Sport-Olympic.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

1988  Seoul Summer Olympics

1988 Summer Olympics - The Results (Taekwondo - Men)

Taekwondo at the 1988 Seoul Summer Games

 

  
Venue Changchung Gymnasium
Dates September 17 to September 20
Competitors 183from 35 nations
  Taekwondo was a demonstration sport at the 1988 Summer Olympics in Seoul. It was the first time that the sport was included in the Olympic program; it would become an official sport twelve years later at the 2000 Games. A total of 120 men and 62 women from 35 different nations competed in eight different weight classes. Each event featured a single-elimination tournament to determine the winner. Competition was held at the Changchung Gymnasium from September 17 to 20. Fighters from the host nation of South Korea won nine of the sixteen events.

Abbreviations

  • DIS — Opponent did not participate in weigh-in
  • KO — Won by Knock-Out
  • INJ — Won by opponent Injury
  • PTS — Won by Points
  • RSC — Won by Referee Stopping the Contest
  • SUP — Won by Superiority
  • WDR — Won by opponent Withdrawal
 

Finweight (–50 kg)

 
 
Round of 16   Quarterfinals   Semifinals   Final
                           
 Nassar Al-Otaibi (KUW)    
 Kwon Tae-Ho (KOR) PTS      Kwon (KOR) PTS  
 Dario Manca (ITA) PTS    Manca (ITA)    
 Mohamed Alwabran (KSA)          Kwon (KOR) PTS  
 Enrique Torroella (MEX) SUP        Torroella (MEX)    
 Harun Ates (TUR)        Torroella (MEX) PTS
 Fariborz Danesh (IRI) SUP    Danesh (IRI)    
 Vicky Rumeon (NED)          Kwon (KOR) PTS
 Naohito lshii (JPN)          Moreno (USA)  
 Hwang Yao-Han (TPE) PTS      Hwang (TPE)    
 Emilio Azofra (ESP)      Moreno (USA) PTS  
 Juan Moreno (USA) DIS        Moreno (USA) PTS
 Pascual Pacheco (ECU)          Lama (NEP)    
 Choi Chan-Ok (FRG) PTS      Choi (FRG)  
 Ebenezer Ghansah (GBR)      Lama (NEP) PTS  
 Bidhan Lama (NEP) PTS  
 

 

 

Flyweight (50–54 kg)

 
 
Round of 16   Quarterfinals   Semifinals   Final
                           
 Pham Loung (USA) PTS  
 Geremia Di Costanzo (ITA)        Loung (USA)    
 Stephen Fernandez (PHI)      Ha (KOR) PTS  
 Ha Tae-Kyung (KOR) PTS        Ha (KOR) PTS  
 Bathily Youmousse (CIV) PTS        Abushekha (JOR)    
 Peter Scanlon (AUS)        Youmousse (CIV)  
 Ivica Klaic (YUG)      Abushekha (JOR) PTS  
 Ihsan Abushekha (JOR) PTS        Ha (KOR) PTS
 Reinhard Langer (FRG) PTS        Garcia (ESP)  
 Turgut Ucan (TUR)        Langer (FRG)    
 Sayed Najem (CAN)      Garcia (ESP) PTS  
 Gabriel Garcia (ESP) PTS        Garcia (ESP) PTS
 Eric Perez (FRA)          Moutarazak (NED)    
 Hirokatsu Saito (JPN) SUP      Saito (JPN)  
 Adel Darraj (BRN)      Moutarazak (NED) PTS  
 Mustapha Moutarazak (NED) PTS  
 
 

Bantamweight (55–58 kg)

 
 
Round of 16   Quarterfinals   Semifinals   Final
                           
 Mariusz Zdonek (POL) BYE  
         Zdonek (POL)    
 Ralph Minott (GBR)      Lee (USA) PTS  
 Lee Han-Won (USA) PTS        Lee (USA)    
 Ji Yong-Suk (KOR) PTS        Ji (KOR) PTS  
 Sakir Bezci (TUR)        Ji (KOR) PTS
 Jean Philipp Theas (FRA) PTS    Theas (FRA)    
 Johannes Lapre (NED)          Ji (KOR) PTS
 Francisco Carvallo (ECU)          Sanabria (ESP)  
 Feisal Danesh (IRI) PTS      Danesh (IRI) PTS  
 Josef Salim (DEN) PTS    Salim (DEN)    
 Christian Herberth (FRG)          Danesh (IRI)  
 Federico Gómez (MEX)          Sanabria (ESP) PTS  
 Abdalla Al Nagrany (KSA) PTS      Al Nagrany (KSA)  
 Jose Sanabria (ESP) BYE    Sanabria (ESP) PTS  
 
 

Featherweight (58–64 kg)

 
 
Round of 16   Quarterfinals   Semifinals   Final
                           
 Katsuhiro Oki (JPN) BYE  
         Oki (JPN)    
 Ibrahim Al Gafar (KSA) SUP    Al Gafar (KSA) SUP  
 Seelan Rengasamy (GBR)          Al Gafar (KSA)    
 Jesus Tortosa (ESP) PTS        Chang (KOR) RSC  
 Manbahadur Tamang (NEP)        Tortosa (ESP)  
 Chang Myung-Sam (KOR) PTS    Chang (KOR) PTS  
 Alain Kouyate (CIV)          Chang (KOR) PTS
 Fred Edenhauser (AUT)          Yagiz (TUR)  
 Jeffrey Huber (NED) INJ      Huber (NED)    
 Bernhard Guntner (FRG)      Yagiz (TUR) SUP  
 Cengiz Yagiz (TUR) PTS        Yagiz (TUR) PTS
 Samer Kamal (JOR) PTS        Kamal (JOR)    
 Drazen Petrovic (YUG)        Kamal (JOR) SUP
 Fayez Aldaihani (KUW) PTS    Aldaihani (KUW)    
 Anwar Mohamed (BRN)    
 
 

Lightweight (64–70 kg)

 
 
Round of 16   Quarterfinals   Semifinals   Final
                           
 Hirokazu Shiokawa (JPN) BYE  
         Shiokawa (JPN)    
 Park Bong-Kwon (KOR) SUP    Park (KOR) PTS  
 Farag Elemary (EGY)          Park (KOR) PTS  
 Jo Kwang Seon (AUS) SUP        Baker (USA)    
 Manuel del Rosario III (PHI)        Jo (AUS)  
 Greg Baker (USA) PTS    Baker (USA) PTS  
 Dusmane Dauda (NIG)          Park (KOR) PTS
 Franck Cribaillet (FRA)          Sánchez (ESP)  
 Lee Jae Hoon (CAN) PTS      Lee (CAN)    
 Georg Streif (FRG)      Jurado (MEX) PTS  
 Manuel Jurado (MEX) PTS        Jurado (MEX)  
 José María Sánchez (ESP) PTS        Sánchez (ESP) PTS  
 Reuben Thijs (NED)        Sánchez (ESP) PTS
 Woiciech Kowalski (POL) BYE    Kowalski (POL)    
     
 
 

Welterweight (70–76 kg)

 
 
Round of 16   Quarterfinals   Semifinals   Final
                           
 Robert Tomasevic (YUG) PTS  
 Rashid Al-Owjan (QAT)        Tomasevic (YUG)    
 Jay Warwick (USA) PTS    Warwick (USA) PTS  
 Erich Zaller (AUT)          Warwick (USA)    
 Osman Senel Ozsoy (TUR) PTS        Chung (KOR) KO  
 Christopher Sawyerr (GBR)        Ozsoy (TUR)  
 Chung Kook-Hyun (KOR) PTS    Chung (KOR) PTS  
 Albert Smythe (CAN)          Chung (KOR) RSC
 Piotr Radke (POL)          D' Oriano (ITA)  
 Wu Tsung-Che (TPE) SUP      Wu (TPE) PTS  
 John Wright (ESP)      Al Ghamdy (KSA)    
 Abdalla Al Ghamdy (KSA) PTS        Wu (TPE)  
 Torsten Gernharot (FRG)          D' Oriano (ITA) PTS  
 Luigi D' Oriano (ITA) PTS      D' Oriano (ITA) PTS
 Khaled Ibrahim (EGY) PTS    Ibrahim (EGY)    
 Ernesto Rodriguez (MEX)    
 
 

Middleweight (76–83 kg)

 
 
Round of 16   Quarterfinals   Semifinals   Final
                           
 Sami Garba (NIG)    
 Markus Woznicki (FRG) PTS      Woznicki (FRG) PTS  
 Hasan Zahedi (IRI)      Fraser (GBR)    
 David Fraser (GBR) DIS        Woznicki (FRG)    
 Miguel Jordan (ESP) PTS        Hussein (EGY) PTS  
 Leendert Verweij (NED)        Jordan (ESP)  
 Amr Hussein (EGY) PTS    Hussein (EGY) PTS  
 Mounir Boukrouh (FRA)          Hussein (EGY)  
 Na Im Hasan (USA) PTS        Lee (KOR) PTS
 Waleed Al Hashash (BRN)        Hasan (USA)    
 Lee Kye-Haeng (KOR) PTS    Lee (KOR) PTS  
 Fernando Jaramillo (ECU)          Lee (KOR) SUP
 Ferrere Clerveaux (CAN)          Sahin (TUR)    
 Metin Sahin (TUR) SUP      Sahin (TUR) SUP
 Patrick Remark (CIV)      Al Zahrany (KSA)    
 Salem Al Zahrany (KSA) WDR  
 
 

Heavyweight (+83 kg)

 
 
Round of 16   Quarterfinals   Semifinals   Final
                           
 Tonny Sorensen (DEN) BYE  
         Sorensen (DEN)    
 José Luis Álvarez (es) (ESP) PTS    Alvarez (ESP) PTS  
 Robert Fellner (ISV)          Alvarez (ESP)    
 Jimmy Kim (USA) PTS        Kim (USA) PTS  
 Ali Sahin (TUR)        Kim (USA) PTS
 Mansour Bagheri (IRI) PTS    Bagheri (IRI)    
 Alex Russel Da-Rocha (GHA)          Kim (USA) PTS
 Moustafa Elabrak (EGY) BYE        Kim (KOR)  
         Elabrak (EGY)    
 Ali Mohamed Salah (QAT)      Kim (KOR) SUP  
 Kim Jong-Suk (KOR) PTS        Kim (KOR) PTS
 Rashed Badow (BRN)          Arndt (FRG)    
 Henk Meijer (NED) PTS      Meijer (NED)  
 Michael Arndt (FRG) BYE    Arndt (FRG) PTS  
 

 

Real time web analytics, Heat map tracking

Olympic Games

Full

Results

All Events

 

You are here: Home Olympic Games Modern Olympic Games Summer Olympic Games 1988  Seoul Summer Olympics 1988 Summer Olympics - The Results (Taekwondo - Men)