Sport-Olympic.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

1980  Moscow Summer Olympics

1980 Summer Olympics - Calendar of the Games (by sport)

1980 - Calendar of the Games by sport

 

1980 On the occasion of the Games of the XXIInd Olympiad, the international Olympic movement experienced the most serious crisis of its modern period. The IOC and its President Lord Killanin have kept the essential: that the Games take place, in accordance with the Olympic Charter and the contract with the Organizing Committee for the Olympic Games (OCOG). The Games were held for the first time in an Eastern country.
 
Ceremony
19 July 15h00    Opening ceremony  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
3 August 15h00    Closing ceremony  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
Archery
30 July 10h00 Women's FITA Olympic round  70 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
30 July 10h00 Men's FITA Olympic round  90 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
30 July 14h00 Women's FITA Olympic round  60 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
30 July 14h00 Men's FITA Olympic round  70 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
31 July 10h00 Women's FITA Olympic round  50 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
31 July 10h00 Men's FITA Olympic round  50 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
31 July 14h00 Women's FITA Olympic round  30 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
31 July 14h00 Men's FITA Olympic round  30 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
1 August 10h00 Women's FITA Olympic round  70 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
1 August 10h00 Men's FITA Olympic round  90 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
1 August 14h00 Women's FITA Olympic round  60 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
1 August 14h00 Men's FITA Olympic round  70 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
2 August 10h00 Women's FITA Olympic round  50 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
2 August 10h00 Men's FITA Olympic round  50 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
2 August 14h00 Women's FITA Olympic round  30 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
2 August 14h00 Men's FITA Olympic round  30 m  Archery Field of the Trade Unions Olympic Sports Center
Athletics
24 July 09h30 Women's Pentathlon  100 m hurdles  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 10h10 Women's Javelin throw  qualifications  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 10h15 Men's 400 m hurdles  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 10h30 Women's Pentathlon  shot put  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 11h00 Women's 800 m  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 11h40 Men's 100 m  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 11h50 Women's Shot put  qualifications  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 12h30 Women's Pentathlon  high jump  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 12h50 Women's 400 m  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 17h00 Men's 20 km walk    The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 17h05 Men's 10,000 m  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 17h10 Women's Pentathlon  long jump  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 18h35 Women's Shot put  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 18h50 Men's Triple jump  qualifications  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 19h25 Men's 800 m  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 20h25 Men's 100 m  round 2  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
24 July 20h55 Women's Pentathlon  800 m  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 10h00 Men's Decathlon  100 m  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 10h40 Women's High jump  high jump  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 11h00 Women's 100 m  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 11h15 Men's Decathlon  long jump  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 12h00 Men's 110 m hurdles  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 13h00 Men's Decathlon  shot put  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 17h00 Men's Decathlon  high jump  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 17h10 Men's 400 m hurdles  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 17h20 Women's Javelin throw  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 17h35 Women's 800 m  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 18h00 Men's 100 m  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 18h15 Men's 800 m  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 18h40 Men's Triple jump  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 18h50 Women's 100 m  round 2  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 19h20 Men's 110 m hurdles  round 2  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 19h45 Women's 400 m  round 2  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 20h15 Men's 100 m  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
25 July 20h25 Men's Decathlon  400 m  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
26 July 09h00 Men's Decathlon  110 m hurdles  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
26 July 10h00 Men's Decathlon  discus throw  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
26 July 12h00 Men's Decathlon  pole vault  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
26 July 12h25 Men's Javelin throw  qualifications  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
26 July 17h00 Men's Decathlon  javelin throw  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
26 July 17h50 Women's 100 m  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
26 July 18h00 Women's High jump  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
26 July 18h20 Men's 3,000 m steeplechase  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
26 July 19h25 Men's 800 m  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
26 July 19h40 Women's 100 m  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
26 July 19h55 Men's 400 m hurdles  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
26 July 20h20 Men's Decathlon  1,500 m  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
27 July 10h00 Men's Discus throw  qualifications  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
27 July 10h30 Men's Long jump  qualifications  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
27 July 10h30 Men's 200 m  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
27 July 10h30 Men's 400 m  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
27 July 17h00 Men's 110 m hurdles  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
27 July 17h15 Men's Javelin throw  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
27 July 17h25 Women's 100 m hurdles  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
27 July 18h10 Women's 800 m  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
27 July 18h25 Men's 200 m  round 2  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
27 July 19h00 Men's 110 m hurdles  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
27 July 19h15 Women's 400 m  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
27 July 19h35 Men's 10,000 m  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 10h00 Men's Pole Vault  qualifications  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 10h30 Men's Shot put  qualifications  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 11h00 Men's 400 m  round 2  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 11h35 Women's 200 m  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 12h20 Women's 1,500 m  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 17h00 Women's 100 m hurdles  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 17h20 Men's 200 m  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 17h30 Men's Discus throw  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 17h35 Men's 5,000 m  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 17h50 Men's Long jump  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 19h15 Women's 100 m hurdles  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 19h30 Men's 400 m  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 19h45 Women's 200 m  round 2  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 20h10 Men's 200 m  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 20h20 Women's 400 m  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
28 July 20h35 Men's 3,000 m steeplechase  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
30 July 10h00 Women's Long jump  qualifications  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
30 July 11h30 Men's Hammer throw  qualifications  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
30 July 16h30 Men's Pole Vault  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
30 July 17h00 Men's 50 km walk    The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
30 July 17h10 Men's 1,500 m  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
30 July 18h20 Women's 200 m  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
30 July 18h35 Men's Shot put  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
30 July 18h40 Men's 400 m  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
30 July 18h50 Men's 5,000 m  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
30 July 19h55 Women's 1,500 m  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
30 July 20h20 Women's 200 m  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
31 July 10h00 Women's Discus throw  qualifications  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
31 July 10h00 Men's High jump  qualifications  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
31 July 10h30 Men's 4 x 100 m relay  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
31 July 11h00 Women's 4 x 100 m relay  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
31 July 17h00 Men's Hammer throw  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
31 July 18h30 Women's 4 x 100 m relay  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
31 July 18h50 Men's 4 x 100 m relay  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
31 July 18h50 Women's Long jump  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
31 July 19h15 Men's 3,000 m steeplechase  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
31 July 19h35 Women's 4 x 400 m relay  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
31 July 20h15 Men's 4 x 400 m relay  round 1  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
31 July 21h00 Men's 1,500 m  Semifinals  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
1 August 16h30 Men's High jump  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
1 August 17h00 Women's Discus throw  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
1 August 17h00 Women's 4 x 100 m relay  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
1 August 17h15 Men's Marathon    Vide
1 August 17h30 Men's 1,500 m  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
1 August 17h50 Men's 4 x 100 m relay  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
1 August 18h05 Women's 1,500 m  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
1 August 18h20 Women's 4 x 400 m relay  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
1 August 18h35 Men's 5,000 m  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
1 August 19h00 Men's 4 x 400 m relay  Final  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
Basket-ball
20 July 11h00 Women's Basket  preliminary pool: Italy - Bulgaria  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 13h00 Men's Basket  preliminary, group A: Brazil - Czechoslovakia  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 13h00 Men's Basket  preliminary group C: Italy - Sweden  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
20 July 18h00 Women's Basket  preliminary pool: Cuba - Hungary  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
20 July 18h00 Women's Basket  preliminary pool: Yugoslavia - Soviet Union  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 20h15 Men's Basket  preliminary, group A: India - USSR  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 20h15 Men's Basket  preliminary group C: Cuba - Australia  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 11h00 Men's Basket  preliminary, group A: Czechoslovakia - India  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 13h00 Men's Basket  preliminary, group B: Senegal - Yugoslavia  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 18h00 Men's Basket  preliminary, group A: Brazil - USSR  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 18h00 Men's Basket  preliminary group C: Sweden - Cuba  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 20h15 Men's Basket  preliminary, group B: Poland - Spain  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 20h15 Men's Basket  preliminary group C: Italy - Australia  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 11h00 Women's Basket  preliminary pool: Cuba - Yugoslavia  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 13h00 Men's Basket  preliminary, group B: Senegal - Spain  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 18h00 Women's Basket  preliminary pool: Bulgaria - Soviet Union  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 18h00 Women's Basket  preliminary pool: Italy - Hungary  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 20h15 Men's Basket  preliminary, group B: Yugoslavia - Poland  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 11h00 Men's Basket  preliminary, group A: Brazil - India  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 13h00 Men's Basket  preliminary, group B: Senegal - Poland  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 18h00 Men's Basket  preliminary, group A: USSR - Czechoslovakia  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 18h00 Men's Basket  preliminary group C: Australia - Sweden  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 20h15 Men's Basket  preliminary, group B: Spain - Yugoslavia  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 20h15 Men's Basket  preliminary group C: Italy - Cuba  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 13h00 Women's Basket  preliminary pool: Hungary - Yugoslavia  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 18h00 Women's Basket  preliminary pool: Bulgaria - Cuba  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 20h15 Women's Basket  preliminary pool: Italy - Soviet Union  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
25 July 11h00 Men's Basket  Semifinal: Brazil - Cuba  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
25 July 11h00 Men's Basket  Semifinal: Poland - India  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
25 July 13h00 Men's Basket  Semifinal: Sweden - Senegal  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
25 July 13h00 Women's Basket  preliminary pool: Italy - Yugoslavia  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
25 July 18h00 Men's Basket  Semifinal: Australia - Czechoslovakia  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
25 July 18h00 Men's Basket  Semifinal: Soviet Union - Spain  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
25 July 20h15 Men's Basket  Semifinal: Yugoslavia - Italy  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 11h00 Men's Basket  Semifinal: Spain - Brazil  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 11h00 Men's Basket  Semifinal: Senegal - India  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
26 July 13h00 Men's Basket  Semifinal: Cuba - Yugoslavia  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 13h00 Men's Basket  Semifinal: Sweden - Czechoslovakia  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
26 July 18h00 Men's Basket  Semifinal: Australia - Poland  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
26 July 18h00 Women's Basket  preliminary pool: Soviet Union - Cuba  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 20h15 Men's Basket  Semifinal: Soviet Union - Italy  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 11h00 Men's Basket  Semifinal: Cuba - Spain  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 11h00 Men's Basket  Semifinal: Sweden - India  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
27 July 13h00 Men's Basket  Semifinal: Senegal - Australia  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
27 July 13h00 Women's Basket  preliminary pool: Hungary - Bulgaria  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 18h00 Men's Basket  Semifinal: Czechoslovakia - Poland  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
27 July 18h00 Men's Basket  Semifinal: Soviet Union - Yugoslavia  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 20h15 Men's Basket  Semifinal: Italy - Brazil  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
28 July 11h00 Men's Basket  Semifinal: India - Australia  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 11h00 Women's Basket  preliminary pool: Italy - Cuba  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
28 July 13h00 Men's Basket  Semifinal: Czechoslovakia - Senegal  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 13h00 Women's Basket  preliminary pool: Yugoslavia - Bulgaria  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
28 July 18h00 Men's Basket  Semifinal: Sweden - Poland  Sports Palace Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 18h00 Women's Basket  preliminary pool: Soviet Union - Hungary  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
29 July 13h00 Men's Basket  Semifinal: Spain - Italy  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
29 July 18h00 Men's Basket  Semifinal: Soviet Union - Cuba  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
29 July 20h15 Men's Basket  Semifinal: Brazil - Yugoslavia  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
30 July 11h00 Women's Basket  Bronze Medal Match: Yugoslavia - Hungary  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
30 July 13h00 Men's Basket  Bronze Medal Match: Soviet Union - Spain  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
30 July 18h00 Women's Basket  Final: Soviet Union - Bulgaria  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
30 July 20h15 Men's Basket  Final: Yugoslavia - Italy  Indoor Stadium Of The Olympiiski Sports Complex
Boxing
20 July 12h00 Men's 54 - 57 kg Feather weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 12h00 Men's 57 - 60 kg Light weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 18h00 Men's 51 - 54 kg Bantam weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 18h00 Men's 54 - 57 kg Feather weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 18h00 Men's 57 - 60 kg Light weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 12h00 Men's - 48 kg Light fly weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 12h00 Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 18h00 Men's - 48 kg Light fly weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 18h00 Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 12h00 Men's 48 - 51 kg Fly weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 12h00 Men's 63,5 - 67 kg Welter weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 18h00 Men's 48 - 51 kg Fly weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 18h00 Men's 63,5 - 67 kg Welter weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 12h00 Men's 51 - 54 kg Bantam weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 12h00 Men's 67 - 71 kg Light middle weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 18h00 Men's 51 - 54 kg Bantam weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 18h00 Men's 67 - 71 kg Light middle weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 12h00 Men's 54 - 57 kg Feather weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 18h00 Men's 54 - 57 kg Feather weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 18h00 Men's 71 - 75 kg Middle weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
25 July 12h00 Men's - 48 kg Light fly weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
25 July 12h00 Men's + 81 kg Heavy weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
25 July 12h00 Men's 57 - 60 kg Light weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
25 July 18h00 Men's - 48 kg Light fly weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
25 July 18h00 Men's + 81 kg Heavy weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
25 July 18h00 Men's 57 - 60 kg Light weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 12h00 Men's 48 - 51 kg Fly weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 12h00 Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 12h00 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 18h00 Men's 48 - 51 kg Fly weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 18h00 Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 18h00 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 12h00 Men's 51 - 54 kg Bantam weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 12h00 Men's 63,5 - 67 kg Welter weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 12h00 Men's 71 - 75 kg Middle weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 18h00 Men's 51 - 54 kg Bantam weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 18h00 Men's 63,5 - 67 kg Welter weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 18h00 Men's 71 - 75 kg Middle weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
28 July 12h00 Men's 54 - 57 kg Feather weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
28 July 12h00 Men's 67 - 71 kg Light middle weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
28 July 18h00 Men's 54 - 57 kg Feather weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
28 July 18h00 Men's 67 - 71 kg Light middle weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
29 July 13h00 Men's - 48 kg Light fly weight Quarterfinals  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
29 July 13h00 Men's 57 - 60 kg Light weight Quarterfinals  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
29 July 19h00 Men's 48 - 51 kg Fly weight Quarterfinals  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
29 July 19h00 Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight Quarterfinals  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
29 July 19h00 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight Quarterfinals  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
30 July 13h00 Men's + 81 kg Heavy weight Quarterfinals  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
30 July 13h00 Men's 51 - 54 kg Bantam weight Quarterfinals  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
30 July 13h00 Men's 63,5 - 67 kg Welter weight Quarterfinals  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
30 July 13h00 Men's 71 - 75 kg Middle weight Quarterfinals  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
30 July 19h00 Men's 54 - 57 kg Feather weight Quarterfinals  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
30 July 19h00 Men's 67 - 71 kg Light middle weight Quarterfinals  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
31 July 13h00 Men's - 48 kg Light fly weight Semifinal bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
31 July 13h00 Men's + 81 kg Heavy weight Semifinal bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
31 July 13h00 Men's 51 - 54 kg Bantam weight Semifinal bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
31 July 13h00 Men's 57 - 60 kg Light weight Semifinal bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
31 July 13h00 Men's 63,5 - 67 kg Welter weight Semifinal bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
31 July 13h00 Men's 71 - 75 kg Middle weight Semifinal bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
31 July 19h00 Men's 54 - 57 kg Feather weight Semifinal bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
31 July 19h00 Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight Semifinal bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
31 July 19h00 Men's 67 - 71 kg Light middle weight Semifinal bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
31 July 19h00 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight Semifinal bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
31 July 19h00 Men's 48 - 51 kg Fly weight preliminary bouts  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
2 August 15h00 Men's - 48 kg Light fly weight Final bout  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
2 August 15h00 Men's + 81 kg Heavy weight Final bout  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
2 August 15h00 Men's 48 - 51 kg Fly weight Final bout  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
2 August 15h00 Men's 51 - 54 kg Bantam weight Final bout  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
2 August 15h00 Men's 54 - 57 kg Feather weight Final bout  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
2 August 15h00 Men's 57 - 60 kg Light weight Final bout  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
2 August 15h00 Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight Final bout  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
2 August 15h00 Men's 63,5 - 67 kg Welter weight Final bout  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
2 August 15h00 Men's 67 - 71 kg Light middle weight Final bout  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
2 August 15h00 Men's 71 - 75 kg Middle weight Final bout  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
2 August 15h00 Men's 75 - 81 kg Light heavy weight Final bout  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
Canoeing
30 July 10h00 Men's K1 - 500 m  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
30 July 10h40 Men's C1 - 500 m  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
30 July 11h10 Women's K1 - 500 m  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
30 July 11h40 Men's K2 - 500 m  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
30 July 12h20 Men's C2 - 500 m  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
30 July 12h50 Women's K2 - 500 m  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
30 July 16h00 Men's K1 - 500 m  repechages  Moscow Canoeing And Rowing Basin
30 July 16h30 Men's C1 - 500 m  repechages  Moscow Canoeing And Rowing Basin
30 July 17h00 Women's K1 - 500 m  repechages  Moscow Canoeing And Rowing Basin
30 July 17h30 Men's K2 - 500 m  repechages  Moscow Canoeing And Rowing Basin
30 July 18h00 Men's C2 - 500 m  repechages  Moscow Canoeing And Rowing Basin
30 July 18h30 Women's K2 - 500 m  repechages  Moscow Canoeing And Rowing Basin
31 July 10h00 Men's K1 - 1,000 m  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
31 July 10h40 Men's C1 - 1,000 m  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
31 July 11h10 Men's K2 - 1,000 m  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
31 July 11h50 Men's C2 - 1,000 m  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
31 July 12h20 Men's K4 - 1,000 m  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
31 July 16h00 Men's K1 - 1,000 m  repechages  Moscow Canoeing And Rowing Basin
31 July 16h30 Men's C1 - 1,000 m  repechages  Moscow Canoeing And Rowing Basin
31 July 17h00 Men's K2 - 1,000 m  repechages  Moscow Canoeing And Rowing Basin
31 July 17h30 Men's C2 - 1,000 m  repechages  Moscow Canoeing And Rowing Basin
31 July 18h00 Men's K4 - 1,000 m  repechages  Moscow Canoeing And Rowing Basin
1 August 10h00 Men's K1 - 500 m  Semifinals  Moscow Canoeing And Rowing Basin
1 August 10h30 Men's C1 - 500 m  Semifinals  Moscow Canoeing And Rowing Basin
1 August 11h00 Women's K1 - 500 m  Semifinals  Moscow Canoeing And Rowing Basin
1 August 11h30 Men's K2 - 500 m  Semifinals  Moscow Canoeing And Rowing Basin
1 August 12h00 Men's C2 - 500 m  Semifinals  Moscow Canoeing And Rowing Basin
1 August 12h30 Women's K2 - 500 m  Semifinals  Moscow Canoeing And Rowing Basin
1 August 16h00 Men's K1 - 500 m  Final  Moscow Canoeing And Rowing Basin
1 August 16h30 Men's C1 - 500 m  Final  Moscow Canoeing And Rowing Basin
1 August 17h00 Women's K1 - 500 m  Final  Moscow Canoeing And Rowing Basin
1 August 17h30 Men's K2 - 500 m  Final  Moscow Canoeing And Rowing Basin
1 August 18h00 Men's C2 - 500 m  Final  Moscow Canoeing And Rowing Basin
1 August 18h30 Women's K2 - 500 m  Final  Moscow Canoeing And Rowing Basin
2 August 10h00 Men's K1 - 1,000 m  Semifinals  Moscow Canoeing And Rowing Basin
2 August 10h30 Men's C1 - 1,000 m  Semifinals  Moscow Canoeing And Rowing Basin
2 August 11h00 Men's K2 - 1,000 m  Semifinals  Moscow Canoeing And Rowing Basin
2 August 11h30 Men's C2 - 1,000 m  Semifinals  Moscow Canoeing And Rowing Basin
2 August 12h00 Men's K4 - 1,000 m  Semifinals  Moscow Canoeing And Rowing Basin
2 August 16h00 Men's K1 - 1,000 m  Final  Moscow Canoeing And Rowing Basin
2 August 16h30 Men's C1 - 1,000 m  Final  Moscow Canoeing And Rowing Basin
2 August 17h00 Men's K2 - 1,000 m  Final  Moscow Canoeing And Rowing Basin
2 August 17h30 Men's C2 - 1,000 m  Final  Moscow Canoeing And Rowing Basin
2 August 18h00 Men's K4 - 1,000 m  Final  Moscow Canoeing And Rowing Basin
Cycling Road
20 July 10h00 Men's Time trial  team 100 km  Vide
28 July 10h00 Men's Race  189 km (14 laps)  Olympic Cycling Circuit
Cycling Track
22 July 17h00 Men's Pursuit 4,000 m  preliminary round  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
22 July 17h00 Men's 1,000 m time trial  Final  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
23 July 18h00 Men's Pursuit 4,000 m  Quarterfinals  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
23 July 18h00 Men's Sprint  preliminaries  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
23 July 18h00 Men's Sprint  repechages  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
24 July 18h00 Men's Pursuit 4,000 m  Semifinals  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
24 July 18h00 Men's Sprint  Quarterfinals, round 1  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
24 July 18h00 Men's Sprint  Quarterfinals, round 2  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
24 July 18h00 Men's Sprint  round of 16  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
24 July 18h00 Men's Sprint  round of 16, repechage  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
24 July 18h00 Men's Pursuit 4,000 m  Bronze Medal Match  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
24 July 18h00 Men's Pursuit 4,000 m  Final  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
25 July 17h00 Men's Sprint  Semifinal, round 1  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
25 July 17h00 Men's Sprint  Semifinal, round 2  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
25 July 17h00 Men's Sprint  Semifinal, round 3  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
25 July 17h00 Men's Pursuit 4,000 m  team Quarterfinals  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
25 July 17h00 Men's Pursuit 4,000 m  team elimination  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
26 July 16h00 Men's Sprint  Bronze Medal Match: round 1  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
26 July 16h00 Men's Sprint  Bronze Medal Match: round 2  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
26 July 16h00 Men's Pursuit 4,000 m  team Semifinals  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
26 July 16h00 Men's Pursuit 4,000 m  team Bronze Medal Match  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
26 July 16h00 Men's Sprint  Final, round 1  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
26 July 16h00 Men's Sprint  Final, round 2  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
26 July 16h00 Men's Sprint  Final, round 3  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
26 July 16h00 Men's Pursuit 4,000 m  team Final  Velodrome At The Trade Union Olympic Sports Center
Diving
20 July 10h30 Women's 3 m springboard  heat 1  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 17h30 Women's 3 m springboard  heat 2  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 17h30 Women's 3 m springboard  Final  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 10h30 Men's 3 m springboard  heat 1  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 17h30 Men's 3 m springboard  heat 2  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 17h30 Men's 3 m springboard  Final  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
25 July 10h30 Women's 10 m platform  heat 1  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
25 July 17h30 Women's 10 m platform  heat 2  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 17h30 Women's 10 m platform  Final  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 10h30 Men's 10 m platform  series 1  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 17h30 Men's 10 m platform  heat 2  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
28 July 17h30 Men's 10 m platform  Final  Indoor Arena Of The Olympiiski Sports Complex
Equestrian
24 July 09h00 Mixed eventing  dressage  Trade Unions Equestrian Center
24 July 09h00 Mixed eventing  team dressage  Trade Unions Equestrian Center
24 July 14h00 Mixed eventing  dressage  Trade Unions Equestrian Center
24 July 14h00 Mixed eventing  team dressage  Trade Unions Equestrian Center
25 July 09h00 Mixed eventing  dressage  Trade Unions Equestrian Center
25 July 09h00 Mixed eventing  team dressage  Trade Unions Equestrian Center
25 July 14h00 Mixed eventing  dressage  Trade Unions Equestrian Center
25 July 14h00 Mixed eventing  team dressage  Trade Unions Equestrian Center
26 July 08h00 Mixed eventing  endurance  Trade Unions Equestrian Center
26 July 08h00 Mixed eventing  team endurance  Trade Unions Equestrian Center
27 July 14h00 Mixed eventing  jumping  Trade Unions Equestrian Center
27 July 14h00 Mixed eventing  team jumping  Trade Unions Equestrian Center
29 July 08h00 Mixed Jumping  team Grand Prix  Trade Unions Equestrian Center
29 July 14h45 Mixed Jumping  team Grand Prix  Trade Unions Equestrian Center
30 July 09h00 Mixed Dressage  team Grand Prix  Trade Unions Equestrian Center
30 July 14h45 Mixed Dressage  team Grand Prix  Trade Unions Equestrian Center
31 July 09h00 Mixed Dressage  team Grand Prix  Trade Unions Equestrian Center
1 August 10h00 Mixed Dressage  Grand Prix  Trade Unions Equestrian Center
3 August 07h00 Mixed Jumping  Grand Prix preliminaries  Trade Unions Equestrian Center
3 August 12h30 Mixed Jumping  Grand Prix Final  Trade Unions Equestrian Center
Fencing
22 July 09h00 Men's Foil  preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 09h00 Women's Foil  preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 14h00 Men's Foil  preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 19h00 Men's Foil  Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 09h00 Men's Sabre  preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 14h00 Women's Foil  preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 19h00 Women's Foil  Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
25 July 09h00 Men's Foil  team preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
25 July 14h00 Men's Sabre  preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
25 July 19h00 Men's Sabre  Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
26 July 09h00 Women's Foil  team preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
26 July 10h00 Men's Foil  team preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
26 July 19h00 Men's Foil  team Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
27 July 08h00 Men's Épée  preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
27 July 10h00 Women's Foil  team preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
27 July 19h00 Women's Foil  team Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 09h00 Men's Sabre  team preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 13h00 Men's Épée  preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 19h00 Men's Épée  Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 10h00 Men's Sabre  team preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 19h00 Men's Sabre  team Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 09h00 Men's Épée  team preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
31 July 08h00 Men's Épée  team preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
31 July 19h00 Men's Épée  team Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
Football
20 July 18h00 Men's Football  preliminary pool, group A: Soviet Union - Venezuela  Moscow, Grand Arena Of The Central Stadium
20 July 18h00 Men's Football  preliminary pool, group A: Zambia - Cuba  Leningrad, Kirov Stadium
20 July 18h00 Men's Football  preliminary pool, group C: Algeria - Syria  Minsk, Dynamo Stadium
20 July 18h00 Men's Football  preliminary pool, group C: Democratic Republic of Germany - Spain  Kiev, Republican Stadium
21 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group B: Czechoslovakia - Colombia  Leningrad, Kirov Stadium
21 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group D: Iraq - Costa Rica  Kiev, Republican Stadium
21 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group D: Yugoslavia - Finland  Minsk, Dynamo Stadium
21 July 20h00 Men's Football  preliminary pool, group B: Kuwait - Nigeria  Moscow, Grand Arena Of The Central Stadium
22 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group A: Cuba - Venezuela  Leningrad, Kirov Stadium
22 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group C: Spain - Syria  Minsk, Dynamo Stadium
22 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group C: Democratic Republic of Germany - Algeria  Kiev, Republican Stadium
22 July 20h00 Men's Football  preliminary pool, group A: Soviet Union - Zambia  Moscow, Grand Arena Of The Central Stadium
23 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group B: Czechoslovakia - Nigeria  Leningrad, Kirov Stadium
23 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group D: Finland - Iraq  Kiev, Republican Stadium
23 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group D: Yugoslavia - Costa Rica  Minsk, Dynamo Stadium
23 July 20h00 Men's Football  preliminary pool, group B: Kuwait - Colombia  Moscow, Grand Arena Of The Central Stadium
24 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group A: Venezuela - Zambia  Leningrad, Kirov Stadium
24 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group C: Algeria - Spain  Minsk, Dynamo Stadium
24 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group C: Democratic Republic of Germany - Syria  Kiev, Republican Stadium
24 July 20h00 Men's Football  preliminary pool, group A: Soviet Union - Cuba  Moscow, Grand Arena Of The Central Stadium
25 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group B: Czechoslovakia - Kuwait  Leningrad, Kirov Stadium
25 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group D: Finland - Costa Rica  Kiev, Republican Stadium
25 July 19h00 Men's Football  preliminary pool, group D: Yugoslavia - Iraq  Minsk, Dynamo Stadium
25 July 20h00 Men's Football  preliminary pool, group B: Colombia - Nigeria  Moscow, Grand Arena Of The Central Stadium
27 July 18h00 Men's Football  Quarterfinal: Democratic Republic of Germany - Iraq  Kiev, Republican Stadium
27 July 18h00 Men's Football  Quarterfinal: Czechoslovakia - Cuba  Leningrad, Kirov Stadium
27 July 18h00 Men's Football  Quarterfinal: Soviet Union - Kuwait  Moscow, Grand Arena Of The Dynamo Central Stadium
27 July 18h00 Men's Football  Quarterfinal: Yugoslavia - Algeria  Minsk, Dynamo Stadium
29 July 20h00 Men's Football  Semifinal: Soviet Union - Democratic Republic of Germany  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
29 July 20h00 Men's Football  Semifinal: Yugoslavia - Czechoslovakia  Moscow, Dynamo Central Stadium
1 August 20h00 Men's Football  Bronze Medal Match: Soviet Union - Yugoslavia  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
2 August 19h00 Men's Football  Final: Democratic Republic of Germany - Czechoslovakia  The Grand Sports Arena Of Lenin Central Stadium
Gymnastic
20 July 10h00 Men's All-round  team compulsory exercises, session n°1  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
20 July 12h00 Men's All-round  team compulsory exercises, session n°2  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
20 July 17h00 Men's All-round  team compulsory exercises, session n°3  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
21 July 10h00 Women's All-round  team compulsory exercises, session n°1  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
21 July 11h25 Women's All-round  team compulsory exercises, session n°2  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
21 July 17h00 Women's All-round  team compulsory exercises, session n°3  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
21 July 18h25 Women's All-round  team compulsory exercises, session n°4  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
22 July 10h00 Men's All-round  team optional exercises, session n°1  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
22 July 12h00 Men's All-round  team optional exercises, session n°2  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
22 July 17h00 Men's All-round  team optional exercises, session n°3  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
23 July 10h00 Women's All-round  team optional exercises, session n° 1  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
23 July 11h25 Women's All-round  team optional exercises, session n° 2  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
23 July 17h00 Women's All-round  team optional exercises, session n° 3  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
23 July 18h25 Women's All-round  team optional exercises, session n° 4  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
24 July 14h30 Men's All-round  Final  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
24 July 20h00 Women's All-round  Final  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
25 July 14h30 Men's Rings  Final at the apparatus  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
25 July 14h30 Men's Horizontal bar  Final at the apparatus  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
25 July 14h30 Men's Parallel bars  Final at the apparatus  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
25 July 14h30 Men's Pommeled horse (Side horse)  Final at the apparatus  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
25 July 14h30 Men's Long horse vault  Final at the apparatus  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
25 July 14h30 Men's Floor exercises  Final at the apparatus  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
25 July 20h00 Women's Uneven (Asymmetrical) bars  Final at the apparatus  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
25 July 20h00 Women's Balance beam  Final at the apparatus  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
25 July 20h00 Women's Side horse vault  Final at the apparatus  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
25 July 20h00 Women's Floor exercises  Final at the apparatus  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
Handball
20 July 17h00 Men's Handball  preliminary pool: Denmark - Cuba  Sokolniki Sports Palace
20 July 17h00 Men's Handball  preliminary pool: Yugoslavia - Algeria  Dynamo Sports Palace
20 July 18h30 Men's Handball  preliminary pool: Poland - Hungary  Sokolniki Sports Palace
20 July 18h30 Men's Handball  preliminary pool: Romania - Kuwait  Dynamo Sports Palace
20 July 20h00 Men's Handball  preliminary pool: Democratic Republic of Germany - Spain  Sokolniki Sports Palace
20 July 20h00 Men's Handball  preliminary pool: Soviet Union - Switzerland  Dynamo Sports Palace
21 July 17h00 Women's Handball  Soviet Union - Congo  Sokolniki Sports Palace
21 July 18h30 Women's Handball  Democratic Republic of Germany - Czechoslovakia  Dynamo Sports Palace
21 July 20h00 Women's Handball  Hungary - Yugoslavia  Dynamo Sports Palace
22 July 17h00 Men's Handball  preliminary: Poland - Cuba  Dynamo Sports Palace
22 July 17h00 Men's Handball  preliminary: Romania - Algeria  Sokolniki Sports Palace
22 July 18h30 Men's Handball  preliminary: Denmark - Spain  Dynamo Sports Palace
22 July 18h30 Men's Handball  preliminary: Soviet Union - Kuwait  Sokolniki Sports Palace
22 July 20h00 Men's Handball  preliminary: Democratic Republic of Germany - Hungary  Dynamo Sports Palace
22 July 20h00 Men's Handball  preliminary: Yugoslavia - Switzerland  Sokolniki Sports Palace
23 July 17h00 Women's Handball  Soviet Union - Czechoslovakia  Sokolniki Sports Palace
23 July 18h30 Women's Handball  Hungary - Congo  Dynamo Sports Palace
23 July 20h00 Women's Handball  Democratic Republic of Germany - Yugoslavia  Dynamo Sports Palace
24 July 17h00 Men's Handball  preliminary pool: Spain - Hungary  Sokolniki Sports Palace
24 July 17h00 Men's Handball  preliminary pool: Switzerland - Kuwait  Dynamo Sports Palace
24 July 18h30 Men's Handball  preliminary pool: Denmark - Poland  Sokolniki Sports Palace
24 July 18h30 Men's Handball  preliminary pool: Soviet Union - Algeria  Dynamo Sports Palace
24 July 20h00 Men's Handball  preliminary pool: Democratic Republic of Germany - Cuba  Sokolniki Sports Palace
24 July 20h00 Men's Handball  preliminary pool: Yugoslavia - Romania  Dynamo Sports Palace
25 July 17h00 Women's Handball  Soviet Union - Hungary  Sokolniki Sports Palace
25 July 18h30 Women's Handball  Democratic Republic of Germany - Congo  Dynamo Sports Palace
25 July 20h00 Women's Handball  Czechoslovakia - Yugoslavia  Dynamo Sports Palace
26 July 17h00 Men's Handball  preliminary pool: Spain - Cuba  Dynamo Sports Palace
26 July 17h00 Men's Handball  preliminary pool: Switzerland - Algeria  Sokolniki Sports Palace
26 July 18h30 Men's Handball  preliminary pool: Denmark - Hungary  Dynamo Sports Palace
26 July 18h30 Men's Handball  preliminary pool: Yugoslavia - Kuwait  Sokolniki Sports Palace
26 July 20h00 Men's Handball  preliminary pool: Democratic Republic of Germany - Poland  Dynamo Sports Palace
26 July 20h00 Men's Handball  preliminary pool: Soviet Union - Romania  Sokolniki Sports Palace
27 July 17h00 Women's Handball  Soviet Union - Yugoslavia  Sokolniki Sports Palace
27 July 18h30 Women's Handball  Czechoslovakia - Congo  Dynamo Sports Palace
27 July 20h00 Women's Handball  Democratic Republic of Germany - Hungary  Dynamo Sports Palace
28 July 17h00 Men's Handball  preliminary pool: Hungary - Cuba  Sokolniki Sports Palace
28 July 17h00 Men's Handball  preliminary pool: Kuwait - Algeria  Dynamo Sports Palace
28 July 18h30 Men's Handball  preliminary pool: Poland - Spain  Sokolniki Sports Palace
28 July 18h30 Men's Handball  preliminary pool: Romania - Switzerland  Dynamo Sports Palace
28 July 20h00 Men's Handball  preliminary pool: Democratic Republic of Germany - Denmark  Sokolniki Sports Palace
28 July 20h00 Men's Handball  preliminary pool: Soviet Union - Yugoslavia  Dynamo Sports Palace
29 July 13h00 Women's Handball  Yugoslavia - Congo  Sokolniki Sports Palace
29 July 14h30 Women's Handball  Hungary - Czechoslovakia  Sokolniki Sports Palace
29 July 18h30 Women's Handball  Democratic Republic of Germany - Soviet Union  Sokolniki Sports Palace
30 July 11h00 Men's Handball  11th - 12th place: Cuba - Kuwait  Dynamo Sports Palace
30 July 12h30 Men's Handball  classification 9th - 10th place: Denmark - Algeria  Dynamo Sports Palace
30 July 13h00 Men's Handball  classification 5th - 6th place: Spain - Yugoslavia  Sokolniki Sports Palace
30 July 14h00 Men's Handball  classification 7th - 8th place: Poland - Switzerland  Dynamo Sports Palace
30 July 14h30 Men's Handball  Bronze Medal Match: Hungary - Romania  Sokolniki Sports Palace
30 July 18h30 Men's Handball  Final: Democratic Republic of Germany - Soviet Union  Sokolniki Sports Palace
Hockey
20 July 11h00 Men's Hockey  preliminary pool: Poland - Cuba  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
20 July 12h45 Men's Hockey  preliminary pool: India - Tanzania  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
20 July 17h00 Men's Hockey  preliminary pool: Spain - Soviet Union  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
21 July 11h00 Men's Hockey  preliminary pool: Soviet Union - Cuba  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
21 July 12h45 Men's Hockey  preliminary pool: Spain - Tanzania  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
21 July 17h00 Men's Hockey  preliminary pool: India - Poland  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
23 July 11h00 Men's Hockey  preliminary pool: Cuba - Tanzania  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
23 July 12h45 Men's Hockey  preliminary pool: India - Spain  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
23 July 17h00 Men's Hockey  preliminary pool: Soviet Union - Poland  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
24 July 11h00 Men's Hockey  preliminary pool: India - Cuba  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
24 July 12h45 Men's Hockey  preliminary pool: Spain - Poland  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
24 July 17h00 Men's Hockey  preliminary pool: Soviet Union - Tanzania  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
25 July 11h00 Women's Hockey  Poland - Zimbabwe  Young Pioneers Stadium
25 July 12h45 Women's Hockey  Austria - India  Young Pioneers Stadium
25 July 17h00 Women's Hockey  Soviet Union - Czechoslovakia  Young Pioneers Stadium
26 July 11h00 Men's Hockey  preliminary pool: Poland - Tanzania  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
26 July 12h45 Men's Hockey  preliminary pool: India - Soviet Union  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
26 July 17h00 Men's Hockey  preliminary pool: Spain - Cuba  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
27 July 13h00 Women's Hockey  India - Poland  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
27 July 14h45 Women's Hockey  Zimbabwe - Czechoslovakia  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
27 July 17h00 Women's Hockey  Soviet Union - Austria  Young Pioneers Stadium
28 July 13h00 Women's Hockey  India - Czechoslovakia  Young Pioneers Stadium
28 July 14h45 Women's Hockey  Austria - Poland  Young Pioneers Stadium
28 July 17h00 Women's Hockey  Soviet Union - Zimbabwe  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
29 July 11h00 Men's Hockey  classification 5th - 6th place: Tanzania - Cuba  Young Pioneers Stadium
29 July 15h00 Men's Hockey  Bronze Medal Match: Soviet Union - Poland  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
29 July 17h00 Men's Hockey  Final: India - Spain  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
30 July 15h30 Women's Hockey  Austria - Czechoslovakia  Young Pioneers Stadium
30 July 15h30 Women's Hockey  Soviet Union - Poland  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
30 July 17h15 Women's Hockey  India - Zimbabwe  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
31 July 10h00 Women's Hockey  Poland - Czechoslovakia  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
31 July 11h45 Women's Hockey  Austria - Zimbabwe  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
31 July 15h30 Women's Hockey  Soviet Union - India  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
Judo
27 July 10h00 Men's + 95 kg Heavy weight preliminary rounds  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
27 July 19h00 Men's + 95 kg Heavy weight Final  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
28 July 10h00 Men's 78 - 86 kg Middle weight preliminaries  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
28 July 10h00 Men's 86 - 95 kg Half heavy weight preliminary round  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
28 July 19h00 Men's 86 - 95 kg Half heavy weight Final  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
28 July 19h20 Men's 78 - 86 kg Middle weight repechages  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
28 July 19h20 Men's 78 - 86 kg Middle weight Final  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
29 July 10h00 Men's 71 - 78 kg Half middle weight preliminaries  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
29 July 19h00 Men's 71 - 78 kg Half middle weight repechages  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
29 July 19h00 Men's 71 - 78 kg Half middle weight Final  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
30 July 10h00 Men's 65 - 71 kg Light weight preliminaries  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
30 July 19h00 Men's 65 - 71 kg Light weight repechages  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
30 July 19h00 Men's 65 - 71 kg Light weight Final  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
31 July 10h00 Men's 60 - 65 kg Half light weight preliminaries  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
31 July 19h00 Men's 60 - 65 kg Half light weight repechages  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
31 July 19h00 Men's 60 - 65 kg Half light weight Final  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
1 August 10h00 Men's - 60 kg Extra lightweight preliminaries  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
1 August 19h00 Men's - 60 kg Extra lightweight repechages  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
1 August 19h00 Men's - 60 kg Extra lightweight Final  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
2 August 10h00 Men's Open category  preliminaries  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
2 August 18h00 Men's Open category  repechages  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
2 August 18h00 Men's Open category  Final  Sports Palace Of The Central Lenin Stadium
Modern Pentathlon
20 July 11h00 Men's   riding: heat 1  Trade Unions Equestrian Center
20 July 11h00 Men's   team riding, heat 1  Trade Unions Equestrian Center
20 July 15h30 Men's   riding: heat 2  Trade Unions Equestrian Center
20 July 15h30 Men's   team riding, heat 2  Trade Unions Equestrian Center
21 July 09h00 Men's   fencing  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 09h00 Men's   team fencing  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 11h00 Men's   team shooting  Dynamo Shooting Range
22 July 11h00 Men's   shooting  Dynamo Shooting Range
23 July 14h30 Men's   swimming  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 14h30 Men's   team swimming  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 16h00 Men's   cross-country running  Trade Unions Equestrian Center
24 July 16h00 Men's   team cross-country running  Trade Unions Equestrian Center
Rowing
20 July 10h00 Men's Four with coxwain  elimination heat 1  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 10h10 Men's Four with coxwain  elimination heat 2  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 10h20 Men's Double sculls  elimination heat 1  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 10h30 Men's Double sculls  elimination heat 2  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 10h50 Men's Pair without coxswain  elimination heat 1  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 11h00 Men's Pair without coxswain  elimination heat 2  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 11h10 Men's Pair without coxswain  elimination heat 3  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 11h20 Men's Single scull  elimination heat 1  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 11h30 Men's Single scull  elimination heat 2  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 11h40 Men's Single scull  elimination heat 3  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 12h00 Men's Pair with coxwain  elimination heat 1  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 12h10 Men's Pair with coxwain  elimination heat 2  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 12h20 Men's Four without coxwain  elimination heat 1  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 12h30 Men's Four without coxwain  elimination heat 2  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 12h50 Men's Four sculls  elimination heat 1  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 13h00 Men's Four sculls  elimination heat 2  Moscow Canoeing And Rowing Basin
20 July 13h20 Men's Eight with coxwain  elimination heat 1  Moscow Canoeing And Rowing Basin
21 July 10h00 Women's Single scull (W1x)  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
21 July 10h00 Women's Double sculls (W2x)  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
21 July 10h00 Women's Coxless pair (2-)  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
21 July 10h00 Women's Eight with coxswain  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
21 July 10h00 Women's Quadruple sculls  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
21 July 10h00 Women's Coxed four (4+)  heats  Moscow Canoeing And Rowing Basin
22 July 10h00 Men's Single scull  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
22 July 10h00 Men's Double sculls  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
22 July 10h00 Men's Pair with coxwain  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
22 July 10h00 Men's Pair without coxswain  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
22 July 10h00 Men's Eight with coxwain  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
22 July 10h00 Men's Four sculls  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
22 July 10h00 Men's Four with coxwain  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
22 July 10h00 Men's Four without coxwain  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
23 July 10h00 Women's Single scull (W1x)  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
23 July 10h00 Women's Double sculls (W2x)  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
23 July 10h00 Women's Coxless pair (2-)  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
23 July 10h00 Women's Eight with coxswain  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
23 July 10h00 Women's Quadruple sculls  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
23 July 10h00 Women's Coxed four (4+)  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
24 July 10h00 Women's Single scull (W1x)  Semifinals  Moscow Canoeing And Rowing Basin
24 July 10h00 Men's Single scull  Semifinals  Moscow Canoeing And Rowing Basin
24 July 10h00 Men's Pair without coxswain  Semifinals  Moscow Canoeing And Rowing Basin
24 July 10h00 Men's Eight with coxwain  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
24 July 10h00 Men's Four sculls  repechage  Moscow Canoeing And Rowing Basin
26 July 10h00 Women's Coxed four (4+)  7th - 12th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
26 July 10h10 Women's Coxed four (4+)  1st - 6th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
26 July 10h30 Women's Double sculls (W2x)  7th - 12th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
26 July 10h40 Women's Double sculls (W2x)  1st - 6th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
26 July 11h00 Women's Coxless pair (2-)  7th - 12th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
26 July 11h10 Women's Coxless pair (2-)  1st - 6th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
26 July 11h30 Women's Single scull (W1x)  7th - 12th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
26 July 11h40 Women's Single scull (W1x)  1st - 6th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
26 July 12h00 Women's Quadruple sculls  7th - 12th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
26 July 12h10 Women's Quadruple sculls  1st - 6th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
26 July 12h30 Women's Eight with coxswain  7th - 12th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
26 July 12h40 Women's Eight with coxswain  1st - 6th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 10h00 Men's Four with coxwain  7th - 12th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 10h10 Men's Four with coxwain  1st - 6th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 10h30 Men's Double sculls  7th - 12th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 10h40 Men's Double sculls  1st - 6th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 11h00 Men's Pair without coxswain  7th - 12th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 11h10 Men's Pair without coxswain  1st - 6th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 11h30 Men's Single scull  7th - 12th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 11h40 Men's Single scull  1st - 6th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 12h00 Men's Pair with coxwain  7th - 12th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 12h10 Men's Pair with coxwain  1st - 6th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 12h30 Men's Four without coxwain  7th - 12th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 12h40 Men's Four without coxwain  1st - 6th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 13h00 Men's Four sculls  7th - 12th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 13h10 Men's Four sculls  1st - 6th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 13h30 Men's Eight with coxwain  7th - 12th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
27 July 13h40 Men's Eight with coxwain  1st - 6th place  Moscow Canoeing And Rowing Basin
Sailing
21 July 13h00 Men's Finn  race 1  Tallinn Olympic Yachting Center
21 July 13h00 Men's 470  race 1  Tallinn Olympic Yachting Center
21 July 13h00 Men's Star  race 1  Tallinn Olympic Yachting Center
21 July 13h00 Mixed Flying dutchman  race 1  Tallinn Olympic Yachting Center
21 July 13h00 Mixed Soling  race 1  Tallinn Olympic Yachting Center
21 July 13h00 Mixed Tornado  race 1  Tallinn Olympic Yachting Center
22 July 13h00 Men's Finn  race 2  Tallinn Olympic Yachting Center
22 July 13h00 Men's 470  race 2  Tallinn Olympic Yachting Center
22 July 13h00 Men's Star  race 2  Tallinn Olympic Yachting Center
22 July 13h00 Mixed Flying dutchman  race 2  Tallinn Olympic Yachting Center
22 July 13h00 Mixed Soling  race 2  Tallinn Olympic Yachting Center
22 July 13h00 Mixed Tornado  race 2  Tallinn Olympic Yachting Center
23 July 13h00 Men's Finn  race 3  Tallinn Olympic Yachting Center
23 July 13h00 Men's 470  race 3  Tallinn Olympic Yachting Center
23 July 13h00 Men's Star  race 3  Tallinn Olympic Yachting Center
23 July 13h00 Mixed Flying dutchman  race 3  Tallinn Olympic Yachting Center
23 July 13h00 Mixed Soling  race 3  Tallinn Olympic Yachting Center
23 July 13h00 Mixed Tornado  race 3  Tallinn Olympic Yachting Center
24 July 13h00 Men's Finn  race 4  Tallinn Olympic Yachting Center
24 July 13h00 Men's 470  race 4  Tallinn Olympic Yachting Center
24 July 13h00 Men's Star  race 4  Tallinn Olympic Yachting Center
24 July 13h00 Mixed Flying dutchman  race 4  Tallinn Olympic Yachting Center
24 July 13h00 Mixed Soling  race 4  Tallinn Olympic Yachting Center
24 July 13h00 Mixed Tornado  race 4  Tallinn Olympic Yachting Center
27 July 13h00 Men's Finn  race 5  Tallinn Olympic Yachting Center
27 July 13h00 Men's 470  race 5  Tallinn Olympic Yachting Center
27 July 13h00 Men's Star  race 5  Tallinn Olympic Yachting Center
27 July 13h00 Mixed Flying dutchman  race 5  Tallinn Olympic Yachting Center
27 July 13h00 Mixed Soling  race 5  Tallinn Olympic Yachting Center
27 July 13h00 Mixed Tornado  race 5  Tallinn Olympic Yachting Center
28 July 13h00 Men's Finn  race 6  Tallinn Olympic Yachting Center
28 July 13h00 Men's 470  race 6  Tallinn Olympic Yachting Center
28 July 13h00 Men's Star  race 6  Tallinn Olympic Yachting Center
28 July 13h00 Mixed Flying dutchman  race 6  Tallinn Olympic Yachting Center
28 July 13h00 Mixed Soling  race 6  Tallinn Olympic Yachting Center
28 July 13h00 Mixed Tornado  race 6  Tallinn Olympic Yachting Center
29 July 13h00 Men's Finn  race 7  Tallinn Olympic Yachting Center
29 July 13h00 Men's 470  race 7  Tallinn Olympic Yachting Center
29 July 13h00 Men's Star  race 7  Tallinn Olympic Yachting Center
29 July 13h00 Mixed Flying dutchman  race 7  Tallinn Olympic Yachting Center
29 July 13h00 Mixed Soling  race 7  Tallinn Olympic Yachting Center
29 July 13h00 Mixed Tornado  race 7  Tallinn Olympic Yachting Center
Shooting
20 July 09h00 Mixed 50 m free pistol    Dynamo Shooting Range
20 July 09h00 Mixed Trap (clay pigeon)    Dynamo Shooting Range
21 July 09h00 Mixed 50 m rifle prone    Dynamo Shooting Range
21 July 09h00 Mixed Trap (clay pigeon)    Dynamo Shooting Range
22 July 09h00 Mixed Trap (clay pigeon)    Dynamo Shooting Range
23 July 09h00 Mixed 50 m rifle 3 positions    Dynamo Shooting Range
23 July 09h00 Mixed 50 m running target    Dynamo Shooting Range
24 July 09h00 Mixed 25 m rapid fire pistol    Dynamo Shooting Range
24 July 09h00 Mixed 50 m running target    Dynamo Shooting Range
24 July 09h00 Mixed Skeet    Dynamo Shooting Range
25 July 09h00 Mixed 25 m rapid fire pistol    Dynamo Shooting Range
25 July 09h00 Mixed Skeet    Dynamo Shooting Range
26 July 09h00 Mixed Skeet    Dynamo Shooting Range
Swimming
20 July 10h00 Women's 100 m freestyle  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 10h00 Women's 200 m butterfly  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 10h00 Men's 100 m backstroke  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 10h00 Men's 100 m backstroke  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 10h00 Men's 100 m backstroke  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 10h00 Women's 4 x 100 m medley relay  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 18h30 Women's 100 m freestyle  Semifinals  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 18h30 Men's 100 m backstroke  Semifinals  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 18h30 Men's 200 m butterfly  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
20 July 18h30 Women's 4 x 100 m medley relay  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 10h00 Women's 200 m butterfly  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 10h00 Men's 1,500 m freestyle  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 10h00 Men's 100 m breaststroke  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 10h00 Men's 200 m freestyle  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 18h30 Men's 100 m breaststroke  Semifinals  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 18h30 Women's 100 m freestyle  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 18h30 Women's 200 m butterfly  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 18h30 Men's 100 m backstroke  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
21 July 18h30 Men's 200 m freestyle  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 10h00 Women's 100 m backstroke  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 10h00 Women's 400 m freestyle  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 10h00 Men's 100 m butterfly  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 18h30 Women's 100 m backstroke  Semifinals  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 18h30 Men's 100 m butterfly  Semifinals  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 18h30 Women's 400 m freestyle  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 18h30 Men's 1,500 m freestyle  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
22 July 18h30 Men's 100 m breaststroke  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 10h00 Women's 100 m butterfly  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 10h00 Women's 200 m breaststroke  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 10h00 Men's 4 x 200 m freestyle relay  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 18h30 Women's 100 m butterfly  Semifinals  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 18h30 Women's 100 m backstroke  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 18h30 Women's 200 m breaststroke  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 18h30 Men's 100 m butterfly  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
23 July 18h30 Men's 4 x 200 m freestyle relay  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 10h00 Women's 100 m breaststroke  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 10h00 Women's 200 m freestyle  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 10h00 Men's 400 m freestyle  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 10h00 Men's 4 x 100 m medley relay  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 18h30 Women's 100 m breaststroke  Semifinals  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 18h30 Women's 100 m butterfly  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 18h30 Women's 200 m freestyle  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 18h30 Men's 400 m freestyle  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
24 July 18h30 Men's 4 x 100 m medley relay  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 10h00 Women's 400 m medley  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 10h00 Women's 800 m freestyle  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 10h00 Men's 100 m freestyle  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 10h00 Men's 200 m breaststroke  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 10h00 Men's 200 m backstroke  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 18h30 Men's 100 m freestyle  Semifinals  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 18h30 Women's 100 m breaststroke  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 18h30 Women's 400 m medley  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 18h30 Men's 200 m breaststroke  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
26 July 18h30 Men's 200 m backstroke  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 10h00 Women's 200 m backstroke  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 10h00 Men's 400 m medley  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 10h00 Women's 4 x 100 m freestyle relay  heats  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 18h30 Women's 200 m backstroke  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 18h30 Women's 800 m freestyle  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 18h30 Men's 100 m freestyle  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 18h30 Men's 400 m medley  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
27 July 18h30 Women's 4 x 100 m freestyle relay  Final  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
Volley-ball
20 July 17h30 Men's   preliminary pool: Poland - Yugoslavia  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
20 July 17h30 Men's   preliminary pool: Romania - Libya  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
20 July 19h30 Men's   preliminary pool: Cuba - Italy  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
20 July 19h30 Men's   preliminary pool: Soviet Union - Czechoslovakia  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
21 July 17h30 Women's   preliminary pool: Bulgaria - Romania  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
21 July 17h30 Women's   preliminary pool: Hungary - Brazil  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
21 July 19h30 Women's   preliminary pool: Democratic Republic of Germany - Cuba  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
21 July 19h30 Women's   preliminary pool: Soviet Union - Peru  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
22 July 17h30 Men's   preliminary pool: Brazil - Yugoslavia  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
22 July 17h30 Men's   preliminary pool: Poland - Romania  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
22 July 19h30 Men's   preliminary pool: Bulgaria - Cuba  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
22 July 19h30 Men's   preliminary pool: Czechoslovakia - Bulgaria  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
23 July 17h30 Women's   preliminary pool: Bulgaria - Brazil  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
23 July 17h30 Women's   preliminary pool: Hungary - Romania  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
23 July 19h30 Women's   preliminary pool: Peru - Cuba  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
23 July 19h30 Women's   preliminary pool: Soviet Union - Democratic Republic of Germany  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
24 July 17h30 Men's   preliminary pool: Poland - Libya  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
24 July 17h30 Men's   preliminary pool: Romania - Brazil  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
24 July 19h30 Men's   preliminary pool: Czechoslovakia - Bulgaria  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
24 July 19h30 Men's   preliminary pool: Soviet Union - Italy  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
25 July 17h30 Women's   preliminary pool: Brazil - Romania  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
25 July 17h30 Women's   preliminary pool: Bulgaria - Hungary  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
25 July 19h30 Women's   preliminary pool: Peru - Democratic Republic of Germany  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
25 July 19h30 Women's   preliminary pool: Soviet Union - Cuba  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
26 July 17h30 Men's   preliminary pool: Brazil - Libya  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
26 July 17h30 Men's   preliminary pool: Yugoslavia - Romania  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
26 July 19h30 Men's   preliminary pool: Cuba - Czechoslovakia  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
26 July 19h30 Men's   preliminary pool: Soviet Union - Bulgaria  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
27 July 17h30 Women's   Semifinal: Peru - Romania  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
27 July 17h30 Women's   Semifinal: Democratic Republic of Germany - Bulgaria  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
27 July 19h30 Women's   Semifinal: Cuba - Brazil  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
27 July 19h30 Women's   Semifinal: Soviet Union - Hungary  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
28 July 17h30 Men's   preliminary pool: Bulgaria - Italy  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
28 July 17h30 Men's   preliminary pool: Poland - Brazil  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
28 July 19h30 Men's   preliminary pool: Soviet Union - Cuba  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
28 July 19h30 Men's   preliminary pool: Yugoslavia - Libya  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
29 July 16h00 Women's   classification 7th - 8th place: Romania - Brazil  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
29 July 17h30 Women's   Bronze Medal Match: Bulgaria - Hungary  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
29 July 18h00 Women's   classification 5th - 6th place: Cuba - Peru  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
29 July 19h30 Women's   Final: Soviet Union - Democratic Republic of Germany  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
30 July 11h00 Men's   classification 9th - 10th place: Italy - Libya  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
30 July 17h30 Men's   Semifinal: Bulgaria - Poland  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
30 July 17h30 Men's   Semifinal: Czechoslovakia - Brazil  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
30 July 19h30 Men's   Semifinal: Cuba - Yugoslavia  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
30 July 19h30 Men's   Semifinal: Soviet Union - Romania  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
1 August 17h30 Men's   classification 7th - 8th place: Cuba - Czechoslovakia  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
1 August 17h30 Men's   Bronze Medal Match: Poland - Romania  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
1 August 19h30 Men's   classification 5th - 6th place: Brazil - Yugoslavia  Druzhba Multi-Purpose Arena Of The Central Lenin Stadium
1 August 19h30 Men's   Final: Soviet Union - Bulgaria  Minor Arena Of The Central Lenin Stadium
Water-Polo
20 July 11h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Hungary - Romania  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
20 July 11h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Sweden - Spain  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
20 July 11h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Yugoslavia - Cuba  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
20 July 16h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Australia - Bulgaria  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
20 July 16h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Greece - Netherlands  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
20 July 16h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Soviet Union - Italy  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
21 July 11h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Hungary - Netherlands  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
21 July 11h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Sweden - Italy  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
21 July 11h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Yugoslavia - Bulgaria  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
21 July 16h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Australia - Cuba  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
21 July 16h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Greece - Romania  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
21 July 16h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Soviet Union - Spain  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
22 July 11h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Hungary - Greece  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
22 July 11h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Sweden - Soviet Union  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
22 July 11h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Yugoslavia - Australia  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
22 July 16h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Cuba - Bulgaria  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
22 July 16h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Spain - Italy  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
22 July 16h00 Men's Water-polo  preliminary pool: Romania - Netherlands  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
24 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Australia - Bulgaria  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
24 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Greece - Sweden  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
24 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Romania - Italy  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
24 July 16h00 Men's Water-polo  medal pool: Hungary - Soviet Union  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
24 July 16h00 Men's Water-polo  medal pool: Netherlands - Spain  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
24 July 16h00 Men's Water-polo  medal pool: Yugoslavia - Cuba  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
25 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Greece - Bulgaria  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
25 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Italy - Sweden  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
25 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Romania - Australia  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
25 July 16h00 Men's Water-polo  medal pool: Hungary - Yugoslavia  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
25 July 16h00 Men's Water-polo  medal pool: Netherlands - Cuba  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
25 July 16h00 Men's Water-polo  medal pool: Soviet Union - Spain  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
26 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Greece - Australia  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
26 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Italy - Bulgaria  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
26 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Romania - Sweden  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
26 July 16h00 Men's Water-polo  medal pool: Hungary - Spain  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
26 July 16h00 Men's Water-polo  medal pool: Netherlands - Yugoslavia  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
26 July 16h00 Men's Water-polo  medal pool: Soviet Union - Cuba  Swimming Pool Of The Central Lenin Stadium
28 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Greece - Italy  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
28 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Romania - Bulgaria  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
28 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Sweden - Australia  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
28 July 17h00 Men's Water-polo  medal pool: Spain - Yugoslavia  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
28 July 17h00 Men's Water-polo  medal pool: Hungary - Cuba  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
28 July 17h00 Men's Water-polo  medal pool: Netherlands - Soviet Union  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
29 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Italy - Australia  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
29 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Romania - Greece  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
29 July 11h00 Men's Water-polo  classification pool: Sweden - Bulgaria  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
29 July 17h00 Men's Water-polo  medal pool: Spain - Cuba  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
29 July 17h00 Men's Water-polo  medal pool: Hungary - Netherlands  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
29 July 17h00 Men's Water-polo  medal pool: Soviet Union - Yugoslavia  Swimming Pool Of The Olympiiski Sports Complex
Weightlifting
20 July 14h00 Men's - 52 kg Fly weight group B snatch  Izmailovo
20 July 14h00 Men's - 52 kg Fly weight group B clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
20 July 19h00 Men's - 52 kg Fly weight group A snatch  Izmailovo
20 July 19h00 Men's - 52 kg Fly weight group A clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
21 July 14h00 Men's 52 - 56 kg Bantam weight group B snatch  Izmailovo Sports Palace
21 July 14h00 Men's 52 - 56 kg Bantam weight group B clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
21 July 19h00 Men's 52 - 56 kg Bantam weight group A snatch  Izmailovo Sports Palace
21 July 19h00 Men's 52 - 56 kg Bantam weight group A clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
22 July 14h00 Men's 56 - 60 kg Feather weight group B snatch  Izmailovo Sports Palace
22 July 14h00 Men's 56 - 60 kg Feather weight group B clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
22 July 19h00 Men's 56 - 60 kg Feather weight group A snatch  Izmailovo Sports Palace
22 July 19h00 Men's 56 - 60 kg Feather weight group A clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
23 July 14h00 Men's 60 - 67,5 kg Light weight group B snatch  Izmailovo Sports Palace
23 July 14h00 Men's 60 - 67,5 kg Light weight group B clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
23 July 19h00 Men's 60 - 67,5 kg Light weight group A snatch  Izmailovo Sports Palace
23 July 19h00 Men's 60 - 67,5 kg Light weight group A clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
24 July 14h00 Men's 67,5 - 75 kg Middle weight group B snatch  Izmailovo Sports Palace
24 July 14h00 Men's 67,5 - 75 kg Middle weight group B clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
24 July 19h00 Men's 67,5 - 75 kg Middle weight group A snatch  Izmailovo Sports Palace
24 July 19h00 Men's 67,5 - 75 kg Middle weight group A clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
26 July 14h00 Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight group B snatch  Izmailovo Sports Palace
26 July 14h00 Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight group B clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
26 July 19h00 Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight group A snatch  Izmailovo Sports Palace
26 July 19h00 Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight group A clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
27 July 14h00 Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight group B snatch  Izmailovo Sports Palace
27 July 14h00 Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight group B clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
27 July 19h00 Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight group A snatch  Izmailovo Sports Palace
27 July 19h00 Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight group A clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
28 July 14h00 Men's 90 - 100 kg First-heavy weight group B snatch  Izmailovo Sports Palace
28 July 14h00 Men's 90 - 100 kg First-heavy weight group B clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
28 July 19h00 Men's 90 - 100 kg First-heavy weight group A snatch  Izmailovo Sports Palace
28 July 19h00 Men's 90 - 100 kg First-heavy weight group A clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
29 July 14h00 Men's 100 - 110 kg Heavy weight group B snatch  Izmailovo Sports Palace
29 July 14h00 Men's 100 - 110 kg Heavy weight group B clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
29 July 19h00 Men's 100 - 110 kg Heavy weight group A snatch  Izmailovo Sports Palace
29 July 19h00 Men's 100 - 110 kg Heavy weight group A clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
30 July 14h00 Men's + 110 kg Super heavy weight group B snatch  Izmailovo Sports Palace
30 July 14h00 Men's + 110 kg Super heavy weight group B clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
30 July 19h00 Men's + 110 kg Super heavy weight group A snatch  Izmailovo Sports Palace
30 July 19h00 Men's + 110 kg Super heavy weight group A clean and jerk  Izmailovo Sports Palace
Wrestling freestyle
27 July 10h00 Men's - 48 kg Light flyweight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
27 July 10h00 Men's 57 - 62 kg Feather weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
27 July 10h00 Men's 82 - 90 kg Light heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
27 July 18h00 Men's - 48 kg Light flyweight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
27 July 18h00 Men's 57 - 62 kg Feather weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
27 July 18h00 Men's 82 - 90 kg Light heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 10h00 Men's - 48 kg Light flyweight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 10h00 Men's 48 - 52 kg Fly weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 10h00 Men's 57 - 62 kg Feather weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 10h00 Men's 68 - 74 kg Welter weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 10h00 Men's 82 - 90 kg Light heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 10h00 Men's 90 - 100 kg Heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 18h00 Men's - 48 kg Light flyweight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 18h00 Men's 48 - 52 kg Fly weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 18h00 Men's 57 - 62 kg Feather weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 18h00 Men's 68 - 74 kg Welter weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 18h00 Men's 82 - 90 kg Light heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
28 July 18h00 Men's 90 - 100 kg Heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 10h00 Men's - 48 kg Light flyweight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 10h00 Men's 57 - 62 kg Feather weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 10h00 Men's 82 - 90 kg Light heavy weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 10h00 Men's + 100 kg Super heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 10h00 Men's 48 - 52 kg Fly weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 10h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 10h00 Men's 62 - 68 kg Light weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 10h00 Men's 68 - 74 kg Welter weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 10h00 Men's 74 - 82 kg Middle weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 10h00 Men's 90 - 100 kg Heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 18h00 Men's + 100 kg Super heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 18h00 Men's 48 - 52 kg Fly weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 18h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 18h00 Men's 62 - 68 kg Light weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 18h00 Men's 68 - 74 kg Welter weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 18h00 Men's 74 - 82 kg Middle weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 18h00 Men's 90 - 100 kg Heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 18h00 Men's - 48 kg Light flyweight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 18h00 Men's 57 - 62 kg Feather weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
29 July 18h00 Men's 82 - 90 kg Light heavy weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 10h00 Men's 48 - 52 kg Fly weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 10h00 Men's 68 - 74 kg Welter weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 10h00 Men's 90 - 100 kg Heavy weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 10h00 Men's + 100 kg Super heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 10h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 10h00 Men's 62 - 68 kg Light weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 10h00 Men's 74 - 82 kg Middle weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 18h00 Men's + 100 kg Super heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 18h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 18h00 Men's 62 - 68 kg Light weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 18h00 Men's 74 - 82 kg Middle weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 18h00 Men's 48 - 52 kg Fly weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 18h00 Men's 68 - 74 kg Welter weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
30 July 18h00 Men's 90 - 100 kg Heavy weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
31 July 10h00 Men's + 100 kg Super heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
31 July 10h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
31 July 10h00 Men's 62 - 68 kg Light weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
31 July 10h00 Men's 74 - 82 kg Middle weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
31 July 18h00 Men's + 100 kg Super heavy weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
31 July 18h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
31 July 18h00 Men's 62 - 68 kg Light weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
31 July 18h00 Men's 74 - 82 kg Middle weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
31 July 18h00 Men's + 100 kg Super heavy weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
31 July 18h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
31 July 18h00 Men's 62 - 68 kg Light weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
31 July 18h00 Men's 74 - 82 kg Middle weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
Wrestling greco-romane
20 July 10h00 Men's - 48 kg Light fly weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
20 July 10h00 Men's 57 - 62 kg Feather weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
20 July 10h00 Men's 82 - 90 kg Light heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
20 July 18h00 Men's - 48 kg Light fly weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
20 July 18h00 Men's 57 - 62 kg Feather weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
20 July 18h00 Men's 82 - 90 kg Light heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 10h00 Men's - 48 kg Light fly weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 10h00 Men's 48 - 52 kg Fly weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 10h00 Men's 57 - 62 kg Feather weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 10h00 Men's 68 - 74 kg Welter weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 10h00 Men's 82 - 90 kg Light heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 10h00 Men's 90 - 100 kg Heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 18h00 Men's - 48 kg Light fly weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 18h00 Men's 48 - 52 kg Fly weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 18h00 Men's 57 - 62 kg Feather weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 18h00 Men's 68 - 74 kg Welter weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 18h00 Men's 82 - 90 kg Light heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
21 July 18h00 Men's 90 - 100 kg Heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 10h00 Men's - 48 kg Light fly weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 10h00 Men's 57 - 62 kg Feather weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 10h00 Men's 82 - 90 kg Light heavy weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 10h00 Men's + 100 kg Super heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 10h00 Men's 48 - 52 kg Fly weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 10h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 10h00 Men's 62 - 68 kg Light weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 10h00 Men's 68 - 74 kg Welter weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 10h00 Men's 74 - 82 kg Middle weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 10h00 Men's 90 - 100 kg Heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 18h00 Men's + 100 kg Super heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 18h00 Men's 48 - 52 kg Fly weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 18h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 18h00 Men's 62 - 68 kg Light weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 18h00 Men's 68 - 74 kg Welter weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 18h00 Men's 74 - 82 kg Middle weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 18h00 Men's 90 - 100 kg Heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 18h00 Men's - 48 kg Light fly weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 18h00 Men's 57 - 62 kg Feather weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
22 July 18h00 Men's 82 - 90 kg Light heavy weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 10h00 Men's 48 - 52 kg Fly weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 10h00 Men's 68 - 74 kg Welter weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 10h00 Men's 90 - 100 kg Heavy weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 10h00 Men's + 100 kg Super heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 10h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 10h00 Men's 62 - 68 kg Light weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 10h00 Men's 74 - 82 kg Middle weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 18h00 Men's + 100 kg Super heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 18h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 18h00 Men's 62 - 68 kg Light weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 18h00 Men's 74 - 82 kg Middle weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 18h00 Men's 48 - 52 kg Fly weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 18h00 Men's 68 - 74 kg Welter weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
23 July 18h00 Men's 90 - 100 kg Heavy weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 10h00 Men's + 100 kg Super heavy weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 10h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 10h00 Men's 62 - 68 kg Light weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 10h00 Men's 74 - 82 kg Middle weight preliminaries  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 18h00 Men's + 100 kg Super heavy weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 18h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 18h00 Men's 62 - 68 kg Light weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 18h00 Men's 74 - 82 kg Middle weight Semifinals  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 18h00 Men's + 100 kg Super heavy weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 18h00 Men's 52 - 57 kg Bantam weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 18h00 Men's 62 - 68 kg Light weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army
24 July 18h00 Men's 74 - 82 kg Middle weight Final  Sports Complex Of The Central Sports Club Of The Army

 source by http://www.marcolympics.org/

Real time web analytics, Heat map tracking

Olympic Games

Full

Results

All Events

 

You are here: Home Olympic Games Modern Olympic Games Summer Olympic Games 1980  Moscow Summer Olympics 1980 Summer Olympics - Calendar of the Games (by sport)