73  New Zealand (NZL) Les Mills Athletics
74  Nicaragua (NCA) Don Vélez  
75  Netherlands (NED) Nico Spits Field Hockey
76  Netherlands Antilles (AHO) Bèto Adriana  
77  Niger (NIG) Issaka Dabore  
78  Nigeria (NGR) Benedict Majekodunmi Athletics
79  Norway (NOR) Harald Barlie Wrestling
80  Upper Volta (VOL)    
81  Austria (AUT) Hubert Raudaschl Sailing
82  Pakistan (PAK) Mohammad Malik Arshad  
83  Panama (PAN) Donaldo Arza Boxing
84  Paraguay (PAR) Arnulfo Ruben Becker  
85  Peru (PER) Enrique Barza Fencing
86  Philippines (PHI) Jimmy Mariano Basketball
87  Poland (POL) Waldemar Baszanowski Weightlifting
88  Portugal (POR) Armando Ardegalega Athletics
89  Puerto Rico (PUR) Arnaldo Bistol Athletics
90  Republic of China (ROC) Chi Cheng Athletics
91  Romania (ROM) Aurel Vernescu Canoeing
92  Zambia (ZAM)    
93  San Marino (SMR) Casale Pilade Shooting
94  Saudi Arabia (KSA) Bilal Said Al-Azma Athletics
95  Sweden (SWE) Jan Jönsson Equestrian
96  Switzerland (SUI) Urs von Wartburg Athletics
97  Senegal (SEN) Robert N'Diaye Wrestling
98  Singapore (SIN) Pat Chan Swimming
99  Somalia (SOM) Mohamed Aboker Athletics
100  Spain (ESP) Francisco Fernández Ochoa Non competitor
101  Ceylon (CEY) Lucien Rosa Athletics
102  Sudan (SUD) Abdel Wahab Abdullah Salih Boxing
103  Suriname (SUR) Sammy Monsels Athletics
104  Swaziland (SWZ) Richard Mabuza Athletics (marathon)
105  Syria (SYR) Mounzer Katib Shooting
106  Tanzania (TAN) Claver Kamanya Athletics
107  Thailand (THA) Rangsit Yanothai Shooting
108  Togo (TOG) Roger Kangni Athletics
109  Trinidad and Tobago (TRI) Hasely Crawford Athletics
110  Chad (CHA) Ahmed Senoussi Athletics (high jump)
111  Czechoslovakia (TCH) Ludvík Daněk Athletics
112  Turkey (TUR) Giyasettin Yilmaz Wrestling
113  Tunisia (TUN) Salem Boughattas Athletics
114  Soviet Union (URS) Aleksandr Medved Wrestling
115  Uganda (UGA) John Akii-Bua Athletics
116  Hungary (HUN) Gergely Kulcsár Athletics
117  Uruguay (URU) Darwin Piñeyrúa Athletics
118  United States (USA) Olga Fikotová Athletics
119  Venezuela (VEN) Francisco Rodríguez Boxing
120  Vietnam (VIE) Ho Minh Thu Archery
121  West Germany (FRG) Detlef Lewe Canoe Sprint

 

Real time web analytics, Heat map tracking

Olympic Games

Full

Results

All Events